تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ - ۲۰:۱۴ کد مطلب 94169

نخستین توربین بادی مگنوس ایرانی ثبت بین‌المللی شد

نخستین توربین بادی مگنوس بدون محدودیت در تولید انرژی توسط محققان ایرانی ساخته و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت بین‌المللی شد.  به گزارش مشرق، حمیدرضا خیراندیش مخترع توربین بادی مگنوس در مورد این اختراع گفت: در سال ۱۹۹۷ در آمریکا توربین بادی ساخته که به […]

نخستین توربین بادی مگنوس بدون محدودیت در تولید انرژی توسط محققان ایرانی ساخته و با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ثبت بین‌المللی شد.

 به گزارش مشرق، حمیدرضا خیراندیش مخترع توربین بادی مگنوس در مورد این اختراع گفت: در سال ۱۹۹۷ در آمریکا توربین بادی ساخته که به علت راندمان پایین با شکست مواجه شد، پس از آن ژاپنی ها در سال ۲۰۰۴ با استفاده از رابطه مستقیم سرعت باد و راندمان توربین، این مشکل را حل کردند اما نتوانستند ساخت توربین را در ابعاد بزرگ انجام دهند.

وی اظهار کرد: با توجه به کارآیی توربین‌های بادی مگنوس در سرعت‌های کم وزش باد، این نوع توربین‌ها مورد توجه بسیاری از محققین بوده است. خیراندیش افزود: با ساخت نخستین توربین‌ مگنوس بدون محدودیت تولید انرژی، می توانیم با توجه به تقاضا برای هر توانی این توربین‌ها را بسازیم.

وی با توضیح اینکه در این اختراع با توجه به ابعاد ساخت، تولید هر توانی از انرژی با تغییر طول پره‌ها امکان پذیر می‌شود، اظهار کرد: شرکت آمریکایی ژنرال الکترونیک برای خرید این توربین با ما وارد مذاکره شده است که پس از انجام توافق با این شرکت وارد فاز تجاری سازی آن خواهیم شد.

به گفته خیراندیش، استفاده از انرژی‌های تجدیدناپذیر در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است اما به علت ارزان بودن قیمت برق در کشور ما تمایل چندانی برای استفاده از توربین بادی و تولید انرژی به این روش وجود ندارد؛ این درحالی است که با توجه به پاک و مقرون به صرفه بودن این نوع انرژی، باید در کنار گسترش این تکنولوژی، فرهنگ سازی مناسبی نیز در کشور در راستای استفاده از انرژی‌های پاک صورت پذیرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: