تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۰ - ۲۲:۳۳ کد مطلب 94215

تهاجم سعودی-صهیونیستی به به برنامه دفاعی ایران

ملتهب کردن فضا پیرامون انتقال سیستم‌های اس-۳۰۰ به ایران، بیش از همه توسط رژیم اسراییل و سعودی انجام می‌گیرد. اس-۳۰۰ یک سیستم دفاعی است و نه تهاجمی؛ و تهدیدی برای هیچ کشوری نیست. گروه بین‌الملل مشرق – تحویل محموله‌های اس-۳۰۰ روسیه به ایران، می تواند منجر به سوق پیدا کردن عربستان سعودی و ترکیه به […]

ملتهب کردن فضا پیرامون انتقال سیستم‌های اس-۳۰۰ به ایران، بیش از همه توسط رژیم اسراییل و سعودی انجام می‌گیرد. اس-۳۰۰ یک سیستم دفاعی است و نه تهاجمی؛ و تهدیدی برای هیچ کشوری نیست.

گروه بین‌الملل مشرق تحویل محموله‌های اس-۳۰۰ روسیه به ایران، می تواند منجر به سوق پیدا کردن عربستان سعودی و ترکیه به جانب اسراییل شود.

«هاکان گونش»، تحلیل گر ترکیه ای مسایل استراتژیک، در گفتگو با «اسپوتنیک» گفت که ” ارسال سیستم دفاعی اس-۳۰۰ روسی به ایران، تهدید حمله اسراییل را مرتفع می کند. همزمان، این مساله می تواند موجب افزایش تنش میان ایران و کشورهای بلوک ضدایران شود.”

این تحلیل گر سیاسی در مصاحبه خود گفت که تهدید اسراییل برای حمله به (تاسیسات هسته‍ای) ایران، به واسطه تحویل سیستم های دفاع هوایی اس-۳۰۰، بلاموضوع شده است، گرچه، این قضیه می‍تواند به افزایش تقابل میان ایران و کشورهای رقیب آن در منطقه تبدیل شود. گونش به طور ویژه بر این تاکید دارد که تحویل اس-۳۰۰ به طرز قابل ملاحظه ای قابلیت های دفاعی ایران را بالا می برد:

” ملتهب کردن فضا پیرامون انتقال سیستم‌های اس-۳۰۰ به ایران، بیش از همه توسط اسراییل و سعودی انجام می‌گیرد. اس-۳۰۰ یک سیستم دفاعی است و نه تهاجمی. این سیستم تهدیدی برای هیچ کشوری نیست و اصولا برای تضمین ایمنی هوا-فضای کشور در برابر حملات احتمالی موشکی طراحی شده است.”

به نظر گونش، تحویل اس-۳۰۰ به ایران، اسراییل و سعودی را مشوّش کرده است، به ویژه این که این دو، بارها ایران را تهدید به حملات موشکی کرده بودند:

” اسراییل و عربستان سعودی در چند نوبت اظهاراتی درباره حمله با موشک های میان برد بالیتسک به زیر ساخت های ایران داشته اند. این تهدیدات، حالا که ایران اس-۳۰۰ را تحویل گرفته است، محلی از اعراب ندارد.”

علاوه بر این، او به تناقضات در روابط واشینگتن و متحدان منطقه ایش همچون اسراییل، ترکیه، عربستان سعودی و قطر هم در ۱۸ ماه گذشته اشاره دارد.

گونش معتقد است که این کشورها نمی توانند منتظر پایان دوره ریاست باراک اوباما برای تشدید اقدامات ضدایرانی خود باشد و از این رو پیش بینی می کند که در چند ماه آینده شاهد افزایش همکاری ها و هماهنگی ها میان ترکیه، عربستان و اسراییل خواهیم بود.

او اضافه می کند که ترکیه وسعودی در موضوع مواجهه با توسعه قدرت ایران، مایلند که از ظرفیت های لابی اسراییل در آمریکا، برای تقویت موضع خود بر ضد ایران استفاده کنند:

” با افزایش روزافزون فعالیت کشورهای بلوک ضدایران، احتمال مواجهه جدی میان ان ها بعد از انتخابات ماه نوامبر در آمریکا بالا خواهد رفت.”

لازم به ذکر است که اولین محموله از موشک های سطح به هوای اس-۳۰۰ که قادر به سرنگونی جنگنده ها هستند، در ۱۱ آپریل به ایران تحویل داده شد.

قرارداد اس-۳۰۰ به ارزش ۹۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷ ، علی رغم مخالفت های شدید رژیم صهیونیستی و آمریکا، میان روسیه و ایران به امضاء رسید. اجرای این قررداد، به واسطه تحریم های سال ۲۰۱۰ شورای امنیت علیه ایران به تاخیر افتاد.

در آپریل ۲۰۱۵، در پی حصول توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی، روسیه مذاکرات خود را با ایران برای تحویل سیستم اس-۳۰۰ از سر گرفت.

اسراییل، طبق معمول، به شدت به تصمیم روسیه برای تحویل محموله اس-۳۰۰ انتقاد کرد و آن را موجب افزایش بی ثباتی در منطقه خواند!

منبع: اسپوتنیک

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: