تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ - ۱۳:۱۵ کد مطلب 94359

ایجاد دفاتر کاریابی در آمریکا

بر اساس تازه ترین اعلام وزارت کار در حالی که برنامه‌ریزی برای اعزام کارجویان ایرانی به کشورهای ترکیه، آلمان، استرالیا، دانمارک و ایرلند انجام شده است، برخی از کشورها برای ایجاد دفاتر کاریابی برای ایرانیان اعلام آمادگی کرده اند … به گزارش پایگاه ۵۹۸، روزنامه آرمان نوشت: بر اساس تازه ترین اعلام وزارت کار در […]

بر اساس تازه ترین اعلام وزارت کار در حالی که برنامه‌ریزی برای اعزام کارجویان ایرانی به کشورهای ترکیه، آلمان، استرالیا، دانمارک و ایرلند انجام شده است، برخی از کشورها برای ایجاد دفاتر کاریابی برای ایرانیان اعلام آمادگی کرده اند …

به گزارش پایگاه ۵۹۸، روزنامه آرمان نوشت: بر اساس تازه ترین اعلام وزارت کار در حالی که برنامه‌ریزی برای اعزام کارجویان ایرانی به کشورهای ترکیه، آلمان، استرالیا، دانمارک و ایرلند انجام شده است، برخی از کشورها برای ایجاد دفاتر کاریابی برای ایرانیان اعلام آمادگی کرده اند که از جمله این کشورها می توان از استرالیا، آلمان، آمریکا، انگلیس و گرجستان نام برد. بیکاری از جمله مهمترین مشکلات ایران در سال های اخیر بوده که علاوه بر ابعاد اقتصادی، ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نیز پیدا کرده است. گذشته از اینکه با داشتن شغلی آبرومند یک شهروند معیشت خود را تامین می کند، شغل هر کس بخش مهمی از هویت او را تشکیل می‌دهد. تعداد افراد بیکار در ایران همواره محل بحث بوده است، چرا که هر چند هر ساله آماری از بیکاری کشور منتشر می شود، اما این آمار نمی تواند شمای کلی بیکاری در ایران را ترسیم کند. جز مساله بیکار بودن تعداد قابل توجهی از ایرانیان، جمعیت انبوهی از شهروندان ایرانی غیر فعال هستند. آنطور که آمار های رسمی نشان می دهد تنها ۲۴ میلیون نفر از جمعیت حدود ۸۰ میلیون نفری ایران فعال هستند. اگر کودکان و سالمندان را نیز از جمعیت ایران کم کنیم باز هم رقم کسانی که می توانند فعال باشند تفاوت فاحشی با فعالان واقعی دارد.

در این میان، نباید گمان کرد که کاریابی برای جست و جو کنندگان کار نیز آسان است، چرا که حداقل ۱۱ درصد از جمعیت فعال در ایران بیکار هستند که این خود رقمی بیش از دو میلیون نفر می شود. ۱۸ فروردین امسال بود که مرکز آمار ایران، میانگین نرخ بیکاری سال ۱۳۹۴ را ۱۱ درصد اعلام کرد.این نرخ برای مردان ۳/۹ و زنان ۴/۱۹درصد است. نرخ بیکاری برای سال ۱۳۹۴ در مناطق شهری کشور ۲/۱۲ و در نقاط روستایی ۱/۸درصد گزارش شده است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله معادل ۱/۲۶ درصد است که برای مردان این گروه ۳/۲۲ و برای زنان ۸/۴۲درصد اعلام شده است. همچنین ۱۸ درصد از شاغلان کشور در بخش کشاورزی ،۵/۲۳درصد در بخش صنعت و ۴/۴۹ درصد در بخش خدمات فعال هستند. سهم جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی در کشور ۸/۹ درصد است که این نسبت برای مردان ۸/۱۰ و زنان ۵/۴درصد است. اشتغال ناقص زمانی شامل تمام شاغلانی است که در هفته مرجع (هفته سرشماری شده) حاضر در سرکار یا غایب موقت از کار به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری و پیدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر ، قرار داشتن در فصل غیرکاری … بودند و کمتر از ۴۴ ساعت کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی در هفته مرجع بوده اند. اشتغال ناقص زمانی از نسبت جمعیت دارای اشتغال ناقص زمانی به جمعیت شاغل محاسبه می شود. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، سهم شاغلان ۱۵سال و بیشتر با ساعت کار معمول ۴۹ ساعت در هفته و بیشتر ۳۸ درصد در سال ۱۳۹۴ بوده که این نسبت به تفکیک جنسیت برای مردان ۷/۴۲و برای زنان ۱/۱۳درصد است. در چنین شرایطی ایرانیان زیادی هستند که برای کاریابی به هر دری می زنند. از جمله تلاش های ایرانیان برای یافتن شغل در سال های اخیر مهاجرت به خارج از کشور بوده است.
 
اعلام آمادگی برای ایجاد دفاتر کاریابی
 
آمار دقیقی درباره اینکه چه تعداد ایرانی در خارج از کشور کار می‌کنند وجود ندارد. تعداد قابل توجهی از جمعیت میلیونی مهاجران ایرانی تابعیت کشور های دیگر را دارند، اما کسانی هم هستند که با تابعیت ایرانی در خارج از کشور کار می کنند. رفتن به خارج از کشور برای اشتغال در سال های اخیر حاشیه هایی را به دنبال داشته است، چرا که در این مورد نیز بنگاه های غیر مجازی مانند قارچ رشد کرده‌اند و به اعزام نیروی کار به خارج از کشور اقدام کرده یا در پوشش اعزام نیروی کار به خارج از کشور اقدام به کلاهبرداری کرده اند. بر این اساس است که در دولت یازدهم بحث اعزام نیروی کار به خارج از کشور جدی تر گرفته شده است. روز گذشته مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار از برنامه‌ریزی برای اعزام کارجویان به کشورهای ترکیه، آلمان، استرالیا، دانمارک و ایرلند خبر داد.

 به گزارش مهر، محمد اکبرنیا با اعلام اینکه هم اکنون ۸۰ کاریابی خارجی در کشور فعال هستند، از اعزام ۱۰ هزار نیروی کار به خارج از کشور تا پایان فعالیت دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: این مهم توسط بخش خصوصی در حال پیگیری است. او اظهارداشت: برخی از کشورها برای ایجاد این دفاتر اعلام آمادگی کرده اند که از جمله این کشورها می توان از استرالیا، آلمان، آمریکا، انگلیس و گرجستان نام برد. اکبرنیا اولویت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را ایجاد دفاتر هدایت نیروی کار عنوان کرد و گفت: وظیفه دفاتر یاد شده حمایت از شاغلان ایرانی خارج از کشور و همچنین بررسی زمینه های ایجاد اشتغال و فراهم سازی اعزام نیروی کار از ایران است. این مقام مسئول در وزارت کار، توانمندسازی کاریابی ها و گسترش کاریابی‌های مجازی را از مسئولیت‌های مهم مسئولان حوزه کار عنوان کرد. اکبرنیا، کشورهایی را که نیروی کار ایرانی می توانند به آنجا اعزام شوند استرالیا، ترکیه، آلمان، و دانمارک عنوان کرد و گفت: به تازگی تعاملاتی برای اعزام نیروی کار به کشور ایرلند هم صورت گرفته است. او گفت: در دوران رکود اقتصادی سالانه یکهزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار اعزام نیروی کار به خارج از کشور داشتیم. وی، رشته های مورد نیاز برای اعزام به کشور استرالیا را پزشکی و پرستاری و به کشور آلمان را نیروی کار ماهر عنوان کرد و گفت: ترکیه نیاز به نیروی کار در مشاغل عمومی دارد که می توان با تخصص متوسط، نیروی کار به این کشور اعزام کرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: