تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ - ۱۱:۳۴ کد مطلب 94444

نخست‌وزیر سابق قطر: ایرانیان باهوش و صبور هستند

ما اعراب همانند یک شریک قابل اعتماد برای امریکا ظاهر نشدیم. باید روابط ممتازی با ایالات متحده داشته باشیم، اما این کشور همانند گذشته به منطقه ما نمی آید. به هیچ وجه توازنی در روابط اعراب و ایالات متحده وجود نداشته است. بطوری که برای ۳۰ سال قیمت نفت را در جهت مصالح آنان کنترل کردیم، اما در مقابل چه بدست آوردیم؟

به گزارش  میدان ۷۲ حمد بن جاسم آل ثانی، در گفت و گو با روزنامه فاینانشال تایمز انگلستان اظهار کرد: ببینید ایرانیان چند سال با قدرت های جهانی به مذاکره نشستند؛ فکر می کنید یک دولت عربی قادر است تا این مدت مذاکره کند؟

وی در رابطه با روابط کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با ایالات متحده گفت: ما اعراب همانند یک شریک قابل اعتماد برای امریکا ظاهر نشدیم. باید روابط ممتازی با ایالات متحده داشته باشیم، اما این کشور همانند گذشته به منطقه ما نمی آید. به هیچ وجه توازنی در روابط اعراب و ایالات متحده وجود نداشته است. بطوری که برای ۳۰ سال قیمت نفت را در جهت مصالح آنان کنترل کردیم، اما در مقابل چه بدست آوردیم؟

حمد بن جاسم افزود: زمانی که قیمت نفت در حال افت شدید بود، می گفتند قیمت را کنترل کنید و در زمان افزایش بهای نفت ما را به انحصار متهم می ساختند و می گفتند حق چنین کاری را ندارید.

نخست وزیر پیشین قطر در بخش دیگری از گفت و گوی خود در رابطه با اختلاف با عربستان در بازه ای زمانی بر سر مدیریت مساله سوریه تصریح کرد: موضوعی را شاید برای نخستین بار می خواهم مطرح کنم؛ در سال ۲۰۱۲ زمانی که درگیر مساله سوریه شدیم چراغ سبز به ما نشان داده شد تا این موضوع را قطر مدیریت کند، اما پس از آن تغییراتی در سیاست های عربستان ایجاد شد و این کشور نسبت به این که می خواهد قطر در پشت صحنه باشد ما را مطلع نساخت. به همین جهت موضوع به این شکل ادامه پیدا کرد که ما در رقابت با آنها بودیم و این درست نبود.

وی در ادامه مورد این که آیا در لیبی نیز چنین چیزی رخ داد که قطر و امارات هریک از گروهی حمایت می کردند، گفت: در لیبی نیز آشپزهای زیادی بودند و به همین دلیل غذا خراب شد.
منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: