تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ - ۱۷:۵۵ کد مطلب 94516

ایران بخاطر خرید اس‌۳۰۰ می‌تواند تحریم شود

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه درباره نمایش بخش‌هایی از تجهیزات سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ گفت که خرید این سامانه‌ها می‌تواند باعث تحریم ایران شود. به گزارش پایگاه ۵۹۸، فارس نوشت: “جان کربی”، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت که خرید سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ از روسیه […]

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه درباره نمایش بخش‌هایی از تجهیزات سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ گفت که خرید این سامانه‌ها می‌تواند باعث تحریم ایران شود.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، فارس نوشت: “جان کربی”، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت که خرید سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ از روسیه می‌تواند تهران را با تحریم‌های واشنگتن روبرو کند. 

یکی از خبرنگاران با اشاره به نمایش بخش‌هایی از تجهیزات سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ در مراسم رژه روز ارتش گفت که به موجب قوانین آمریکا داشتن این تسلیحات، در صورتی که دولت آن را تحریک‌آمیز یا برهم‌زننده ثبات منطقه تشخیص دهد- خواه ماهیت دفاعی داشته باشند یا تهاجمی- می‌توانند مشمول تحریم شوند. وی سپس پرسید که آیا دولت آمریکا، چنین نگاهی به موضوع دارد یا خیر.

کربی در پاسخ گفت: «همان‌طور که می‌دانید ما قبلاً مخالفت خود را با هر گونه فروش سامانه موشک اس ۳۰۰ به ایران اعلام کرده‌ایم؛ چندین سال است که این کار را انجام می‌دهیم.»

وی افزود: «ما کماکان نظارت دقیق بر این موضوع را ادامه خواهیم داد. من هیچ (اطلاعی) از تصمیمات معین برای تحریم‌های یکجانبه آمریکا (که در این باره گرفته شده باشد) ندارم.»

خبرنگار از کربی پرسید: «شما انتظار دارید که این اقدام با تحریم روبرو شود؟»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا جواب داد: «بله؛ می‌تواند. اما من در جایگاهی نیستم که حدس بزنم این اتفاق می‌افتد یا خیر.»

جان کربی، در ادامه به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس درباره نگرانی‌های اخیر ایران از مانع‌تراشی تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا در روند اجرای برجام پاسخ داد. خبرنگار آسوشیدپرس با اشاره به اینکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته این موضوع را با همتای آمریکایی‌اش مطرح خواهد کرد، پرسید: «آیا کری، پاسخی برای او (ظریف) خواهد داشت؟»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا با اشاره به اینکه «از این نگرانی‌ها آگاه هستیم» گفت جان کری هم می‌داند که ظریف این موضوع را در دیدار فردا مطرح خواهد کرد و آماده رایزنی با او درباره این موضوع است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: