تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ - ۰۱:۰۱ کد مطلب 94531

خسرو معتضد در گفتگو با میدان 72:

سخنان رئیس جمهور در مورد مسکن مهر باعث جسارت دلالهای ساختمانی میشود

مسکن مهر کار خوبی بود، ما بافت فرسوده در تهران نداریم پایین ترین نقطه شهر متری ۵ میلیون است.اصلا کسی بافت فرسوده تحویل نمیدهد.این صحبتها عجیب است، باید حمایت کرد، این فرمان امام است.فرمان بنیاد مسکن به امضا و دستور امام است.مردم عادی را باید راضی کرد.من نفعی از این صحبتها ندارم جز اینکه میخواهم مردم راضی باشند.

در پی اظهارات اخیر مسئولان دولتی و هجمه های به وجود آمده علیه طرح مسکن مهر با خسرو معتضد تاریخدان به گفت و گو پرداختیم.

اهم موضوعات مورد بحث به شرح زیر است:

امام (ره )از بنیانگذاران مسکن مهر بود !

مسکن مهر یکی از اقدامات بزرگ بعد از انقلاب بود.موسس مسکن مهر هم امام راحل بودند ، بنیاد مسکن را در آغاز پیروزی انقلاب دستورش رو صادر کردند.امام نگران اقشار ضعیف جامعه بودند که خرید مسکن برایشان دشوار بود در حالیکه بسیاری توانگران مثل غلامرضا پهلوی در جنوب تهران صدها خانه ساخته بود برای خودش و فروش … همینطور طرح اشرف پهلوی برای ویلاهای شهرکی که میخواست در شهرستان بسازد و هم چنین طرح ارتشبدنصیری برای ساخت چهار صد خانه در آخوند محله رامسر مورد توجه مردم قرار گرفت و حسرت داشتند.

امام در آن زمان با توجه به عدم توان مردم به خرید خانه دستور تاسیس بنیاد مسکن را داد و بعد از آن هم با شروع جنگ ساخت خانه ها معطوف به خرابی های پس از جنگ قرار گرفت.

در ۱۳۸۴ اقدامات جهت ساخت خانه ها سریع تر پیش رفت ، این خانه ها تحت عنوان مسکن مهر فقط در  زمان احمدی نژاد نبود بلکه قبل از آن استارت آن زده شده بود.نهادهای مختلف اداری ، دانشگاه ، نیروی انتظامی، سپاه،ارتش همه وارد عمل شدند.

بافت فرسوده ای در مناطق مسکونی وجود ندارد 

در داخل شهرها بافت فرسوده وجود نداره ،کسی خانه ی خود را نمیفروشد که آن را بکوبد چون که این منازل گنج هستند .این ادعایی که جناب وزیر و جناب رئیس جمهور دارند در مورد بافت فرسوده بر چه مبنایی هست؟مگر بافت فرسوده وجود دارد؟بسیاری از افراد خانه هایشان را کوبیدند و برج چند طبقه ساختند.اظهارات دولت سفسطه ست

این ادعا که چرا در بیابان میگم ساختید درست نیست ، در سنپترزبورگ منازل هشتاد کیلومتر خارج از شهر است.در آمریکا منازل دو ساعت و نیم تا شهر و محل کار افراد فاصله دارد.

مسئله ی مسکن از زمان شاه بود،اعلام کردن هرکس خانه ی خالی دارد جریمه ش میکنیم،حتی مصادره میکنیم.زمان شاه جمعیت زیاد شد ، از سال۳۵جمعیت بالا میره ،رفته بالاتر میره ، واکسن و بهداشت و این مسائل بهبود پیدا میکنه و جمعیت رو به رشد میره و دولت مجبور میشه که خانه های مردم رو تامین کنه.

حتی در زمان باستان وقتی جمعیت بالا میرفت مجبور به ساخت شهر میشدند مثل شهر تیسفون.

مگر شهر ها چگونه ساخته شدند؟دوبی در وسط بیابان ساخته شد ، تهران در بیابان بود ، لس آنجلس و سانفرانسیسکو در بیابان ساخته شدند،بنابراین این حرف عجییه که بگین این شهرها در بیابان ساخته شده.

مردم اموال دولتی را پس میدهند 

گفته میشود بیشتر این تخریب ها بخاطر این باشد که دولت توان مالی ندارد برای ساخت این خانه ها.

نه ، این پول ها برگردانده میشود ، مگر مردم این پولها را میخورند؟مگر مردم باید زنجانی اند؟مگر مردم امیرخسروی اند ؟مردم اینقدر باشرافت اند که همه را برمیگردانند، ماهانه چهارصد میلیارد درحال برگشت است ، پول بهره دارد ، مردم که پول را نخوردند.

میگن چرا از بانک مرکزی پول دادند خرج مسکن کردند؟بهترین کار اینه مردم راضی باشن.

اینها از زمان قدیم بوده، زمان ناصرالدین شاه طرح های بزرگ را بانکها باید اجرا میکردند.بانکها پول از مردم جمع میکنند و ما میسازند ، مسجد ، کاروانسرا و …میسازند.این وظیفه دولت است.

شاه عباس ۹۹۹کاروانسرا در ایران ساخت ، سیصد چهارصد سال اینها دوام پیدا کرد اما متاسفانه اکثر وزرای ما تاریخ نمیخوانند.راضی کردن مردم خیلی کار خوبیه ، حتی بار مالی هم داشته باشه.

سود چهاردرصد از فواید مسکن مهر است 

در هیچ جای دنیا بهره ی بالا نمیگیرند، مسکن مهر یکی از فوایدش سود چهار درصد است ، موقع خرید خانه بانک بیست و پنج میلیون وام میدهد اقساط آن هم ۲۷۰ تومان بود.شهرک پردیس و پرند و… از نمونه های خوب هستند ، اتوبان دارند ؛ مغازه ها و آبادانی زیادی داشته و قیمت خانه ها هم بالا رفته.مشاغل بسیاری هم در قبل این مسکن مهر به راه افتاد ، از بنا و مهندس و نقشه کش و مهمتر و … مشغول به کار شدند.

این ادعاها بخاطر دولت قبل و این مسائل نیست ،بلکه بخاطر انقلاب و دستاوردهای امام است.چیزی که الان شنیده میشود فقط ضررهای این طرح هاست.الان ارتش هم ضرر دارد ؟ چقدر باید هزینه ی ارتش داده شود ؟دولت باید میلیاردها خرج ارتش کند برای دفاع از مملکت ، این عین نفع است،ضرر نیست، تامین اینها وظیفه ی مردم است.تجربه نشان داده صاحب مسکن کردن مردم آنها را خوشحال میکند و به مملکت علاقه مند میکند.در آمریکا مردم را وابسته به زمین میکنند، یعنی یک زمین به فرد میدهند با اقساط کم و بهره ی چهار درصد.بسیاری را میشناسم که در حال مهاجرت از ایران بودند اما پس از اینکه صاحب مسکن مهر شدند گفتند چرا برویم در کشور بیگانه اجازه نشین شویم ؟آقای نیکزاد کار بسیار خوبی کرد و بسیار زحمت کشید.

من برای پسرم خانه خریدم ، خانه پنجاه و هشت متری را ۲۳۰ میلیون دادم ، می‌رسیدم قولنامه کنم چون دیده بودم یک خانه را به چند نفر فروخته بودند.این بلاها سر مردم میاید.دولت بیخود نیامده که دخالت کند ، با یک دستگاه دولتی طرفیم که کد پیگیری درست کردند.رفتارشان مطلوب بود که مردم را امیدوار کردند و من هرکس را میدیدم تعریف میکرد.

بیابانها کم کم باید آباد شوند

حرف ها مطرح بود که پردیس نقطه ی پرت و بیابانی بود اما در تهران هم شمیرانات و کمک و سوهانک و ازگل و … دور از تهران و حومه بودند.

مدام بهانه هست که این خانه ها آب و برق و گاز ندارد، این وظیفه ی وزارت مسکن هست که کمک کند و امکانات فراهم کند.امنیت شهر پردیس به جایی رسید که دو بخشداری بزرگ ۴۰_۵۰ ساله را تابع شهرستان پردیس کردند، جمعیت پردیس الان ۱۵۰ هزار نفر است.چند سال زمین بسیار گران بود .مدیر عامل آن چند سال پیش میگفت تا چند سال دیگر جمعیت پردیس به ۶۰۰هزار نفر میرسد.مردم از اینها استقبال میکنند، مردم میخواهند زیر سقف خانه خودشان استراحت کنند.

مسکن مهر کار خوبی بود، ما بافت فرسوده در تهران نداریم پایین ترین نقطه شهر متری ۵ میلیون است.اصلا کسی بافت فرسوده تحویل نمیدهد.این صحبتها عجیب است، باید حمایت کرد، این فرمان امام است.فرمان بنیاد مسکن به امضا و دستور امام است.مردم عادی را باید راضی کرد.من نفعی از این صحبتها ندارم جز اینکه میخواهم مردم راضی باشند.آدم وقتی فقیر و ناامید باشد اتفاقات حال میافتد،مردم نباید اینقدر فقیر و بدبخت و بیچاره شوند.مسکن مهر پشت و پناه مردم بود.چند بار رفتم تحقیق و دیدم مردم هم راضی اند.الان پردیس چقدر پیشرفت کرده ، بوتیک و نیروی انتظامی و بازار و اورژانس و سینما و همه چیز دارد ، اینها در بیابان است آقای رئیس جمهور؟ پردیس در بیابان است با این اتوبان عالی ؟البته مبالغ زیادی برای اتوبان میگیرند.

اینها آبادانی است در بیابانها !باید از اینها تقدیر و تشکر کرد ، از آقای نیکزاد باید تشکر کرد،فقط گفته میشود این پولها کجا رفت ؟صرف حقوق و مسکن و همین کارهای عمرانی و صنعتی شد.میگن خیلی از این منازل بدون متقاضی مانده است  ،خب اقساط را بالا بردید،کسی ماهی یک تومن و بیشتر از کجا هزینه کند؟وزیر راه چند روز پیش گفتند باید اینها را پایین بیاوریم و اقساط را بیشتر کنیم مثلا فقط را ۴۰۰ هزار تومان قرار دهید، اینها آدمهای بی بضاعتند، جوان تازه ازدواج کرده اند از کجا ماهی یک میلیون فراهم کنند؟

در همین تهران بسیاری از جاها خالی و بلا استفاده مانده است که اینها در اختیار دولت است.پانصد ششصد خانه ساخته اما کسی استفاده نمیکند.در تمام دنیا قانون دارند اگر فردی دو خانه داشته باشد باید جریمه اش را پرداخت کند.الان زندگی متعلق به بخش خصوصی است.

سخنان رئیس جمهور باعث جسارت دلالها میشود 

مسکن مهر بعد از سخنان آقای رئیس جمهور باعث جسارت دلالها میشود.باید کاری که نیکزاد کرد را ادامه داد ؛یعنی کد پیگیری گرفت تا یک آپارتمان به پنج نفر فروخته نشود.این مسکن مهر را نباید تخطئه کرد،بنده خیرخواه جناب رئیس جمهور هستم که میگویم .قیمت چرا باید بالا رود ؟تورم و قیمت بالا هست، دولت آمد یک کار خوب کرد و مسکن مهر را اجرا کرد ،این حرف ها چیه که خانه ها در بیابان ساخته شده، اصلا ایران یک منطقه خشک است.جنوب ایران هم بسیاری از کشورها از جمله بوشهر و بندرعباس تازه ساخته شدند،یعنی اکثرا در دویست سال، دویست و پنجاه سال قبل از انقلاب ساخته شدند.آقای رئیس جمهور لطفا کمی تاریخ مطالعه کنید.

الان ما در شرایط ترکمنچای و گلستان هستیم 

بنابراین این بیابانها را باید ساخت، کشور ما انگلیس و فرانسه نیست،کشور ما کلا کشور خشکی است.نهادها هم باید همکاری کنند جهت آبادانی این شهرها.من شیفته ی دولتهای مهم و دهم نیستم ، از آقای ظریف بسیاری مواقع تعریف کرده ام،با طرف غربی کنار آمده است،با وجود اینکه الان در شرایط قرارداد ترکمنچای و پاریس و گلستان هستیم،خب زورشان رسیده و تحریم هم کردند،ما هم روی اقتصاد مقاومتی کار میکنیم وخدا را شکر  خوب هم هست اوضاع!ایران آن طور که بیگانگان میگویند بدنیست.در مجموع اینقدر تخریب علیه مسکن مهر اشتباه است.چون که این اقدامات باعث امیدواری مردم به انقلاب میشود.

 1. هوشنگ :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  زمان احمدی نزاد در دوران ریاست جمهوری مرتب به دنیا شوک وارد میکرد که سود آن نه تنها دللان ومافیا داخلی ازلحاظ سخنرانی جنگ طلب باعث سعود نفت کشورهای عربی وغیره شد که درآمدارز ی عربستان بالا رفت بوسیله حاصل فروش نفت۱۰۰ دلاری عربستان در صدد حمله به یمن وسوریه راداردوعراق وبحرین وسوریه ولبنان وسایر بلادمسلمین۳
  را ببلعدلذااین دولت ماشایسته است ازانهاتمچید نمودبخاطر۲۴ساعت درراه سعادت فرد فرد ایرانی هوشیاری کامل در راه انقلاب اند

 2. متقاضی مسکن مهر پردیس که به آقای روحانی اعتقاد داشت ولی الان پشیمان است باز صد رحمت به احمدی نژاد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  ماشاالله به این تفسیر انتقادی آقای معتضد واقعا” دست مریزاد خوشم اومد مرحمی بودی بر درد دل ما – اگر چند نفر همانند شما بر این سخنان بی پایه و اساس آقای روحانی انتقاد کنند دیگه این همه ظلم ها در حق ما مسکن مهری های پردیس انجام نمیگیرد – آقای معتضد شاید در جریان نباشی ولی عرض کنم خدمتت که طبق قولشون قرار بود با ۲۰ میلیون پول آورده ما متقاضیان + ۲۵ میلیون وام مسکن مهر طی ۱۸ ماهه واحدها را به ما تحویل دهند ما هم ثبت نام کردیم میدونید الان چیکار کردند با ما؟؟ از ما تا حالا در چند نوبیت ۲۸ میلیون گرفتند و ۵ میلیون از طریق افزایش وام دوباره گرفتند(۲۵ میلیون وام را رساندند به ۳۰ میلیون) و الانم میگن اگر واحدها را بخواهیم به شما تحویل بدهیم باید ۳۹/۷۰۰ میلیون قیمت نهایی به ما بدهید یعنی دو برابر آورده ما هنگام ثبت نام – جالب اینکه ۴۵ ماهه که دیرکرد تحویل دارند یعنی بایستی اواخر سال ۹۲ به ما خونه تحویل میدادند تو این حین بانک مسکن هم اومد ما را بابت دیرکرد ۴۵ ماهه بیش از ۳ میلیون بابت سود مشارکت جریمه کرد یعنی جور عدم تحویل واحدهای مسکن مهر پردیس را ما متقاضیانی که هنوز خونه هامونو تحویل نگرفتیم باید بکشیم و پرداخت کنیم !!! جناب آقای معتضد شما اسمی بهتر از ظلم سراغ دارید؟؟ یه سوال دیگر از حضرتعالی ؛ میگم اگر این اتفاق و بدقولی و بی حساب و کتاب رفتار کردن در مسکن مهر فرض در کشور ژاپن می افتاد با مسئولین و مدیران متخلف که سه لا پنج لا از مردمش پول گرفتن و بیش از دوسال هم خونه را تحویل ندادند و بانک هم میومد متقاضیان را جریمه میکرد با مدیران و مسئولانش چیکار میکردند؟؟؟/ بنظرم قبل از استیضاح فوری با اعمال شاقه ؛؛ خودشان استعفا میدادند و یا سکته میکردند و یا هزاران بار از مردمانش عذرخواهی میکردند ( البته این یک افسانه است چون هیچ وقت در آن کشور که همه چی روی حساب و کتاب و قانون هست اتفاق نمی افتد) حالا اینجا خودشان هیچ کاری و هیچ طرحی را برای مسکن مردم انجام نمیدهند و یعنی اینکاره نیستند بعد میان اقدامات دولت نهم و دهم بابت مسکن مهر را مزخرف میخوانند و ساخت خونه در مناطق پرت و پلا میدانند شمایی که خیلی مدیریت حالیتونه بیایید همون آب و برق و گاز مسکن مهری های احمدی نژاد را که تو بیابون برای قشر مستضعف ایجاد کرده نصب کنید مناطق گل و بلبل و شمال تهران و فرمانیه و اقدسیه و تجریش بماند برای شما همه پیشکش شما …..قرار بود ما فرهنگ مردمداری و مردمسالاری اسلامی را به کشورهای دیگر صادر کنیم اینه اون فرهنگ جناب اقای معتضد عزیز؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!

 3. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 1

  شما ادعای مورخ بودن دارید ( که البته آن هم نیستید) پس لطفا در زمینه مسکن کارشناسی نکنید.

 4. مریم :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  تشکر آقای معتضد خداوند شما را حفظ کند که حقایق را مطرح می کنید

 5. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  این سوال را از دولت امید دارم خواهش میکنم از طریق رسانه شما سوال شود منصور صفری هستم ۵۲سالمه باشماره موبایل****۰۹۱۲۸۴۰۵ تمامی مستندات را دارم حتی فیشهای پرداختی ب بانک را باسلام جناب رییس جمهور اینجانب و خانواده ام رای دادیم به شما و مجلسی که همراه و همفکر شما میباشد اما ایا میدانید افرادی که در مسکن مهر پرند زندگی میکنند و در دولت دهم مسکن مهر را تحویل گرفته بودند و ساکن شده بودند باروی کار امدن دولت امید یازدهم تمام امیدشان بر باد شد چرا که اکثر این افراد در اواسط سال ۹۱ساکن شده بودند و مانده بود که مدارک مسکن مهر را بگیرند که متاسفانه تاکنون مدارک را تحویل ندادند و حال میگویند افزایش قیمت خورده است چگونه مسکن مهری که در سال ۱۳۹۱تحویل گرفتیم و تعاونیها و یا سازمان عمران و یا وزرای شما این افزایش قیمت را توجیه میکنند در صورتیکه کم کاری بابت ندادن مدارک مسکن اینجانب و بقیه ساکنین فاز پنج مپسا از جانب شرکت مپسا و مدیران سازمان عمران در دولت امید بوده است وحالیه روی صحبت اینجانب با دولت امید است که پیگیر غم نامه حقیر و همسایگانم باشید که در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری اندک بذر امیدی که در دل قشر ضعیف، هست و بحق همه جا پشتیبان دولت اصلاحات و امید بودیم بمانیم منصور صفری از شهر پرند فاز پنج مپسا زون دوازدهم

 6. نبی حسین زیی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  سلام اتحاد افراد صادق وتحلیل درمورد اندیشه های سیاسی

 7. نبی حسین زیی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  ایجاد ارتباط با تمام اندیشمندان سیاسی فرهنگی وهنری حتی معتمدین رویش سفیدان ودر خواست ایده جدید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: