تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ - ۰۴:۲۷ کد مطلب 94683

نان‌هایی که سرطان‌زا ‌می‌شوند

وقتی ماده داغی مثلا نان تازه را در کیسه‌های پلاستیکی می‌گذاریم ماده‌ای آزاد می‌شود که سرطان‌زا است، یعنی نانی که در کیسه پلاستیکی می‌گذاریم، آلوده است و سرطان را به خانه‌مان می‌آورد.

به گزارش میدان۷۲، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: وقتی ماده داغی مثلا نان تازه را در کیسه‌های پلاستیکی می‌گذاریم ماده‌ای آزاد می‌شود که سرطان‌زا است، یعنی نانی که در کیسه پلاستیکی می‌گذاریم، آلوده است و سرطان را به خانه‌مان می‌آورد.

به گزارش سازمان حفاظت از محیط زیست، سعید متصدی به مناسبت روز زمین با اعلام اینکه امسال شعار روز زمین «درختان برای زمین و زمین برای زندگی» انتخاب شده است، گفت: امسال تکیه بر حفظ منابع گیاهی است، حال آنکه ما در کشورمان به جای کاشت درخت، پلاستیک می‌کاریم.

متصدی تصریح کرد: اکنون در کشور از واردات صد در صدی باتری به واردات ۳۵ تا ۴۰ درصدی رسیده‌ایم و مابقی نیاز از طریق بازیافت منابع داخلی تامین می‌شود. یعنی به جای آنکه باتری‌های داخلی را به عنوان پسماند رها کنیم، توانستیم از باتری‌های سربی داخل کشور به عنوان بازیافت استفاده کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت: بحث زباله‌سوزها را در گذشته هم داشتیم، اما به دلیل بی‌توجهی به استانداردهای زیست محیطی شاهد قراردادهایی با استانداردهای سال ۲۰۰۶ بودیم، اما امروز برای ورود هر فناوری به ایران، رعایت استانداردهای روز دنیا الزامی است و اجازه ورود به صنعتی با استاندارد سال‌های گذشته را نمی‌دهیم.

وی افزود: سازمان محیط زیست از ابتدای امسال دو فعالیت را آغاز کرده‌ایم که یکی از این دو فعالیت، حذف کیسه‌های پلاستیکی است؛ در سال گذشته تحقیقات بسیار خوبی در زمینه استفاده از کیسه‌های پلاستیکی به عمل آوردیم که این تحقیقات در شهر تهران نتایج بسیار خوبی را هم در برداشت ؛ بر اساس این نتایج می‌شود کیسه‌های پلاستیکی را از چرخه مصرف حذف کرد. این فعالیت در بسیاری از کشورها انجام شده است و جنبه‌های بسیار زیادی دارد.

وی افزود: نخستین موضوع نگرش مردم نسبت به پسماند است؛ در حدود ۵۰ درصد از کیسه‌های پلاستیکی که در دنیا مصرف می‌شود فقط یک بار استفاده می‌شود و در ۴۰ درصد گونه‌های جانوری که در دریا زندگی می‌کنند، پلاستیک در بدنشان پیدا شده است.

معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اعلام اینکه بخش عمده‌ای از این موضوع به کیسه‌های پلاستیکی برمی‌گردد، گفت: چرا به کیسه‌های دائمی برنمی‌گردیم. شاید بتوان در کنار حرکت زشت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی به سمت سنت پسندیده و قدیمی خودمان برویم که هر کسی یک کیسه پارچه‌ای همراه داشت.

 

منبع : الف

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: