تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ - ۱۱:۴۸ کد مطلب 94708

رکود خودرو رفع نشد، دولت به دنبال تکرار وام ۲۵ میلیونی؟ / لابی‌ پشت پرده خودروسازان خارجی بر سر جان مردم ایران/ بنزین پرمصرف‌ها حداقل ۱۴۰۰ تومان/ چک ۱۲ هزار میلیارد تومانی مجلس به دولت با حذف یارانه ۳ دهک پردرآمد

گزارش اقتصادی روزنامه‌های چهارشنبه ۱ اردیبهشت به گزارش مشرق، به دلیل عدم موفقیت بسته خروج از رکودی که سال گذشته اجرا شد، دولت مجددا به دنبال کمک به خودروسازان برای خروج از رکود از طریق تحریک تقاضا است. * ایران – دولت باید برای حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر پیش‌قدم می‌شد روزنامه رسمی دولت درباره حذف […]

گزارش اقتصادی روزنامه‌های چهارشنبه ۱ اردیبهشت

به گزارش مشرق، به دلیل عدم موفقیت بسته خروج از رکودی که سال گذشته اجرا شد، دولت مجددا به دنبال کمک به خودروسازان برای خروج از رکود از طریق تحریک تقاضا است.
 
* ایران

– دولت باید برای حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر پیش‌قدم می‌شد

روزنامه رسمی دولت درباره حذف یارانه پولدارها موضع جالبی اتخاذ کرده است: در زمینه یارانه‌ها با وجود هشدار کارشناسان  و متخصصان اقتصادی کشور به هر حال قانون آن به تصویب رسید اما همین قانون هم در مرحله اجرا از مسیر قانونی خود منحرف شد و تبعات تورمی شدیدی را به جامعه ایران تحمیل کرد. بد نیست به این مطلب اشاره کنیم که از قول رئیس‌سازمان هدفمند‌‌سازی یارانه‌ها، نقل شده است از ابتدای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در اواخر سال ۱۳۸۹، تا پایان بهمن سال ۹۴، افزون بر ۲۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شده است که این رقم نزدیک به بودجه عمرانی ۵ سال کشور است. البته منابع تأمین این پرداخت‌ها ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت‌ها بوده و ۵۳ هزار میلیارد تومان از بودجه‌های عمومی کشور و  ۵۷ هزار میلیارد ریال توسط دولت پیشین از بانک مرکزی گرفته شده است. اما نتیجه پرداخت یارانه‌ها چه بوده است؟ آیا رفاه را به جامعه ارزانی داشته است یا قدرت خرید مردم راکاهش داده و زندگی را بر آنان سخت کرده است.

در مورد کاهش تعداد یارانه‌بگیران دولت خود باید پیش‌قدم می‌شد. تا ۲۴ میلیون نفر را از شمول دریافت یارانه حذف کند. زیرا حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان بر درآمدهای دولت اضافه می‌کرد که می‌تواند به مصارف دیگری نظیر پرداخت بخشی از بدهی‌های دولت به بانک‌ها و تأمین سلامت بهداشت به کار رود. اما متأسفانه دولت فاقد ابزارهای لازم برای شناسایی آحادی است که مشمول هستند لذا امکان اجرای این مصوبه مجلس در بودجه ۹۵ بسیار با معضل روبه‌رو می‌شود زیرا هنوز جامعه از مضرات دریافت یارانه آگاه نشده اند تا با دولت همسو باشند و از این امر استقبال کنند این امر موج نارضایتی‌ها فراهم می کند که ممکن است اعتماد عمومی نسبت به دولت و حاکمیت را تضعیف کند.

 اما علی‌الوصول چنانچه این مصوبه از تصویب شورای نگهبان بگذرد دولت در مقابل امر انجام شده‌ای قرار می‌گیرد که لازم‌الاجرا است اما تبعات آن کاملاً قابل پیش‌بینی است. 
 
 
* جام جم

– چک ۱۲ هزار میلیارد تومانی مجلس به دولت با حذف یارانه ۳ دهک پردرآمد

روزنامه جام جم درباره مصوبات مجلس گزارش داده است:‌ روز آخر بررسی لایحه بودجه در مجلس، روز تصمیمات مهم اقتصادی درخصوص اصلاح شیوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها و کنترل مصرف سوخت بود.

با تصویب نمایندگان، از یک‌سو دولت موظف شد در سال جاری یارانه سه دهک پردرآمد جامعه را حذف کند که حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار را برای اشتغالزایی و حمایت از تولید در اختیار دولت قرار می‌دهد و عملی شدن این طرح می‌تواند در خروج اقتصاد کشور از رکود، مفید واقع شود.
از سوی دیگر، با تصمیم نمایندگان مجلس با هدف کنترل مصرف سوخت در کشور، دولت مکلف شد فرآورده‌های نفتی را به طور سهمیه‌ای توزیع و مصارف مازاد بر سهمیه را با قیمتی بالاتر عرضه کند.
این دو تصمیم مهم درحالی دیروز در مجلس به‌تصویب رسید که سخنگوی دولت با هر دوی آنها مخالفت کرد.

هفته گذشته نمایندگان رأی به چندنرخی شدن بنزین داده بودند که این تصمیم برای رفع ابهامات به کمیسیون تلفیق بازگشت و دوباره اصلاح شد. براساس مصوبه دیروز مجلس، بنزین و سایر فرآورده‌های نفتی در سال جاری به صورت دونرخی و در قالب سهمیه‌بندی عرضه خواهد شد، البته تعیین سهمیه‌ها و قیمت سوخت به‌عهده دولت گذاشته شده است.

مطابق این مصوبه، در صورتی که وسیله نقلیه با استفاده از کارت سوخت جایگاه یا مازاد بر سهمیه تعیین شده توسط دولت (سهمیه پایه) سوختگیری کند، بهای سوخت تحویلی بنابر قیمت تمام شده خواهد بود. قیمت تمام‌شده را نیز دولت تعیین خواهد کرد.

با اجرایی شدن این مصوبه، سامانه کارت سوخت دوباره احیا می‌شود و جلوی قاچاق بنزین و گازوئیل گرفته خواهد شد. براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، اجرای سهمیه‌بندی بنزین و سامانه کارت سوخت از سال ۱۳۸۶ تا سال ۹۴ موجب صرفه‌جویی ۱۰۰ میلیارد دلاری برای کشور شد که در مقابل هزینه چند میلیارد تومانی راه‌اندازی و نگهداری این سامانه، رقم قابل توجهی است و از مقرون به‌صرفه بودن این سیستم حکایت دارد…

دکتر مهدی تقوی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره مصوبه حذف یارانه پردرآمدها به جام‌جم گفت: دولت با توجه به اوضاع اقتصادی کشور، باید مصوبه مجلس درخصوص حذف سه دهک پردرآمد جامعه را اجرا کند و از این محل می‌تواند اشتغال و تولید را افزایش و هزینه تمام شده کالاها را کاهش دهد. به نوعی باابزار یارانه باید کشور از رکود خارج شود.

وی افزود: زمانی که دولت به پولدارهای جامعه یارانه پرداخت نکند، می‌تواند به بخش تولید کشور یارانه‌ای به نام یارانه تولید پرداخت کند. در این صورت تولیدکننده با دلگرمی و پشتیبانی بیشتری کار خود را ادامه می‌دهد و می‌تواند به دلیل سودده بودن کارگاه تولیدی به فکر گسترش کار خود و جذب نیروهای بیشتر باشد.تقوی ادامه داد: شناسایی افراد پردرآمد سخت است، اما باید انجام شود و دیرکرد در این زمینه می‌تواند دولت را با مشکلات مالی همراه کند. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: پایه یارانه نقدی از ابتدا به اشتباه گذاشته شد و زمانی هم که دولت یازدهم روی کار آمد، به نحوه اجرای پرداخت یارانه‌ها اعتراض داشت و اکنون باید در این زمینه خودی نشان دهد.
 
 
* جوان

– اتاق «واردات» بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی!

این روزنامه از عملکرد اتاق بازرگانی انتقاد کرده است:  اتاق بازرگانی تشکیل شده از جمعی از بازرگانان و تولیدکنندگان فعال در حوزه صنعت؛ بازرگانی و کشاورزی که هم تولیدکننده هستند و هم بازرگان. هدف از ایجاد اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی این بود که تجار و بازرگانان بخش غیردولتی گردهم آیند تا به راحتی بتوانند از حقوق فعالان این حوزه دفاع کنند و از آنجا که این فعالان سازوکار تجارت را خوب می‌دانند، تولیدکنندگان را برای تولید با کیفیت با قابلیت صادرات کمک کنند.

این فعالان حوزه صنعت و کشاورزی به دلیل سفرهای متعددی که برای تجارت به سایر کشورها دارند، به راحتی ظرفیت بازار‌های خارجی را می‌دانند و می‌توانند با تجار خارجی ارتباط برقرار کنند. در دولت دهم به دلیل تحریم‌ها، واردات و صادرات کالا مختل و اتاق بازرگانی تقریباً از ماهیت واقعی‌اش دور شد. اتاق بازرگانی ایران به ریاست نهاوندیان به مرکز پمپاژ انتقاد از دولت تبدیل شده بود به طوری که اعضای هیئت دولت نیز از شرکت در نشست‌های شورای گفت‌و‌گوی اتاق بازرگانی خودداری می‌کرد اما در اتاق بازرگانی تشکیل شده در دولت یازدهم به ریاست جلال‌پور خبری از این انتقادها نیست و به جای پیگیری مطالبات بخش خصوصی واقعی، بیشتر به دنبال تسهیل فضا به نفع دولت است.

اتاق بازرگانی در حالی خودرا پارلمان بخش خصوصی می‌داند که در آنجا صرفاً از منافع عده‌ای تجار دفاع می‌شود و به‌رغم اینکه تولیدکنندگان کشاورزی و صنعتی نیز در اتاق بازرگانی عضو هستند، اما نقش بازرگانان اتاق همیشه پررنگ‌تر بوده، یعنی کسانی که همیشه انگشت اتهام و اصطلاح «واردات‌چی» به سوی آنها نشانه رفته است.

در دولت جدید با تغییر رئیس اتاق و اعضای هیئت نمایندگان، همکاری اتاق با دولت بیش از گذشته شد، به طوری که در ماه‌های اخیر همزمان با حذف تحریم‌ها، اعضای اتاق در سفرهای خارجی دولت را همراهی می‌کنند تا زمینه لازم را برای همکاری با سایر کشورها در بخش صادرات کالاها ی ایرانی فراهم سازند.

گفته می‌شود اخیراً واردات کالا از مواد غذایی و اساسی گرفته تا کالاهای لوکس افزایش یافته، به ویژه در ماه‌های پایانی سال گذشته، به طوری که وزیر جهاد کشاورزی در آخرین مصاحبه‌اش با رسانه‌ها درخصوص سفرهای دولت و هیئت همراهشان گفت: در سفرهای خارجی دولت، قبل از اینکه ایرانی‌ها برای صادرات کالایشان رایزنی و بازاریابی کنند، طرف‌های خارجی به دنبال فروش محصولاتشان به ایران هستند… از این‌رو یکی از انتقاداتی که به عملکرد اخیر دولت و اعضای اتاق بازرگانی وارد می‌شود نیز مربوط به همین سفرهاست که تاکنون بازدهی چندانی برای تولیدکنندگان ایرانی و نمایندگان بخش خصوصی نداشته است.

  اما برخلاف تصور که انتظار می‌رفت پارلمان بخش خصوصی در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، با رفع موانع داد و ستد کالا، دولت و تولیدکنندگان برای صادرات کالا کمک کنند، مشاهده می‌شود که اعضای اتاق به سمت واردات کالاهای خارجی سوق یافتند، به طوری که رفتار نمایندگان بخش خصوصی در جلسه اخیر هیئت نمایندگان اتاق ایران با وزیر جهاد کشاورزی قدری قابل تأمل است.

هیئت نمایندگان اتاق ایران وزیر جهاد کشاورزی را روز یک‌شنبه به اتاق دعوت کرد تا نشست صمیمانه‌ای داشته باشند و از زحمات وزیر در سال گذشته تشکر کنند. در این نشست صمیمانه محمود حجتی به دلیل دخالتش در حوزه بازرگانی مورد بازخواست قرار گرفت و برخی از اعضای اتاق از موانع واردات پرتقال، گندم، شکر و برنج به بهانه فرآوری محصول در داخل کشور انتقاد کردند. گویی که این بازرگانان در مقام استیضاح وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفته بودند و حجتی را به دلیل حمایت‌هایش از کشاورزان مورد بازخواست قرار دادند.

اعضای اتاق بازرگانی به جای اینکه بگویند ما آماده‌ایم مازاد محصولات شما را صادر کنیم به دنبال واردات بودند آن هم در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و به راستی جای بازرگانان واقعی کشاورزی در اتاق خالی بود؛ فعالانی که در زمان رأی‌گیری برای انتخابات اتاق فقط حضور دارند و از هرگونه دفاع به نفع تولید محصولات کشاورزی خودداری می‌کنند. البته وزیر جهاد از سیاست‌های وزارتخانه تحت مدیریتش در تولید محصولات کشاورزی و بی‌نیازی به واردات پرتقال، گندم و… دفاع کرد اما اتاق بازرگانی را «اتاق واردات» نامید.

اکنون این سؤال مطرح است که آیا ماهیت اتاق بازرگانی تغییر کرده، آیا تجار به جای اینکه به دنبال بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی و صادرات در سال اقتصاد مقاومتی باشند، باید به دنبال موانع واردات کالا باشند و وزیر متولی تولید را مورد بازخواست قرار دهند؟ البته همواره بحث‌هایی پیرامون وارداتی بودن اعضای اتاق مطرح بود، اما هرگز به این صراحت مسئولان دولتی، به دلیل ایجاد موانع واردات کالا از سوی نمایندگان بخش خصوصی مورد بازخواست قرار نمی‌گرفتند. پارلمان بخش خصوصی به جای اینکه به واردات کالاهای خارجی به رغم وجود ظرفیت در داخل بیندیشد و برنامه‌ریزی کند، باید به دنبال بازاریابی زنجیره تولید از مبدأ باشد، از این‌رو به نظر می‌رسد اتاق بازرگانی باید سمت خود را از کارمندی وزارت امور خارجه تغییر دهد و در صف کسانی قرار گیرد که در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی هستند و وظیفه خود را برای خودکفایی کشور و میهن خود انجام می‌دهند.
 
 
* خراسان

– بنزین دونرخی، مصوبه خوبی که نیازمند مراقبت است

این روزنامه حامی دولت از  مصوبه مجلس برای دونرخی شدن بنزین دفاع کرده است: در مورد اینکه در شرایط فعلی کشور، حذف کارت سوخت و تک نرخی شدن بنزین به صلاح نیست قبلا به تفصیل بحث شده است. گفته شد انگیزه های قاچاق هنوز پابرجاست، بیم افزایش بی محابای مصرف در اثر تعلل دولت در افزایش عمومی قیمت همراه با تورم در آستانه انتخابات نیز وجود دارد. علاوه بر آن در شرایطی که امکان تبعیض قیمت و جریمه پرمصرف ها و تشویق کم مصرف ها وجود دارد ( وجود سامانه هوشمند و کارت سوخت) هیچ دلیل موجهی برای ارائه بنزین تک نرخی وجود ندارد.

مخصوصا آنکه بنزین هنوز یارانه ای است؛ یعنی دولت با ارائه بنزین تک نرخی به ثروتمندانی که بنزین بیشتر مصرف می‌کنند و مسافرت بیشتری می روند، عملا یارانه بیشتری پرداخت می کند.لذا تصمیم مجلس برای دونرخی شدن مجدد بنزین و احیای کارت سوخت، قابل دفاع است. اما طبق مصوبه اخیر مجلس، قیمت سهمیه پایه در حد سال ۹۴ یعنی ۱۰۰۰ تومان باقی می ماند و مصرف اضافه بر سهمیه به قیمت آزاد (قیمت فوب به اضافه هزینه های حمل و نقل و . . . ) فروخته خواهد شد.

 طبق برخی محاسبات و اظهارات مسئولان شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی (مسئول خرید بنزین از پالایشگاه ها و عرضه آن به جایگاه داران) هزینه تمام شده بنزین، حتی در شرایط فعلی قیمت نفت، کمتر از ۲۰۰۰ تومان نخواهد بود. قیمتی که با افزایش احتمالی قیمت نفت بیشتر هم خواهد شد. در این شرایط به خاطر اختلاف حداقل ۱۰۰۰ تومانی بنزین سهمیه ای و بنزین آزاد، دولت باید در اجرا بیش از پیش مراقب فسادهای احتمالی باشد. چرا که سود ۱۰۰۰ تومانی در یک لیتر بنزین باعث خواهد شد برخی با دریافت سهمیه اضافه به اسم تاکسی یا حمل و نقل عمومی، فقط از محل فروش بنزین سهمیه ای خود به قیمت آزاد کسب درآمد کنند. این موضوع در دوره قبل که اختلاف قیمت بنزین سهمیه ای و آزاد فقط ۳۰۰ تومان بود هم وجود داشت و یکی از دلایل وزارت نفت برای تک نرخی کردن بنزین رفع این مشکل بود.دولت می تواند با استفاده از سامانه های اطلاعاتی خود این انحراف را به حداقل برساند.

 ضمن اینکه باید توجه کرد که حتی در صورت ناتوانی دولت در کنترل این تخلف، تحمل این میزان تخلف در مقایسه با بی عدالتی ها، قاچاق، آلودگی فزاینده و وابستگی بیشتر به واردات بنزین قابل پذیرش است.
 
 
* دنیای اقتصاد

– رکود خودرو رفع نشد، دولت به دنبال تکرار وام ۲۵ میلیونی؟   

این روزنامه از  بسته جدید حمایتی از صنعت خودرو خبر داده است:‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌منظور حمایت از صنعت خودرو و تضمین تولید و فروش محصولات خودروسازان، طرحی را تهیه و به هیات دولت ارسال کرده است. آنگونه که دست‌اندرکاران صنعت خودرو می‌گویند در این طرح تسهیلاتی بلندمدت و با نرخ سود کم پیش‌بینی شده است. در این زمینه محسن صالحی‌نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز هفته گذشته به‌طور ضمنی از برنامه جدید این وزارتخانه برای حل بحران صنایع رکود زده خبر داده بود به این ترتیب با توجه به کاهش تقاضای مناسب در بازار خودرو که سال گذشته منجر به افت تولید شد، به‌نظر می‌رسد که بازار خودرو نیز در لیست حمایتی وزارت صنعت قرار بگیرد.

 بر این اساس برخی از کارشناسان، تهیه برنامه‌ای جدید به‌منظور حمایت از صنایع رکود زده از جمله خودرو آن هم در اوایل سال را یک حرکت پیشگیرانه از سوی دولت به‌منظور دستیابی خودروسازان به هدفگذاری تولید یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاهی می‌خوانند. هرچند گفته می‌شود، طرح دولت که به‌منظور تحریک تقاضای خودرو براساس تسهیلات بلندمدت با نرخ سود کم تهیه شده، هم‌اکنون در هیات دولت و در انتظار تصویب است؛ اما هنوز جزئیاتی درخصوص آن منتشر نشده است…

تهیه طرح جدید دولت هماهنگی با خودروسازان در زمینه افزایش قیمت‌ها است. این موضوع در حالی از اهمیت برخوردار است که خودروسازان با آغاز سال جدید درخواست افزایش قیمت محصولات خود را به شورای رقابت ارسال کرده‌اند. بنابراین در صورتی که خودروسازان به هدف خود یعنی رشد قیمت خودروهای داخلی دست یابند، قهر مشتریان با بازار شدت خواهد گرفت و این موضوع موجب عمیق‌تر شدن رکود موجود در بازار خواهد شد. از آنجا که خودروسازان تولید خودرو در کشور را با قیمت‌های کنونی به‌صرفه نمی‌دانند؛ بنابراین این وزارتخانه با تهیه این طرح قصد دارد، در صورت واکنش جدی بازار به افزایش قیمت‌ها با اختصاص تسهیلات مناسب، مشتریان خودرو را راضی به خرید کند. این سناریو زمانی قوت می‌گیرد که خودروسازان به دلیل رکود سال گذشته نتوانستند قیمت محصولات خود را افزایش دهند. حال آنکه به عقیده آنها هزینه‌های تولید هر سال در حال افزایش است؛ بنابراین افزایش قیمت حق طبیعی آنهاست. بر این اساس آنگونه که به‌نظر می‌رسد دولت همسو با پیگیری درخواست افزایش قیمت قصد دارد با تصویب این طرح از تشدید رکود در بازار جلوگیری کند.
 
 
* شرق

– لابی‌ پشت پرده خودروسازان خارجی بر سر جان مردم ایران

این روزنامه حامی دولت از تلاش خودروسازان خارجی برای تغییر قانون اجباری نصب فیلتر در ایران خبر داده است: با آگاهی از اهمیت مهار آلاینده ذرات معلق جو و اطمینان از شناسایی منبع اصلی این آلاینده در کلان‌شهرهای کشور یعنی خودروهای دیزلی، هیأت وزیران در ابتدای سال ١٣٩٣ به پیشنهاد سازمان محیط‌زیست، قانونی را مبنی بر اجباری‌شدن نصب فیلتر دوده بر انواع خودروی سبک و سنگین دیزلی (از ابتدای سال ١٣٩۴) مصوب کرد. پس از یک سال تأخیر در اجرا، قرار بود مصوبه در سال ١٣٩۵ به صورت محدود شروع و در سال ١٣٩۶ فراگیر شود.

تصویب قانون اجباری‌شدن نصب فیلتر، حاصل چند سال مطالعه و تحقیق کارشناسان و دانشگاهیان داخلی و مشورت‌گرفتن از شرکت‌های اروپایی و غیراروپایی است که امید می‌رفت با اجرائی‌شدن آن، دست‌کم روند بدترشدن وضعیت آلاینده ذرات معلق متوقف شود و با نصب آن بر ناوگان موجود اتوبوس‌های درون‌شهری، کیفیت هوا از نقطه‌نظر ذرات معلق در تهران و دیگر کلان‌شهرها بهبود یابد. 

 تاکنون چند خودروساز داخلی که با طرف‌های خارجی خود در ژاپن، کشورهای اسکاندیناوی و چین کار می‌کنند، فعالیت‌های تحقیقاتی خود را تکمیل و تمهیدات لازم برای نصب فیلتر دوده بر محصولات تولیدی خود را آماده کرده‌اند. با وجود همکاری و همراهی مؤثر بعضی خودروسازان خارجی با مصوبه مذکور، شرکت‌های دیگری در اروپا هستند که بدون توجه به شرایط بسیار نامناسب کیفیت هوای کلان‌شهرهای کشور و غلظت بسیار زیاد ذرات معلق، نه‌تنها برای اجرائی‌شدن این مصوبه همکاری نمی‌کنند بلکه در راستای کاهش هزینه‌های خود، افزایش قدرت رقابت در بازار ایران و در ازای در معرض خطر قراردادن سلامتی مردم، با لابی‌گری و چانه‌زنی در پشت‌ پرده، درصدد ملغی‌کردن این مصوبه هستند و خبرها حاکی از آن است که تقریبا موفق شده‌اند. 

بعضی از این شرکت‌ها یک فناوری جایگزین به نام EEV به جای فناوری فیلتر دوده روی میز گذاشته‌اند و ادعا می‌کنند بازدهی فناوری آنها برای کاهش ذرات معلق در حد همان فیلتر دوده است. این در حالی است که به استناد گزارش‌های معتبر متعددی که تاکنون منتشر شده، راه‌حل مؤثر مهار انتشار ذرات معلق به‌ویژه پی‌ام ٢,۵، فیلترهای دوده به همراه استفاده از سوخت کم‌گوگرد است. به غیر از فیلتر دوده، انواع فناوری‌های جایگزین دیگری که به‌کار گرفته شده‌اند، گرچه در کاهش جرم ذرات معلق تا حدی موفق بوده‌اند اما در کاهش انتشار تعداد ذرات که امروزه اثبات شده بسیار مهم‌تر از جرم ذرات است، تأثیر به‌مراتب کمتری دارند. به‌عنوان مثال براساس گزارش‌های مراجع علمی مستقل و برعکس ادعای این شرکت‌های لابی‌گر اروپایی، فناوری جایگزین پیشنهادی آنها ۴٠٠ برابر بیشتر از خودروهای مجهز به فیلتر، ذره معلق منتشر می‌کنند.

اینکه عمده شرکت‌های اروپایی قبل از تشکیل جلسه شورای امنیت برای تحریم ایران، از همه عرصه‌های بازار ایران اعم از حمل‌ونقل دریایی، ریلی و جاده‌ای غیب شوند و هیچ‌کدام از کارکنان آنها حتی برای یک تماس ایمیلی هم برای چندین‌سال در دسترس نباشند انگار که هرگز وجود نداشته‌اند، قابل‌درک است، اینکه در چند ماه اخیر مدیر‌عاملان و معاونان این شرکت‌ها سفرهای مکرری به ایران داشته‌اند، جای تقدیر و تشکر دارد، اما اینکه آنها با سوءاستفاده از جایگاه برتر خود در عرصه فناوری، واقعیت‌های فنی و علمی را با هدف کسب سهم در بازار و سودآوری بیشتر وارونه جلوه دهند و مدیران و تصمیم‌گیران کشور را مجاب کنند در حوزه وضع مقررات مهار آلودگی هوا عقبگرد کنند، جای تأسف دارد.

* کیهان

– ضد و نقیض‌گویی دولتمردان در واکنش به اظهارات سیف

کیهان نوشته است: علی‌رغم اعترافات رئیس کل بانک مرکزی درباره بی‌اثر بودن برجام و پس از سکوت چند روزه دولت در این باره، وزیر رفاه سخنان سیف را «استعاره» خطاب کرد و وزیر اقتصاد هم با پرداختن به موضوعات حاشیه‌ای، از برقراری ارتباط با چند بانک کوچک خارجی اظهار خوشحالی کرد!

رئیس بانک مرکزی که هفته گذشته به منظور شرکت در نشست صندوق بین‌المللی پول به واشنگتن سفر کرد، با حضور در شورای روابط خارجی آمریکا با اشاره به اینکه ایران هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده است گفت انتظار ما این بود که بعد از توافق هسته‌ای ایران به سیستم اقتصادی بین‌المللی دوباره متصل شود اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

ولی‌الله سیف در مصاحبه‌ با تلویزیون بلومبرگ هم تأکید کرد که توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران دربر نداشته است.

این افشاگری‌های بی‌سابقه که از سوی یک مقام اقتصادی بلندپایه دولت عنوان می‌شد با گذشت چند روز همچنان در محافل اقتصادی تفسیر و تدویل می‌شد اما از سوی دولتی‌ها با توضیح یا پاسخ روشنی مواجه نشد. هر چند برخی از اعضای تیم مذاکرات هسته‌ای تلاش کردند همچون گذشته این قبیل انتقادات را به نوعی توجیه کنند، اما همگان منتظر بودند که مسئولان اقتصادی دولت چه واکنشی به این اظهارات نشان خواهند داد.

در همین رابطه در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که شامگاه دوشنبه با حضور وزرای اقتصاد و رفاه در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، وزیر اقتصاد ادعاهای گذشته دولت را تکرار و تصریح کرد: امروز همه بانک‌های ما به شبکه سوئیفت دسترسی دارند و می‌توانند پیام‌های بانکی خود را بفرستند.

به گزارش ایسنا، علی طیب‌نیا افزود:علت هیاهوی برخی رسانه‌ها در ماجرای سوئیفت را نمی‌فهمم چون اکنون بانک‌ها به سادگی می‌توانند از سوئیفت استفاده کنند و روابط کارگزاری بانکی ما با بانک‌های «کوچک» خارجی برقرار شده است. البته برخی بانک‌های بزرگ هراس دارند که موضوع این بانک‌ها نیز با گفت‌وگو برطرف خواهد شد.(!)

وزیر اقتصاد با بیان اینکه صادرات نفت قبل از تحریم‌ها روزانه ۲٫۵ میلیون بشکه بوده است، گفت: این میزان در زمان تحریم‌ها به روزانه یک میلیون بشکه رسید اما اکنون ۷۰۰ هزار بشکه به صادرات ما افزوده شده است.

او در ادامه و در حالی که پیش از این از وابستگی اقتصاد به نفت انتقاد کرده بود، برای توجیه موفقیت آمیز بودن نتایج برجام، تأکید کرد: اگر مذاکرات هسته‌ای نبود، صادرات نفت ما به سمت صفر میل می‌کرد؛ در نتیجه باید از فرصت پیش‌آمده به شکل عاقلانه و منطقی استفاده کرد.

در ادامه این نشست، وزیر تعاون، کار و رفاه هم با «استعاره» خطاب کردن سخنان رئیس کل بانک مرکزی به این نکته بسنده کرد که «از استعاره‌‌ای که آقای سیف گفت و هدفش این بود به‌ دنیا بفهماند که کار کنند، می‌بینید که چه بساطی به راه می‌افتد.»

به گزارش فارس، در ادامه و پس از صحبت‌های وزرا، سایر اعضای جلسه نیز به انتقاد از وضعیت اقتصادی موجود پرداختند. سهل آبادی رئیس خانه صنعت و معدن ایران با اشاره به وضعیت بحرانی تولید و صنعت گفت: ۴۱۵ هزار شغل در بخش صنعت از دست رفته است؛ بانک‌ها خون ما را مکیده‌اند و ربا و بهره مرکب در بانک‌ها گرفته می‌شود.

اما با اینکه معمولا جلسات شورای گفت‌وگو ختم جلسه با تشکیل نشست خبری کوتاه و پرسش خبرنگاران و پاسخ مسئولان مصادف می‌شود، این بار طیب‌نیا با سرعت جلسه را ترک کرد و ربیعی هم به درخواست مصاحبه و دریافت پاسخ سوالات خبرنگاران با تکان دادن سر جواب داد و رفت!

در پایان خبرنگاران با این سوال جلسه شورای گفت‌و‌گو و حواشی آن را ترک کردند که برایشان سوال بود واهمه از مواجهه با خبرنگاران چه دلیلی می‌توانست داشته باشد، غیراز اینکه جوابی برای این سوال وجود ندارد. و اینکه چطور وقتی رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید برجام تقریبا هیچ دستاوردی برای ایران نداشته، این اظهارات را به استعاره تعبیر می‌کنید و یا در توجیه، به افزایش تولید نفت و انعقاد قراردادهای اجرا نشده می‌پردازید؟

گفتنی است به اعتقاد اقتصاددان، رئیس‌کل بانک مرکزی در سفر به آمریکا از واقعیت برجام پرده برداشته و سعی کرده است با خزانه‌داری آمریکا به توافق برسد تا معاملات دلاری ایران مجدداً برقرار شود، چرا که امروز هیچ‌گونه معاملات دلاری انجام نمی‌شود و آمریکا درپی اعمال تحریم جدید هست. فعالان اقتصادی نیز اعتقاد دارند عملاً تاکنون نتوانسته‌ایم وجوهی را میان بانک‌های بزرگ خارجی و ایرانی نقل و انتقال دهیم.

به گفته این صاحبنظران، دولت باید با محاسبه هزینه فایده، برخی از مطالب را با درنظرگرفتن عدم آسیب آنها به کشور بیان کند و با مردم شفاف باشد و اوضاع اقتصادی را به‌صورت کامل تشریح کند.

با این وجود دولت به جای تبیین حقایق برجام، از پاسخگویی طفره می‌رود و پس از چند روز سکوت درباره اظهارات رئیس کل بانک مرکزی که گوشه‌ای از ایرادات برجام را گوشزد کرده بود، وزیر اقتصاد به موضوعات فرعی همچون افزایش چند هزار بشکه‌ای تولید نفت پناه می‌برد یا شاید همچون ربیعی که اظهارات سیف به سخره گرفت و آن را استعاره خواند، در روزهای آینده، همچون گذشته، خبرنگاران رسانه‌ها محکوم به تحریف سخنان رئیس کل بانک مرکزی شوند!
 
 
* همشهری

– بنزین پرمصرف‌ها حداقل ۱۴۰۰ تومان

همشهری درباره دونرخی شدن بنزین گزارش داده است: سرانجام پس از یک هفته بحث و بررسی نمایندگان مجلس مصوب کردند بنزین به‌صورت دونرخی عرضه شده و کارت سوخت هم حذف نشود.
محاسبات نشان می‌دهد با توجه به قیمت بنزین فوب خلیج فارس، قیمت بنزین آزاد کمتر از ۱۴۰۰ تومان نخواهد بود. بر این اساس، دولت موظف است برای اجرایی شدن مصوبه نمایندگان برخی اقدامات را انجام بدهد…

اگر بخواهیم حدود قیمتی بنزین را طبق مصوبه دیروز مجلس به‌دست آوریم با توجه به قیمت پایین بنزین به‌خاطر ارزانی نفت خام، به حداقل قیمت ۱۴۰۰تومان خواهیم رسید که البته این قیمت حداقلی و درعین‌حال تخمینی است. مجلس گفته است قیمت بنزین با توجه به قیمت تحویل در بندر (فوب) خلیج‌فارس به اضافه هزینه‌های جانبی شامل ریزش، تبخیر، بیمه، انتقال، حمل، توزیع و عوارض قانونی موضوع جز۲ تبصره ماده۱۶ و بند ج ماده۳۸ قانون مالیات برارزش افزوده و نرخ کارمزد مناسب پرداختی به جایگاه‌داران که توسط دولت تامین می‌شود، محاسبه و از مصرف‌کننده دریافت شود.

براساس جز ۲ تبصره ماده۱۶ قانون مالیات‌ها دولت موظف است از انواع بنزین و سوخت هواپیما ۲۰درصد عوارض اخذ کند. در بند ج ماده۳۸ همین قانون نیز عوارض ۱۰درصدی بنزین و انواع سوخت هواپیما برای شهرداری‌ها و دهیاری‌ها درنظر گرفته شده است.

به‌عبارتی ۳۰درصد عوارض از هر لیتر بنزین اخذ خواهد شد. متوسط قیمت هر لیتر بنزین فوب خلیج‌فارس طی ۲هفته گذشته ۳۵٫۵سنت بوده است که اگر هر دلار را به قیمت رسمی ۳۰۳۰تومان درنظر بگیریم، قیمت ریالی هر لیتر معادل ۱۰۷۶تومان خواهد شد و اگر ۳۰درصد عوارض را هم اضافه کنیم به قیمت ۱۴۰۰ تومان خواهیم رسید که با احتساب هزینه‌های جانبی برآورد می‌شود قیمت واقعی بنزین بین ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ تومان به ازای هر لیتر شود. البته این محاسبات دقیق نیست ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر قیمت جهانی نفت کم یا زیاد شود، به همان نسبت هم قیمت بنزین آزاد تغییر خواهد کرد.
 
 

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: