تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ - ۱۴:۲۱ کد مطلب 94883

با «ستایش» تفرقه بیانداز؛ بی‌بی‌سی فارسی بدنبال «عصبی‌کردن» جامعه ایران و افغانستان

بی‌بی‌سی فارسی که همواره به احکام اسلامی نظیر «اعدام» و «قصاص» حمله و آن را به یک مسئله «سیاسی» تبدیل می‌کند، این بار با احساسی‌کردن پرونده‌ای «حقوقی» در تلاش است دو جامعه فارسی‌زبان و همسایه را به واکنش عصبی وادار کند.

به گزارش میدان۷۲، قتل ستایش قریشی دختر ۶ ساله مهاجر افغان بدست یک نوجوان ۱۵ ساله علاوه بر ایجاد موج ناراحتی در افکار عمومی مردم ایران و افغانستان، بازتاب عجیب و پرهیاهویی در رسانه‌‌های فارسی‌زبان بیگانه به ویژه بی‌بی‌سی فارسی داشته که دلیل اصلی آن به ملیت افغان ستایش و حضور این شبکه در افغانستان باز‌می‌گردد.

این در حالی است که هم در حوزه افکار عمومی و هم در حوزه قوانین حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ایران نیز تابعیت مقتوله و اولیای دم هیچ تأثیری در روش رسیدگی به جرم و مجازات ندارد، زیرا قوانین کیفری ایران سرزمینی بوده و شامل تمامی افرادی می‌شود که در قلمرو جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم می‌شوند. پس بنابراین از این نگاه نیز تابعیت افغان ستایش و اولیای دم وی اساساً مطرح نبوده و نیست.

ستایش /// ویرایش
در حوزه قوانین حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ایران نیز تابعیت مقتوله و اولیای دم هیچ تأثیری در روش رسیدگی به جرم و مجازات ندارد

حال در این میان تمرکز رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین بر این حادثه با تأکید فراوان به ملیت افغان ستایش به دنبال ایجاد یک اختلاف قومی در این پرونده است. بررسی رفتار رسانه‌های پیشتاز در این خبر مانند بی‌بی‌سی، نه تنها ذوق‌زدگی از دستیابی به یک سوژه مهم را نشان می‌دهد، بلکه نوع رفتار و ترتیب پردازش و تحلیل خبر و حواشی آن کاملاً نشان می‌دهد که در پس پرده، طراحی و مهندسی رسانه‌ای قرار دارد تا سرانجام حداکثر تأثیر ممکن در دو جامعه ایران و افغانستان ایجاد گردد.

خط اولی که این رسانه‌ها دنبال می‌کنند، تحریک احساسات و ایجاد واکنش در جامعه افغانستان و همچنین در میان مهاجرین افغان ساکن در ایران حکایت دارد. در این خط خبری تمرکز بر کاستی‌ها و مشکلات زندگی افغان‌ها در ایران در امر کار، تحصیل، اقامت و … بصورت کلی قرار دارد و از این طریق سعی می گردد از یکسو اینگونه القا شود که مسائل ملت افغان در ایران ریشه سیاسی داشته و از سوی دیگر این برداشت در مخاطبان افغان بوجود بیاید که بازتاب این مشکلات و اختلافات سیاسی در سطح جامعه به چنین رفتارهایی می‌انجامد!

دلیل اینکه بی‌بی‌سی تلاش می‌کند اهمیت ملت افغان را در جامعه ایران در سطح پایینی نشان دهد به این منظور است که قصد دارد ارزش جان یک افغان را هم متأثر از همین فرض، در اولویت پایین نشان دهد. رسانه‌های فارسی‌زبان خارج‌نشین در روزهای اخیر و در موج دوم خبری و تحلیلی موضوع ستایش سعی دارند به بازخوانی مشکلات زندگی افاغنه پرداخته و با ذکر برخی مصادیق از موج اولیه حادثه دلخراش پیش آمده بهره‌برداری نمایند. این در حالی است که اساساً اکثر قریب به اتفاق مشکلات زندگی افاغنه در ایران یا ناشی از برخی مشکلات و کاستی‌های اجتماعی در جامعه ایران است و یا مصادیقی نادر را در بر می‌گیرد که متأثر از سوابق در یک مورد خاص اتفاق افتاده و هر دو این موارد در همه جوامع انسانی غربی و شرقی کاملاً عادی است.

منبع : مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: