تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ - ۱۴:۳۶ کد مطلب 94899

رحمانی فضلی: ایران در مبارزه با مواد مخدر، هزینه استقرار صلح و امنیت جهانی را پرداخت می کند

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران با تلاش های خود در مبارزه سخت با مواد مخدر و بعنوان خاکریز نخست مبارزه با قاچاق مواد مخدر با منشا تولید در افغانستان، هزینه صلح و امنیت جهانی را پرداخت می‌کند.

به گزارش میدان۷۲،  عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص مساله جهانی مواد مخدر(UNGASS) در ملاقات با همتای سوئیسی خود، ضمن برشمردن هزینه های مادی و معنوی کشورمان از جمله تعداد شهدا و جانبازان عرصه مبارزه با مواد مخدر، کشف سالانه چند صد تن انواع مواد مخدر و هزاران مورد درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر، به بهره مندی گروه‌های افراطی و تروریستی از منابع مالی قاچاق مواد مخدر اشاره کرد .
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با پرداخت هزینه های گزاف مالی و فداکاری نیروهای مقابله کننده ، در عمل هزینه استقرار صلح و امنیت جهانی را پرداخت می کند.
همچنین الن برست وزیر کشور سوئیس با تقدیر از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر و تاکید بر ضرورت توسعه همکاری های بین المللی در این زمینه، اعلام داشت که راهبردهای مبارزه با مواد مخدر در کشور متبوعش، حول چهار محور اصلی: «پیشگیری، درمان معتادان، کاهش آسیب و مقابله با عرضه و کنترل مواد» تنظیم شده است.
در پایان این دیدار، وزرای کشور ایران و سوئیس، بر ضرورت فراهم کردن زمینه شکل گیری و آغاز همکاری های عملی مشترک دو کشور ، در حوزه مختلف مبارزه با مواد مخدر و بویژه در عرصه های’ تبادل اطلاعات و تجربیات موفق در زمینه های مهمی چون پیشگیری، درمان معتادان و خصوصا کاهش اسیب های ناشی از اعتیاد تأکید و مقرر شد با تبادل هیاتهای کارشناسی ، چارچوب همکاری های مورد توافق ، در قالب یک سند مشترک همکاری تعیین و ترسیم شود.

** توسعه همکاری ‌های ایران و چین در مبارزه با تروریسم و مواد مخدر
وزیر کشور همچنین در دیدار معاون نخست وزیر چین بر توسعه همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، افراطی‌گری ، جدائی طلبی و مواد مخدر ، بصورت دو جانبه و در سطح منطقه ‏و بین المللی تاکید کردند.
رحمانی ‌فضلی و شنگان گو معاون نخست وزیر چین و در حاشیه مراسم افتتاحیه نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در خصوص مساله جهانی مواد مخدر ( UNGASS)’ دیدار و گفتگو کردند.
طرفین در این ملاقات ضمن اشاره به اعتقاد راسخ رهبران دو کشور به توسعه و گسترش همه جانبه همکاری ها و در قالب همکاری جامع راهبردی، بر ضرورت افزایش همکاری های امنیتی و انتظامی دو کشور براساس اسناد همکاری مرتبط تاکید کردند.
توسعه همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم، افراطی گری ، جدائی طلبی و مواد مخدر، بصورت دو جانبه و در سطح منطقه و بین المللی، از جمله محورهای مورد توافق مقامات ایران و چین در این جلسه بود.
همچنین تاکید بر إجرائی شدن موافقتنامه مبارزه با جرائم فرا ملی دو کشور، به عنوان محور همکاری های دو جانبه ایران و چین، مورد تاکید رحمانی فضلی و معاون نخست وزیر چین قرار گرفت.
از دیگر محورهای مورد توافق طرفین در این ملاقات ، می توان به توسعه همکاری های پلیسی ، مرزی ، انتظامی و مبارزه با جرایم سایبری اشاره کرد.
در راستای اجرای توافقات ذکر شده و اتخاذ تمهیدات لازم در این خصوص، توافق شد تا در آینده نزدیک، هیاتی به سرپرستی ‘وزیر امنیت عمومی چین’ به تهران سفر کند.
وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از روز گذشته به مدت سه روز برای شرکت در نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، در خصوص مساله جهانی مواد مخدر به نیویورک سفر کرده است.

 

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: