تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ - ۲۲:۵۷ کد مطلب 94988

آخرین حربه برای انتخاباتی که شاید برگزار نشود

علی کفاشیان برای اینکه حسن نیت خود را نشان دهد از ثبت‌نام صرف‌نظر کرد و این در حالی بود که طبق اساسنامه سال ۹۰ وی می‌توانست یک دوره دیگر برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کند. به گزارش مشرق، ماجرای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال شبیه قصه‌های هزار و یک شب و شهرزاد قصه‌گو شده است؛ هر […]

علی کفاشیان برای اینکه حسن نیت خود را نشان دهد از ثبت‌نام صرف‌نظر کرد و این در حالی بود که طبق اساسنامه سال ۹۰ وی می‌توانست یک دوره دیگر برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کند.

به گزارش مشرق، ماجرای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال شبیه قصه‌های هزار و یک شب و شهرزاد قصه‌گو شده است؛ هر روز در این وانفسای برگزاری یا عدم برگزاری انتخابات، داستانی جدید به گوش می‌رسد؛ در این بین هر فرد و نهادی که خود را نزدیک‌تر به نهادهای مسئول می‌دارد خبری را منتشر کرده و مدعی می‌شود که صحت این خبر بیشتر از سایر اخبار بوده و به نوعی مو لای درزش نمی‌رود. یک نفر از صلاحیت‌ها و رد صلاحیت‌ها می‌گوید و دیگری از اینکه چه کسی سرانجام رئیس فدراسیون می‌شود اما پشت پرده همه ماجراها این است که حتی این احتمال وجود دارد تا در روز هجدهم اردیبهشت ماه که تاریخ نهایی برای برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال اعلام شده است، نیز این امر به وقوع نپیوسته و با عدم تأیید اساسنامه از سوی هیأت دولت، انتخابات نیز هوا شود.

**ماجرا از کجا آغاز شد…؟

در روز پایانی ثبت‌نام‌های نامزدهای فدراسیون فوتبال وزارت ورزش در جلسه‌ای با علی کفاشیان به وی گوشزد کردند که سازمان بازرسی به خاطر اینکه اساسنامه فدراسیون فوتبال، مصوبه هیأت دولت را ندارد یک اساسنامه غیرقانونی بوده و باید هرچه سریع‌تر اقدامات لازم در این خصوص به عمل بیاید. در همان روز وزارت ورزش از کفاشیان درخواست کرد تا ثبت نام‌ نامزدها انجام شود اما برگزاری انتخابات منوط می‌شود تأییدیه اساسنامه از سوی هیأت دولت.

در همان زمان از سوی وزارت ورزش و به صورت غیر رسمی از زبان برخی از اعضای مسئول این وزارتخانه اینطور عنوان شد که این مصوبه نهایتاً طی دو هفته برای فدراسیون ارسال خواهد شد و این در حالی است که حدود یک ماه و دو هفته از این جریان گذشته و هنوز از مصوبه هیأت دولت برای اساسنامه فدراسیون فوتبال خبری نیست.

در همین اثنا و طی روزهای گذشته پس از جلسه هیأت رئیسه، کفاشیان در نشست خبری دو راه پیش‌روی وزارت ورزش برای تصویب اساسنامه و برگزاری انتخابات قرار داد که یکی از آنها تصویب اساسنامه بعد از برگزاری انتخابات بود و جالب اینکه پس از چند روز، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه وزارت ورزش با این پیشنهاد موافقت کرده و پس از انتخابات، اساسنامه سال ۹۰ را برای هیأت دولت ابلاغ خواهد کرد، اما هرگز این موضوع رسمی و کتبی اعلام و ابلاغ نشد تا اگر هم قول و قرار و توافقی هست، به صورت شفاهی مطرح شده باشد.

البته شاید هم وزارت ورزش با این حربه قصد داشت اینطور وانمود کند که به واقع مشکلی در این بین وجود ندارد و جاده بین وزارت و فدراسیون صاف‌تر از هر زمانی بوده و انتخابات به هر طریقی در موعد مقرر برگزار می‌شود. با این حال اسدی نیز روز گذشته در گفت و گویی که با فارس داشت اعلام کرد به شنیده‌ها و گفته‌ها کاری نداریم و تا این توافق رسماً برایمان ارسال نشود، کار خودمان را انجام خواهیم داد تا مشخص شود که فدراسیون از ۸ سال پیش و دستور شفاهی سازمان تربیت‌بدنی وقت مبنی بر اینکه اساسنامه، تأیید نهایی دولت را گرفته، درس خوبی گرفته است.

**مشکل کفاشیان بود نه اساسنامه

علی کفاشیان همان زمان برای اینکه حسن نیت خود را نشان دهد از ثبت نام صرف‌نظر کرد و این در حالی بود که طبق اساسنامه سال ۹۰ وی می‌توانست یک دوره دیگر برای حضور در انتخابات ثبت نام کند. کفاشیان که حسابی تحت فشار بود با وجود علاقه‌‌ای که برای سومین دوره ریاست خود داشت این کار را انجام نداد اما وزارت با قبول پیشنهاد کفاشیان (هیأت رئیسه) دست خود را به خوبی رو کرده و نشان داد که در این بین مشکلش با حضور علی کفاشیان بود و نه اساسنامه‌ای که تأییدیه دولت را ندارد!

حالا هم آدم‌های منصوب به وزارت ورزش طی این روزها از رسانه‌های رسمی خود مدام از برگزاری انتخابات در موعد مقرر خبر می‌دهند و اشاره می‌کنند که فدراسیون به دنبال بهانه نباشد اما این روزها از فدراسیون فوتبال نیز خبر می‌رسد با توجه به مصوبه وزارت ورزش و سازمان بازرسی مبنی بر اینکه اساسنامه، مصوبه هیأت دولت را ندارد، مجوزی برای برگزاری انتخابات در تاریخ ۱۸ اردیبهشت نیز وجود ندارد.

با این اوصاف به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال تا ساعت ۱۰:۴۰ روز مجمع انتخاباتی که در کنداکتور، زمان رأی‌گیری نامزدها مشخص شده است، صبر خواهد کرد تا این دستور با پیوست مصوبه دولت برای اساسنامه از سوی وزارت ورزش به مجمع ابلاغ شود در غیر این صورت انتخابات فدراسیون فوتبال طبق قانون به طور حتم لغو شده و به بعد از تصویب اساسنامه از سوی هیأت دولت موکول خواهد شد.

در نهایت اینکه اگر همچنان برخی نهادهای غیرمرتبط با فوتبال به پافشاری خود برای برگزاری انتخابات ادامه دهند باید در آستانه رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در منطقه آسیا شاهد تعلیق دوباره فدراسیون فوتبال باشیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: