تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۱ - ۲۳:۳۹ کد مطلب 95002

تازه‌ترین موضع‌گیری مقتدی صدر

رایزنی النجیفی با الجبوری، تاکید نمایندگان حزب دموکرات کردستان برشرکت نکردن در نشست فردای پارلمان و درخواست مقتدی صدر از فراکسیون متبوع خود برای تعلیق فعالیت خود تا زمان رای‌گیری درباره کابینه مدنظرش از جمله تحولات سیاسی عراق است. به گزارش مشرق، مقتدی صدر رهبر جریان صدر دستور عقب نشینی فراکسیون پارلمانی الاحرار از اعتصاب […]

رایزنی النجیفی با الجبوری، تاکید نمایندگان حزب دموکرات کردستان برشرکت نکردن در نشست فردای پارلمان و درخواست مقتدی صدر از فراکسیون متبوع خود برای تعلیق فعالیت خود تا زمان رای‌گیری درباره کابینه مدنظرش از جمله تحولات سیاسی عراق است.

به گزارش مشرق، مقتدی صدر رهبر جریان صدر دستور عقب نشینی فراکسیون پارلمانی الاحرار از اعتصاب داخل پارلمان و تعلیق فعالیت این فراکسیون تا زمان برگزاری نشست رای‌گیری درباره کابینه وزارتی موسوم به تکنوکرات مستقل صادر کرد.

مقتدی صدر در بیانیه‌ای که رسانه‌های عراقی از جمله الفرات منتشر کردند، درباره سوء استفاده از تظاهرات هشدار داد و برخی سیاستمداران را بدون این‌که نامی از آنها ببرد، متهم کرد که از نزاعات سیاسی بهره‌برداری می‌کنند.

وی افزود همچنان بسیاری از سیاستمداران تلاش می‌کنند انقلاب مردمی اصیل عراق را از مسیر خود منحرف کنند.

در پی این دستور، شورای سیاسی فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر عقب نشینی خود از اعتصابات را تا زمان معرفی کابینه تکنوکرات جدید مستقل در نشست آتی پارلمان اعلام کرد.

نمایندگان پارلمان عراق روز سه شنبه سی‌ویکم فروردین بنا به دعوت فواد معصوم رئیس جمهوری عراق دور هم جمع شدند و طرف‌های متعددی توافق کردند تا ریاست جلسه را سعدون الدلیمی برعهده بگیرد، ولی نمایندگان اعتصاب کننده بر برگزاری این نشست به ریاست عدنان الجنابی فرد دلخواه خود اصرار کردند که این اختلافات مانع برگزاری نشست فراگیری شد که رئیس جمهوری عراق خواستار برگزاری آن شده بود. نمایندگان اعتصاب کننده الجنابی را به عنوان رئیس موقت پارلمان انتخاب کرده و خواستار انتخاب هیئت رئیسه جدید به جای سلیم الجبوری و معاونانش هستند.

تازه‌ترین اظهارات سلیم الجبوری

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق گفت با توجه به اعتراضات و موضع‌گیری‌های سیاسی پس از آنکه من سند شرافت را امضا کردم، باید توضیح دهم که به عنوان یک شخص سیاسی آن را امضا کردم نه به عنوان یک شخصیت پارلمانی و رئیس پارلمان عراق که چنین جایگاهی ضرورت عدم جانبداری از یک طرف به زیان طرف دیگر را  الزامی می‌کند.

وی افزود عنوان و منصب من، ایجاب می‌کند که نماینده همه عراقی‌ها بدون هرگونه طبقه‌بندی قومی یا دینی یا نژادی باشم.

واکنش الجبوری به امضای سند اصلاح سیاسی موسوم به سند شرافت است که به همراه رهبران سیاسی و فراکسیون‌ها و روسای قوا آن را در یازدهم آوریل جاری در دفتر فواد معصوم رئیس جمهور امضا کردند. این سند شامل اقدامات فراگیر برای اصلاح در قالب جدول‌های زمان‌بندی مشخص برای خروج از بحران است.

تحریم نشست فردای پارلمان از سوی حزب دموکرات کردستان عراق

خبر دیگر این‌که اشواق الجاف نماینده حزب دموکرات کردستان در پارلمان عراق گفت اعضای این حزب در نشستی که قرار است فردا پنجشنبه برگزار شود، شرکت نمی‌کنند.

وی به الفرات گفت ما هرگز در نشست فردا شرکت نخواهیم کرد، زیرا در نشست روز سه شنبه به ابتکار رئیس جمهور توهین شد، چرا که ما امیدوار بودیم که حاضر شویم و همه نمایندگان برای حل مشکلات و بازگرداندن مشروعیت به پارلمان دور هم جمعه شویم به طوری که یک پارلمان متحد قوی داشته باشیم، ولی نمایندگان اعتصاب کننده به ابتکار رئیس جمهوری توجهی نکردند، به همین سبب ما در نشست فردا شرکت نخواهیم کرد.

وی افزود جلسات پارلمان تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده است، ما منتظر هر گام قانونی در چارچوب قانون اساسی هستیم و هر گامی خارج از چارچوب قانون اساسی و قوانین از نظر ما پذیرفتنی نخواهد بود.

اریز عبدالله از نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان عراق هم گفت در صورتی که نشست فردای پارلمان بدون دستیابی با توافق درباره سازوکار مدیریت جلسه باشد، ما اعتنایی به آن نخواهیم کرد.

وی افزود ما هیچ شرطی برای برگزاری نشست فوق العاده بنا به دعوت رئیس جمهور فواد معصوم نداریم، ما می‌گوییم باید بر اساس چارچوب‌های قانون اساسی و قوانین کشور فعالیت کنیم، ما هیچ مشکلی با اهداف نمایندگان اعتصاب کننده درباره اصلاحات نداریم، فقط درباره سازوکارها و چارچوب‌های قانونی اختلاف داریم.

بیشتر نمایندگان ائتلاف کردستان عراق پس از شکست پارلمان در برگزاری نشست فراگیر در روز سه‌شنبه ۳۱ فروردین به سبب اختلاف بر ریاست آن به اربیل و سلیمانیه بازگشتند.

رایزنی الجبوری و النجیفی

خبر دیگر اینکه اسامه النجیفی رئیس ائتلاف متحدون با سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق دیدار کرد که طی آن آخرین تحولات سیاسی و سازوکارهای تضمین کننده حفظ اجماع ملی و دستاوردهای روند سیاسی و محافظت از آن مورد بررسی قرار گرفت.

بر اساس بیانیه دفتر الجبوری، رئیس پارلمان بر عزم و تمایل خود برای برگزاری نشست فراگیر پارلمان به منظور ادامه مسیر اصلاح تاکید کرد و گفت ما کار زیادی داریم که مستلزم وحدت صف و دست برداشتن از منافع شخصی به خاطر منافع وطن و مردم است.

الجبوری افزود تمام دیدگاه‌ها و نظرات برایش محترم است حتی آن دیدگاه‌هایی که مخالف نظراتش است و وی هرگز مانع تلاش‌ها برای تحقق اجماع ملی و تضمین حمایت جامعه بین المللی نخواهد شد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: