تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۲ - ۰۶:۳۱ کد مطلب 95092

اوباما به ملک‌سلمان: عربستان باید همزیستی با ایران را بیاموزد

یک مقام آمریکایی ادعا کرده رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی محرمانه با پادشاه عربستان به او گفته که ریاض باید همزیستی با ایران را یاد بگیرد. به گزارش مشرق، یک مقام آمریکایی می‌گوید باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در نشستی محرمانه به ملک سلمان پادشاه عربستان اطمینان خاطر داده که واشنگتن متحد ریاض باقی خواهد ماند.  علی‌رغم […]

یک مقام آمریکایی ادعا کرده رئیس‌جمهور آمریکا در نشستی محرمانه با پادشاه عربستان به او گفته که ریاض باید همزیستی با ایران را یاد بگیرد.

به گزارش مشرق، یک مقام آمریکایی می‌گوید باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در نشستی محرمانه به ملک سلمان پادشاه عربستان اطمینان خاطر داده که واشنگتن متحد ریاض باقی خواهد ماند. 

علی‌رغم این، این مقام آمریکایی که با بلومبرگ گفت‌وگو می‌کرد، اضافه کرده که اوباما بابت انتقادهای تند و تیز اخیرش از عربستان معذرت‌خواهی نکرده و بار دیگر اصرار کرده که این کشور باید همزیستی با رقیبش ایران را یاد بگیرد. 

اوباما قرار است در توقف دو روزه‌اش در ریاض که احتمالاً آخرین سفرش به خاورمیانه در کسوت رئیس‌جمهوری آمریکا خواهد بود به متحدان منطقه‌ای واشنگتن اطمینان خاطر بدهد که رابطه با آنها را قربانی بهبود رابطه با ایران نخواهد کرد. 

به نوشته بلومبرگ، دیدار اوباما با ملک سلمان درابتدای سفر یک هفته‌ایش به عربستان سعودی، انگلیس و آلمان صورت گرفته است. وی قرار است روز چهارشنبه در نشست شورای همکاری خلیج فارس شرکت کند. 

رئیس‌جمهور آمریکا قبل از دیدار خصوصی با پادشاه عربستان این اظهارات را خطاب به او بیان کرد: «پذیرای سلام مردم آمریکا باشید و ما قدردان میهمان‌نوازی شما هستیم – نه فقط به خاطر این نشست، بلکه به خاطر میزبانی نشست شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا که فردا برگزار می‌شود.» 

مقام مورد استناد بلومبرگ می‌گوید در نشست محرمانه سران دو کشور درگیری‌های مختلف در منطقه، از جمله در سوریه، عراق، یمن و خاورمیانه مطرح شده است.

او می‌افزاید اوباما و سلمان درباره حقوق بشر هم صحبت کرده‌اند و در بحث درباره نظام قضایی عربستان سعودی، جدی‌ترین اختلاف نظرها را داشته‌اند.

عربستان سعودی اخیراً شیخ نمر، روحانی برجسته شیعه را اعدام کرد.

مقام آمریکایی می‌گوید رئیس‌جمهور آمریکا اهمیت همزیستی مسالمت‌آمیز عربستان با ایران را به جای استفاده ریاض از ارتش در درگیری‌های فرقه‌ای را خاطرنشان کرده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: