تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۲ - ۱۵:۵۰ کد مطلب 95174

آغاز تبلیغات دومین مرحله انتخابات مجلس در ۵۵حوزه

دبیر ستاد انتخابات کشور از آغاز تبلیغات دومین مرحله انتخابات دهمین دوره مجلس از نخستین دقایق بامداد امروز خبر داد و گفت: ۱۳۶ کاندیدا برای تصاحب ۶۸ کرسی مجلس رقابت می‌کنند. به گزارش مشرق، علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگویی با بیان اینکه تبلیغات دومین مرحله انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی […]

دبیر ستاد انتخابات کشور از آغاز تبلیغات دومین مرحله انتخابات دهمین دوره مجلس از نخستین دقایق بامداد امروز خبر داد و گفت: ۱۳۶ کاندیدا برای تصاحب ۶۸ کرسی مجلس رقابت می‌کنند.

به گزارش مشرق، علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگویی با بیان اینکه تبلیغات دومین مرحله انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از نخستین دقیقه بامداد امروز دوم اردیبهشت ۹۵ آغاز شده است، گفت: فعالیت تبلیغاتی نامزدهای راه یافته به مرحله دوم انتخابات مجلس تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه نهم اردیبهشت ادامه دارد و طبق ماده ۵۶ قانون انتخابات ۲۴ ساعت قبل از روز رای گیری باید متوقف شود.

 وی افزود: همه احکام و مقررات مرحله نخست انتخابات در مرحله دوم نیز اعمال می شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور با اعلام آمادگی کامل برای برگزاری این مرحله از انتخابات، افزود: حدود ۳۲۰ هزار نفر از عوامل اجرایی در ۵۵ حوزه انتخابیه متشکل از حدود ۱۵ هزار و ۳۵۰ شعبه در ۲۱ استان فعالیت می‌کنند.

پور علی مطلق، افزود : ۱۲۴ فرماندار و ۱۸۵ بخشدار در این مرحله از انتخابات مسئولیت برگزاری انتخابات برای تعیین تکلیف ۶۸ کرسی باقی مانده از مجلس را برعهده دارند که ۱۳۶ کاندیدا برای آن رقابت می کنند.

دومین مرحله انتخابات مجلس شورای اسلامی ۱۰ اردیبهشت برگزار میشود.در این مرحله از انتخابات حدود ۱۷ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند که در همین راستا حدود ۱۹ میلیون تعرفه برای مرحله دوم انتخابات چاپ و همراه صندوق‌‌های اخذ رای و دیگر امکانات برگزاری انتخابات به استانها‌ ارسال شده است.

۲۱  استانی که دور دوم انتخابات مجلس در آنها برگزار می شود، عبارتند از: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، ایلام، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خوزستان، زنجان، فارس، کردستان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزی، هرمزگان، همدان و یزد.

بیشترین کرسی‌های باقیمانده به استان آذربایجان شرقی تعلق دارد؛ این استان با ۹ کرسی خالی در انتظار دور دوم انتخابات نشسته است.در خوزستان ۷ کرسی، آذربایجان غربی ۶ کرسی، لرستان ۵ کرسی، فارس، زنجان و گلستان هر یک ۴ کرسی، ایلام، تهران، گیلان و مرکزی ۳ کرسی و اردبیل، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، کرمانشاه، مازندران و همدان ۲ کرسی و خراسان رضوی، هرمزگان و یزد نیز ۱ کرسی بلاتکلیف مانده است که با برگزاری دور دوم انتخابات در ۱۰ اردیبهشت، تکلیف آنها مشخص می شود.

فرایند رای‌گیری مرحله دوم دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۱۰ اردیبهشت  آغاز می‌شود.در این دور انتخابات افرادی می توانند در رای گیری شرکت کنند که در مرحله اول انتخابات یا در هیچ حوزه انتخابیه رای نداده باشند و یا در حوزه‌هایی رای داده باشند که انتخابات به مرحله دوم کشیده شده است.

ملاک قانونی برای رای دهندگان نیز همانند دور اول، ۱۸ سال تمام است و رای دهندگان برای تسریع در روند اخذ رای در روز رای‌گیری علاوه بر شناسنامه، باید کارت ملی خود را همراه داشته باشند.

انتخابات دور دوم مجلس به دلیل سهم ۲۴ درصدی کرسی های باقی‌مانده در تعیین سرنوشت جناح های سیاسی از حساسیت بالایی برخوردار است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: