تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۲ - ۱۸:۴۱ کد مطلب 95224

پایان طلاکاری گنبد حرم حضرت علی(ع) در عید غدیر

رییس ستاد بازسازی عتبات گفت: پروژه بازسازی و طلاکاری گنبد امام علی (ع) عید غدیر امسال به بهره برداری می رسد. به گزارش مشرق، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات  با اشاره به بازسازی حرم امام علی (ع) در نجف اشرف اظهار کرد:کار بازسازی و طلاکاری گنبد امام علی (ع) مردادماه سال گذشته آغاز […]

رییس ستاد بازسازی عتبات گفت: پروژه بازسازی و طلاکاری گنبد امام علی (ع) عید غدیر امسال به بهره برداری می رسد.

به گزارش مشرق، حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات  با اشاره به بازسازی حرم امام علی (ع) در نجف اشرف اظهار کرد:کار بازسازی و طلاکاری گنبد امام علی (ع) مردادماه سال گذشته آغاز شد و برنامه زمان بندی اتمام آن یک سال در نظر گرفته شد.

وی در ادامه افزود: بر همین اساس تا عید غدیر امسال طلاکاری گنبد به اتمام می رسد و داربست های موجود که هم اکنون زائران میتوانند آن راببینند، باز خواهد شد.

پلارک تصریح کرد: با توجه به تاکید مرجعیت شیعه (آیت الله سیستانی) و همچنین خود ما بر این است که آثار تاریخی خود حرم حفظ شود از این رو خشت های قبلی جمع شده را باید بازسازی و نصب کنیم که این موضوع کمی بر سختی و طولانی شدن  کار افزوده است .

مهندس نعیمی سرپرست کارگاه گنبد امام علی نیز در همین خصوص  گفت: پروژه طلاکاری گنبد امام علی (ع) دارای سه کارگاه ترمیم، آبکاری و نصب خشت است.

وی عنوان کرد: از آنجا که این خشت ها قدمت ۳۰۰ ساله دارد و در طول زمان و اتفاقات همچون تیر و ترکش دچار آسیب شده است مراحل ترمیم از جمله لحیم کاری و جوش کاری بر روی آن ها انجام می گیرد و سپس برای طلاکاری تحویل واحد آبکاری می شود و در نهایت بر روی گنبد مجددا نصب می شود.

نعیمی با بیان اینکه گنبد امیرالمومنین بیش از ۹هزار و دویست خشت دارد،افزود: تا کنون بیش از سه هزار خشت آماده تحویل به واحد آبکاری شده است و ما سعی میکنیم روزانه صد خشت را تحویل این واحد دهیم تا طلاکاری مجددا انجام و نصب شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: