تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۲ - ۲۳:۵۴ کد مطلب 95351

کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک: برجام با پیچیدگی و ابهامات روبه رو است

کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی
گفت: به نظر می رسد که برجام با گذشت بیش از سه ماه از آغاز اجرای خود پیچیدگی ها و ابهاماتی را میان ایران و آمریکا بوجود آورده است.

به گزارش میدان۷۲، باربارا اسلاوین تحلیلگر سیاسی و کارشناس ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک روز پنجشنبه درگفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود همین ابهامات سبب شده است که برخی از این توافقنامه شکایت کنند و آن را به یک پاکت خالی تشبیه کنند.
وی ادامه داد که به نظر او این داوری ها منصفانه نیست و برجام در عمل بهره های اقتصادی و سیاسی محسوسی را نصیب ایران کرده است.
این تحلیلگر سیاسی برای نمونه به افزایش روزانه ۷۰۰ هزار بشکه در صدور نفت ایران، امضا قراردادهای متعدد با شمار زیادی از شرکت های غربی و پیوستن دوباره ایران به سوئیفت یا سیستم انتقال و مبادله پیام های ارزی اشاره کرد و افزود: ایران درسایه همین تحولات به اعتبارات سیاسی و اقتصادی زیادی در جهان دست پیدا کرده است.
کارشناس شورای آتلانتیک بزرگترین مشکلی را که ایران در راستای اجرای برجام با آن روبرو است مسئله دسترسی به سیستم مالی آمریکا است که امکان استفاده از روش موسوم به دوربرگردان در انتقالات ارزی را نداشته و قادر به تبدیل و بازگردان ارزهای خارجی نیست.
اسلاوین مدعی شد که این موضوع یعنی دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا و یا دست کم ایجاد تسهیلاتی برای استفاده ایران از دوربرگردان ها هم اکنون میان مسئولین دو کشورمورد بحث وبررسی قرار دارد.
وی گفت این موضوعی است که خواه و ناخواه در نهایت راه حلی برای آن پیدا خواهد شد.
وی افزود: گرچه ازمضمون دقیق گفت و گوهای اخیر جان کری وزیر خارجه آمریکا و جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اطلاع روشنی در دست نیست اما به نظر می رسد ابهامات و پیچیدگی های مربوط به نقل و انتقال های مالی ایران در کنار سایر موضوعات محور اصلی این گفت و گوها بوده و در روزجمعه نیز ادامه پیدا خواهد کرد.
اسلاوین درنهایت اظهارکرد که گرچه ایران درکنگره آمریکا و بخصوص درمیان نئوکان های آمریکایی طرفداران زیادی ندارد اما ادامه پایبندی طرفین به تعهدات خود درچهارچوب برجام بتدریج علاوه بر این که جلو هرگونه کارشکنی از سوی مخالفان را خواهد گرفت بلکه ابهامات دست و پا گیر را از سر راه اجرای این توافقنامه مهم برخواهدداشت و به اوباما اجازه خواهد داد تا در زمان باقی مانده از ریاست جمهوری خود جلوی هرگونه تلاشی برای ایجاداختلال در آن از سوی نئوکان ها را بگیرد.

 

منبع : ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: