تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ - ۱۳:۰۶ کد مطلب 95411

ارتش نیجریه به قتل عام صدها غیرنظامی متهم شد

ارتش نیجریه یک درمانگاه متعلق به مسلمانان را که در آن دهها بیمار و زخمی در حال مداوا بودند، آتش زده و این افراد زنده در آتش سوختند. به گزارش مشرق، سازمان عفو بین الملل در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، ارتش نیجریه را به قتل عام صدها مرد و زن و کودک مسلمان […]

ارتش نیجریه یک درمانگاه متعلق به مسلمانان را که در آن دهها بیمار و زخمی در حال مداوا بودند، آتش زده و این افراد زنده در آتش سوختند.

ارتش نیجریه به قتل عام صدها غیرنظامی متهم شد
به گزارش مشرق، سازمان عفو بین الملل در گزارشی که روز جمعه منتشر شد، ارتش نیجریه را به قتل عام صدها مرد و زن و کودک مسلمان در ماه دسامبر در یکی از شهرهای شمالی این کشور متهم کرد.

عفو بین الملل در گزارش خود ادعای ارتش نیجریه را که معترضان وابسته به جنبش اسلامی نیجریه به رهبری شیخ زکزاکی در شهر زاریا پس از محاصره خودروی حامل فرمانده ستاد مشترک ارتش قصد به قتل رساندن وی را داشته اند بی پایه و اساس خواند. فردای آن روز نظامیان ارتش نیجریه به چندین ساختمان در شهر حمله کرده و بین روزهای دوازدهم تا چهاردهم دسامبر، حدود سیصد و پنجاه مسلمان را قتل عام کردند.»

در گزارش عفو بین الملل تصاویری ماهواره ای از محل یک گور جمعی نیز منتشر شده است. عفو بین الملل در گزارش خود به نقل از شاهدان تصریح کرد «نظامیان ارتش یک درمانگاه متعلق به مسلمانان را که در آن دهها بیمار و زخمی در حال مداوا بودند، آتش زدند و این افراد زنده در آتش سوختند.»

این سازمان مدافع حقوق بشر می گوید پس از پرسش و پاسخ با نود و دو نفر از شاهدان، خانواده های قربانیان، وکلا و کارکنان چند مرکز بهداشت و درمان در منطقه، گزارش خود را تدوین کرده است. عفو بین الملل افزود «این مسئله کاملا آشکار است که ارتش نیجریه نه تنها به استفاده غیرقانونی و نابجا از زور علیه مردان، زنان و کودکان بی دفاع متوسل شده و صدها تن از آنها را به قتل رسانده است، بلکه متعاقبا تلاش های قابل توجهی کرده است تا جنایات خود را لاپوشانی کند.»

به گزارش خبرگزاری رویترز از لاگوس، پس از آنکه یک مقام محلی در استان کادونا در نیجریه هفته گذشته به یک کمیسیون حقیقت یاب اعلام کرد نظامیان ارتش به طور مخفیانه ۳۴۷ جسد را در گورهای جمعی دفن کرده اند، عفو بین الملل آغاز یک تحقیق مستقل را درباره این جنایت خواستار شد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: