تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ - ۲۱:۴۸ کد مطلب 95607

ظریف توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس را امضا کرد

وزیر امور خارجه کشورمان روز جمعه در مراسم تاریخی امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس، به همراه رهبران ۱۷۰ کشور جهان، این توافقنامه را به امضا رساند. با امضای یک سند بین المللی توسط ۱۷۱ کشور در یک روز، رکورد جدید در تاریخ سازمان ملل به ثبت رسید.

به گزارش میدان۷۲، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز جمعه با حضور در مراسم امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران، این توافقنامه را به امضا رساند.
ظریف پیش از این اظهار داشته بود که روز جمعه به نمایندگی از ایران توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که به تصویب هیات دولت رسیده است را در سازمان ملل به امضا خواهد رساند.
توافقنامه پاریس در تاریخ ۱۲ دسامبر سال ۲۰۱۵ میلادی با توافق ۱۹۶ کشور جهان و در چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل که با هدف جلوگیری از افزایش دمای زمین بیش از ۲ درجه سانتی گراد در قرن جاری و تلاش درجهت محدودیت افزایش دما به زیر ۱٫۵ درجه سانتیگراد نسبت به سطح آن در قبل از صنعتی شدن است.
طبق آمارسازمان ملل، مراسم امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که در روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل به امضای رهبران عالی ۱۷۱ جهان رسید، رکورد جدیدی در تاریخ امضای یک توافقنامه توسط بیشترین شمار کشورها در یک روز به ثبت رساند. رکورد بیشترین امضای یک توافقنامه در یک روز پیش از این متعلق به کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها بود که در سال ۱۹۸۲ به امضای رهبران ۱۱۹ کشور جهان در یک روز رسیده بود .

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: