تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ - ۱۲:۲۴ کد مطلب 95699

مرثیه‌سرایی برای حذف یارانه‌ها / برگ‌های برنده‌ای که خرج شد

آیا سند برجام خالی است؟ محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله امروز روزنامه رسالت نوشت:‌ صورت مسائل کشور چیست؟ تا ما آنها را خوب ننویسیم و خوب درک نکنیم نمی‌توانیم آن را حل کنیم. ما در ساحات اقتصاد، فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی مسائل زیادی داریم اگر حل آن را به تابعی از متغیر رقابت‌های سیاسی تبدیل […]

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛آیا سند برجام خالی است؟

محمدکاظم انبارلویی در سرمقاله امروز روزنامه رسالت نوشت:‌

صورت مسائل کشور چیست؟ تا ما آنها را خوب ننویسیم و خوب درک نکنیم نمی‌توانیم آن را حل کنیم. ما در ساحات اقتصاد، فرهنگ، سیاست و مسائل اجتماعی مسائل زیادی داریم اگر حل آن را به تابعی از متغیر رقابت‌های سیاسی تبدیل کنیم هیچ مسئله‌ای حل نخواهد شد. یکی از مسائلی که امروز گرفتار آن هستیم مسئله سیاست خارجی و مناسبات ما با آمریکاست. در دل این مسئله، برجام نقطه کانونی است.

هیچ کس در ایران مخالف مذاکره با قدرتهای جهانی برای حل مناقشات هسته‌ای نبوده و نیست. به همین دلیل در دولت‌های هشتم، نهم و دهم نیز مذاکرات با ۱+۵ در بحرانی ترین روزها ادامه داشت و هیچگاه قطع نشد. پس این نسبت به منتقدین که اینها مخالف مذاکره هستند انصاف نیست.

نکته دوم کسی با اصل موضوع برجام نیز که محصول ماه‌ها مذاکره با طرف‌های درگیر به ویژه آمریکا بود نیز مخالف نیست. این مذاکرات با اشراف مقام معظم رهبری و تعیین چارچوب‌های دقیق پیش رفت و به سرانجام رسید و نهایتا طی نامه‌ای از سوی معظم له به رئیس جمهور درباره اجرای برجام عملیاتی شد، بنابر این هیچ کس هم با این معاهده، تفاهم‌نامه، قرارداد و هر نامی که می‌توان برآن نهاد مخالف نیست.

حتی کسی هم با مذاکرات با غرب در حوزه های گوناگون با اذن رهبری در شرایط خاص خود مخالف نیست. آنچه مورد نقد منتقدان است نحوه عمل، نوع برخورد و عدم رعایت قواعد علمی مذاکرات دیپلماتیک و نوعی خودشیفتگی توام با وادادگی در برابر دشمن یعنی آمریکا است. به هرحال در برجام ما تعهداتی باید انجام می‌دادیم که انجام دادیم . اما چه دلیلی وجود داشت که فراتر از آن عمل ‌کردیم! به طوری که رئیس آژانس بین المللی اتمی بگوید؛ ایران فراتر از تعهدات خود عمل کرد. مسئله بعدی بدعهدی غرب به ویژه آمریکاست که یک جریان رسانه‌ای مرموز در کشور اصرار دارد آن را لاپوشانی کند.

وقتی رئیس کل بانک مرکزی ایران در شورای روابط خارجی آمریکا در مصاحبه با بلومبرگ و المانیتور تصریح می‌کند؛ «برجام هیچ دستاوردی برای ما نداشته است» چرا عده‌ای اصرار دارند با کوچک کردن کارهای بزرگ دولت قبل در زمینه هسته‌ای و توفیق نسبی در دورزدن تحریمها و بزرگ کردن هیچ، بدعهدی آمریکا را پنهان و ضعف‌های کارکرد دیپلماسی دولت را مخفی کنند. با مخفی کردن ضعف‌های دیپلماسی خارجی و بزک کردن آمریکا مسئله‌ای حل نمی‌شود فقط صورت مسئله را پاک می‌کند و حل آن را پیچیده‌تر می کند.

در نامه‌ای که مقام معظم رهبری درباره اجرای برجام خطاب به رئیس جمهور محترم صادر فرمودند تاکید کردند؛ پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساسا با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته … لذا هرگونه اظهاری مبنی بر اینکه ساختار تحریم‌ها باقی بماند به منزله نقض برجام است.

آمریکایی‌ها امروزها هم اظهار می‌کنند ساختار تحریم‌ها را حفظ خواهند کرد و هم عمل می‌کنند و هم تهدید می‌کنند. اساسا متن برجام را کنار گذاشتند و شاخ و شانه علیه ملت ما می‌کشند.

مقام معظم رهبری در همین نامه تصریح می‌کنند؛ “وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای از جمله بهانه تکراری و خودساخته تروریسم و حقوق بشر توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکره نقض برجام محسوب می‌شود و دولت موظف است طبق بند ۳ مصوبه مجلس اقدام های لازم را انجام دهد و فعالیت‌های برجام را  متوقف کند.”

خوب این کلمات و جملات واضح است. اصلا آمریکایی‌ها برجام را اجرا نکردند تا به مراحل بعدی برسد. وزیرخارجه ما همین چند روز پیش گفته بود “ما ۳۰ ماه مذاکره نکردیم که حالا تنها سندی خالی داشته باشیم”(۱)

مفهوم این سخن چیست؟ یعنی ما سندی را که امضا کردیم برای حریف پر است اما برای ما خالی؟ آیا این است مذاکرات برد – برد.
اشتباه نشود لبه تیز تیغ منتقدین به سمت آمریکا است نه دولت و مسئولین، کما اینکه موضع رئیس بانک مرکزی و وزیر امور خارجه هم حکایت از گله و شکایت از آمریکا دارد.

در این معرکه همه باید به صورت یک مشت درآییم و به دهان آمریکا بکوبیم و اگر نقض برجام صورت گرفته شجاعانه آنها را از طریق همان راهکارهای برجام دنبال کنیم.

متاسفانه برخورد رئیس جمهور با این مسئله سطحی و حاکی از نوعی ساده لوحی است. آقای رئیس جمهور در سفر به سمنان هیچ گله و شکایتی از نقض برجام ندارد و لبه تیغ تیز حمله خود را به سمت منتقدین گرفته است.

اولا می‌گوید زمان انتقاد از برجام قبل از تصویب آن بود. ثانیا می‌گوید: امروز زمان برخی نقدها و بیان‌ها نیست.

قبل از برجام هم نقد می‌کردیم، منتقدین مورد بی‌مهری بودند و با عباراتی موهن چون بی‌سواد، کاسب تحریم، برو به جهنم و… نواخته می‌شدند!

بعد از برجام هم ایشان می‌فرمایند زمان نقد نیست. اساسا اگر دوز نقد و کیفیت و زمان آن را دولت تعیین کند پس تکلیف آزادی بیان چه می‌شود؟ نمی‌شود دولتی با استانداردهای لیبرال سر کار بیاید و جلوی نقد، آن هم نقدی که پای منافع و مصالح ملی در میان است را بگیرد.

نمی شود رئیس جمهور هیچ موضعی در برابر لات بازی‌های دیپلماتیک آمریکا نگیرد و مدام چماق مذمت و اهانت را بر سر منتقدین بکوبد ولو آنکه این منتقدین از درون دولت باشد.

نقدهای مطرح شده در مورد اجرای برجام مشفقانه، شفاف و موردی و دقیق است. چرا وقتی رئیس جمهور محترم در مقام پاسخ به نقدها برمی‌آید می‌گوید؛ ۳ ماه از برجام گذشته نه ۳۰ سال! این سخن ناظر به پاسخگویی به کدام سوال منتقدان است. چه کسی گفته ۳۰ سال از برجام گذشته و هیچ  اتفاقی نیفتاده است!

رئیس جمهور می‌گوید: “نقد دولت گاهی لازم است اما آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای را ملت نمی پسندد. رسانه‌ها اخلاق را مد نظر قرار دهند” متهم کردن منتقدین به آشوب و هرج و مرج انصاف نیست. سانسور سخنان رئیس کل بانک مرکزی در آمریکا در رسانه‌های طرفدار دولت و حتی روزنامه ایران ارگان دولت رعایت اخلاق رسانه ای نیست! و با “قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات” نمی خواند.

رئیس جمهور در ادامه برخورد با منتقدین در سمنان می‌گوید: برخی می خواهند القا کنند ملت ایران پیروز نیست، آمریکا پیروز است، صهیونیست‌ها پیروز هستند. کجا رفت تعصب ملی؟ کجا رفت غیرت دینی؟ چه کسی گفته ملت پیروز نیست. ملت نزدیک به ۴ دهه رخ به رخ با آمریکا جنگیده و یک لحظه هم از مقاومت فروگذار نکرده است. ملت یک صدا بیش از سه دهه است فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل از زبانش نیفتاده است.

اگر گفته شود آمریکا بدعهد است نمی‌شود به او اعتماد کرد، معنایش این است آمریکا و صهیونیست پیروز است. این چه منطقی است که از تریبون‌های رسمی کشور آن هم توسط بالاترین مقام اجرایی تبلیغ و ترویج می‌شود! اگر رئیس کل بانک مرکزی برود در آمریکا شجاعانه اعلام کند تحریم‌های پولی، مالی و بانکی برداشته نشده است و آمریکا برجام را نقض کرده، تعصب ملی و غیرت دینی ما بر باد می‌رود؟ با این بیان دولت می‌خواهد شکاف فهم ملت از برجام را با فهم خود پر کند؟

رئیس جمهور به جای مذمت منتقدین فکر اجرای دقیق برجام و مطالبات رهبری و مجلس در این باره باشد. همانطور که وزیر محترم خارجه گفت؛ برجام یک سند “خالی” نیست مکانیسم‌های قانونی در آن برای اجرا وجود دارد، باید از آن طریق آمریکا را مجبور به اجرای تعهدات خود کرد و اگر نکرد برگردیم به ما قبل برجام. شرط برگشت به ماقبل برجام جدی گرفتن اقتصاد مقاومتی و تغییر ادبیات دیپلماسی خارجی دولت در مواجهه با دشمن ترین دشمنان  ملت یعنی استکبار جهانی و شیطان بزرگ آمریکا است و ملت در آن صورت یکپارچه پشتیبان دولت خواهد بود و منتقدین در صف مقدم این حمایت قرار دارند.

پی‌نوشت:
۱ – ظریف در دیدار موگرینی کیهان ۳۱/۱/۹۵

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ایران در قرن نوزدهم؟!

روزنامه کیهان به قلم علی اکبری در سرمقاله امروز خود نوشت:

حرکت انقلاب اسلامی، حرکتی رو به جلو و توأم با پیشرفت بوده است و هیچ کس نمی‌تواند این واقعیت را انکار کند.

حتی اوبامای مؤدب و باهوش! نیز بر این نکته اذعان دارد و در سخنان خود از قدرت و نفوذ ایران در منطقه و اهمیت ایران سخن گفت و البته تلاش نمود با خدعه و نیرنگ اعلام کند که در آغوش آمریکا رفتن باعث گسترش نفوذ و قدرت ایران خواهد شد. که باید گفت؛ «کل اگر طبیب بودی، سر خود دوا نمودی!» آمریکا اگر منشأ قدرت بود، وضعیت مصر و عربستان و ترکیه و حتی برخی دولت‌های اروپایی به عنوان پادوهای آمریکا، این گونه نبود.

 اعتراضات اقتصادی، اجتماعی و درگیری‌های روزمره با پلیس این کشورها تنها بخشی از واقعیت‌هایی است که  اجازه انتشار می‌یابند و آنچه توسط ناتوی فرهنگی دشمن سانسور می‌شود، در مقابل آنچه اعلام شد، بخش درون آب یک کوه بزرگ یخی است. با این وصف برخی افراد و جریانات تلاش دارند با اشاره به نقاط قوت نظام سلطه، وضعیت کنونی کشور را به خرابه و ویرانه تشبیه کنند. خرابه‌ای که تنها راه آبادانی آن دیدن کدخدا است. در همان زمان که برخی آقایان با مشاهده تلاش دشمن در تحریم کشور و مشکلات ایجاد شده توسط دشمن در مسیر کشور، شرایط را به شعب ابی‌طالب تشبیه کردند، مقام معظم رهبری با باطل خواندن این تشبیه فرمودند: «ما امروز در شرایط شعب ابی‌طالب نیستیم؛ ما در شرایط بدر و خیبریم. ما در شرایطی هستیم که ملت ما نشانه‌های پیروزی را به چشم دیده است؛ به آن‌ها نزدیک شده است؛ به بسیاری از مراحل پیروزی، با سرافرازی دست پیدا کرده است. امروز مردم ما را از محاصره اقتصادی می‌ترسانند؟ با این حرف‌ها، با این ترفندها می‌خواهند مردم را از صحنه بیرون کنند؟ مگر چنین چیزی ممکن است؟ امروز می‌خواهند در اراده مسئولین اختلال ایجاد کنند؟ قل هذه سبیلی ادعوا الی‌الله علی بصیره انا و من اتبعنی؛ این راهی است که با بصیرت انتخاب شده است، این راهی است که با مجاهدت باز شده است، این راهی است که با خون عزیزترین‌ها هموار شده است. ما از این راه رفتیم، به قله‌هایی هم دست پیدا کردیم. ما متوقف نمی‌شویم.» (۱۳۹۰/۱۰/۱۹)

اما ظاهراً این اشتباه محاسباتی که معظم‌له نگران آن بوده‌اند، در برخی از مسئولان کشور بروز و ظهور علنی یافته است. آقایانی که اصرار داشتند در صورت عدم امضای برجام، کشور حتی قادر به صادرات یک بشکه نفت نخواهد بود. آقایانی که اعتقاد دارند حرکت تحریمی نظام سلطه، ایران را به قرن نوزدهم بازگردانده است. آقایان اعلام کرده‌اند چرا واقعیت‌های برجام برای ملت بازگو نمی‌شود؟ شایسته است ایشان پاسخ دهند که این واقعیات را چه کسی باید به ملت بگوید؟ مرجع تأیید صلاحیت شده برای اعلام این واقعیات به ملت چه کسی است؟ رئیس‌جمهور فلان کشور خارجی بی‌اطلاع از موضوع معرفی شده و یا اعلام می‌شود خبرنگار صدا و سیما، نظر خود را به او القا کرده است.

بازتاب دادن به سخن فلان فرد خارجی، اعتماد به بیگانه و دامن زدن به خواست طرف غربی برای جنگ روانی علیه ایران تعبیر می‌شود و یا بازخوانی سخنانی که مصرف داخلی برای همان کشور دارد. تنها مرجع داخلی را صالح برای این امر می‌دانند. سمعا و طاعتاً! اما در داخل نیز وضعیت تقریباً همین طور است. روزی به مذاکره کنندگان کشور مدال افتخار می‌دهند و روز دیگر زمانی که به فرموده ایشان مبنی بر اینکه واقعیات به مردم گفته شود، همین آقایان مدال دریافت کرده، بخشی از واقعیت را منعکس می‌نمایند به همان افراد القاب ناآگاه و نامطلع داده می‌شود. جناب آقای صالحی بعد از آن سخنانی که گفت و به اصطلاح توجیهی که شد در گفت‌وگوی ویژه خبری در خصوص مسائل غیر فنی هیچ پاسخی نمی‌دهد و اظهار می‌دارد به بنده گفته شده تنها در خصوص مسائل فنی صحبت کنم و جالب اینکه برخی مسئولین متولی موضوعات غیر فنی و به واقع اقتصادی و سیاسی که رئیس کل بانک مرکزی قطعاً یکی از این افراد است، با صراحت بیشتری سخن آقای صالحی در موضوع عدم انجام تعهدات طرف غربی را مورد تأکید و تأیید قرار داده و اعلام نمودند که برجام تقریباً هیچ عایدی برای ایران نداشته است و آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده است.

 جناب آقای ظریف از آمریکا درخواست می‌کند که در مراودات ایران و اروپا دخالت نکند تا مشکلات رفع شود (نقل به مضمون) و اشاره نمی‌کند که مگر راهبرد برخی از آقایان این نبود که باید کدخدا را دید تا مشکلات ما با اروپا خاتمه یابد؟ مگر با جان کری قدم زده نشد و مگر به بهانه رعایت ادب و نزاکت با اوباما دست داده نشد؟ چرا مشکلات حل نشده است؟ تاکنون چندین بار دیوار تحریم‌ها فرو ریخته است و همه تحریم‌ها رفع شده است؟ بعد از هر دیدار و توافقی این سخن اصلی‌ترین سخن برخی آقایان بود که دیوار تحریم‌ها فرو ریخت و تمام تحریم‌ها لغو شده و… و اکنون با گذشت چندین ماه از این سخنان، همچنان اظهار می‌شود که مگر چقدر از برجام گذشته که ملت توقع دارد نتایج برجام را مشاهده کند؟ ملت قرار بود هم‌زمان با اجرای برجام، نتایج آن را مشاهده کند و این مدت که ملت اعتراض به دولت نکرده از بزرگواری و به واقع همدلی و همزبانی است و نه فراموشی.

مگر به دولت گفته نشده بود که از طرف بدعهد مقابل که سابقه خدعه و نیرنگ فراوانی از او سراغ داریم، تضمین‌های مناسب و لازم اخذ شود و سپس اقدامات ایران آغاز گردد؟ چرا این اتفاق نیفتاد؟ آقایان اعلام نمودند که پرستیژ و وجهه بین‌المللی آمریکا مانع بزرگ و اساسی برای نقض توافق از سوی آمریکا خواهد بود و اکنون همان آقایان از آمریکا درخواست می‌کنند که به آنچه تعهد داده عمل نماید. درخواستی از سر التماس و خواهش که باعث سرافکندگی است! اگر خوب توافقی انجام شده بود و به واقع فتح‌الفتوح اتفاق افتاده بود، اکنون برای اجرای تعهدات آمریکا نیازی به مذاکره با اصلی‌ترین متولی پیگیری تحریم‌های علیه ایران یعنی وزارت خزانه‌داری آمریکا نبود بلکه آمریکا بود که باید منت ایران را می‌کشید.

آقایان تمام برگ‌های برنده در اختیار را خرج کرده‌اند و اکنون در این معامله و معادله برای پیشرفت مذاکرات، برخی زمزمه‌ها از معامله بر موضوعات موشکی و دفاعی گفته می‌شود. این چه تجارتی است که هر چه هزینه پرداخت می‌کنیم، سودی عاید نمی‌شود؟ تجارت برد- برد تبدیل به «خسارت محض» شده است. آمریکا در مقابل خواهش برخی آقایان برای انجام تعهدات، اعلام می‌دارد که وظیفه ما همین مقدار بوده است و برجام تعهد بیشتر از این را به آمریکا تحمیل نکرده است! تمام این موارد بیانگر این واقعیت آشکار است که راهبرد برخی آقایان اشتباه بوده است.

اگر تصور شود که عقب‌نشینی و تعامل با آمریکا کلید حل مشکل است، باید گفت که اتفاقاً اینجا شروع ویرانی است و نقطه عقب‌گرد از عزت و اعتباری است که اکنون داریم. «اگر ما در مقابل دشمنی دشمنانمان با شجاعت و با اقتدار نایستیم، ما را خواهند خورد، خواهند بلعید. «ما» که می‌گوییم، یعنی کشور را، یعنی ملت را؛» (امام خامنه‌ای) البته این سخن به معنی نادیده انگاشتن مشکلات نیست. برخی مشکلات وجود دارد و اگر توقع داشته باشیم رسیدن به قله بدون زحمت و تلاش است، قطعاً پیشرفتی حاصل نخواهد شد اما باید جنس و نوع این مشکلات را همان طور که هست ببینیم. بدون افراط و تفریط. «مشکلات ما مثل مشکلات یک گروه کوهنورد است که دارد در راهی حرکت می‌کند. راه سختی است و البته مشکلاتی دارد؛ گاهی آب می‌خواهند، گاهی غذا می‌خواهند، گاهی مشکلات دارند، گاهی به یک مانعی برخورد می‌کنند؛ اما دارند طرف بالا می‌روند. مشکلات ما از این قبیل است.» (امام خامنه‌ای)

بنابراین باید از این اشتباه محاسباتی عبور کرده، واقعیات موجود را به دقت ملاحظه کنیم. متأسفانه دشمن و به طور خاص آمریکا، آن قدر در ذهن و محاسبه برخی مسئولین کشور قوی و مقتدر جلوه کرده که می‌تواند با یک بمب تمام زیرساخت‌های کشور را نابود کند و با اقدامات تحریمی، ما را به قرن نوزدهم باز گرداند. باید با این طرز تفکر مبارزه جدی نمود و دانست که این فرمان ما را به پیش نخواهد برد. «راه درست این است که ما خودمان را در درون تقویت کنیم و استغنا پیدا کنیم. دنیا به کشوری که غنی باشد و قوی باشد احترام می‌گذارد؛ مجبور است احترام بگذارد. اگر کشور ایران اسلامی قوی باشد و غنی باشد، همان کسانی که امروز دارند شاخ و شانه می‌کشند، همین‌ها می‌آیند پشت دروازه ما می‌ایستند و منت‌کشی می‌کنند.» (امام خامنه‌ای) این استغنا یافتن در حوزه اقتصادی با راهبرد اقتصاد مقاومتی و پرهیز از شعار حاصل خواهد شد؛ همان طور که به قول سردار حاجی‌زاده درحوزه موشکی کشور حاصل شده که اگر دور تا دور کشور را حصار بکشند، ما در تولید به مشکلی برنخوریم. باید خود را قوی کنیم درغیر این صورت با راهبرد برخی آقایان، مجبور به التماس از شیطان بزرگ برای اخم نکردن، اجازه برای تبادل دلار، ملاحظه در سخن گفتن در پسابرجام و … خواهیم بود.
فاعتبروا یا اولی‌الالباب.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛مرثیه‌ای برای «استقلال»

حسین قدیانی در یادداشت امروز روزنامه وطن امروز نوشت:

 حالش هیچ خوب نیست! معلوم نیست چه مرگش شده! استقلال را می‌گویم! دق دارد می‌دهد ما را! لال کرده ما را مقابل حریف! خیلی وقت است برای ما هیچ جام درست و درمانی نیاورده هیچ، برمی‌دارد چند تا چند تا گل می‌خورد، آن‌هم از حریفی که نباید! آن‌هم از حریف روی مخ! وضعیت استقلال بدتر از آن است که این روزنامه‌ها فکر می‌کنند!

فکر می‌کنند و تیتر می‌زنند! تو وقتی دوئل اصل کاری را ببازی، دیگر چه سود از دانستن یا حتی بردن الباقی نتایج؟ اعداد و افتخاراتی بود که مال ما بود؛ این هم افتاده دست کری‌خوانان حریف! باخت با بدترین نتیجه ممکن! یعنی باز هم باید اعتراف کنم که من یک استقلالی‌ام؟ و تاب تحمل باختش را ندارم، آن‌هم در حیاتی‌ترین نبرد ممکن؟ آقایان! چه کار کرده‌اید با استقلال؟ غیرت‌تان کجاست؟ و چه آورده‌اید بر سر استقلال ما که پیامک می‌زنند؛ «تیمی که داره از چپ به راست می‌زنه تیم حریفه اما تیمی که داره از چپ و راست گل می‌خوره استقلاله!»

خوب یادم هست این پیامک را کاترین اشتون برایم فرستاد! اواخر سال ۹۲! همان ایامی که در روز روشن، معلوم نیست با چراغ سبز کدام نهاد دولتی توانست به دیدار محکومان امنیتی برود! نفوذ! آنهم توسط چه کسی؟ چه کیسی؟ آن‌هم تا کجا؟ تا ۶ قدم دروازه استقلال! بلکه جلوتر! چسبیده به خط دروازه! چسبیده به تور! گل! وای که چه گل بدی خوردیم! فردایش ما در «وطن امروز» تیتر یک را «استقلال» رفتیم و چون دیدیم آژیر خطر را باید بلندتر کشید، استقلال را چنین نوشتیم؛ «ا س ت ق ل ا ل»! آن روز یادداشت روز با من بود که تیترش این بود؛ «باز هم دیگ پلوی سفارت!» نوشتم: «تا جایی که یادم هست دولت قرار بود ارزش پول ملی را افزایش دهد، نه اینکه چوب حراج بزند بر سر استقلال ملی!» ببین چه بلایی آمده بر سر استقلال! این نخستین شعار و مهم‌ترین شعار انقلاب یعنی «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی»!

هفته پیش وزیر امور خارجه دولت اعتدال گفت: «آماده مذاکره درباره حقوق‌بشر هستیم»! مانده‌ام ایشان اگر یار ماست، پس چرا این همه به آقای کری پاس گل می‌دهد؟! مذاکره با یانکی‌ها درباره اجرا یا عدم اجرای حقوق ‌بشر در ایران؟! کدخدا قوت! مردمان عرصه دیپلماسی! ممنون می‌شویم اگر این همه چوب نزنید بر سر این استقلال مظلوم! شهید، بالایش داده‌ایم! می‌فهمید؟ می‌فهمید یا شهید را هم باید برای‌تان توضیح دهیم؟! آهای شهید رجایی! در سازمان ملل، کدام پای شکنجه شده‌ات را نشان دشمن دادی؟! دیر بجنبی، جماعت این استعداد را دارد که روی آن پا هم سیمان بریزد! و بعد، نه که اسوه اخلاق هم هستند، برایت فاتحه بخوانند! مذاکره با آمریکای حامی داعش درباره حقوق‌بشر، یعنی یک سوپرگل دیگر درون دروازه استقلال مملکت! آخرش نفهمیدیم برجام آمده بود تحریم را بردارد یا استقلال را؟!

هسته‌ای؛ دشمن باید بگوید داشته باشیم یا نه! موشک؛ بسته به نظر یانکی‌هاست! نانو؛ این هم! اینکه فلان جاسوس، در بند قانون باشد؛ این هم! اواخر سال گذشته «احمد شهید» درست در «روز شهید» ایران را به نقض حقوق‌بشر متهم کرد! به اینها رو بدهی، یعنی به اعوان و انصار کدخدا رو بدهی، خدا را متهم به نقض حقوق‌بشر خواهند کرد! سند؟ «و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه»! برای استقلال، یک دل سیر، گریه باید کرد! چند روز دیگر، بچه‌های الی بیت‌المقدس به خط خواهند زد تا خود درباره سرنوشت خود تصمیم گرفته باشند!

در جاده اهواز به خرمشهر، شگفتا از این طعنه روزگار! بیشترین شهید را جایی دادیم که به «انرژی اتمی» معروف است! دهم اردیبهشت ۶۱ آیا در «انرژی اتمی» آن‌همه شهید دادیم که چند سال بعد، تصمیم برای چگونه داشتن انرژی هسته‌ای با دشمن باشد؟! که خوشحال باشیم اگر هسته‌ای را داریم می‌دهیم لیکن در عوض، تحریم‌ها هم برداشته می‌شود؟! چه اشتباه بزرگی! پندار ما این است که سیمان را درون قلب رآکتور اراک ریختند اما حقیقت آن است که سیمان را ریختند درون قلب استقلال کشور! و این یعنی «خسارت محض»! بهشتی، رجایی، باهنر، مطهری و… و صیاد! شهدای ترور! حقوق‌بشر! برجام نمی‌دانم چند! مذاکره! و باز هم مذاکره! ظاهرا هم چرخ مذاکره باید بچرخد، هم چرخ وابستگی! چرخ استقلال نچرخید، مهم نیست! چرخ هسته‌ای نچرخید، مهم نیست! چرخ کارخانه‌های بزرگ نچرخید، مهم نیست! چرخ کارگاه‌های کوچک نچرخید، مهم نیست! مهم آن است که برجام را دیگر نباید نقد کرد! کدخدا قوت آقایان! با این دست‌فرمان شما، استقلال مگر آنکه خواب پیروزی را ببیند! آهای! یکی در این آبادی نیست که صدای مرا بشنود؟!  

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ایران، عربستان و مسائل خاورمیانه

احمد شیرزاد در سرمقاله امروز روزنامه آرمان نوشت:‌

شرایط فعلی خاورمیانه به شکلی است که بحران‌های مختلفی جهان اسلام را در برگرفته است و متاسفانه چشم‌انداز مایوس‌کننده‌ای از منطقه خاورمیانه وجود دارد وکمتر کشوری درخاورمیانه از فضای امن برخوردار است.

 البته ایران در بین این کشورها از امنیت بالایی برخورداراست هر چند امنیتی که در فضای داخلی ایران وجود دارد در روابط خارجی ایران با کشورهای منطقه وجود ندارد حتی ترکیه که در بین کشورهای منطقه امن بود امروز دچار گرفتاری‌های زیادی شده، ترکیه می‌توانست مانند اهرمی برای ترقی جهان اسلام عمل کند ولی این کشور نیز چشم‌انداز مثبتی ندارد و تحولات سیاسی داخلی آن نگران‌کننده است.

بحران سوریه و یمن باعث صف کشی کشورهای اسلامی مقابل هم شده است البته عراق نیز مشکل قابل ملاحظه‌ای برای جهان اسلام است. بحران یمن و سوریه بحران‌های جدی هستند که تا این دو حل نشود خاورمیانه روی آرامش به خود نخواهد دید. درعین حال مساله تروریسم و افراط گرایی مانند داعش و طالبان به معضلات جهان اسلام تبدیل شده است که تنها وحدت میان کشورهای جهان اسلام می‌تواند منطقه را از این بحران‌ها خارج کند.

 البته نباید به غربی‌ها امید بست تا مشکلات منطقه خاورمیانه حل شود ممکن است دخالت آنها در مواردی تاثیر‌گذاری مثبت و منفی داشته باشد ولی به یقین آنها به تنهایی نخواهند توانست بحران‌ها را حل کنند. در مساله سوریه بارها مشاهده شد که سفیر سازمان ملل در بحران‌های سوریه تغییر کرده است و شخصیت‌های برجسته نیز نتوانستند در بحران سوریه نقش ایفا کنند.

البته در مقطعی در بین کشورهای غربی این امید به وجود آمد که شاید ایران بتواند لنگرگاهی برای حل بحران سوریه باشد و حل و فصل پرونده هسته‌ای این امید را در بین قدرت‌های جهان تقویت کرد که به ایران نقش ویژه‌ای برای حل مساله سوریه بدهد اما اتفاقات داخلی و خارجی مشکلاتی به وجود آورد و ایران نتوانست از جایگاه شایسته خود برای حل و فصل مشکلات جهان اسلام استفاده کند. اگر ایران می‌ توانست به بحران‌های روابط خارجی خود فائق بیاید امروز می‌توانست نقش اساسی‌تری در تحولات منطقه داشته باشد.

 اکنون چون مساله عربستان این روزها تبدیل به اخبار داغ منطقه پس از سفر اوباما به ریاض شده است، بنابراین تحولات عربستان را باید در نظر داشت. در عربستان جابه‌جایی‌هایی که در کاخ سلطنتی صورت گرفته که متاسفانه به نوعی یک نوع بازگشت به ارتجاع را دامن زد و نقش عربستان را در منطقه که در مقاطعی مثبت و سازنده ارزیابی می‌شد و به صورت یک طرف منازعات منطقه‌ای بسیار تقلیل داد. گرچه گاهی عربستان ژست رهبری جهان اسلام را در منطقه می‌گیرد اما در شرایط موجود و با توجه به مواضعی که از سوی دولتمردان عربستان شاهدیم هرگز نمی‌تواند چنین ژستی با رفتارهای جانبگرایانه عربستان قابل توجیه باشد.

به هر حال پادشاه جدید عربستان و تیم جوان حکومتی و ماجراجوی وی نه تنها کمکی به حل و فصل بحران منطقه نکردند بلکه به آن دامن زدند. به هر روی از زوایای دید آنها ما نمی‌توانیم در تحولات قدرت کشورهای دیگر به‌ویژه در کشورهای تاثیرگذار مانند ترکیه، عربستان و مصر نقشی ایفا کنیم و از سویی تمایل مان به عدم دخالت در مسائل کشورهای منطقه است. اما در عین حال گمان می‌رود هنوز هم ایران در شرایطی قرار دارد که در فضای پرتنش منطقه به شکل یک لنگرگاه ثبات عمل کرده و نقش سازنده‌ای را در بحران ‌های منطقه‌ای ایفا کند. این کار نیاز به یک بازنگری در مجموعه سیاست هایمان در مساله سیاست خارجه هم دارد.

بدیهی است که تنها سیاست خارجی نمی‌تواند در این مساله نقش ایفا کند. این مساله در سطح شورای عالی امنیت ملی و در سطح سران نظام می‌تواند مورد حل و فصل قرار بگیرد. در حال حاضر جهت ‌گیری سیاست خارجه ایران به حفظ حوزه ‌های محدود نفوذ مان مانند لبنان و سوریه و تا حدی نیز یمن و عراق است اما به نظر ایران می‌تواند افق دید بسیار فراتر از این نیز داشته باشد.

ایران می‌تواند حوزه نفوذ گسترده‌تری داشته باشد گرچه مناطق مذکور می‌تواند به عنوان حوزه مورد نفوذ و حیاتی جمهوری اسلامی به جهان معرفی شوند اما مفهوم این سخن به معنای دخالت نیست بلکه بدین مفهوم است که ما می‌توانیم با ایفای یک نقش سیاسی مثبت و یک نقش دیپلماتیک ویژه در منطقه و جهان اسلام به همگرایی جهان اسلام کمک کنیم. ایفای چنین نقشی زمانی ممکن است که بتوانیم با عربستان به عنوان اصلی‌ترین رقیب منطقه مشکلات مان را تقلیل دهیم و بعد به سمت و سوی حل و فصل آن گام برداریم. بنابراین ایفای یک نقش استراتژیک در خاورمیانه به وسیله ایران بدون حل و فصل مسائل منطقه با عربستان سخت وپیچیده است.


سخن روز مطبوعات صبح کشور؛تصاعد تهدید و خلأ تعصب ملی و غیرت دینی

عباس حاجی‌نجاری در یادداشت اول روزنامه جوان نوشت:‌

حکم دیوان عالی امریکا مبنی بر برداشت ۲ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده ایران به نفع خانواده قربانیان امریکایی که در بمب‌گذاری سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران امریکایی در لبنان کشته شده‌اند، در کنار مواضع خصمانه‌ای که اوباما و دیگر مسئولان امریکایی در حمایت از مرتجعین منطقه و در ادامه پروژه ایران‌هراسی دنبال می‌کنند، در عین تلاش برای سلب ابتکار عمل از ایران در روند تحولات منطقه واجد پیام‌های منفی علیه منافع امنیت ملی ایران در منطقه خلیج فارس است که متأسفانه با پاسخ درخور از سوی مسئولان ایرانی مواجه نشده است.

اوباما در عین حمایت کاخ سفید از حکم دیوان عالی امریکا در سفر به منطقه خلیج فارس تلاش دارد ضمن تحریک حکام منطقه علیه ایران، منافع راهبردی امریکا را در دامن زدن به چالش‌های منطقه‌ای علیه ایران هدف‌گذاری و در اظهارات خود با دوست قلمداد کردن عربستان، مدعی حمایت از این کشور در برابر شیطنت‌های ایران شده است.

پیش از او نیز اشتون کارتر، وزیر دفاع امریکا در هفته گذشته در جمع نظامیان امریکایی در پایگاه هوایی حومه ابوظبی خطاب به آنها گفته بود: «شما به عنوان بخشی از نظام بازدارندگی و مقابله با نفوذ ایران در منطقه مستقر شده‌اید. شما دوشادوش دوستان ما در منطقه در برابر ایران خواهید ایستاد.» متعاقب این تحرکات امریکایی‌ها بود که پارلمان بحرین از حکام این شیخ‌نشین خواستار اعلام جنگ علیه چیزی می‌شود که آن را تروریسم ایران و حزب‌الله نامید.

تجربه تاریخی تحولات منطقه نشان می‌دهد که دشمنان انقلاب اسلامی هرگاه در موضع ایران احساس ضعف کنند گامی به پیش گذاشته و تلاش دارند مبتنی بر این برآورد راهبردهای آینده خود را در مواجهه با نظام اسلامی تنظیم کنند. داستان آغاز جنگ تحمیلی صدام علیه ایران نیز مبتنی بر همین برآورد بود، جنگی که نقش امریکایی‌ها در تحریک و به میدان آوردن دیوانه عفلقی و جلب حمایت مرتجعین منطقه در حمایت از وی با تحریکات کنونی حکام منطقه علیه ایران تشابهات فراوانی داشت.

اگرچه توان و اقتدار ملی ایران در شرایط کنونی و آمادگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی سبب شده است که تصور هرگونه تهدید علیه ایران حتی به ذهن مرتجعین منطقه و حتی کاخ سفید خطور نکند، ولی تردیدی نمی‌توان داشت که این جنگ روانی حساب شده بر محاسبات برخی مسئولان و نخبگان ایرانی اثر گذاشته و دشمن مقابل نیز به این تصور رسیده است که از این طریق قادر به امتیازگیری از ایران است و این در حالی است که اصالت دادن به برجام سبب شده که ما نسبت به تصاعد تهدید در منطقه غافل شویم.

هفته گذشته رئیس محترم ‌جمهور در سفر به سمنان می‌گوید: «برخی می‌خواهند القا کنند که ملت ایران پیروز نیست و امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها پیروزند، کجا رفت آن تعصب ملی و غیرت دینی، چرا واقعیت‌ها را به مردم نمی‌گویید.» این در حالی است که در همین ماجراهای اخیر حکام آل‌سعود که تقریباً همه جهانیان به این باور رسیده‌اند که این رژیم پوشالی در رشد تروریسم در منطقه نقش اول را داشته و دارد، از موضع قدرت امریکایی‌ها را تهدید می‌کنند که در صورت انتشار اسناد ۲۸ صفحه‌ای ( که نقش آنها در آموزش و حمایت از عناصر القاعده که در انفجار تروریستی یازدهم سپتامبر افشا می‌کند)‌ ۷۵۰ میلیارد دلار اوراق قرضه امریکا را به حراج می‌گذارند و کاخ سفید وادار به عقب‌نشینی شد و اوباما تعهد می‌کند که در صورت تصویب قانونی انتشار آن، آن را وتو کند. در نقطه مقابل برای حمایت از این تروریست‌های بالفطره به منطقه آمده و می‌کوشد در یک عملیات روانی حساب شده فضا را علیه ایران تشدید کند و در سوی دیگر ایران در عین پرداخت خسارت ۲میلیارد دلاری،‌ تهدید به جنگ حکام میکروسکپی منطقه را شاهد باشد.

نباید تردید کرد که اگر جایی باید تعصب ملی و غیرت دینی برانگیخته شود اینجاست، تداوم سکوت نسبت به این روند، نه تنها تجری دشمنان را به دنبال داشته بلکه عزت و افتخار گذشته انقلاب را نیز زیر سؤال برده و به جایی می‌رسد که برجام‌های ۲، ۳ و… به جای بیگانگان این بار توسط برخی از مطبوعات و فعالان واداده و منفعل داخلی بازتاب داده شود و زمینه تسلیم را تسهیل کند.

تجربه نشان داده است که بازی با کلمات تاکنون نتوانسته منافع امنیت ملی ما را تأمین کند و این اقتدار مبتنی بر ظرفیت‌های  درون‌زاست که نقش اصلی را در بازدارندگی در مقابل تهدیدات دارد.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛از آرامش گورستانی تا آرامش واقعی

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود نوشت:‌

سخنان «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در جمع شیوخ جنوب خلیج فارس که در ریاض به دیدار او رفته بودند، قبل از هر چیز نشان داد جمهوری اسلامی ایران قدرت اول منطقه و قدرت تاثیرگذار در سطح جهانی است.

رئیس جمهور آمریکا گفته است: در عین حال که ایران در منطقه اقدامات بی‌ثبات کننده انجام می‌دهد، هیچ کشوری مایل به درگیری با ایران نیست.

منظور اوباما از «اقدامات بی‌ثبات کننده» اینست که ایران به دلیل نفوذی که در منطقه دارد، مانع بزرگی در برابر دخالت‌ها و دست‌اندازی‌های آمریکا برای تحقق اهداف استعماری است و اجازه نمی‌دهد دولتمردان واشنگتن و عوامل منطقه‌ای آنها آنطور که می‌خواهند نقشه‌های خود را بدون برخورد با مقاومت عملی کنند. درست به همین دلیل است که در بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس که با حضور اوباما برگزار شد، حزب‌الله لبنان، یک گروه تروریستی دانسته شد و جمهوری اسلامی ایران به دلیل حمایت از حزب الله، متهم به برهم زدن آرامش منطقه شد.

این واقعیت را باید پذیرفت که انقلابیون منطقه یعنی حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن، نیروهای مقاومت فلسطین و انقلابیون عربستان و بحرین و سوریه، که همگی با الهام از انقلاب اسلامی ایران در برابر دخالت‌ها، زیاده‌خواهی‌ها و سلطه طلبی‌های آمریکا و مهره‌های منطقه‌ای او مقاومت می‌کنند، آرامش مورد نظر استعمارگران غربی و دیکتاتورهای منطقه‌ای را برهم زده‌اند و سدهای استواری در برابر مطامع آنها هستند. دولتمردان آمریکائی و مهره‌های منطقه‌ای آنها می‌خواهند کشورهای عربی در یک آرامش گورستانی فرو بروند تا آنها بتوانند از سکوت و سکون ناشی از این آرامش گورستانی مطامع خود را دنبال کنند. طرح‌های استعماری شکست خورده‌ای همچون «خاورمیانه بزرگ» محصول همین طرز تفکر سلطه طلبانه بود و اکنون نیز آرام نگهداشتن منطقه برای آنکه از یکطرف صهیونیست‌ها بتوانند با استفاده از فرصت بی‌تحرکی ملت‌ها پایه‌های قدرت خود را تحکیم کنند و از طرف دیگر راه را برای چپاول ثروت‌های منطقه به ویژه نفت هموار نمایند و همزمان از تاج و تخت مهره‌های مرتجع خود حفاظت کنند برای امضا کنندگان بیانیه پایانی اجلاس ریاض یک نیاز ضروری است.

بدین ترتیب، بسیار طبیعی است که دولتمردان آمریکا و شیوخ جنوب خلیج فارس از جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مقاومت منطقه ناراضی باشند و نگرانی خود را از قدرت انقلابی آنها نشان بدهند. این ابراز نگرانی نشانه قدرت جبهه مقاومت با محوریت جمهوری اسلامی ایران است. روشن است که آنچه ایران و نیروهای مقاومت در منطقه می‌خواهند قطع شدن دست متجاوزان و پایان یافتن دیکتاتوری سران مرتجع عرب و مبارزه با رژیم غاصب و نامشروع صهیونیستی است. این خواسته‌ها همگی به نفع ملت‌های منطقه است و تا زمانی که نیروهای مقاومت بر تحقق این خواسته‌ها پافشاری کنند از ناحیه آمریکا و دیکتاتورهای منطقه به برهم زدن آرامش منطقه متهم خواهند شد. چنین اتهامی برای جمهوری اسلامی ایران، ملت‌های منطقه و نیروهای مقاومت یک افتخار است و ادامه دادن به همین راه است که می‌تواند منطقه را از یوغ استعمار و دیکتاتوری و غده سرطانی صهیونیسم نجات دهد.

به مناسبت اعتراف رئیس‌جمهور آمریکا و شیوخ جنوب خلیج فارس به قدرت نفوذ انکارناپذیر جمهوری اسلامی ایران در منطقه، لازم می‌دانیم دو نکته را به آنها گوشزد نمائیم. نکته اول مربوط است به شخص اوباما که خوب است بداندبعد از اعتراف به اینکه هیچ کشوری مایل به درگیری با ایران نیست و به عبارت روشن‌تر به مصلحت هیچ کشوری نیست که با ایران درگیر شود، در داخل آمریکا نیز اگر مانع اتخاذ تصمیمات غیرمنطقی علیه جمهوری اسلامی ایران نشود، به زیان آمریکا تمام خواهد شد. اینکه دولت آمریکا بپذیرد مبلغ دو میلیارد دلار از اموال ایران را به عنوان غرامت جان باختگان تفنگداران آمریکائی در انفجار ۳۳ سال قبل بیروت که هیچ رابطه‌ای با ایران ندارد بپردازد، یک دزدی آشکار از اموال مردم ایران است و با تعهدات دولت آمریکا در تضاد می‌باشد. رئیس‌جمهور آمریکا باید در برابر این دوگانگی در مواضع دولت خود تجدیدنظر کند و با حکم غیرقانونی دادگاه عالی کشور خود که روشن است تحت تاثیر لابی صهیونیستی صادر شده برخورد نماید.

نکته دوم به شیوخ عرب جنوب خلیج فارس مربوط می‌شود که منتظر می‌مانند رئیس‌جمهور آمریکا به آنها بفهماند به مصلحت آنها نیست با جمهوری اسلامی ایران درگیر شوند. مسئولان نظام جمهوری اسلامی از صبح پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دست برادری به سوی اعراب دراز کرده و آمادگی خود را برای همکاری و همراهی دوستانه با آنها اعلام نمودند و در عمل نیز علیرغم بی‌مهری‌ها و ظلم‌های آنها، که یک نمونه آن در حمایتشان از صدام جلوه کرد، به آنها کمک و برای حل مشکلاتشان اقدام کردند. این روش دوستانه و مسالمت جویانه به روشنی نشان می‌دهد که نظام جمهوری اسلامی ایران نه تنها هیچ خطر و تهدیدی برای کشورهای منطقه نیست بلکه محور ثبات و آرامش است.

این، واقعیتی است که شیوخ منطقه باید خودشان آن را مستقیماً درک کنند نه آنکه رئیس‌جمهور آمریکا به آنها بفهماند. اینکه این شیوخ، رژیم صهیونیستی و آمریکا را خطر و تهدید نمی‌دانند و جمهوری اسلامی ایران را دشمن خود می‌پندارند، از القائات منفی صهیونیست‌ها و شیطان بزرگ است. قطعاً اگر شیوخ منطقه استعدادهای خود را بکار بیاندازند، دوستان و دشمنان واقعی خود را به درستی خواهند شناخت و به جای تکیه بر آمریکا بر ملت‌های خود تکیه خواهند کرد و به جای آنکه به آرامش گورستانی فکر کنند به آرامش واقعی خواهند اندیشید.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛دوست داشتن به سبک آمریکایی

دکترعلیرضا رضاخواه در یادداشت امروز روزنامه خراسان نوشت:

درحالی که ریاض و واشنگتن یکی از بدترین دوران روابط فی مابین را تجربه می کنند باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اواخر هفته گذشته برای دیدار با سران سعودی و همچنین شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس وارد ریاض شد.  مراسم استقبال رسمی از باراک اوباما فضای سرد حاکم بر روابط دو کشور را به خوبی آشکار می کند.

ملک سلمان بر خلاف سنت معمول در ارتباط با دیگر روسای جمهور آمریکا از حضور در فرودگاه برای استقبال از اوباما خودداری کرد. او در عین حال برای خوشامدگویی به سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در فرودگاه ریاض حاضر شد تا دلسردی خود از رئیس جمهور آمریکا را آشکارتر کند. جالب تر آن که  پادشاه عربستان  ازجورج بوش، رییس جمهور آمریکا در جریان آخرین سفرش به عنوان رییس جمهور به عربستان از وی در فرودگاه استقبال کرد.

بی جهت نیست که بسیاری از تحلیل گران معتقدند  سفر اوباما، به عربستان می‌تواند آخرین و احتمالا بیهوده ترین سفر او در مقام رییس جمهور باشد. مسئله فقط ناخشنودی عربستان از طرحی که امکان شکایت حقوقی از ریاض بر سر حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را فراهم می کند، نیست. این روزها ریاض و واشنگتن به هر مسئله‌ای نگاه می‌کنند، چشم اندازی متفاوت و منافعی متضاد را می‌بینند. اختلافاتی که بیش از روند سیاست های واگرایانه دو کشور در سال های اخیر ناشی از ماهیت متعارض دو نظام سیاسی می باشد.

در اتحاد میان یک دموکراسی لیبرال که داعیه رهبری جهان مدرن را دارد و یک دیکتاتوری قبیله ای باز مانده از عصر پیشامدرن همواره عدم تجانس وجود داشته است. با این حال همواره دو گانه نفت و امنیت باعث استحکام رابطه میان ریاض و واشنگتن بوده است. اتحاد آمریکا و عربستان به سال ۱۹۴۳ و دیدار شاهزاده فیصل و خالد از واشنگتن به دعوت فرانکلین روزولت باز می گردد. دو شاهزاده پذیرفتند که در ازای کمک های امنیتی آمریکا، موقعیت برتر شرکت های نفتی آمریکایی را در صنعت نفت و گاز عربستان حفظ کنند، بعدها در دوران جنگ سرد، انزجار هر دو کشور نسبت به اتحاد جماهیر شوروی و در دوره پس از جنگ سرد، ذخایر عظیم نفتی سعودی‌ها و نیاز به برخورد با صدام حسین به تداوم این رابطه و انحراف توجه‌ها از تناقضات اساسی میان دو کشور کمک کرد. با این حال تراژدی یازدهم سپتامبر و فاش شدن این که ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربا از عربستان سعودی آمده بودند، باعث شد که روابط دو کشور دچار دست انداز شود. اما تجدید تمرکز واشنگتن بر عراق در حالی که شورش های طولانی و بازسازی عراق پس از صدام آمریکا را گرفتار کرده بود بار دیگر اختلافات ریاض و واشنگتن را به فراموشی سپرد.

قاعده نفت در برابر امنیت با به قدرت رسیدن باراک اوباما دچار بحران شد. تغییر ثقل استراتژیک از خاورمیانه به خاور دور و پی گیری سیاست عدم مداخله در خاورمیانه از یک سو و تغییر در بازار انرژی و کاهش وابستگی آمریکا به نفت سعودی ها از سوی دیگر اتحادی که بر پایه هایی لرزان بنا شده بود را متزلزل ساخت.

با وقوع اعتراضات عربی بار دیگر اوضاع وخیم شد. ریاض از واشنگتن انتظار داشت که تمام قد به حمایت از متحد دیرینه خود یعنی حسنی مبارک بپردازد. دموکراسی در مصر به مراتب از دموکراسی در عراق برای ریاض بدتر بود. اگر مصر می توانست الگویی شبه دموکراتیک را تجربه کند، چرا عربستان نتواند؟ این موضوع چالشی علیه ماهیت پادشاهی های حوزه خلیج فارس بود. اصلاحات سیاسی و شکل گیری دموکراسی در بحرین نیز چالش دیگری در پیش پای مقامات عربستانی بود. ریاض و ابوظبی نیروهای خود را به بحرین فرستادند تا با سرکوب خونین مردم مانع از پیشروی تحولات سیاسی در این کشور با ترکیب جمعیتی عمدتا شیعه شوند.

 پس از آن نوبت به مصر رسید. عربستان به خوبی السیسی را از زمانی که در ارتش بود می شناخت و در کوتاه ترین زمان ممکن از کودتای آن حمایت کرد. بدین ترتیب ریاض تلاش کرد جدایی از واشنگتن را تمرین کند. اما نتیجه این تلاش گسترش نا امنی و بی ثباتی در منطقه بود. سعودی ها که ابزاری غیر از وهابیت تکفیری برای عرض اندام در خاورمیانه نداشتند به تولید و تکثیر گروه های تروریستی همچون داعش، النصره، احرار الشام و… پرداختند. اتفاقی که خیلی زود دامن متحدان غربی ریاض را در پاریس و بروکسل گرفت.

حالا واشنگتن برای امنیت خودش هم که شده تلاش می کند دوباره به منطقه بازگشته و کنترل دوباره سعود را در اختیار بگیرد. نیوزویک در رابطه با الگوی جدید تعامل میان ریاض و واشنگتن می نویسد: ” خیلی سخت است که سعودی ها را دوست داشته باشیم. عربستان یک کشور دیکتاتوری است. شاهزاده هایش رفتارهای ناشایستی دارند. دیپلمات های سعودی در خیابان های پایتخت های خارجی بی هیچ توجهی به امنیت عابران و گاهی حتی در حال مستی رانندگی می کنند…با این حال باید یاد بگیریم سعودی های غیردلچسب را دوست داشته باشیم”زیرا رها کردن ریاض به حال خود به تقویت تروریسم و بی ثباتی بین المللی می انجامد.

 سخن روز مطبوعات صبح کشور؛نوع جدید قانونگذاری

روزنامه اعتماد در سرمقاله امروز خود نوشت:

فقط یک ماه دیگر تا پایان دوره مجلس موجود، زمان مانده است؛ مجلسی که به دلیل عملکردش نزد مردم اعتبار لازم را کسب و حفظ نکرد و به همین دلیل اکثر نمایندگانش در این انتخابات شکست خوردند. با وجود این انتظار می‌رفت که مجلس در یکی از آخرین مصوبات خود یعنی بودجه سال جاری در تصویب قانون جانب اعتدال را رعایت کند و تکلیف مالایطاق بر دوش دولت نگذارد. درست است که قانونگذاری حق مجلس است، ولی استفاده از این حق باید قابل دفاع و منطقی و عملی باشد.

خداوند هم بر بندگانش تکلیفی را بار نمی‌کند که از طاقت آنان خارج باشد، چه رسد به بندگان خدا که هیچگاه نباید چنین کنند. درباره حذف ٣ دهک بالای جامعه از دریافت یارانه، به راحتی می‌توانیم دستور دهیم که سه دهک از افراد از مجموعه یارانه‌بگیران حذف شوند، حتی می‌توانیم هفت دهک را تعیین کنیم ،روی کاغذ این کار به سادگی و راحتی هرچه تمام‌تر انجام می‌شود و مبالغ پرداختی به آنان از ردیف مذکور حذف و با چرخش یک قلم در ردیف‌های تعیین شده منظور می‌شود. بنابر این به‌طور طبیعی در روی کاغذ نه تنها مشکل یارانه‌ها حل می‌شود، بلکه مبالغ صرفه‌جویی شده از این کار، گره از مشکلات بسیاری دیگر نیز می‌گشاید!!

ولی وقتی که به پایان سال می‌رسیم، خواهیم دید که نه تنها هیچ‌یک از این گره‌ها گشوده نشده است، بلکه برعکس یک گره جدید میان روابط دولت و مجلس ایجاد شده که چرا دولت قانون مجلس را اجرا نکرده است! در حالی که روشن است دولت هم می‌خواهد افراد بسیاری که شرایط اخذ یارانه را ندارند حذف و بودجه آنها صرف امور دیگر شود.

ولی میان این خواست و امکان اجرا فاصله‌ای عمیق است. اگر هر هدف مطلوب اجراشدنی بود که می‌توانستیم تمامی اهداف خوب را در یک لایحه بنویسیم و سپس خود را برای اجرای آن آماده کنیم. اتفاقا برعکس، بسیاری از مشکلات جهان از جمله ما در ایران از آنجا ناشی می‌شود که مرز میان آرمان و هدف مطلوب را با امکان اجرایی شدن آن مورد توجه قرار نمی‌دهیم. در نتیجه توان خودمان را در رسیدن به اهداف دست‌نیافتنی از میان می‌بریم و پس از کوشش‌های فراوان ناامید از رسیدن به این اهداف، منفعل می‌شویم. مشکل از آنجا ناشی می‌شود که ما درک درستی از رابطه دولت و مجلس نداریم.

درست است که قوای سه‌گانه باید از یکدیگر مستقل باشند، ولی این استقلال معنای ظریفی دارد. این مفهوم استقلال قوا در غرب شکل گرفته است، پس باید ببینیم که معنای استقلال در آنجا چگونه است. در آنجا مجلس و دولت از طریق احزاب در یکدیگر ممزوج می‌شوند. دولت‌های غربی برآمده از احزاب هستند، و احزاب نیز مجالس را در اختیار دارند، و احزاب اکثریت به یک معنا همزمان صاحب مجلس و دولت هستند. پس رابطه نزدیک و مسوولانه‌ای در میان مجلس و دولت وجود دارد، و چنین نیست که مجلس یک چیز باشد و دولت یک چیز دیگر؛ یا بدتر از همه اینکه مجلس و دولت در روبه‌روی هم قرار گیرند. اگر چنین رابطه‌ نزدیکی میان دولت و مجلس باشد، قانون مصوب همانی خواهد بود که دولت می‌تواند اجرا کند، و شکست دولت در اجرای قانون، به منزله شکست مجلس در تصویب آن قانون نیز هست.

در جریان حذف سه دهک یارانه‌بگیران هرچه دولت فریاد زد که ما نمی‌توانیم این تعداد افراد را شناسایی کنیم، و تجربه یکی دو سال گذشته نیز برای ما نشان داده که با توجه به ضعف زیرساخت‌های اطلاعاتی کشور، توان شناسایی درست افراد را از حیث درآمد نداریم، ظاهرا به گوش مجلسی‌ها نرفت که نرفت. تصویب چنین قوانینی فقط آمار و ارقام بودجه را کم و زیاد می‌کند، و اثر چندانی بر واقعیت ماجرا ندارد. آیا کسی از نمایندگان بود که در یک لحظه خود را به‌جای مجریان قانون بگذارد و از خود بپرسد که اگر من جای مسوولان اجرایی کشور بودم، چگونه چنین افرادی را شناسایی می‌کردم؟

آیا هیچگاه این نمایندگان به خود زحمت این را دادند که شیوه شناسایی این سه دهک از افراد بالای جامعه را تعیین کنند و مطمئن شوند که داده‌ها و ابزارهای لازم برای اجرای این شیوه وجود دارد؟ مثل این می‌ماند که به کسی که در تهران است دستور دهیم که تا چند ساعت دیگر در زاهدان حاضر شود، ولی دسترسی او به هواپیما امکان‌پذیر نباشد، هرچند در عالم واقع هواپیما وجود دارد، ولی دسترسی فرد موردنظر در زمان تعیین شده ممکن نباشد. این ساده‌انگاری است که گمان کنیم، ٨٠ میلیون جمعیت کشور را می‌توان در قالب دهک‌های درآمدی تقسیم کرد.

این کار در گزارش‌های مرکز آمار انجام می‌شود، ولی آنجا از این گزارش‌ها یک مفهوم آماری وجود دارد و نه تعیین مصداقی. یعنی می‌توانیم بگوییم دهک‌های درآمدی چگونه‌اند، ولی نمی‌توانیم بگوییم که چه کسی یا خانواری دقیقا جزو کدام دهک درآمدی است. برای اینکه معیارهای آماری گزارش آنقدر عام است که خطاهای جزیی را پوشش می‌دهد، ولی برای اجرا، نمی‌توان این خطاهای جزیی را نادیده گرفت. بنابراین این مصوبه اجرا نخواهد شد، نه به دلیل اینکه مجری علاقه‌ای به اجرای آن ندارد، بلکه به دلیل غیرعملی بودن آن. یکی از دلایل ضعف حاکمیت قانون در ایران، وجود همین قوانینی است که قابلیت اجرایی ندارند، از این نوع قوانین در جامعه ما بسیار زیاد است و فقط از باب رفع تکلیف تصویب شده و نه برای اجرا.

 سخن روز مطبوعات صبح کشور؛مجلس اخلاق‌گرا، دولت عملگرا

 سیدرضا صالحی امیری در بخش دفتر اول روزنامه ایران نوشت:‌

حماسه هفتم اسفند و حضور پرشور و رأی معنادار مردم، نوید مجلسی معتدل و کارآمد را می‌دهد. واضح است که حل مشکلات کشور و بهبود وضعیت جامعه با تشکیل مجلسی خردورز و نمایندگانی فهیم، دست یافتنی‌تر است و وضع قوانین بهتر در مجلس، دولت را هم امیدوار می‌سازد که بتواند در مقام عمل و اجرای قانون، گام‌های استوارتری بردارد.

به همین دلیل دور دوم انتخابات در حوزه‌هایی که هنوز منتخب آنها مشخص نشده، اهمیت بسیاری دارد و به هیچ وجه اهمیت آن کمتر از دور اول انتخابات نیست. چرا که مشارکت بیشتر مردم در این مرحله و انتخاب نمایندگانی شایسته‌تر، کار نیمه تمام مرحله اول را کامل می‌کند و به گفتمان مورد قبول و اعتماد اکثریت جامعه، یعنی گفتمان اعتدال، ژرفای بیشتری می‌بخشد.

تجربه انتخابات نیز نشان می‌دهد که هر چقدر سطح مشارکت به میزان قابل توجهی بالا رود، سطح امید و نشاط جامعه افزایش یافته و گفتمان اعتدال بر صدر مطالبات مردم می‌نشیند. به عبارت دیگر شهرستان‌ها با استفاده از تجربه تهران و سایر شهرهای بزرگ باید توجه کنند که سطح مشارکت «حداقلی» یا «قابل قبول» کافی نیست، بلکه باید کوشید قله‌های با درصد مشارکت بالاتر را فتح کرد. اکنون که آرایش نهایی مجلس آینده به نتایج دور دوم وابسته است، باید توجه کنیم که نتیجه‌گیری در این مرحله سخت‌تر است و تلاش بیشتری  می‌طلبد. چرا که به طور طبیعی در انتخابات دو مرحله‌ای، میزان مشارکت در دور دوم به طور چشمگیری کاهش می‌یابد. پس بجاست که همه اصحاب اندیشه و گروه‌های تأثیرگذار، بویژه نخبگان، مراجع و روحانیت، فرهنگیان، اصحاب علم و هنر و ورزش، اهمیت این مقطع و ضرورت حضور در دور دوم را برای واجدان شرایط رأی دادن در این مرحله روشن سازند.

آنچه مسلم است، ضرورت‌های مرحله اول انتخابات برای مرحله دوم نیز باقی و پابرجاست و کشور همچنان به ثبات و آرامش، همدلی و انسجام و اخلاق‌گرایی و دوری از کینه و تخریب نیاز اساسی دارد. بویژه که پس از نتایج انتخابات در هفتم اسفند، برخلاف انتظار افکار عمومی، حجم تخریب‌ها،‌ انگ‌زنی‌ها و مانع‌تراشی‌ها علیه دولت به طور چشمگیری افزایش یافته و به جای تمکین به رأی ملت و پیوستن به صفوف جامعه، انواع اتهام‌افکنی و برچسب‌ها نثار دولت می‌شود. آنان که قبل از انتخابات هفتم اسفند از «لیست انگلیسی» دم می‌زدند، پس از انتخابات پا را فراتر نهاده و شهروندان متعهد و دوستدار نظام را با «مردم کوفه» قیاس کردند و متأسفانه هنوز هم دست از این رفتار ناشایست و مسیر نادرست برنداشته‌اند.

خوشبختانه در دور قبلی، ائتلاف بزرگ اصلاح‌طلبان، اعتدالیون و اصولگرایان معتدل، موجب خلق فرصتی بی‌نظیر شد که همراهی مردم با این ائتلاف در اکثر شهرها، موج  جدیدی از امید و نوید فردایی بهتر برای ایران و ایرانی به بار آورد. در واقع بزرگان هر سه جریان با واقع‌نگری و ترجیح منافع ملی بر منافع جناحی و گروهی، دایره حضور مردم و میزان اعتماد به این جریان‌ها را وسعت بخشیدند و با خرد جمعی و عمل مصلحانه به ارتقای سهم مردم در هرم قدرت کمک کردند.

 امروز هم دولت به یاری شهروندان نیاز دارد تا از طریق کارآمدتر کردن مجلس و ارائه قوانین راهگشا، از فضای مساعدی که «برجام» برای پیشرفت و رونق کسب و کار و اقتصاد ایجاد کرده، استفاده بهینه بکند. از این رو حضور چشمگیر پای صندوق‌های رأی، پاسخی مردمی و برآمده از نهاد جامعه به مخالفان و سنگ‌اندازان و فضاسازان علیه برجام و دیگر دستاوردهای دولت خدمتگزار است. این روشی اخلاقی و بهترین پاسخ به بداخلاقی‌ها و تخریب‌هایی است که متأسفانه هزینه‌های هنگفتی را روی دستان دولت و ملت نهاد. اما امید می‌رود در این مرحله هم با پیروزی عقلانیت و اعتدال و نفی رادیکالیسم که استراتژی مطلوب دولت و مقبول ملت است، شاهد کاهش هزینه‌ها و ترمیم شکاف‌ها باشیم. بویژه که امسال سال پر اهمیتی برای دولت است و نتایج دستاوردها و عملکرد دولت در پایان سال ۹۵، ملاک تصمیم‌گیری مردم در انتخابات سال ۹۶ خواهد بود و رضایت مردمی از طریق کارآمدی دولت حاصل خواهد شد.

از سوی دیگر از منظر امنیت ملی و توجه به منافع ملی و مصالح عمومی، باید توجه کنیم که تحولات پیرامونی در منطقه پرآشوب و صف‌آرایی‌ها و آرایش جدید کشورهایی که به تقویت نگاه ارتجاعی و متحجرانه کمک می‌کنند و شمه‌ای از آن را در اجلاس اخیر سازمان همکاری کشورهای اسلامی شاهد بودیم، ضرورت نقش‌آفرینی هوشمندانه و توأم با عزت ایران در مدیریت این تحولات را آشکار می‌سازد. بدون شک مجلس آینده با خردورزی و مصلحت‌سنجی و با مشی اعتدالی می‌تواند تدابیر درستی در این زمینه اتخاذ کند. در هر صورت تمرین دموکراسی در ایران طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی، اصل گردش قدرت را در نظام سیاسی تثبیت کرده و این اصل نباید تحت‌الشعاع سایر مسائل قرار بگیرد.

تصمیم گیرنده نهایی مردم هستند و حفظ اصل حق انتخاب مهم‌تر از این است که نامزدهای کدام گرایش یا جناح وارد پارلمان شوند. حرکت در چارچوب قانون از سوی همه نهادهای دست‌اندرکار انتخابات و پرهیز از هر نوع رفتار و سخن کینه‌توزانه و انتقامجویانه هم باید به عنوان اصول دیگر مردم‌سالاری بویژه از سوی کسانی که موفق به اخذ رأی ملت نمی‌شوند، نهادینه شود تا نهال دموکراسی در ایران از گزند آفات مصون بماند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: