تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ - ۱۲:۲۷ کد مطلب 95706

خرید نشریات سینمایی به وظایف جشنواره اضافه شد

آیا در شمول وظایف یک جشنواره فیلم، حمایت از صنعت نشر هم قرار داده شده؟ و آیا در بین الملل فجر در کنار راه‌اندازی ورک‌شاپ‌ها و کارگاه‌ها که خیلی هم رویشان مانور شده، وظیفه‌ای مستقیم بر دوش دبیرخانه بین‌الملل فجر قرار داده شده و آن هم حمایت از صنعت نشر است؟ به گزارش مشرق، اینکه […]

آیا در شمول وظایف یک جشنواره فیلم، حمایت از صنعت نشر هم قرار داده شده؟ و آیا در بین الملل فجر در کنار راه‌اندازی ورک‌شاپ‌ها و کارگاه‌ها که خیلی هم رویشان مانور شده، وظیفه‌ای مستقیم بر دوش دبیرخانه بین‌الملل فجر قرار داده شده و آن هم حمایت از صنعت نشر است؟

به گزارش مشرق، اینکه در نشست مطبوعاتی مربوط به بین‌الملل فجر، رضا کیانیان، رئیس کاخ بین‌الملل فجر به صراحت اعلام کرد که این جشنواره هیچ بولتن کاغذی نخواهد داشت، چون این طوری نیازی به قطع درخت و تولید کاغذ و در نهایت چاپ بولتن نخواهد بود، هر چند با جمله بعدی ایشان درباره انتشار کاتالوگ برای جشنواره در تناقض کامل بود، اما به هر حال این امیدواری را ایجاد می‌کرد هزینه‌ای بیهوده برای چاپ و انتشار بولتن صرف نخواهد شد. با این حال به تازگی رضا میرکریمی دبیر بین الملل فجر در گفت‌وگویی به صراحت از این گفته که جشنواره تحت امرش پولی بابت تبلیغات به نشریات کاغذی نداده و به‌جایش ایشان، نشریاتی را که از جشنواره نوشته‌اند، می‌خرد و در جشنواره، استند رایگان مطبوعات می‌گذارد تا مخاطبان داخلی و خارجی از نشریه استفاده کنند!
 
خدمت به محیط زیست را باور کنیم یا… ؟
اینکه آیا بودجه‌ای که برای برگزاری جشنواره در اختیار ایشان قرار گرفته، ردیفی هم برای خرید نشریه دارد یا نه را ما نمی‌دانیم، اما نکته اینجاست که اگر انتشار بولتن کاغذی جشنواره متوقف شده تا به زعم برگزارکنندگان، فعالیتی در خدمت به محیط‌زیست و جلوگیری از قطع درختان صورت گیرد، این خرج بخشی از بودجه برای خرید نشریاتی که از جشنواره نوشته‌اند، چه معنایی دارد؟ مگر نه اینکه تصمیم برای توقف انتشار بولتن کاغذی، عاملی در جهت کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی بیشتر قلمداد شده است، پس این اقدام آشکار برای خریدن نشریات کاغذی چه معنایی دارد؟
آیا میرکریمی به دنبال حمایت از نشریات سینمایی است؟ اگر چنین است و وی بخشی از بودجه جشنواره را به حمایت از نشریات اختصاص داده است، بهتر نیست که درباره شمول حمایت هم حرف بزنند؟ مثلاً بگویند که از کدام نشریات و به چه دلیل خریداری می‌شود و البته که تعداد نسخه‌های خریداری شده هم مشخص شود. فارغ از اینکه بعید است ایشان از نشریاتی حمایت کند که ایرادات جشنواره تحت امرش را به صراحت عرضه کند، اینکه دست اندرکاران جشنواره‌ای که مدام از «جهانی» بودن می‌گویند برای آنکه ردّپایی از خود در رسانه‌ها به جای بگذارند، چنین پلتیکی می‌زنند و با خرید کلی نشریات، آنها را نمک‌گیر می‌کنند و چنین مسئله‌ای را با افتخار اعلام می‌کنند به شدت برخورنده است. از آن بدتر، کار نشریاتی است که با چنین شیوه‌هایی همراه می‌شوند. رمز کار رسانه‌ای در استقلال است و وای به حال نشریاتی که این گونه نمک‌گیر می‌شوند و به واسطه درآمدی که از این راه نصیبشان می‌شود به راحتی اعتبارشان-البته اگر اعتباری داشته باشند- را به حراج می‌گذارند. چنین نشریاتی با این رویه چگونه خواهند توانست اعتماد مخاطبان خود را جلب کنند؟
 
کمک به معاونت مطبوعاتی؟
تصمیم دبیر بین‌الملل فجر در خریداری نشریاتی که از جشنواره می‌نویسند و توزیع آنها در کاخ جشنواره می‌تواند به نوبه خود حمایت از صنعت نشر تلقی شود. سؤال اینجاست که آیا در شمول وظایف یک جشنواره فیلم حمایت از صنعت نشر هم قرار داده شده؟ و آیا در بین‌الملل فجر در کنار راه‌اندازی ورک‌شاپ‌ها و کارگاه‌ها که خیلی هم رویشان مانور شده، وظیفه‌ای مستقیم بر دوش دبیرخانه بین‌الملل فجر قرار داده شده و آن هم حمایت از صنعت نشر است؟  و آیا بین الملل فجر در این حیطه خواسته کمک حال معاونت مطبوعاتی ارشاد باشد که در همه این سال‌ها یکی از وظایفش تخصیص یارانه کاغذ به نشریات است؟
 
نام نشریات خریداری شده را اعلام کنید
آیا نشریاتی که دست اندرکاران برگزاری بین الملل فجر در انتشار آنها نقش دارند و از جمله نشریه‌ای که هر چند ماه یک بار توسط مدیر روابط عمومی این جشنواره منتشر می‌شود یا روزنامه‌ای که توسط یکی از اعضای هیئت مشاوران انتخاب فیلم‌ها هدایت می‌شود هم در شمول حمایت دبیرخانه قرار دارند؟  پیشنهاد می‌شود برای آنکه راه بروز هر گونه سوء تفاهم در این باره بسته شود، به صراحت تمام نام نشریاتی که خریداری می‌شوند و البته تعدادی از هر کدام که خریداری می‌شوند، اعلام شود درست مانند کاری که معاونت مطبوعاتی دولت یازدهم انجام داده و لیست رسانه‌های یارانه‌بگیر و میزان یارانه دریافتی آنها را اعلام می‌کند.

منبع : روزنامه جوان

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: