تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ - ۱۲:۵۱ کد مطلب 95725

دورهمی به اسم جشنواره جهانی فیلم فجر

جشنواره بین‌الملل فجر در حالی به میانه رسیده که نه فقط گمنام بودن آثار خارجی حاضر در آن بدجوری گلایه‌ها را موجب شده بلکه نمایش آن چند اثر ایرانی پیشتر دیده نشده جشنواره هم نتوانسته توجهات را جلب کند. به گزارش مشرق، «هاری» و «اروند» دو عنوان از آثار ایرانی دیده نشده‌ای بودند که در […]

جشنواره بین‌الملل فجر در حالی به میانه رسیده که نه فقط گمنام بودن آثار خارجی حاضر در آن بدجوری گلایه‌ها را موجب شده بلکه نمایش آن چند اثر ایرانی پیشتر دیده نشده جشنواره هم نتوانسته توجهات را جلب کند.

به گزارش مشرق، «هاری» و «اروند» دو عنوان از آثار ایرانی دیده نشده‌ای بودند که در بین‌الملل فجر به نمایش درآمدند و هیچ کدام نتوانستند توجهات را جلب کنند. «هاری» تلاش‌های یک جوان برای ساخت یک نئونوآر را به نمایش می‌گذارد که در آن کمترین تلاشی برای بومی‌سازی ماجراها صورت نگرفته و انگار که داستان به جای تهران در حومه منهتن روی می‌دهد. شاید یکی از دلایلی که این فیلم حدوداً دو سال بعد از زمان تولید هنوز نتوانسته مجالی برای اکران بیابد همین بی ربط بودن فضای آن با اجتماع ایران است.

 «اروند» که در ظاهر بنا بوده فیلمی دفاع مقدسی و البته شرح واقعه نگاری یک عملیات تفحص باشد به کاریکاتوری از آثار رسول ملاقلی پور بدل شده است. از آن سو ربط بی دلیل ماجرای فیلم با ماجرای غواصان شهید موجب شده فیلم بدجوری شعاری به نظر برسد. از آن بدتر باسمه‌ای بودن لحظات اکشن فیلم است که بی تجربگی کارگردان در آن بدجوری هویداست. اینکه چنین فیلم‌هایی در بین‌الملل فجر چه می‌کنند را فقط دبیر جشنواره می‌داند و لاغیر؛ او بود که گفت مسئولیت تمام انتخاب‌ها را می‌پذیرد و این هم یک انتخاب نادرست برای جشنواره‌ای است که سودای جهانی شدن دارد.

بین‌الملل فجر همچنان و همچنان و همچنان از کمبود آثار مطرح رنج می‌برد و برگزارکنندگان می‌کوشند با فانتزی‌سازی‌هایی درباره دربه‌دری فیلمسازی که پدرش ساکن امریکاست برای پیدا کردن بلیت یکی از فیلم‌های جشنواره، کمبودهای مدیریتی خود را جبران کنند. بین‌الملل فجر مخاطب ندارد و مدیر جوان پردیس جشنواره می‌کوشد با باز نکردن در سالن در موعد مقرر شرایط تشکیل صف جلوی سالن برای فانتزی‌سازی‌های روابط عمومی در جهت اقبال مخاطب را موجب شود. ‌بین‌الملل فجر مهمان معتبر خارجی ندارد و دبیر جشنواره می‌کوشد با دعوت از اصغر فرهادی و داریوش مهرجویی برای جشنواره‌اش اعتبار بخرد.

ای‌کاش آن روز که رسانه‌هایی همچون «جوان» جدایی بین‌الملل از فجر بدون داشتن فیلم و سینماگر معتبر خارجی را فریاد می‌کردند رئیس سازمان سینمایی به‌جای سخن گفتن ده‌باره از تجربیات رایزنی‌اش در فرانسه به این فکر می‌کرد که صرف بودجه میلیاردی برای جشنواره‌ای بدون بازخورد عین دور ریختن منابع ملی است؛ امید که این اسراف کنندگان بیت المال در روز جزا پاسخی درخور برای پروردگار خویش داشته باشند.

منبع : روزنامه جوان

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: