تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۴ - ۱۷:۰۸ کد مطلب 95968

درآمد نفتی دولت یازدهم بیشتر از دولت دهم است

نگاهی به درآمدهای نفتی و مالیاتی پنج سال اخیرکشور نشان می‌دهد که درآمدهای دولت یازدهم در ۳۰ ماه نخست فعالیت خود ۱۳ درصد بیشتر از درآمدهای ۳۰ ماه پایانی فعالیت دولت دهم است.

به گزارش میدان۷۲، با آغاز به کار کابینه یازدهم جمهوری اسلامی ایران، دولتمردان فعالیت خود را در سال ۹۲ در شرایطی آغاز کردند که در پایان آن سال، ۶۴ هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی محقق شد و میزان درآمدهای مالیاتی با بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان رسید.

این رقم در سال ۹۳ با افزایش مواجه بود به‌طوری که درآمدهای نفتی دولت یازدهم به حدود ۶۳‌هزار میلیارد تومان و درآمدهای مالیاتی به بیش از ۷۰‌هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد. در سال ۱۳۹۴ اما درآمدهای نفتی کاهش پیدا کرد و به رقم ۵۲ هزار میلیارد تومان کاهش پیدا کرد و درآمدهای مالیاتی روی ۷۰ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ثابت ماند. در مجموع درآمدهای پنج سال گذشته دولت که ۲٫۵ سال آن متعلق به دولت دهم و ۲٫۵ سالش متعلق به دولت یازدهم است ارقام نشان می‌دهد که مجموع درآمدهای نفتی و مالیاتی در نیمه نخست پنج سال، حدود ۲۳۳ هزار میلیارد تومان است و در نیمه دوم این پنج سال حدود ۳۱۴ هزار میلیارد تومان است.

اگر میزان صادرات نفت را طی پنج سال اخیر به صورت ثابت در نظر بگیریم درآمدهای نفتی دولت یازدهم ۱۵‌هزار و درآمدهای مالیاتی ۶۶‌هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که دولت یازدهم معتقد است اداره کشور با نفت ۳۰ دلاری سخت است و در فضاسازی که توسط رسانه‌های همراه انجام شد تلاش کرد تا بر نقاط ضعف خود سرپوش بزرگی بگذارد.

طی پنج سال گذشته قیمت نفت نوسان‌های بسیاری را دید، از نفت ۱۱۵ دلاری به ۳۰ دلاری و حالا حدود ۴۰ دلار، فشار بسیاری را متوجه کشورهای صادرکننده نفت جهان کرد اما در ایران نه تنها درآمدهای ریالی دولت یازدهم کاهش نیافت بلکه افزایش نیز یافت.

نکته‌ای که در تحلیل‌ها همواره فراموش می‌شود قیمت دلار در بودجه است که براساس آن، دولت درآمدهای دلاری حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی را با نرخ مصوب در قانون بودجه به ریال تبدیل کرده و به خزانه واریز می‌کند. اگر سال ۹۲ را کنار گذاشته و به سال ۹۳ و ۹۴ بپردازیم مشاهده می‌کنیم که قیمت دلار به نسبت سال ۹۰ و ۹۱، بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است. برای بررسی نقش قیمت دلار در درآمدهای نفتی دولت بهتر است نگاهی به قیمت نفت طی پنج سال اخیر داشته باشیم. قیمت نفت در ۳۰ ماه پایانی دولت یازدهم میانگین ۱۱۵ دلاری را تجربه کرد و در ۳۰ ماه نخست فعالیت دولت یازدهم، روی عدد ۷۲ دلار ایستاد. این ارقام نشان می‌دهد با وجود کاهش قیمت نفت، درآمدهای نفتی دولت یازدهم افزایش پیدا کرده و دولت دهم را جا گذاشته است.

درآمدهای نفتی دولت یازدهم در نخستین سال فعالیتش که خود لایحه بودجه را تقدیم مجلس کرد حدود ۶۳ هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت سال ۹۱ که آخرین سال اجرای قانون بودجه توسط دولت دهم است حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. میانگین قیمت نفت در سال ۹۳ معادل ۸۲ دلار و در سال ۹۱ حدود ۱۰۴ دلار بود؛ با این وجود میزان درآمدهای دولت یازدهم به نسبت دولت دهم روند افزایشی را تجربه کرده است. موارد فوق نشان می‌دهد که با وجود کاهش قیمت نفت و فاصله میانگین قیمت‌های جهانی میان دو دولت، این دولت حسن روحانی بود که بیش از هر دولت دیگری از درآمدهای نفتی منتفع شده، اما امروز معتقد است که نفت ۱۴۸دلاری برای دولت گذشته بوده و نفت ۲۷‌دلاری برای دولت یازدهم! اینجاست که می‌توان «معجزه قیمت دلار» را در درآمدهای نفتی دولت یازدهم به تماشا نشست.
منبع :روزنامه جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: