تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۰۷:۰۳ کد مطلب 96167

امیر سیاری: در ساخت ناوشکن و زیردریایی به خودکفایی رسیده‌ایم

به گزارش مشرق، امیردریادار حبیب‌الله سیاری٬ در پاسخ سوالی درباره اینکه اگر آمریکایی‌ها بار دیگر اشتباه کرده و به آب‌های ایران تعرضی کنند چه اقدامی خواهید کرد، ‌اظهار داشت: آمریکایی‌ها نباید اشتباه ‌کنند چرا که ما بارها هم گفته‌ایم که امنیت منطقه را تامین می‌کنیم و برای برقراری این امنیت هیچ نیازی به حضور دیگران […]

به گزارش مشرق، امیردریادار حبیب‌الله سیاری٬ در پاسخ سوالی درباره اینکه اگر آمریکایی‌ها بار دیگر اشتباه کرده و به آب‌های ایران تعرضی کنند چه اقدامی خواهید کرد، ‌اظهار داشت: آمریکایی‌ها نباید اشتباه ‌کنند چرا که ما بارها هم گفته‌ایم که امنیت منطقه را تامین می‌کنیم و برای برقراری این امنیت هیچ نیازی به حضور دیگران نیست.

وی افزود: همین طور هم می‌گویم هرکس بخواهد به آب‌های سرزمینی و منطقه‌ای کشور‌مان تعدی و تجاوز کند مطمئنا برخوردی قطعی٬ بدون اغماض و صددرصد و آن هم بدون رودربایسی می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: وظیفه ما دفاع از مرزها و منافع کشور است و در این باره با هیچ کشوری رودربایسی و اغماضی نداریم.

امیردریادار با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک با پاکستان گفت: باتوجه به اینکه نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و منطقه ماموریتی آن نیز آب‌های آزاد جهان است معمولا با دیگر کشورها ارتباطی موثر و سازنده دارد که البته این کشورها هم منطقه‌ای و هم فرامنطقه‌ای هستند به‌طوری که ناوهای ما به بنادر کشورهای مختلف سفرکرده و ارتباط با این کشورها دارند.

وی افزود: به همین نسبت کشورهای خارجی و نیروی دریایی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای برای بازدید به بنادر کشورمان مراجعت می‌کنند به‌طوری که در چند روز گذشته میزبان ناوگروه پاکستانی بودیم که آمدند در بندرعباس پهلو گرفتند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: برنامه‌های متنوعی برای دید و بازدیدهای مختلفی که بین دو نیروی دریایی انجام می‌شود در نظر گرفته می‌شود اما روز آخر بازدید که از بندر خارج می‌شوند یک تمرین دریایی یکروزه درنظر گرفته می‌شود که طی برنامه‌ریزی جامع و سناوریوهای مختلف و مناسب ناوها در زمان خروج به سمت آب‌های آزاد به مدت یک روز انجام می‌گیرد.

امیر دریادار سیاری با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه نداجا و دانشگاه اراک گفت: این مقدمه کار است و حضورمان در دانشگاه مقدمه‌ای برای دعوت از اساتید و فرهیختگان جهت بازدید نیروی دریایی٬ فناوری‌ها و‌‌ دستاوردها را مشاهده کنند و علم و دانش و زیرساخت علمی مورد نیاز این نیرو را از نزدیک ببینند چراکه ما دست توانمند این اندیشمندان دانشگاهی برای تجهیز به فناوری‌های نو و روز جهان نیاز داریم.

وی افزود: این حرکت آغاز است و امیدواریم ‌بازدیدی که قشر دانشگاهی از نیروی دریایی خواهند داشت و شناخت نیازهای نیروی دریایی و استفاده از نظریات و علم و فناوری دانشگاه برای رسیدن به فناوری روز دنیا بتوانیم بهره بگیریم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به آخرین وضعیت و اقدامات نیروی دریایی در سال اقتصادمقاومتی٬ اقدام و عمل نیز گفت: این موضوع در نیروی دریایی از سال‌های پیش آغاز شده و وقتی ما می‌توانیم برای اولین بار در کشور در بین کشورهای منطقه موفق به ساخت ناوشکن شویم یعنی نگاه به توانمندی داخل کشور و بر علم داخل و جوانان کشور تکیه کردن است.

وی ادامه داد: وقتی در چندسال اخیر با استفاده از این ظرفیت‌ها موفق به ساخت زیردریایی شده‌ایم یعنی توانسته‌ایم موفق در تکیه به ظرفیت داخل عمل کنیم هرچند شاید یکی از دلایل موفقیت‌ها تحریم‌ها بوده که خارجی‌ها تجهیزات لازم را نمی‌دادند و ما برای رسیدن به توانمندی و رفع نیازهای داخلی بر ظرفیت‌های علمی کشور تکیه کرده و به خودکفایی رسیده‌ایم.

امیردریادار سیاری تصریح کرد: بنابراین دربحث اقدام و عمل در حوزه ساخت و ساز و نگهداری و تعمیرات تجهیزات دریایی گام‌های بلند و مهمی داشته‌ایم و با این شعار سال هم با توجه به تجربه کاری این موفقیت‌ها را گسترش می‌دهیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: