تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۱۲:۱۴ کد مطلب 96217

آقای ظریف تا کجا باید عقب‌نشینی کنیم؟/ برهنگی و همجنس‌بازی سرانجام برجام‌های بعدی

کدام سند افتخار؟!  دکتر محمدحسین محترم در سرمقاله امروز کیهان نوشت:‌ هیچ شک و تردیدی باقی نمانده که آمریکا با توجه به سابقه غیرقابل اعتماد بودنش در ۳۷ سال گذشته و ذات و خوی استکباری‌اش، در اجرای تعهدات خود در برجام کارشکنی و بدعهدی کرده و می‌کند و این کارشکنی‌ها نه تنها برای تیم مذاکره‌کننده […]

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛کدام سند افتخار؟!

 دکتر محمدحسین محترم در سرمقاله امروز کیهان نوشت:‌

هیچ شک و تردیدی باقی نمانده که آمریکا با توجه به سابقه غیرقابل اعتماد بودنش در ۳۷ سال گذشته و ذات و خوی استکباری‌اش، در اجرای تعهدات خود در برجام کارشکنی و بدعهدی کرده و می‌کند و این کارشکنی‌ها نه تنها برای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بلکه برای شرکتها و سرمایه‌گذاران غربی نیز آشکار شده است تا جایی که روسای شرکتهای بزرگ اروپایی جلسه پرتنشی را در هفته گذشته با مقامات آمریکایی بر سر عدم لغو تحریم‌های ایران داشتند. وضعیت پیش آمده در پیش روی برجام نشان می‌دهد همان گونه که پیش‌بینی می‌شد، راه رفته در مذاکرات و توافقنامه هسته‌ای و مسیر برجام اشتباه بوده و باید با عقلانیت و تدبیر از این اشتباه بزرگ درس گرفت و با در پیش گرفتن مسیر اقتصاد مقاومتی از «خسارت محض» جلوگیری کرد.

البته عذرخواهی از مردم پیش‌کش!  اما متاسفانه مواضع دولت نشان می‌دهد دولتیان هنور در «توهم دستاوردهای بزرگ برجام!» که رئیس کل بانک مرکزی صادقانه بر «هیچ» بودن آن اذعان کرده، گرفتارند. در این میان سخنان هفته گذشته رئیس جمهور در جمع مردم سمنان تامل‌برانگیز و قابل توجه است:

۱- آقای روحانی در سمنان برای چندمین بار برجام را یک سند افتخار خواند. سوال این است درحالی که خودِ دریافت‌کنندگان مدالهای شجاعت هسته‌ای از وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی تا رئیس کل بانک مرکزی و دیگر وزرا بر بدعهدی آمریکا اذعان دارند و از سخنانشان این گونه برمی‌آید که تلاش‌های سه ساله گذشته به عنوان «تلاش برای هیچ!» بوده است و رهبر معظم انقلاب نیز براساس همین نظر و دیدگاه مسئولان و فعالان اقتصادی کشور، از برجام به عنوان «خسارت محض!» یاد کردند، آیا افتخارآمیز خواندنِ برجام واقعیت‌های موجود را عوض خواهد کرد؟ آیا با حلوا حلوا کردن برجام، دهان مردم شیرین خواهد شد؟ آیا بیان چنین مواضعی موجب نخواهد شد در مسیر اشتباه رفته، همچنان پیش برویم ؟ وقتی آقای ظریف اذعان کرده از خطوط قرمز نظام عبور کردیم و آخر هفته گذشته نیز در نیویورک هنوز به دنبال گفت‌وگو با جان کری برای بررسی نحوه اجرای برجام است- به گفته خود آقای ظریف و جان کری- باید به چیز افتخار کرد؟ به برجامی که از طرف ما اجرا شده اما هنوز از طرف آمریکا اجرا نشده باید افتخار کرد؟

۲- آقای روحانی در سمنان با انتقاد از بیان واقعیت‌های موجود برجام که هیچ مشکل اقتصادی مردم را تاکنون حل نکرده، گفته است تنها سه ماه از برجام گذشته نه ۳۰ ماه‌! اولاً بیان چنین سخنی تند نشان می‌دهد که خود رئیس جمهور هم از عدم تحقق وعده‌هایش برای بهبود شرایط اقتصادی مردم به مدد برجام عصبانی است! اما مشاوران ایشان اجازه اذعان به اشتباه رفتن مسیر و اصلاح وضع موجود را به ایشان نمی‌دهند! و سخنرانی‌های رئیس جمهور را آنگونه که خود می‌خواهند تنظیم می‌کنند نه آنگونه که واقعیت‌های موجود نشان می‌دهد. ثانیاً آقای روحانی با این جمله، این پیام را به افکار عمومی داد و به مردم فهماند که برای حل مشکلات اقتصادی‌شان باید ۳۰ سال حوصله داشته باشند تا اعتماد آمریکا جلب شود! و حالا حالاها منتظر تحقق نتیجه وعده‌های داده شده ناشی از برجام نباشند.

 یعنی وعده ۱۰۰ روزه حل مشکلات اقتصادی، ۱۰ هزار و ۹۵۰ روزه شد!!!. ثالثاً ظاهراً صبر آقای روحانی دو برابر صبر اوباما و جان کری است، چراکه آمریکایی‌ها برای تحقق اهداف طراحی کرده خود در برجام که همانا نفوذ در ارکان نظام و تغییر ماهیت جمهوری اسلامی است، فرجه ۱۶-۱۵ ساله در نظر گرفته‌اند و بارها اعلام کردند با اجرای برجام بعد از ۱۵ تا ۱۶ سال نظامی به نام جمهوری اسلامی وجود نخواهد داشت! رابعاً در همین زمینه اظهارات جان کری و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که گفته‌اند «اوباما اجازه نمی‌دهد پولهای ایران به این کشور سرازیر شود»، قابل توجه است. جان کری تاکید کرده «‌ایران در چهار ماه فقط ۳ میلیارد از ۱۵۰ میلیاردِ پولهایش را دریافت کرده و آزاد شدن پولهای ایران قطره‌چکانی ادامه خواهد یافت». این یعنی اینکه اگر ایران هر چهار ماه ۳ میلیارد دریافت کند، دریافت ۱۵۰ میلیارد می‌شود ۲۰۰ ماه یعنی ۱۵ تا ۱۶سال!

۳- آقای روحانی باردیگر این جمله را تکرار کرد که برخی فراموش کرده‌اند در دولت قبل فروش نفت تا حد غیرقابل تصوری کاهش پیدا کرده بود. در این باره باید گفت آقای روحانی چرا نمی‌گوید وقتی دولت را تحویل گرفت قیمت هر بشکه نفت ۱۲۰ دلار بود و اکنون به مدد سیاست‌های اشتباه، قیمت نفت به ۳۵ و حتی ۲۵ دلار در هر بشکه سقوط کرده است؟! چرانمی گوید قبلا با فروش ۹۰۰ هزار بشکه در روز درآمد روزانه کشور ۱۰۸ میلیون دلار بود اما اکنون اگر فرض کنیم که مسئولان دولتی بتوانند با شعار رفع تحریم ها(فرض محال که محال نیست)، تولید نفت را به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برسانند، با قیمت ۳۵ دلار، عایدی کشور میشود ۸۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار. یعنی قبلاً بیش از ۲۰ میلیون دلار در روز و سالیانه ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بیشتر درآمد نصیب کشور می‌شد، آنهم با فروش نفت کمتری.

۴- آقای روحانی در سمنان با تاختن به منتقدان برجام، از غیرت دینی و تعصب ملی سخن گفته که کجا رفته؟. در این باره حرف برای گفتن بسیار است که نیاز به وقت دیگری دارد اما در اینجا باید گفت آقای روحانی! شما زمانی که تمام صنعت هسته‌ای کشور را تعطیل و قلب راکتور اراک را سیمان و تمام اقتصاد کشور را معطل مذاکراتی با «خسارت محض و دستاوردی در حد هیچ» کردند، باید از غیرت دینی و تعصب ملی سخن می‌گفتید!، و باید از ایشان پرسید آنزمان غیرت دینی و تعصب ملی کجا رفته بود؟!

۵- آقای روحانی با بیان اینکه اجرای برجام زمانبر است به نوعی اذعان کرده که آنچه می‌پنداشته، محقق نشده. هرچند اوباما هم گفته اجرای برجام زمانبراست، اما سوال اول این است که چرا انجام تعهدات ایران زمانبر نبود، درحالی که اصل اجرای برجام، انجام تعهدات ایران بوده. چگونه میشود جمع آوری صنعت هسته‌ای از سانتریفیوژها گرفته تا سیمان کردن قلب راکتور اراک با سرعتی غیرقابل باور و البته تامل برانگیز، زمانبر نبود و در کمتر از ۳ ماه انجام شد اما صدور یک دستور برای لغو تحریم‌ها و برقراری سوئیفت زمانبر است و نیاز به ۳۰ سال زمان دارد؟.چگونه است که صدور دستور لغو تحریم‌ها ۳۰ سال زمان می‌برد اما تصویب قوانین جدید برای تشدید تحریم‌ها یک روزه و یک هفته ایی و نهایتاً یک ماهه اتفاق می‌افتد؟

۶- آقای روحانی در سخنان خود درسمنان یک بار دیگر از صادرات آب سنگین و اورانیوم غنی شده سخن گفته است. این سخن همان ضرب المثل رنگ کردن گنجشک بجای قناری است!. اولاً خارج کردن آب سنگین و اورانیوم غنی شده از کشور نه به اختیار و با بازاریابی و انتخاب مشتری از میان مشتریان بازار صورت گرفته بلکه جزو تعهدات دولت بوده و دولت مجبور بود تا برای امضاء برجام این مواد با ارزش را از ایران خارج کند. ثانیاً آیا با تعهداتی که در برجام امضاء کردید می‌توانید از این به بعد آب سنگین و اورانیوم ۵ و ۱۰ و ۲۰ درصد تولید کنید که در آینده صادر کنید؟ آنچه از کشور خارج کردید محصول تلاش گذشتگان و شهدایی همچون شهریاری‌ها  بوده است و اکنون دیگر براساس برجام اجازه و اختیار تولید اورانیوم غنی شده ۵ و ۱۰ و ۲۰ درصد را ندارید که اسم آن را صادرات بگذارید. ثالثاً یکی از اهداف آمریکا از برجام جلوگیری از پیشرفت ایران از جمله در زمینه هسته‌ای بود تا ایران چنین مواد با ارزشی را در اختیار نداشته باشد و از آنها برای مصارف صلح آمیز دارویی و کشاورزی و صنعتی استفاده نکند، چه برسد به اینکه صادرات هم داشته باشد!

۷- آقای روحانی به موضوع ایران هراسی در دنیا نیز اشاره کرده و گفته است برجام توانست جلوی ایران هراسی را بگیرد و با برجام از ایران هراسی عبور کردیم. اولاً ظاهراً این سخن آقای روحانی نشان می‌دهد ایشان رسانه‌های جهان و اظهارات مقامات غربی را رصد نمی‌کنند و مشاورین ریاست جمهوری اطلاعات و اخبار جهان را به درستی در اختیار شان نمی‌گذارند تا بدانند که چگونه به مدد برجام اکنون ایران هراسی در اوج خود قرار دارد و اروپایی‌ها به مدد این ایران هراسی موجبات تیرگی روابط با کشورهای منطقه را فراهم کرده‌اند. ثانیاً اگر برجام جلوی ایران هراسی را گرفته چرا آقای ظریف در سفر هفته گذشته در نیویورک پشت درهای بسته با برخی مقامات آمریکا و شخصیت‌های سیاسی رسانه‌ای این کشور جلسه محرمانه تشکیل داد تا به گفته خودش از موج جدید ایران هراسی پسابرجام جلوگیری کند؟

۸- آقای روحانی در سمنان همچنین با انتقاد از بیان حقایق و واقعیت‌های موجود برجام، رسانه‌های منتقد را متهم به آشوب و هرج و مرج رسانه‌ای کرده و نقد برجام را تمام شده  دانسته است. معاون اول رئیس جمهور هم همان روز در کرمانشاه گفته  بیان حقایق و نقد برجام از سوی رسانه‌ها و صدا و سیما موجب می‌شود کارآفرینان احساس کنند که نمی‌شود کار کرد!. هرچند که آقای ظریف قبل از امضاء برجام در سخنانی متناقض با سخنان امروز رئیس جمهور گفته بود زمان نقد برجام بعد از امضاء توافقنامه هسته‌ای است نه در حین مذاکرات !!!، اما اولاً حمایتی که رسانه‌ها و بالاخص رسانه ملی از برجام کردند صدای کارشناسان منصف و بی‌طرف و حتی مردم را هم درآورد که چرا صدا و سیما یکسویه عمل می‌کند و روزی نبود و نیست که انتقادها سرازیر رسانه ملی نشود. ثانیاً این چه توقعی از رسانه هاست که اخبار و واقعیت‌های موجود را سانسور و از مردم کتمان کنند؟!.

مگر دانستن حق مردم نیست، آن هم موضوع مهمی با ابعاد ملی و بین‌المللی که تمام زوایای زندگی شخصی و اجتماعی آنها و فرزندانشان را حتی در آینده تحت تاثیر قرار داده و خواهد داد؟. ثالثاً مگر رسانه‌ها و رسانه ملی را متهم نمی‌کردید که اگر واقعیت‌ها را به مردم نگویند، باعث می‌شود مردم به رسانه‌های بیگانه روی بیاورند؟. رابعاً آنچه که رسانه‌ها بیان می‌کنند از زبان همین کارآفرینان است. همین کارآفرینان و فعالان اقتصادی هستند که در میدان عمل با تشدید تحریم‌ها و وضع تحریم‌های جدید نمی‌توانند معاملات بانکی خود را انجام دهند. خامساً مگر شما نمی‌گفتید باید واقعیت‌ها و حقایق و مشکلات تحریم‌ها را به مردم گفت، اکنون چرا از بیان واقعیت‌ها و مشکلات برجام نگرانید؟!

۹- آنگونه که جزئیات امضاء برجام محرمانه تلقی شد، نمی‌توان اجرای برجام را محرمانه انگاشت، چون امضاء برجام روی کاغذ و پشت درهای بسته بود اما اجرای برجام روی زمین و جلوی چشم مردم است و نتایج آن باید برای مردم ملموس باشد. وقتی مردم چیزی روی زمین از نتایج برجام نمی‌بینند چگونه می‌توان واقعیت‌ها را از مردم کتمان کرد! چه رسانه‌ها بگویند چه نگویند. پس رسانه‌ها باید در بیان حقایق و واقعیت‌های موجود روی زمین به وظیفه خود عمل  کنند و نباید آنها را با ایجاد فضای امنیتی و تهدید و ارعاب مجبور به سکوت کرد که این سرآغاز دیکتاتوری در کشور خواهد بود.

۱۰-شاید از این نگاه که برجام توانست بدعهدی آمریکا را بیش از پیش نمایان کند و چهره واقعی بزک شده آمریکا را که برخی‌ها در داخل برای آن تلاش کردند، برای ملت ایران و افکارعمومی جهان آشکارتر کند و برای هزارمین بار مهر تاییدی بر بی‌اعتمادی ملت ایران به شیطان بزرگ بزند، بتوان به آن افتخار کرد.!!

۳سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ گام مهم اقتصاد مقاومتی

سعید ملکی در سرمقاله امروز روزنامه وطن امروز نوشت:

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مطابق رسم ۲ دهه ‌اخیر، نوروز ۹۵ نامی را برای این سال برگزیدند. منطقا انتخاب یک نام برای سال جدید بیانگر آن است که مساله ذکرشده به عنوان مهم‌ترین  دغدغه  کشور است و از آنجا که ایشان سال ۹۵ را با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نامگذاری فرمودند، می‌توان دریافت مسائل اقتصادی تا چه حد برای امروز کشور دارای اهمیت است.

به طوری که حضرت معظم‌له صریحا در پیام نوروزی‌شان خطاب به ملت ایران می‌فرمایند: «به گمان من مساله اقتصاد در اولویت است. یعنی وقتی انسان نگاه می‌کند، در میان مسائل اولویت‌دار، از همه فوری‌تر… نزدیک‌تر، مساله اقتصاد است». ایشان در ادامه همین پیام می‌فرمایند: «اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مساله بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه اینها در مجموعه مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی است».

متاسفانه در جهان امروز، ایده بازار آزاد به گفتمان مسلط اقتصادی چه در عرصه نظری و چه در عرصه عملی تبدیل شده است. این در حالی است که توجه کشورهای ابرقدرت و پیشرفته اقتصادی زمانی به این رویکرد نظری جلب شد که اقتصاد این کشورها به یک قدرت درونزا مجهز شده بود. در آن شرایط بود که این کشورها در جنگ اقتصادی با دیگر کشورها خواهان باز شدن مرزها و کنار گذاشتن تعرفه‌های گمرکی شدند؛ امری که امروز به طور ویژه در قالب  WTO(1) دنبال می‌شود.

در ابتدای مطرح شدن این رویکرد نظری در جهان و زمانی که به تازگی «آدام اسمیت» مبانی نظری آن را طراحی کرده بود، بسیاری از کشورها همچون فرانسه و روسیه به تبعیت از انگلیسی‌ها رویه بازار آزاد را در پیش گرفتند؛ با اینکه نتوانسته بودند پایه‌های اقتصاد خود را هم‌سطح انگلیسی‌ها -که در آن زمان قدرت برتر اقتصادی جهان بودند- برسانند. جالب آنکه در مقابل روند رو به گسترش استفاده از نظریه بازار آزاد، آلمان‌ها سخن از نظریه‌ای جدید به میان آوردند که بعدها با نام «مکتب تاریخی» شهره شد.

مهم‌ترین نظریه‌پرداز مکتب تاریخی «فردریک لیست» بود. لیست بر آن بود که کشورها نباید مغفول ایده «مزیت نسبی» که توسط اقتصاددانان بازار آزاد مطرح می‌شود، قرار گیرند. از نظر رویکرد بازار آزاد، در چارچوب مزیت نسبی هر کشور باید به تولید کالایی رو آورد که در آن کمترین هزینه و بیشترین سود را داراست. آنها معتقد بودند این ایده، صلح را در سرتاسر جهان گسترش می‌دهد. فردریک لیست این رویکرد را استعماری می‌دانست و معتقد بود ایده اسمیت باعث عقب‌ماندگی برخی کشورها در مقابل کشورهایی می‌شود که تولید کالاهای صنعتی را برعهده دارند. او – به عنوان یکی از مخالفان سرسخت آدام اسمیت- معتقد بود برای ایجاد یک اقتصاد قدرتمند باید به تولید صنعتی داخل تکیه کرد و آن را با تعرفه‌های گمرکی در برابر کالاهای خارجی مورد حمایت قرار داد.(۲)

اندیشه‌های فردریک لیست و مکتب تاریخی آلمان با اجرا در آلمان باعث تغییرات بسیاری در این کشور شد. آلمان توانست با تکیه بر «مکتب تاریخی» تحولات گسترده‌ای را تجربه کند؛ به‌طوری که امروز آلمان به‌رغم متحمل شدن هزینه‌های ۲ جنگ جهانی که در هر ۲ آنها شکست خورد، بزرگ‌ترین اقتصاد اروپاست.

قطعا اقتصاد مقاومتی برای ما، همچون مکتب تاریخی برای آلمان‌ها می‌تواند به عنوان یک رویکرد نظری که تحول‌آفرین باشد، مورد توجه قرار گیرد. لازمه رسیدن به این مهم، حرکت اقتصاد مقاومتی در ۳ گام است: «نظریه‌پردازی و طرح ایده درباره اقتصاد مقاومتی»، «گفتمان‌سازی درباره این مبحث» و «نهادینه کردن آن». بدین ترتیب، از جمله اقدامات در زمینه اقتصاد مقاومتی در چارچوب نظریه‌سازی و تحکیم پایه‌های فکری و القا و درونی شدن آن در ذهنیت فردفرد جامعه معنی می‌یابد.

اما آنچه جای نگرانی دارد، تسلط رویکرد اقتصاد بازار به عنوان شیوه معیار اندیشه اقتصادی در سطح عمده دانشگاه‌های کشور است.
در واقع بیگانگی دانشگاه‌های ما با مساله اقتصاد مقاومتی باعث می‌شود این ایده آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته و شکل نهادینه به خود نگیرد.

در حال حاضر لازم است این ایده در چارچوب رساله‌های کارشناسی ارشد و دکترا، مورد واکاوی قرار بگیرد. اینگونه این ایده آبدیده شده و فرصت می‌یابد به عنوان پارادایم مسلط اقتصادی کشور، در مقابل نظریه بازار- به عنوان گفتمان رقیب- قد علم کند. همچنان که مکتب تاریخی به همت فردریک لیست و بسیاری دیگر از متفکران آلمانی به عنوان یک رقیب در برابر اقتصاد بازار قد علم کرد. واقعیت این است که تبدیل اقتصاد مقاومتی به عنوان یک پارادایم مسلط، اجماع همزمان اقتصاددانان، مجریان اقتصادی و سرمایه‌گذاران را می‌طلبد. در مرحله سوم و با همگامی جریان‌های مورد ذکر، این ایده باید نهادینه شود. لازمه نهادینه شدن اقتصاد مقاومتی حداقل ۲ چیز است: ۱- جامعه‌پذیری آن در چارچوب جزئیاتی که توسط متفکران طرح‌ریزی و توسط مجریان اجرا می‌شود و در ذهن و اندیشه فردفرد جامعه تثبیت می‌شود؛ ۲- تدوین مقررات و بازسازی سازمان‌های اقتصادی کشور در چارچوب ایده‌های اقتصاد مقاومتی. به عنوان نکته پایانی لازم است تاکید شود اگر بخواهیم اقتصاد کشورمان از گزند تحریم‌ها و بحران اقتصادی جهانی در امان باشد، گریزی جز این نداریم که به مقاوم‌سازی اقتصاد خود براساس نظریات داخلی همت گماریم. اقتصاد مقاوم و درونزا، ایده درون‌زا را نیز می‌طلبد. نمی‌توان به بهانه وابستگی متقابل میان ملت‌ها و دولت‌ها در عصر جدید، خود را در دامن آشوب‌های اقتصاد جهانی و امپریالیسم اقتصادی انداخت.

پی‌نوشت
۱- سازمان تجارت جهانی تشکیلاتی برای آزادی تجارت است که در حال حاضر غیر از تعداد معدودی از کشورها، همه دولت‌های جهان در آن عضو هستند و ۹۶ درصد تجارت جهانی در درون آن صورت می گیرد. کشور ما از جمله کشورهایی است که به دلیل مخالف‌های ایالات متحده نتوانسته به این سازمان ملحق شود. بگذریم از آنکه درباره فواید و مضرات پیوستن ایران به این سازمان حرف و حدیث‌های بسیاری مطرح است.

۲- فردریک لیست برای ابراز مخالفت‌های خود با آدام اسمیت و اثر معروف او «ثروت ملل» کتاب‌هایی چون «اقتصاد ملی و اقتصاد جهانی» و همچنین «نظام ملی اقتصاد سیاسی» را نگاشت.

۴سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ سوال پیش روی ۸۸ پروژه اجرایی اقتصاد مقاومتی

جواد غیاثی در سرمقاله امروز روزنامه خراسان نوشت:

 اواخر هفته گذشته، ۸۸ پروژه به عنوان اولویت های دستگاه های اجرایی کشور در راستای برنامه های “ملی” اقتصاد مقاومتی توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد. انجام این اولویت بندی توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و ابلاغ آن قدمی رو به جلو در پیشبرد سیاست های کلان اقتصادی کشور محسوب می شود. علاوه بر آن تعریف پروژه ها ذیل رویکردهای ۵ گانه مشخص (برونگرایی، درون زایی، مردم گرایی، دانش گرایی و عدالت)  و در قالب برنامه های ملی ۱۲ گانه، قابل تحسین است. 

با این حال اما، هنگامی که به عنوان یک تحصیلکرده توسعه اقتصادی و برنامه ریزی و فعال رسانه ای خواستم بیشتر در جریان برنامه های “ملی” کشورم در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی، به عنوان یک “تحرّک عظیم و همه جانبه ملّی[۱]” قرار بگیرم و به وظیفه پژوهشی و رسانه ای خود در این راستا عمل کنم با ابهاماتی مواجه شدم که رفع آنها توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی می تواند باعث هم افزایی ظرفیت های ملی در اجرای سیاست ها و مخصوصا نظارت بر اجرای پروژه ها شود.

۱- آیا اسناد پشتیبان برنامه ها و “پروژه های ملی” قابل انتشار نیست؟

گام اول در برنامه نویسی، تبیین شرایط موجود است که از دل آن مهمترین ظرفیت ها و همچنین مسائل و مشکلات استخراج می شود و اولویت بندی بر اساس آن انجام می شود. طبیعتا برای تدوین ۱۲ برنامه ملی و ۸۸ پروژه اولویت دار نیز این مسیر پیموده شده است و چنانچه قبلا اعلام شد مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی مسئول تهیه پیش نویس برنامه‌ و نقشه‌ راه اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی بوده است. انتشار عمومی این اسناد پشتیبان کمک شایانی به پیشبرد این برنامه های ملی خواهد کرد؛ از فراهم شدن زمینه برای کمک مشورتی تمام نخبگان تا امکان پیگیری و مطالبه رسانه ها. به عنوان مثال، یکی از پروژه های ۵ گانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، “اصلاح ساختار کلان دولت” است. یک پژوهشگر باید بداند که سیاستگذار با چه مقدمه ای به این پروژه به عنوان یک پروژه اولویت دار ملی رسیده است تا بتواند به او کمک کند و رسانه ها هم باید بدانند که  اهمیت و جوانب این پروژه ملی چیست تا بتوانند نظارت و مطالبه جدی داشته باشند. لذا انتشار عمومی اسناد پشتیبان و تحقیقات انجام شده توسط ستاد فرماندهی یا دستگاه های مربوطه جهت رسیدن به اهداف برنامه ها، در صورت وجود ضروری است. مخصوصا آنکه این برنامه ها ملی است و نه دولتی.

 ۲- آیا برنامه های ملی با ابلاغ صرف به “دستگاه های دولتی” قابل اجراست؟

طبیعتا وقتی سخن از “برنامه های ملی” می گوییم باید تمام ظرفیت های کشور تا حد امکان با این پروژه ها درگیر شود. فرض کنید ظرفیت عظیم پژوهشی و دانشگاهی کشور بخواهد فعالیت های تحقیقاتی و پایان نامه ها را در مسیر این برنامه های ملی تعریف نماید. قطعا تدوین کنندگان برنامه ها می دانند که یک پژوهشگر برای حضور در یک حوزه، نیاز به درکی صحیح از مبنای شکل گیری آن دارد. آیا تلاشی برای ایجاد این درک مشترک انجام شده است؟ انتشار اسناد و پژوهش های پیشین یکی از مهمترین اقداماتی است که این درک مشترک را ایجاد می کند. علاوه بر آن تشریح شرایط موجود و اقدام  های انجام شده نیز کمک شایانی به پژوهشگران خواهد کرد تا به مسائل اصلی و “نقاط تصمیم” برسند.

مثلا فرض کنید که نهادی بخواهد در حوزه استقرار نظام جامع مالیاتی – یکی از ۸ پروژه ملی ابلاغی به وزارت اقتصاد- به کمک مشورتی و همچنین نظارت عملکرد دولت بپردازد. همگان می دانند که موضوع نظام جامع مالیاتی مدتهاست مطرح بوده است و اکنون دچار موانعی است. این موانع چیست و آیا دولت به تنهایی می تواند بر آنها فائق آید؟ آیا وقتی ماده مربوط به استقرار مالیات مجموع بر درآمد از متن قانون حذف می شود یکی از مهمترین ارکان نظام جامع مالیاتی زیر سوال نرفته است؟

این موضوع ریشه در بسیاری از مسائل نهادی کشور دارد که عدم تشریح آن برای پژوهشگران، باعث ناتوانی آنها در کمک به دولت خواهد شد. خلاصه آنکه در اینگونه موارد، علاوه بر ابلاغ مجدد برنامه، نیاز به گزارش دهی، تکرار و تاکید بر موانع اصلی و نقاط تصمیم وجود دارد تا فضای عمومی با آن درگیر شود. کاری که متاسفانه تاکنون انجام نشده است. اما اکنون که این موضوع به عنوان یک پروژه ملی معرفی شده است لازم است همه مردم و رسانه ها و البته مجلس، در کنار وزارت اقتصاد بر انگیزه هایی که مانع انجام این طرح ملی می شوند فشار وارد کنند. این کار جز با حساس سازی ملی انجام نخواهد شد. شاید اگر به همان اندازه که حساس سازی در مورد فسادهای پیشین اقتصادی مورد توجه است، به این موضوع نیز توجه شود، بار اصلی اجرای این طرح – و طرح های مشابه- که غلبه بر این موانع است از دوش دولت برداشته شود. در غیر این صورت باید منتظر شکست و یا حداقل اجرای لاک پشتی و فرسایشی اینگونه طرح ها بود.

۳- دستگاه ها توان تامین منابع برنامه ها را دارند؟

از یک دیدگاه، روح برنامه اولویت بندی است؛ یعنی انتخاب اموری که ضروری است به جای آنهایی که فعلا در اولویت قرار ندارد. انتخاب دوم، یعنی انتخاب اموری که ضرورت و اولویت ندارد، بسیار مهم است چرا که با صرف نظر از این امور، منابع و ظرفیت ها برای انجام امور دیگر آزاد می شود. اگر این دو انتخاب توامان انجام نشود و فقط به انتخاب اول، یعنی کارهایی که باید انجام شود، بسنده شود، در واقع برنامه ای وجود ندارد و صرفا برخی آمال و آرزوها روی کاغذ آمده است.

مثلا یکی از پروژه های اولویت دار وزارت نفت راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس است. تکمیل این پروژه به حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه دیگر نیاز دارد. یک راه حل این است که این منابع  با صرف نظر از برخی مصارف صندوق توسعه ملی تامین گردد. اما این انتخاب ها انجام نشده است و در مقدمه ابلاغیه پروژه های ۸۸ گانه تاکید شده است که “تأمین منابع مالی لازم برای اجرای هر یک از پروژه های مصوب بر عهده «دستگاه مجری» می باشد”. این یعنی اینکه در این موارد از انتخاب حیاتی دوم اجتناب شده است. پر واضح است که این پروژه ملی مدت ها برای تامین منابع مورد نیاز، معطل مانده است و وزارت نفت هم تلاش خود را برای تامین این منابع انجام داده و  می دهد. حال سوال این است که با ابلاغ مجدد این پروژه در قالب اولویت اقتصاد مقاومتی، گشایشی برای تامین منابع آن ایجاد خواهد شد؟

۴- این پروژه ها تکمیل خواهد شد؟

یکی دیگر از مصادیقی که انتخاب دوم، یعنی صرف نظر از امور کم اهمیت، در آن بسیار حائز اهمیت است اولویت بندی صنایع بر اساس مزیت است. موضوعی که در بیانات رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال جاری نیز مورد تاکید قرار گرفت.  توضیح اینکه باید برخی صنایع محدود به عنوان هدف انتخاب و منابع برای توسعه آنها متمرکز شود. مثلا با توجه به مزیت کشور در صنایع کاشی، لباس یا مواد غذایی و یا صنایع پتروشیمی، منابع – مثلا جوایز صادراتی، وام های یارانه ای و خرید تضمینی- به بخشی از این صنایع تعلق بگیرد و از تخصیص بی هدف به همه صنایع اجتناب شود. انتخاب اینگونه صنایع و حمایت از آنها، یک بخش مهم یک برنامه تحولی اقتصادی است که متاسفانه اثری از آن در پروژه های ۸۸ گانه نیست. متولی این کار وزارت صنعت خواهد بود که هیچ جایی در برنامه های ابلاغ شده ندارد. با توجه به اینکه اولویت بندی های پیشین وزارت صنعت از صنایع نیز، بر اساس تداوم شرایط موجود انجام شده و از انتخاب دوم در آن اجتناب شده است، انتظار می رود که این مجموعه سیاست ها، در ادامه تکمیل شود و نقش مشخص وزارت صنعت، وزارت کار و حتی وزارت خانه هایی مانند وزارت خارجه در این راستا تبیین گردد.

خلاصه کلام آنکه امید است با انتشار اسناد پشتیبان، تکرار و تاکید و مطالبه در مورد موانع موجود و منابع موردنیاز و گزارش دهی منظم، امکان استفاده از تمام ظرفیت های ملی در اجرای این پروژه ها و نظارت بر آنها فراهم شود. علاوه بر آن لازم است برنامه ها از جهت تامین منابع تکمیل شود و مشخص گردد که با صرف نظر از چه اموری، منابع لازم برای انجام پروژه های اولویت دار تامین خواهد شد.
 
[۱] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رئیس
 و اعضای مجلس خبرگان رهبری، ۱۲ شهریور ۹۴

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛سرپوشی بر اقدامات سعودی

روزنامه اعتماد در سرمقاله امروز خود نوشت:‌

وقتی که اعلام شد، دولت عربستان سعودی مبلغ ۶٨١ میلیون دلار ناقابل و به صورت «هدیه محض» و بلاعوض!! به نخست‌وزیر مالزی پرداخته است، همه دنیا شاخک‌های خود را سیخ کردند که قضیه از چه قرار است و کلی سروصدا شد که آیا این پول رشوه است یا نه؟ امریکایی‌ها هم وارد ماجرا شدند. الان مساله دیگری پیش آمده و آن اینکه معلوم نیست فرق این نوع رفتار با رشوه مذکور، حداقل از حیث نتیجه چیست؟

قضیه از این قرار است که مجلس نمایندگان امریکا طرحی را در خصوص اخذ غرامت ناشی از اقدامات تروریستی از سعودی‌ها در دستور خود قرار داده است. سخنگوی کاخ سفید گفته است هرگاه طرح پیشنهادی مجلس نمایندگان برای پیگرد دولت عربستان به تصویب کنگره برسد، رییس‌جمهوری آن را وتو خواهد کرد.

 این طرح که توسط هیاتی متشکل از نمایندگان هر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات تدوین شده، به بازماندگان قربانیان حملات ١١ سپتامبر امکان می‌دهد، به دلیل اینکه اکثر عاملان این حملات از شهروندان عربستان سعودی بودند، دولت این کشور را برای دریافت غرامت تحت تعقیب قضایی قرار دهند. همچنین گفته شده که برخی از افراد متنفذ در عربستان پیش‌تر از حامیان شبکه القاعده بودند. در صورت تصویب این قانون، اموال عربستان سعودی در امریکا تا زمان پرداخت غرامت، مسدود خواهد شد. علت اصلی ارایه این طرح نیز گزارشی از ارتباط و حضور مقامات عربستان در ماجرای ١١ سپتامبر است. جالب است که بدانیم بر اساس آخرین افشاگری‌ها در رسانه‌های امریکایی ١٣٠ هزار دلار پول از حساب سفیر وقت عربستان در امریکا، به مربی یکی از هواپیمارباها در سن دیگو واریز شده است.

همچنین تعدادی از اعضای خانواده سلطنتی سعودی ساکن فلوریدا، کمک‌های مالی را به تعدادی از هواپیمارباها رسانده‌اند و چند روز قبل از حادثه ١١ سپتامبر، امریکا را ترک کرده‌اند. فراموش نشود که ١۵ نفر از ١٩ رباینده هواپیما از شهروندان عربستان سعودی بودند. با تمام اینها اراده کاخ سفید بر مخالفت با این طرح استوار است. در بیان مخالفت اوباما با این طرح دو علت ذکر کرده‌اند. علت اول اقتصادی است و اینکه مقامات سعودی تهدید کردند اگر این موضوع به تصویب برسد بی‌هیچ‌ مقدمه‌ای ٧۵٠‌میلیارد دلار دارایی‌های خود را از بورس امریکا خارج خواهند کرد.

علت دوم یک نقد رویه‌ای است که یکی از مقامات کاخ سفید در این باره گفته است که نگرانی دولت امریکا در مورد این طرح صرفا به وضعیت عربستان سعودی منحصر نمی‌شود. او گفت: «به صراحت باید بگویم نگرانی ما این است: اگر کشورهای دیگر هم درصدد تصویب و اجرای چنین قوانینی برآیند، ایالات‌متحده، مالیات‌دهندگان، اعضای نیروهای مسلح و دیپلمات‌های این کشور در معرض خطرات بزرگی قرار خواهند گرفت.» ظاهرا منظور این مقام دفتر ریاست‌جمهوری ایجاد سابقه‌ای حقوقی برای مسوولیت دولت‌ها در قبال فعالیت‌های غیرقانونی اتباع آنها و مسدودکردن دارایی این دولت‌ها برای پرداخت غرامت به قربانیان چنین فعالیت‌هایی است.»

در مورد علت دوم باید گفت درست است که هیچ کشوری حق چنین اقدامات خودسرانه و یک‌سویه‌ای را ندارد، پس چرا همزمان درباره ایران اقدام مشابهی صورت گرفته و خواهان اخذ غرامت از رویدادی هستند که هیچ سندی دال بر ارتباط ایران با آن ارایه نکرده‌اند و هیچ یک از کسانی که در آن دخالت داشته‌اند، ایرانی نبوده‌اند، بنابراین اگر قاعده و علت دوم مبنای رفتار مقامات امریکایی است، در این صورت این قاعده عام بوده و شامل همه موارد می‌شود. پس از آنجا که مقام مزبور در این باره که با اقدام علیه ایران مخالفت کند و جلوی آن را بگیرد، سخنی به میان نیاورده می‌توان نتیجه گرفت که علت اصلی، عامل اقتصادی است.

 اگر مساله اول را بپذیریم، در این صورت تصویر عریان آن چنین است که عربستان سعودی همان طور که به نخست‌وزیر مالزی هدیه می‌دهد و به طور طبیعی مواضع کشور او را به نفع خود می‌خرد، این کار را نه با شخص اوباما که با کل دولت امریکا انجام می‌دهد. به عبارت دیگر چون امریکایی‌ها اهل گرفتن رشوه نیستند، یا آنکه جرات گرفتن آن را ندارند، پس رشوه را برای کل کشورشان می‌گیرند، مثل این می‌ماند که کسی برای خودش دزدی کند و فرد دیگری مثل عیاران، مبالغ دزدی شده را میان مردم تقسیم کند. اصل ماجرا که نادیده گرفتن اقدامات زشت دیگران به ازای دریافت پول است فرقی نمی‌کند.

این یادداشت در مقام دفاع از تصویب چنین قوانینی علیه عربستان یا هیچ کشور دیگری نیست. اینگونه اختلافات باید از مجاری بین‌المللی حل شود و اگر قرار باشد که هر کشوری فقط به دلیل اینکه قدرت دارد، هر کاری بخواهد انجام دهد، سنگ روی سنگ بند نخواهد شد ولی می‌توانیم پرسش را به گونه دیگری طرح کنیم. اگر مخالف مصادره اموال سعودی در ایالات متحده هستیم، مخالفتی با اتخاذ مواضع انتقادی علیه عربستان یا حامیان اندیشه وهابی و سلفی که طالبان و القاعده زاییده آن است که نباید داشته باشیم. اگر به قول مقام کاخ سفید، اینگونه اقدامات اوضاع را خراب می‌کند، پس چرا مواضع سیاسی لازم در برابر تروریسم و ریشه آن گرفته نمی‌شود؟

اگر واقعا عربستان سعودی نقشی در ایجاد تروریسم القاعده و داعش و امثال آنها ندارد، پس چه باک از رسیدگی حقوقی؟ و اگر دارد، و نمی‌توان یا نباید در امریکا به اقدامات قضایی متوسل شد، حداقل این انتظار هست که این همه قربان صدقه سعودی‌ها نروند. در برابر جنایات آنان در یمن سکوت نکنند. در برابر ریشه‌های سلفی‌گری و افراطی‌گری آنان بی‌تفاوت نباشند. نسبت به دخالت‌های آنان در کشورهای منطقه حساس باشند. حداقل اینکه اجازه دهند اسناد ١١ سپتامبر و ارتباط مقامات کاخ سعودی با ١١ سپتامبر روشن شود. اگر هیچ‌کدام از این کارها را به دلیل منافع مادی آنان از عربستان نمی‌کنند، چه دلیلی دارد که خود را سردمدار مبارزه علیه فساد و رشوه سیاسی در جهان معرفی کنند؟

واقعا چه فرقی وجود دارد میان رشوه‌ای که نخست‌وزیر مالزی گرفت با پول‌های کلانی که امریکایی‌ها از عربستان به جیب می‌زنند؟ تنها فرق این است که مبلغ دریافتی امریکایی‌ها بیشتر است و در عین حال ماله‌کشی آنان روی کارهای عربستان پررنگ‌تر و موثرتر است. یک فرق دیگر هم هست و اینکه خیلی بعید است عربستان از گروهی مثل القاعده حمایت کند که در مالزی اقدامی تروریستی انجام دهند و نخست‌وزیر آن کشور با گرفتن پول و رشوه حتی شخصی، بر آن اقدام سرپوش بگذارد.

ولی متاسفانه این کار در امریکا رخ داده است. دولت امریکا با کسب امتیازات مادی بر واقعیت ١١ سپتامبر و سایر اقدامات تروریستی جهان و حامی مهم آن عربستان سرپوش گذاشته است. ️ شبکه امریکایی «سی‌بی‌اس» اطلاعاتی را درباره نقش سعودی‌ها در واقعه ١١ سپتامبر و انفجار برج‌های دوقلوی نیویورک افشا کرد: انتقال ١٣٠ هزار دلار پول از حساب سفیر وقت عربستان در امریکا، به مربی یکی از هواپیمارباها در سن دیگو. تعدادی از اعضای خانواده سلطنتی سعودی ساکن فلوریدا، کمک‌های مالی را به تعدادی از هواپیمارباها رسانده‌اند و چند روز قبل از حادثه ١١ سپتامبر، امریکا را ترک کرده‌اند. ١۵ نفر از ١٩ رباینده هواپیما از شهروندان عربستان سعودی بودند.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛امریکا و اسلام‌هراسی اسلامی در پسابرجام

سیدعبدالله متولیان در سرمقاله روزنامه جوان نوشت:

قرن ۲۱ برای غرب به ویژه شیطان بزرگ(امریکا) به‌رغم پیش‌بینی‌ها و طراحی‌های دقیق و هوشمند برای تحقق نظم نوین جهانی و فراگیر شدن هژمونی امریکایی، عملاً به تولید و توسعه فرصت‌های طلایی فراروی اسلام انقلابی و استکبارستیز تبدیل شد. مواردی نظیر:

۱ – توسعه عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران و افزایش اقتدار ایران در مناطق استراتژیک آسیا و آفریقا.

۲ – موج اسلام‌گرایی و حرکت شتابنده گرایش مردم اروپا و امریکا به اسلام انقلابی متأثر از فرهنگ انقلاب اسلامی ایران.

۳ – تقویت جبهه مقاومت اسلامی به رهبری جمهوری اسلامی ایران.

۴ – پیدایش موج بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی و تهدید حکومت‌های وابسته به غرب در این کشورها.

۵ – تضعیف اقتدار، موقعیت و توان رژیم صهیونیستی در برابر جبهه مقاومت اسلامی.

۶ – تبدیل شدن حزب‌الله لبنان به یک قدرت منطقه‌ای مؤثر بر نهضت جهانی اسلام.

۷ – توسعه همگرایی بین ممالک اسلامی

و… سبب تغییر استراتژی امریکا در برخورد با اسلام و بازتولید تروریسم هدایت شده و جعلی اسلامی با نام‌های مختلف(القاعده و طالبان) به‌منظور ایجاد موج اسلام‌هراسی در اروپا و امریکا و ترسیم چهره‌ای منفور و خشونت‌طلب از اسلام فراروی ملت‌ها شد؛ لیکن مجموعه اقدامات کوتاه‌مدت و بلندمدت غرب علیه اسلام انقلابی نه تنها به سرکوب آن منجر نشد بلکه خود عامل محرک و سرعت‌بخش اسلام انقلابی در کشورهای مسلمان شد. علاوه بر آن، اگرچه در مراحل آغازین، اسلام‌هراسی سبب نفرت نسبی مردمان غربی به اسلام شد اما در بلند‌مدت این توطئه، تأثیر خود را از دست داده است.

 در این میان، خواسته یا ناخواسته، برجام فرصت خوبی برای دستیابی به سلسله‌ای از اهداف کوتاه و بلند و برخورد با توسعه اسلام انقلابی در اختیار شیطان بزرگ قرار داده است. امریکایی‌ها با استفاده از اختلافات ریشه‌دار انگلیس(بریتانیا) و نقاط آسیب‌پذیر ایران در جهان اسلام و به ویژه در غرب آسیا مثل منازعه و اختلاف شیعه و سنی، اختلاف دیرینه عرب و عجم و… و همچنین با استفاده از تجربه جنگ‌های نیابتی، پروپاگاندا بر روی تروریسم اسلامی، تفرقه‌افکنی بین کشورهای اسلامی، سرکوب پنهانی موج اول بیداری اسلامی و… پای در میدان و مصاف مذاکره با جمهوری اسلامی ایران و نهایتاً در برجام گذاشته و با مهندسی دقیق و هوشمند در پسابرجام، اسلام‌هراسی هدایت شده در کشورهای اروپایی و امریکایی را به اسلام‌هراسی تغییر داده و به حوزه کشورهای عرب اطراف ایران منتقل نموده‌اند.

بی‌تردید تغییر اسلام‌هراسی غربی به اسلام‌هراسی و انتقال آن به منطقه، یکی از مهم‌ترین دستاوردهای امریکا در پسابرجام است، چه اینکه با این کار علاوه بر پراکندن آتش و تخم کینه و عداوت و تفرقه در بین کشورهای اسلامی، با داغ کردن تنور اسلام‌هراسی به جای اسلام‌هراسی به اهداف گوناگونی دست خواهند یافت که فهرست‌وار به برخی از آنها اشاره می‌شود:

۱ – معرفی ایران به عنوان عامل ایجادی اسلام خطرناک و تروریست‌پرور نزد کشورهای منطقه
۲ – دمیدن جان و روح تازه به پروژه اسلام‌هراسی در غرب با پروپاگاندا و بزرگنمایی دروغین خطر اسلام ایرانی.
۳ – تعیین جایگاه خود به عنوان عامل اصلی حل مناقشات با استفاده از تعمیم مدل برجام.(در مذاکرات هسته‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران عملاً با بی‌توجهی و ناشی‌گری خود امریکا را به عنوان طرف اصلی معرفی و نقش بقیه اعضای ۱+۵ را کمرنگ کرد.)
۴ – کمک به معرفی ایران به عنوان دشمن اصلی و خطرناک اعراب و مسلمانان.
۵ – کم کردن یا از بین بردن فشار از روی رژیم صهیونیستی.
۶ – معرفی ایران به عنوان دشمن مشترک و البته خطرناک کشورهای عرب مسلمان و رژیم صهیونیستی و کمک مستمر به این اتحاد نامیمون.
۷ – افزایش قدرت میانجیگری خود در این مناقشه.
۸ – امتیازگیری از اعراب جهت حمایت در برابر ایران.
۹ – با شیوع بیماری اسلام‌هراسی به جنگ بزرگ اسلامی ایرانی دامن بزنند.
۱۰ – وادار کردن ایران به دادن امتیازهای بیشتر در برجام‌های خودساخته بعدی و ضرورت مذاکره با امریکا در مورد موضوعات منطقه‌ای.
۱۱ – کاهش و کنترل قدرت نفوذ استراتژیک ایران در منطقه غرب آسیا.
۱۲ – کمک به انزوا و تروریست معرفی کردن حزب‌الله و از بین بردن یا کم کردن خطر حزب‌الله برای رژیم صهیونیستی.
۱۳ – ایجاد اختلاف، فاصله و دشمنی بین حزب‌الله و نهضت‌های اسلامی در فلسطین نظیر حماس.
۱۴ – واگرایی بین کشورهای اسلامی به جای همگرایی.
۱۵ – تأثیرگذاری مستقیم بر مناقشه سوریه به نفع خود با متحد کردن کشورهای منطقه علیه ایران.
۱۶ – جلوگیری از ظهور و شکل‌گیری موج دوم بیداری اسلامی.
۱۷ – کمک به تخریب زیرساخت‌های کشورهای مسلمان و وابسته کردن بیشتر آنان در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و… به امریکا.
۱۸ – کمک به شکل‌گیری نظم نوین جهانی و تجزیه کشورهای منطقه منطبق با نقشه طراحی شده برای غرب آسیا(خاورمیانه).
با نگاه واقع‌بینانه به آثار زیانبار امنیتی، سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی برجام می‌توان به جرئت گفت؛ برجام برای کشور ایران علاوه بر داخل در سطح منطقه‌ای و جهانی نیز خسارتبار بوده و به عکس آنچه که در مورد آثار مثبت آن توسط دولتمردان تبلیغ می‌شود، آثار منفی آن همچون کوه یخی است که هم‌اینک فقط کمی از آن از آب بیرون آمده و عمده خسارات آن در آینده نمایان‌تر خواهد شد. لذا عاقلانه‌ترین کار در برخورد با خسارات متعدد برجام واقع‌بینی و پرهیز از دل بستن به دشمن و ضرورت بازگشت به شعارهای انقلاب و تکیه بر ظرفیت‌های اقتصاد مقاومتی و توانمندی‌های داخلی است.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛راهبرد تسلیم – راهبرد مقاومت

سید مسعود شهیدی در سرمقاله امروز روزنامه رسالت نوشت:

این روزها را باید مهم ترین روزهای تاریخ برجام دانست، نمایندگان دو دولت ایران و آمریکا صریح ترین و بی پرده ترین سخنان خود را که هیچ یک از تعارفات و ملاحظات و پرده پوشی های دیپلماتیک در آن وجود نداشت بیان کردند و بلافاصله بعد از آن، وزارت خارجه کشورمان گزارش مکتوب عملکرد سه ماهه برجام را به مجلس تقدیم کرد.

دقت بر این رویدادهای مهم، حقایق مهمی را آشکار می کند.رئیس کل بانک مرکزی که یکی از دو مقام برتر اقتصادی دولت است در سفر رسمی به آمریکا، به عنوان نماینده رسمی دولت، اعلان کرد: برجام، تا کنون «تقریباً هیچ» دستاورد اقتصادی برای تهران در بر نداشته است،ایران سه ماه بعد از اجرایی شدن برجام، توان دستیابی به ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی ضبط‌ شده‌اش در خارج از کشور را ندارد ایران هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده، انتظار ما این بود که بعد از توافق هسته‌ای، ایران به سیستم اقتصادی بین‌المللی دوباره متصل شود اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است.شرکای ما در توافق هسته‌ای هنوز به تعهدات خود عمل نکرده‌اند.ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده ولی آمریکا به تعهداتش عمل نکرده است.وی اشاره کرد که اگر اقدامات اخیر آمریکا بر علیه ایران منجر به رویارویی ایران با بانکهای بین المللی شود توافق هسته‌ای شکست خواهد خورد.

بلافاصله پس از این سخنان صریح، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به ولی الله سیف در سخنان حیرت انگیزی با اطمینان اعلان کرد : « دسترسی ایران به نظام مالی دنیا، جزء برجام نیست».  توماس شانون، معاون وزیر خارجه آمریکا نیز گفت: « ما به استفاده از تمام ابزار یک‌جانبه و چندجانبه شامل تحریم‌ها، تا هر زمان  لازم بدانیم، ادامه خواهیم داد ».سخنان دو طرف آنقدر صریح و غیر منتظره بود که تمام محافل خبری و خبرنگاران را شوکه کرد و در سطح وسیعی در رسانه های جهان انعکاس یافت.تاکنون اینگونه عریان و بی پرده دو طرف حقیقت برجام را آشکار نکرده بودند.

همواره سخن مسئولین دو کشور در لفافه هایی از تعارفات، تبلیغات، ملاحظات و دوپهلو گویی های نرم دیپلماتیک پنهان می شد که شنونده را در ابهام  باقی می گذاشت ولی حالا برای اولین بار دوطرف به صریح ترین و کوتاه ترین شکل ممکن، واقعیت برجام را بیان کردند و دیگر ساده ترین افراد نیز صورت مسئله رادرک می کند، ایران به طور کامل وحتی بدون تضمین ، به تمام تعهدات خود عمل کرده و امتیازات را واگذار کرده و طرف دیگربا کمال وقاحت  به طور کامل تعهدات خود را انکارو مطالبات جدیدی را مطرح می کند.

دو روز پس از این سخنان صریح و روشن که هر دولت مستقلی را به چاره جویی وعکس العمل متناسب و اقدام متناسب وا می دارد،  وزارت خارجه ایران گزارش عملکرد سه ماهه برجام را به مجلس تقدیم کرد ، همه کنجکاو بودند ببینند دولت در قبال  سخنان صریح و غیر منتظره سیف و احتمال فروپاشی برجام در اثر زیاده خواهی علنی و عهد شکنی رسمی آمریکا چه موضعی اتخاذ  و چه راه حل عملی ارائه خواهد کرد .

اینگونه لحظات، برای تمام دولت ها، لحظات سخت و سر نوشت سازی  هستند که  چهره دولت را برای آینده تاریخ ترسیم می کنند، لذا لازم است همه کارشناسان دلسوز ومراکزعلمی – سیاسی کشور، گزارش دولت را با دقت زیاد مورد بررسی قرار داده و هرکس در حد خود به نقد آن بپردازد، این مختصر گامی هرچند کوچک است  در این سو.حدود هشتاد در صد گزارش وزارت خارجه ،همان مطالب تکراری گذشته، سخنرانیهای رئیس جمهور، تبلیغات یک طرفه وزیر امور خارجه و آفتاب تابان معرفی کردن برجام  است که به ویژه در بخش عملی شدن برجام، صد در صد با گزارش صریح و روشن رئیس کل بانک مرکزی و سخنان مسئولین کاخ سفید در تضاد است .در این قسمت گزارش، برخلاف سخن آقای سیف که گفته تقریبا هیچ چیزی به دست نیاوردیم، تأکید شده  به همه خواسته های خود و حتی به خواسته هایی فراتر از برجام دست یافته ایم.

چگونه می توان پذیرفت که دو دستگاه تراز اول دولت، به فاصله دو روز، دو گزارش صد در صد متضاد از عملکرد برجام  به دنیا ارائه دهند ؟ در شرایطی که همه، بهت زده منتظربودند ببینند وزارت خارجه  چه عکس العملی در قبال سخنان غیر منتظره آقای سیف و مسئولان کاخ سفید نشان می دهد وچگونه این سخنان متضاد با تبلیغات دولتی را تحلیل می کند ، مشاهده کردند  گزارش رسمی دولت به مجلس که باید شامل مهم ترین وقایع مرتبت  با اجرای برجام باشد به طور کامل در این مورد سکوت کرده و همان خط تبلیغاتی قبلی خودش راکه برجام را فتح الفتوح و آفتاب تابان می خواند  ادامه داده،  گو این که وزارت خارجه  اصلا حرف های آقای سیف و مسئولین  کاخ سفید را نشنیده  و یا اصلا آنها وجود خارجی نداشته اند.

دولت در این گزارش نه تنها خطرناک ترین تهدید  برجام یعنی تهدید در بعد عمل را که اکنون با تهدید های پیدا و پنهان  آمریکا  محقق شده، پنهان کرد و مثل گذشته تصویر تبلیغاتی بسیار خیالی از برجام و نتایج آن ارائه داد، بلکه با کمال هنرمندی موضوع جدیدی هم بر آن افزود که ستایش از دستاوردها و  پیروزی های  روی کاغذ است  تا کسی ازین پس دست آورد های پیروزی های  روی کاغذ  را کوچک نپندارد. فقط در پاراگرافهای پایانی گزارش،  اشاره ای  به چالشها و اشکالات عملیاتی  برجام  شده.

خواننده، توقع دارد حد اقل در این قسمت ، پاسخی درخور به بد رقصی‌های دولت آمریکا  داده شود و راه حلی برای مقابله با آن  ارائه گردد.ولی با کمال تعجب، اصلی ترین مطالبی که در بخش چالش ها  دیده می شود، دفاع ازعملکرد آمریکا دراجرای برجام  و توجیه  آن  است .تلاشی است برای قانونی جلوه دادن عهد شکنی های علنی آمریکا. به برخی  جملات این بخش از گزارش  که نگاه میکنیم متوجه نمی شویم این گزارش از سوی وزارت خارجه ایران صادر شده یا وزارت خارجه آمریکا.

قسمت پایانی گزارش می گوید  بخش زیادی از تحریم ها اصلا قرار نبوده بر داشته شود، تحریمهای حقوق بشر  و تحریم های موشکی وتحریم های  تروریسم هم که ربطی به برجام ندارد و طبیعی است که بر داشته نمی شود.تحریمهایی هم که ترکیب دو نوع تحریم هسته ای و غیر هسته‌ای است هم که فعلا برداشته نمی شود، آن دسته از تحریم هایی هم که هیچ مانعی برای برداشته شدن نداشته و ترکیبی هم نبوده  چون تداخل کرده با تحریمهایی که باید بماند  طبیعی است که  برداشته نمی شود  ! آن تحریم هایی هم که صد در صد هسته‌ای بوده و هیچ تداخل و ترکیب نداشته به طور طبیعی پیچیدگی‌های اجرائی دارد و طبیعی است که به این سادگی ها برداشته نمی شود.

شرکتها و دولت های دیگر هم که با ما قرار داد نمی‌بندند امری کاملا طبیعی است و جنبه روانی دارد، آنها به خاطر ارعاب های قبل از برجام و ترس از جریمه‌هایی که قبلا داده اند جرأت اقدام ندارند و طبیعی است که این ترس به این سادگی مرتفع نمی شود واحتیاج به زمان  دارد!

متأسفانه در این گزارش  به هیچ وجه عملکرد منفی آمریکا در اجرای برجام مورد اعتراض قرار نگرفته و حتی یک بار از واژه‌های عهد شکنی، بد عهدی و پیمان شکنی استفاده نشده است، در حالی که سه روز قبل از گزارش،  مسئولین کاخ سفید رسما گفته‌اند تحریم ها برداشته نمی شود، در  گزارش،حتی یک کلمه به این عهد شکنی اشاره نشده و این حقیقت آشکار گفته نشده که این عملکرد آمریکا واین  سخنان مسئولین آمریکا  نقض برجام  است.

حتی یک بار  برای تنبه طرف مقابل، از واژه مقابله به مثل یا اقدام متقابل  که یک عکس العمل دیپلماتیک طبیعی و متداول در همه کشورهای دنیا است و در متن برجام نیز جزء حقوق قطعی دو طرف  شمرده شده استفاده نشده است.در این گزارش از عملکرد دولتمردان آمریکا تقدیر شده و فقط از بخش هایی از هیئت حاکمه با واژه هایی بسیار نرم و ملایم مثل بهانه تراشی، تعلل، بی رغبتی، کارشکنی و عدم فعالیت کافی گله شده است.

در گزارش وزارت خارجه به هیچ وجه از احتمال فروپاشی برجام به وسیله کاخ سفید که در سخنان مسئولین آمریکایی و عملکرد آنها مشهود است و آقای سیف هم به آن هشدار داده سخنی به میان نیامده است . وزارت خارجه  در گزارشی که به مجلس داده، به هیچ وجه خود را در موقعیت حساس برای تعیین تکلیف برجام نمی بیند و آمریکا را در موقعیت شکستن پیمان و طمع ورزی و شکستن برجام معرفی نمی‌کند، انگاراز نظر وزارت خارجه، همه اقدامات آمریکا  عادی و معمولی  است.

عجیب است که در این گزارش،  پیش بینی اقدام  متقابل  دربرابرادامه عهد شکنی آمریکا  دیده نمی شود.سخنگوی کاخ سفید رسما می گوید  رفع تحریم‌ها جزء برجام نیست و معاون آقای کری می‌گوید  تحریم ها باید ادامه یابد  ودر حالی که مردم ما از این موضع گیری کاخ سفید متحیر و نگرانند، گزارش نه تنها هیچ عکس العملی در قبال این مواضع خطرناک ندارد بلکه از دولتمردان آمریکا تقدیر می کند.در گزارش دولت هیچ احساس نگرانی و احساس خطری و هیچ هشداری و آماده باشی  مشاهده نمی شود .آیا فراموش کرده اند که سه سال تلاش و رفت و آمد و تحمل آن همه زحمت و خسارت و امضاء شدن برجام، همه برای رفع تحریم ها بود؟

 آیا فراموش کرده اند  صنایع هسته ای کشور به خاطر رفع تحریم ها متوقف شد، آیا فراموش کرده اند که صد بار به مردم وعده رفع تحریم‌ها را داده اند  ؟ چگونه حالا وقتی دو مقام رسمی کاخ سفید اعلان می کنند تحریم ها برداشته نخواهد شد، این چنین آرام و آسوده خاطر به مجلس می‌گویند  اوضاع امن و امان است ؟ چگونه  این سخنان صریح مقامات رسمی کاخ سفید را پنهان می کنند و در گزارش خود با کمال آسوده خیالی به مجلس می گویند  فقط  بخش‌هایی در درون دستگاه اجرایی آمریکا رغبت چندانی به اقدام فعالانه برای رفع نقاط ابهام نداشته اند؟  و اما مهمترین و خطرناک ترین بخش گزارش آنجاست که وزارت خارجه ایران در آخرین پاراگراف می خواهد عامل اصلی را که مانع برقراری روابط مالی و تجاری است معرفی کند.

در این قسمت با کمال تعجب، نه آمریکا ، بلکه  ایران  به عنوان مقصراصلی  برقرار نشدن روابط مالی و تجاری معرفی می گردد .در این پاراگراف گفته شده:  ” بزرگ ترین مشکل و چالشی که برجام با آن مواجه است (فقدان)یک فضای اعتمادبخش و اطمینان‌ساز در کشور برای طرف‌های خارجی است ” .صفت بزرگترین که در این جمله به کار رفته گویای این معنا است که مشکل ها و چالش هایی که آمریکا ایجاد کرده هیچ کدام مشکل اصلی نیستند،  ایران مشکل آفرین اصلی است.جای شگفتی است، ما به تمام تعهدات خود عمل کرده ایم و  طرف خارجی به تعهداتش برای رفع تحریم ها عمل نکرده، با تهدید کردن دائمی دولت ها و شرکت ها و بانک‌ها، اجازه نداده  تجارت خارجی  با ما برقرار کنند ، اجازه نداده ما به ۱۰۰ میلیارد پول بلوکه شده مان برسیم، و وزارت خارجه می گوید، همه این ها تقصیر ایران است .وزارت خارجه، متعلق به کدام کشور است؟ از کدام کشور باید دفاع کند؟ جناب آقای ظریف، مگر ایران طبق برجام، عمده ی صنعت‌هسته ای اش را تعطیل نکرد، مگر  آژانس، انجام تمام تعهدات ایران و انحراف نداشتن صنعت هسته ای ایران را تأیید نکرد ؟ پس چرا در حالی که دنیا ایران را بی گناه می شناسد، شما ایران را گناهکار معرفی می کنید ؟ .

شما کدام طرف هستید ؟، ایران چه گناهی کرده که باید از سوی وزارت خارجه خودش مقصر ادامه تحریم‌ها  معرفی شود ؟  کدام انسانی در مقابل دشمن  با کشور خودش اینگونه رفتار می کند؟.اکنون به آخرین و حساس‌ترین قسمت گزارش می رسیم .در این جا، این سؤال مطرح است که وزارت خارجه برای برون رفت از بحران فعلی و رفع  تحریم ها چه راه حلی را به مجلس پیشنهاد می کند  ؟ گزارش می گوید: ” برای درمان این مشکل ( مشکل محرومیت ما از ارتباط های مالی و تجاری)….می‌بایست فضای اطمینان‌بخشی را برای طرف‌های اقتصادی خود ایجاد نموده و چشم‌انداز مثبتی از تعامل اقتصادی با ایران را برای همگان ترسیم کنیم تا باعث شود ترس و نگرانی از تعامل با ایران فرو ریخته و رغبت همکاری ایجاد گردد “.

اگر لفافه های زیبای ادبیات دیپلماتیک را از روی جملات بر داریم، ترجمه وخلاصه حرف این است که برای رفع تحریم ها و عادی شدن تجارت ، ایران باید  اعتماد سازی کند .معنای اعتماد سازی را هم که همه می دانیم و در برجام یک تمرین کرده ایم .باید یک طرفه امتیاز جدید بدهیم .امتیازهایی که در برجام یک دادیم، قبل از رفع تحریم ها سوخت شده و از اثر افتاده ،و حالا دوباره باید امتیاز دهیم، آقای ظریف می گوید ایران  باعث ترس و نگرانی آن ها شده است و اگر تجارت بدون تحریم می خواهیم،  باید  دوباره از نو اعتماد سازی کنیم.اعتماد سازی برجام یک، خیلی به دهان آنها مزه کرده  است.اعتماد سازی  یکطرفه، داوطلبانه .عجولانه  و بدون تضمین .ضمنا.باید از هر سخنی و اقدامی و درشتگوئی که موجب نارضایتی و نگرانی طرفهای خارجی است خود داری کنیم.چه چیزی موجب نارضایی و ترس و نگرانی آنها شده ؟ ضعف های درونی اقتصاد ما ؟ مگر این ضعف ها در گذشته نبوده است ؟، آنها نگرانی های اصلی خود را بارها صریح اعلان کرده اند، معاون وزارت خارجه آمریکا همین دو روز پیش با صراحت  گفته است تا صنایع موشکی ایران تعطیل نشود تحریم ها بر داشته نخواهد شد.

از این روشن تر چگونه می توان سخن گفت تا وزارت خارجه ما متوجه شود؟  راهبرد آقای ظریف در برابر این زیاده خواهی استکباری چیست؟ بند آخر  گزارش می گوید، راهبرد ما بازهم اعتماد سازی است، یعنی یک طرفه و داو طلبانه از سرمایه های ملی کشور، امتیاز  بدهیم تا آمریکا راضی شود و اعتمادش به ما جلب شود و به دولت‌ها و کمپانی ها اجازه دهد با ما تعامل کنند.سؤال دلسوزانه از دولت این است که  اعتماد آمریکا کی جلب خواهد شد .ابتدا گفتند با توقف صنایع هسته‌ای رضایت آمریکا جلب می شود .حالا که صنایع هسته ای متوقف شده  می گویند علاوه بر صنایع هسته ای صنایع موشکی هم باید تعطیل شود.

اگرصنایع موشکی را  تعطیل کنیم بدون تردید، اتهام تروریسم را پیش می کشند و قطع رابطه ایران با جبهه مقاومت را مطرح می کنند  که آمریکا  به هیچ وجه نمی تواند از آن صرفنظر کند، بعد از آن،گردن نهادن به نظم جهانی و به رسمیت شناختن اسرائیل است، بعد تغییر قانون اساسی و حذف امام و نهادهای حافظ اسلام و انقلاب  و جدائی دین از سیاست، بعد حقوق بشر غربی یعنی آزادی هم جنس بازی، زنا،برهنگی، شراب، قمار، بهائیت … جناب آقای ظریف برای جلب رضایت آمریکا و اعتماد سازی تا کجا قرار است عقب نشینی کنیم.

حد یقف و خط قرمز خودتان را مشخص بفرمایید و به طور صریح بگوئید اگر آمریکا آنقدر جلو آمد تا به خط قرمز شما رسید  چه خواهید کرد، در آن زمان بازهم از ترس تحریم عقب نشینی‌می کنید  یا مقاومت ؟. اگر تصمیم شما مقاومت است.امروز همان روز است .آمریکا  فراتر از برجام که شرافت و غیرت  و آبرو و حیثیت حرفه ای شما درگرو آن است، طمع کرده و از شما مطالبه امتیاز بیشتر  می کند .برای رضای خدا همین جا مقاومت کنید.امام امت و امت امام پشتیبان شماست .نصرت الهی با شماست.

سخن روز مطبوعات صبح کشور؛ضرورت دیپلماسی پیگیرانه ایران در «برجام»

حسن بهشتی‌پور در بخش دفتر اول روزنامه ایران نوشت:‌

تعهدات ایران و ۱+۵ در چارچوب توافق هسته‌ای در حالی مرحله عملیاتی خود را سپری می‌کند که ایران برای اجرایی شدن موفق آن باید سه مسیر همزمان را با طراحی یک مدیریت چندجانبه پیش ببرد.

ابتدا بحث اقتصاد مقاومتی باید به طور جدی در دستور کار مسئولان کشور قرار گیرد تا طرف مقابل دریابد که ابزار تحریم و تهدید نتوانسته برای تحت فشار قرار دادن ایران جهت دست کشیدن از برنامه‌های مسالمت‌آمیز هسته‌ای خود کارآمد باشد و بتدریج به حربه‌ای بی تأثیر تبدیل شده که عملاً دست آنها را برای متوقف کردن اهداف هسته‌ای ایران بسته است.

دوم اینکه برای پیشبرد اجرایی شدن برجام باید مسیر دیپلماسی را به طور فعالانه‌ای به جریان انداخت. یعنی همان مسیری که باعث شد موضوع پرفراز و نشیب چالش هسته‌ای به سرانجام برسد باید در مقطع حساس کنونی بیش از هر ابزار دیگری مورد استفاده قرار گیرد. در همین راستا دیپلماسی ایران باید با پشتیبانی ملت و با اتکا بر وحدت ملی در عالی‌ترین سطوح به گفت‌وگو و مذاکره با طرف‌های مقابل ادامه دهد. امروز برجام با گذر از تمام مراحل قانونی خود به یک سند ملی در داخل کشور تبدیل شده است بنابراین هرگز نباید با وقوع مشکلاتی که بروز آن در مسیر اجرا طبیعی است، اصل آن زیر سؤال رود.

نکته سوم مطالبه‌گری ایران است؛ یعنی ایران باید به طور مرتب در فرآیند اجرایی شدن برجام خواسته‌های بحق خود را به طرف مقابل اعلام کند. یعنی از آنجایی که کشورمان تاکنون به همه تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام پایبند بوده است، توپ در زمین طرف مقابل افتاده و آنها هستند که باید تعهدات خود را به نحوی که پیامدهای مثبت آن برای ایران ملموس باشد، اجرایی کنند. بنابراین مسئولان کشور باید در سطحی حداکثری مطالبات خود را از طریق مجاری دیپلماسی و نه از طریق اتهام‌زنی و طرح انتظارات غیرمنطقی پیگیری کنند. باید به صورت یکپارچه مطالبات خود را با تکیه بر توافقات صورت گرفته و متکی به منطق دیپلماسی و نه منطق شعار دنبال کنیم تا به نتیجه برسیم.

این رویکردی است که مسئولان دیپلماسی کشور از زمان آغاز اجرای برجام بخوبی مورد توجه قرار داده‌اند. آقای ظریف بعد از مشکلاتی که بر سر راه مراودات بین بانکی ایران و اروپا تحت‌الشعاع یکی از تحریم‌های اولیه امریکا علیه ایران به وجود آمد، ابتکار عمل خوبی در پیش گرفت و از فرصت حضور در نشست آب و هوا در نیویورک برای مذاکرات مفصل با همتای امریکایی خود بهره برد. بخصوص که زمانبندی این دیدارها به گونه‌ای انجام شد که ظریف و کری یک بار با یکدیگر ملاقات کردند و بعد کری به اجلاس منطقه‌ای ریاض رفت و سپس در بازگشت از این سفر و با در نظر گرفتن شرایط منطقه‌ای مذاکرات مفصل‌تری را در نیویورک با ظریف انجام داد.

مذاکراتی که ظریف تلاش کرد طی آن موانع اجرایی شدن برجام را با بهره‌گیری از زبان منطق رفع کند. هدف این مذاکرات هم ایجاد اطمینان از سوی امریکا برای بانک‌ها و مؤسسات مالی اروپایی و سایر کشورهایی بود که می‌خواهند بعد از برداشته شدن تحریم‌ها با ایران معاملات تجاری انجام دهند. وزیر امور خارجه کشورمان در این ملاقات‌های فشرده با هوشمندی موفق شد با تفهیم این مسأله که ایران به همه تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام پایبند بوده و واشنگتن هیچ بهانه‌ای برای مشکل‌تراشی علیه ایران ندارد، طرف امریکایی را در موقعیت انفعال قرار دهد. یعنی حضور بموقع و دیپلماسی مقتدرانه ظریف در نیویورک یک مانور سیاسی خوبی بود که در چارچوب اهداف ایران، مسئولان امریکایی را تحت فشار قرار داد و آنها را وادار کرد با پذیرش واقعیت‌ها، دستورات لازم را برای حل و فصل مشکل پیش آمده بعد از لغو تحریم‌ها به نهادهای مربوطه از جمله وزارت خزانه‌داری امریکا و بخش ویژه‌ای که مربوط به ایران است، صادر کنند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

  1. محترم :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    دوستان میدان ۷۲ سلام – برایتان آرزوی موفقیت می کنم- دکتر محمد حسین محترم – کیهان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: