تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۰۹:۳۴ کد مطلب 96307

تاوانی که متقاضیان مسکن مهر به‌خاطر بدعهدی‌ «دولتی‌»ها می‌دهند

متقاضیان مسکن مهر در واکنش به وعده‌های قابل تأمل مسئولان وزارت راه و شهرسازی خواستار استیضاح وزیر شدند، آنها قفل‌شدن مسکن مهر، از هم پاشیدن خانواده‌ها و طلاق، از دست دادن امید به زندگی و… را از مهم‌ترین مصائب بدعهدی مسئولان دولتی عنوان کردند.

به گزارش میدان۷۲، پروژه‌های مسکن مهر با وجود تأکید مقامات عالی‌رتبه نظام در دولت یازدهم با بی‌مهری مواجه شده‌اند. در حرف حمایت‌های در خور توجهی از طرح مسکن مهر از سوی دولتی‌ها صورت می‌گیرد که امیدواری‌هایی را بین متقاضیان به وجود می‌آورد، اما در عمل اتفاق امیدوارکننده‌ای روی نداده تا نارضایتی مردم از دست‌اندرکاران این بخش طی سه سال اخیر به اوج برسد.

وعده‌های بی‌سرانجام در خصوص افتتاح و تحویل واحدهای مسکن مهر مهم‌ترین گلایه متقاضیان این طرح است، گلایه‌هایی که بعضاً موجبات برگزاری یک تجمع اعتراضی را فراهم می‌کند، اعتراضاتی که تاکنون از سوی وزیر راه و شهرسازی، معاونان وی و مدیران ذی‌ربط توجهی به آنها نشده است.

عباس آخوندی اخیراً گفته است؛‌ هرچه فشار سیاسی باشد تحمل کرده‌ و می‌کنم و نگران حرف‌هایی که در رسانه‌ها و صدا و سیما مطرح می‌شود٬ نیستم.

دو روز پیش گزارشی با عنوان “کارنامه ضعیف دولت در مسکن مهر شهرهای جدید” منتشر شد که واکنش‌های متعددی را از سوی متقاضیان طرح مهر به‌همراه داشت. در ادامه بخشی از نظرات متقاضیان مسکن مهر در خصوص عملکرد مسئولان، در خطر بودن زندگی به‌دلیل بدعهدی‌ها، و… می‌آید؛

متقاضی فاز ۸: از مسئولان محترم خواهشمندم به مشکلات مسکن مهر پردیس فاز ۸ رسیدگی کنند، ۴ ساله چشم‌انتظاریم ولی هیچ خبری نیست، ممنون.

امیرحسین نیز گفته: دولت به چه نهادی پاسخگو است؟ مسکن ما را کی می‌دهند؟ تا کی صبر و شنیدن دروغ؟

داوود دلیر نیز با بیان “از این‌همه دروغ خسته شده‌ایم” گفت: امسال پرونده مسکن مهر به‌جز پردیس بسته می‌شود. باید پردیس بماند چون کلاً کار تعطیل شده، لطفاً تشریف بیاورید پردیس گزارش تهیه کنید، کار نمی‌کنند، گناه ما چیست که به این دولت اعتماد کردیم؟

فرشید متقاضی فاز ۱۱ پردیس: واقعاً برای دولت تدبیر و امید متأسفم که ما مسکن مهری‌ها هیچ امیدی به آینده نداریم. مسکن مهر باعث شده یک‌سری طلاق بگیرند، یک‌سری آواره شوند. این دیر کردن در تحویل و گران کردن‌ها باعث شده تا این بدبختی‌ها به‌وجود بیاید، کوتاهی نکنید و به مردم کمک کنید.

کیوان:چرا با این‌همه اعتراض کسی در مورد مشکلات مسکن مهر جوابگو نیست؟ پس مشکلات مردم را چه‌کسی باید حل کند؟ مگر دولت خدمتگزار مردم نیست؟ سه میلیون پول زور بانک مسکن پنجاه ماه دیرکرد وعده تحویل، اضافه کردن مکرر قیمت واحدها، لطفاً به درد مردم برسید.

جواد متقاضی فاز ۱۱: احسنت بر تسنیم. خدا می‌داند ما مردم گرفتار، پس کی واحدمان را تحویل می‌گیریم؟ همه دنبال رفع مسئولیت از خود هستند.

وعده ١٨ماه، مسکن بی‌مهر با بیش از ۴سال تأخیر چرا به مردم تحویل نمی‌شود؟

مسعود:این که رئیس دولت مسکن مهر را خانه‌سازی در بیابان می‌نامند، آیا این دولت می‌تواند به‌زور وام مسکن مردم را خانه‌دار کند؟ خیر. قشر عظیمی از هر جامعه مصرف‌گرا است و بودجه کوچک خود را صرف خرید اجناس کم‌دوام و غیرسرمایه‌ای می‌کند و آثار نامطلوب آن را بر جامعه مستولی می‌کند.

دولت قبل با همین خانه‌ها قشر بسیار ضعیف تا کارمندان مشکل‌دار را هدف قرار داد و ایجاد شهرهای جدید به‌جای بزرگ کردن شهرهای متوسط و کلان‌شهر سیاست خوبی بود. دولت کنونی حتی توان نوسازی بافت فرسوده را ندارد، شاهد حرف بنده ۵ سال آینده این دولت است.

امیر یارمحمدی:باز هم یک دروغ دیگر برای افتتاح، بیشتر شبیه طنز شده.

رضایی: ما زیاران چشم یاری داشتیم، خود غلط بود آنچه می‌پنداشتیم. مسکن مهر قرار بود یار ما باشد ولی شده باری روی دوش ما.

امیر علی: خسته شده‌ایم از این وضع. پس کی تکلیف عقب‌افتادگی ساخت‌وسازها معلوم می‌شود؟ ما ۵ ساله آواره مسکن مهر هستیم، چرا کسی به فکر مردم نیست؟

مجید بختیاری:سلام، چرا مسکن مهرهای پردیس را به امان خدا رها کرده‌اند؟

ناشناس: علی(ع) مرد عمل بود، نه سمینار و همایش وگرنه او هم علی نبود.

هودی: متقاضی مسکن مهر پردیس فاز۱۱ هستم. این کلمه علی الحساب شرکت عمران نفس متقاضیان را گرفته، همین کلمه باعث شده مبلغ ۲۰ میلیون واریزی به ۴۰ میلیون ارتقا پیدا کند، آیا درست است که به‌خاطر صرفاً یک کلمه تحمیلی متقاضیان این‌همه زیر بار قرض و بدبختی بروند؟

رضایی: دلیل ممانعت از بازدید و عدم اطلاع رسانی راجع به زمان تحویل و قیمت نهایی در پروژه‌های فاز ۸ پردیس بعد از ۴ سال چیست؟ چرا وزیر محترم پاسخگوی خلف وعدههای خود نیست؟ آیا برای ادامه این دولت به رأی مجدد ما مردم نیاز ندارند؟

مستأجر: امید بسته بودیم به دولت تدبیر و امید که گویا امیدی واهی بوده است. تا به حال چندین بار وعده افتتاح و تحویل داده شده و هر بار خلف وعده.

علی‌رغم وعده‌های دولت چرا هیچ اقدامی جهت تکمیل پروژه‌ها و نجات مردم از این سردرگمی مسکن مهر پردیس فاز۸ انجام نمی‌شود؟ مردم زندگی خود را اینجا ریختند به‌امید اینکه زودتر خانه‌ها را تحویل بگیرند. محض رضای خدا یک فکری برای فاز۸ پردیس بکنید.

جعفر مهربان: متأسفانه دولت و شرکت عمران پردیس کوتاهی کرده و هر جور دلشان بخواهد با متقاضیان برخورد می‌کنند، هیچ کس هم جوابگو نیست.

حمید: آدم سیر از گرسنه خبر ندارد. آقایان مسئول هم از بدبختی‌های ما خبر ندارند، ۴ ساله که عقد کردم و تمام داشته‌ها و نداشته‌هایم را برای مسکن مهر به‌امید تحویل ۱۸ماهه نه ۵ساله واریز کردم.

حمید سیاهپوش: هزینه ساخت تونل و مدرسه و کلانتری و مسجد و جاده و خیابان … با متقاضیان مسکن مهر پردیس فاز ۱۱ است یا دولت؟

احسان: الآن مدیر پروژه کجاست؟ طرح امکان‌سنجی ایجاد شهر پردیس از کجا تأیید شده؟ نقشه را چه‌کسی اجرا می‌کند؟ پول ما را مثل نان گذاشته‌اند وسط تقسیم کرده‌اند، حقوق کارگر دادند، الآن هم طلبکارید که منابع نبوده؟

معصومه: خواهشاً صدای ما را به گوش مسئولان برسانید. مردم هرچه در کیسه داشتند ریخته‌اند در کیسه دولت‌مردان، فکری برای تحویل واحدهای مسکن مهر بکنید.

مازیار: در این مدت علاوه بر وعده‌های پوچ و توخالی مسئولان افزایش قیمت‌های متعدد مشکلات بسیاری برای متقاضیان ایجاد کرده.

بی‌خانمان: با این وعده‌های دروغین زندگی ما متقاضیان اجاره‌نشین بازیچه دست مسئولان بی‌فکر قرار گرفته.

متقاضی مسکن بی‌مهر پردیس: نمونه بارز بدقولی‌ها در پردیس است، تمام سرمایه ما آنجا دارد از بین می‌رود، آقایان کاری نمی‌کنند جز وعده و وعید.

حمید: مردم چه گناهی کردند که تمام دارایی کم خود را برای مسکن مهر دادند ولی به‌علت مدیریت ضعیف باید از طرف بانک و شرکت عمران شهر جدید جریمه بشوند و خسارت بی‌کفایتی بدهند؟

بوربور: متأسفانه همیشه این قشر ضعیف جامعه هستند که مورد این بی‌مهری‌ها قرار می‌گیرند و مسکن مهر هم از این قاعده مستثنا نیست.

امیرمهدی سجادی: پیامبر رحمت فرمودند: اگر ندای مظلومیت و فریادرسی مسلمان گرفتاری را شنیدید و کمک نکردید مسلمان نیستید. صدای استغاثه چندین هزار خانواده مستضعف متقاضیان مسکن مهر را بشنوید و به فریادشان برسید.

الهام: واقعاً دولت در مورد مسکن مهر علی الخصوص پردیس خیلی ضعیف عمل کرده و فقط وعده‌های دروغین و واهی به متقاضی‌ها داده شده، واقعاً جای تأسف داره وضعیت مسکن مهر و این‌همه افرادی که برای خانه‌دار شدن دار و ندار خود را توی مسکن مهر ریختند و الآن ۴سال است که منتظرند در صورتی که قرار بود ۱۸ماهه تحویل بگیرند، واقعاً چه‌کسی باید جوابگوی ما باشد؟

سحر: فکری به حال ما بکنید، خسته شدیم با دو تا بچه دربه‌دریم، همش به‌امید این هستیم که تحویل بدهند. حاضرم بیایید از زندگی‌ام یک  گزارش بگیرید ببینید چیزی برای فروش نمانده است. چرا صدای ما را نمی‌شنوند، حتماً باید یکی از آنها باشیم؟ من که راضی نیستم به پول ناحقی که از ما می‌گیرند.

پروین رجبی: جناب آخوندی مشکلات متقاضیان مسکن مهر را بهتر ببیند، یک پیشنهاد دیگر هم می‌دهم؛ چند روزی مثل ما زندگی کند، فقط چند روز، ممنون می‌شوم.

فریبا رضایی: سلام و خسته نباشید، متقاضی مسکن مهری هستم که قرار بود ۱۸ماهه با ۲۰ میلیون آورده صاحب‌خانه شوم. متأسفانه در دولت تدبیر و امید برای این مشکل مردم تدبیری اندیشیده نشده و ما مردم ضعیف امیدمان به زندگی را از دست داده‌ایم.

زیر بار قسط وام و سودش کمرمان شکسته، اجاره خانه هم هر روز بیشتر می‌شود. مسئولان نسبتاً محترم کاش برای کسب درآمد و جمع‌آوری مال و منال برای خود و خانواده‌هایشان هم آن‌قدر سست و بی‌رغبت بودند.

رضا متقاضی فاز ۸ پردیس: واقعاً مطلب خوبی بود. حق مطلب رو ادا کردید.

اکبری: مسئولان چه‌زمانی ‌می‌خواهند رسیدگی به مظلومان جامعه را از ائمه(ع) یاد بگیرند؟

منتظران ظهور: سلام، تشکر از شما به‌خاطر درج اخبار مسکن مهر، واقعاً مسئولین در مسکن مهر به ما مردم قشر کم‌درآمد بی‌مهری کردند. ان‌شاءالله هرچه زودتر خدا جوابشان را بدهد.

سیفی: ما به دولت اعتماد کردیم که سرمایه دستشان سپردیم بابت یک سرپناه ! مسئولین لطف کنند قبل از اینکه زندگی‌های بیشتری از هم بپاشد و هر روز بر مشکلات مالی ما افزوده شود خانه‌هایمان را به ما بدهند، خسته شدیم، تشکر از خبرگزاری شما.

اکبری: می‌دانید درآمد ماهانه ۸۰۰ هزار تومان یعنی چه؟ می‌دانید اجاره ماهانه ۴۰۰ تومان و قسط ماهی ۲۰۰ تومان یعنی چه؟ حالا در این شرایط قرارداد خانه‌ات سر بیاید و قرار باشد با ۱۰ میلیون وام رهن کامل در تهران پیدا کنی مگر می‌شود؟ آخر تا کی شرمنده روی زنم باشم. من این پول رو با قرض جور کردم. همه پول رهن خانه را بالای این به‌اصطلاح مسکن مهر دادم. همسرم حتی حاضر است در خانه نیمه‌کاره هم زندگی کند  ولی لااقل به پدر و مادرش بگوید “من خانه خودم نشستم”.

حامد: سلام، قرار بود با ۱۸ میلیون به ما خانه بدهند، به‌خدا خسته شدیم آن‌قدر منتظر ماندیم، حالا هم که هم جریمه خانه‌ای را تحویل نداده‌اند باید پرداخت کنیم. قرار بود باری از روی دوش من برداشته شود نه اینکه نتوانم از جایم تکان بخورم، لطفاً به داد ما برسید.

سیف: پولهایی که واریز شده برای ثبت نام در این مسکن بی‌مهر با زحمت و مشقت به دست آمده! مردم مشکل دارند. خانواده‌ها به‌خاطر نداشتن سقف بالای سر و طولانی شدن انتظار دارند لطمه می‌خورند و از هم می‌پاشند. خانه‌هایمان را با انصاف تحویل دهید. خدایا، خودت دستمان را بگیر و برسان صدای ما را به گوش‌های شنوا و اهل عمل، با تشکر از تسنیم.

ناشناس: بعد از حدود ۳ سال و نیم واریز وجه حدود ۴۰ میلیون تومان طی چند روز گذشته برای انتخاب واحد با بنده تماس گرفتند و به‌طور شانسی یک واحد را انتخاب نمودم. بعد از اینکه به پروژه مذکور سر زدیم حتی طبقه اول پروژه نیز ساخته نشده بود در صورتی که واحدی در طبقه ۴ را به ما اختصاص دادند، حال این سؤال برای متقاضی‌هایی مثل من پیش آمده؛ این پولها در این چند سال صرف کدام واحدها شده؟ و آیا انتخاب واحد ساختمان ساخته نشده کار درستی است یا خیر، در صورتی که هیچ ساخت‌وسازی هم در حال انجام نیست؟ و بعید به نظر می‌رسه چنین ساختمان‌هایی تا ۴ سال آینده نیز تکمیل بشوند و هیچ کسی هم در عمران پاسخ‌گو نیست.

متقاضی درمانده مسکن مهر: ضمن تشکر از این رسانه برای خبررسانی. عاجزانه می‌خواهیم دولت به وعده خود در تحویل عمل کند و بیش از این ما را متحمل هزینه‌های سنگین ناشی از دیرکرد ننماید.

طلاق: کمک کنید خانه‌هایمان را بدهند. باور کنید دیگر کار من و همسرم به طلاق رسیده است. ندارم خانه بگیرم هرچی داشتم و نداشتم وام گرفتم ریختم برای مسکن مهر.

صفری: دولت کاملاً مسکن مهر را رها کرده، از وقتی دولت عوض شد مسکن مهر تقریباً خوابید، حالا چه به سر متقاضیان بیچاره می‌آید کسی جوابگو نیست.

آقای رئیس جمهور، پس کلیدی که برای حل مشکلات مردم وعده داده بودید کجاست؟ به نظر می‌آید  با آن کلید پروژه مسکن پردیس را قفل فرمودید، لطفاً عنایت ویژه، زندگی به ما خیلی سخت می‌گذرد.

 

 

منبع : تسنیم

  1. جعفر :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    از ماست که بر ماست . این نتیجه اعتماد مردم به نظام است چشممان کور دندمان نرم بشینیم چشم انتظار مسکن مهر تا علف زیر پایمان سبز شود . باور کنید ما مردم ایران هستیم خدا مار رو به این روز انداخته قبلا روزگار خوبی داشتیم به دلیل ناسپاسی چنین گرفتار جور ظالمان شدیم.

  2. ميثم :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    دکتر احمدى نژاد شیر مرد تاریخ ایران بود اهل عمل بود نه حرفهاى یاوه اگر بود قشر ضعیف الان انقدر حرص نمیخوردن به خاطر ىه مشت خانه درپیت خدا لعنتتون کنه که با اعصاب و روان مردم بازى میکنید خدا به روز…. دچارتون کنه که زورتون به ماهارسیده دکتر به دادمون برس خدا حقمونو از این خدا نشناسا بگیر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: