تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۰۹:۴۰ کد مطلب 96311

دکتر شهریار زرشناس در گفتگو با میدان 72:

دولت روحانی اساسا اعتقادی به عدالت اجتماعی ندارد/ هر کس از خدمت به مستضعفین حرف بزند را با برچسب “پوپولیست” تخریب می کنند

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن انتقاد شدید از دولت یازدهم بابت سیاست های اقتصادی نئولیبرالی، عملکرد دولت حسن روحانی در عرصه اقتصاد را بازسازی اقتصاد دوران پهلوی دانست.

دکتر شهریار زرشناس، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در گفتگو با خبرنگار میدان ۷۲، پیرامون ارزیابی خود از تحقق اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم بیان داشت: مشخص است  که هیچ کاری صورت نگرفته چون خود امام خامنه ای با نامگذاری امسال به نام “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل” به نوعی فرمودند که تا کنون اقدام خاصی در این زمینه صورت نگرفته و هر چه بوده همایش بوده و حرکت های فرمایشی.

وی دولت روحانی را دولتی به دور از عدالت اجتماعی دانست و افزود: در مورد عدالت اجتماعی اساسا به نظر میرسد که سیاست دولت، توجه به عدالت اجتماعی نیست. این دولت مدل اقتصادی خودش رو از تئوریهای اقتصادی اقتصاددانهای نئولیبرال و نئوکلاسیک گرفته و این چیزی هم نیست که پنهانش کنند.

زرشناس در تبیین این باور خود گفت: تئوریسینهای دولت و نحوه اظهار نظر و آثارشان، سیاستگذاری هایی که در زمینه خصوصی سازی، نرخ ارز و مقررات زدایی که در پیش گرفته اند و همچنین خصوصی سازی در آموزش و پرورش و نهادهای دیگر نشان می دهند که بی توجهی مفرطی به اقشار مستضعف دارند و همین کاملا نشان می دهد که دولت اساسا هدف و برنامه و ماموریتی در مورد عدالت اجتماعی برای خود قائل نیست و به همین دلیل است که شکاف طبقاتی از زمان روی کار آمدن دولت روحانی در کشور بیشتر شده است.

این استاد دانشگاه افزود: افزایش حجم نقدینگی که درحال حاضر به مرز هزار میلیارد تومان رسیده به وضوح نشان دهنده روند ناعادلانه و ناسالمی است که در اقتصاد ما وجود دارد. دولت هم از روز اولی که قوه مجریه را تحویل گرفت و فارغ از شعارهایی که داده مانند بهبود مسکن مهر و … هیچ برنامه مدون و رسمی به عنوان برنامه عدالت طلبانه اعلام نکرد و با توجه به تیم اقتصادی دولت و مشاوران اقتصادی که در دولت وجود دارند و نگاهی که در این تیم حاکم هست انتظار اینکه دولت یازدهم بخواهد جهت گیری عدالت طلبانه را دنبال کند اساسا وجود ندارد.

دکتر شهریار زرشناس ادبیات دولت را نیز مورد نقد قرار داد و گفت: به همه اینها اضافه کنید که ادبیات دولت هم اصولا ربطی به عدالت اجتماعی ندارد و رویکرد های عدالت طلبانه را با اطلاق برچسب هایی نظیر پوپولیست محکوم کرده و مورد استهزا قرار می دهند.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دولت یازدهم را دولت اقتصاد نئولیبرالی دانست و گفت: کل جهت گیری اقتصادی دولت مبتنی بر جهت گیری های اقتصادی نئولیبرال است؛ این چیزی است که قبلا کارگزاران و اصلاح طلبان داشتند و امروز هم دولت یازدهم که مولود این دو جریان است دارد.

زرشناس افزود: در دیدگاه نئولیبرال هیچ جایی برای عدالت اجتماعی وجود ندارد و بنابراین تعجب آور نیست که دولت در خصوص عدالت اجتماعی کاری نکرده باشد.

این استاد دانشگاه، دولت یازدهم را بی اعتقاد به عدالت اجتماعی دانست و گفت: وقتی که با تکیه بر مانورهای پولی که در زمره سیاست های نئولیبرال ها است، وقتی قصد دارند تورم را به نفع رکود کنترل کنند و وقتی کل نطفه اقتصاد را بر مسئله ی جهانی شدن قرار دهند آن هم جهانی شدنی که یک سرمایه داری امپریالیستی هار بر آن سیطره دارد طبیعی است که این مجموعه چیزی و جایی برای عدالت اجتماعی در جامعه ایران باقی نمیگذارد و من فکر می کنم که اگر هراس از مقاومت های اجتماعی نبود حتی روند عدالت زدایی در سیاستهای اقتصادی ما تند تر از این حرکت می کرد.

وی اظهار کرد: بنابراین اگر بخواهیم از منظر عدالت اجتماعی نظر دهیم دولت نه میخواهد کاری کند نه کاری کرده و نه در برنامه اش است که برای مردم مستضعف کاری کند.

این استاد دانشگاه در خصوص اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی افزود: دولت تا این لحظه نه در عمل ذره ای حرکت برای اقتصاد مقاومتی نشان داده و نه اشتیاق نشان داده جز در حد شعار که خب شعار هم از اقتضائات سیاست شان هست که وقتی دستور حضرت آقا صادر می شود باید ناگزیر شعار دهند و بگویندکه ما میخواهیم بخوانیم/ بتوانیم! اما در عمل برای اینکه بخواهند تغییر ساختاری در اقتصاد ایران بدهند و این عدم توازن را دگرگون کنند و بخش مولد را تقویت کنند هیچگونه برنامه ای حتی وجود ندارد، حالا اجرا پیشکش!

زرشناس، روند اقتصادی فعلی دولت را بازسازی اقتصاد شبه مدرن پهلوی دانست و گفت: تیم اقتصادی دولت  دنبال این هستند که این اقتصاد شبه مدرن ایران را که میراث زمان پهلوی هم هست بر مبنای نئولیبرالیزم بازسازی کنند یعنی همان کاری که تیم تکنوکرات کارگزاران در دولت سازندگی دنبالش بود و تا حدود زیادی هم این کار را انجام داد و امروزه بسیاری از مسائل و مشکلاتی که امروز  با آن  روبه رو هستیم نتیجه همان سیاستهای غلط نیولیبرالی آن تیم است.

این استاد دانشگاه در انتها خاطر نشان کرد: در مجموع دولت فعلی، نگاه همان نگاه هست حتی اگر چند نفر از دولتمردان عوض شده باشند بازهم نگاه همان است و اساسا از این تیم نمیتوان این انتظار را داشت با آن نگاه و مدل تئوریک و عملی که پیش گرفته است که قدمی در راستای بهبود عدالت اجتماعی بردارد.

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  این دولت حامی سرمایه دارنه
  دولت تزویر و فریبه
  نفوذ و جاسوسی هم از سروروشون میباره

 2. محمدیار :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  چرا به جای پشت کار انقلابی فقط رو دارند وپشت مو بد وبیراه به منتقدین ولبخند و نیش بازکردن برای کدخدا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: