تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۰۹:۵۲ کد مطلب 96330

مجله گود: احمدی نژاد غیرقابل پیش بینی است/ اگر برگردد، همه چیز می تواند خیلی عجیب شود

مجله گود نوشت: آمریکا تنها کشوری نیست که به سوی انتخاباتی سرنوشت ساز می رود. تا انتخابات ریاست جمهوری ایران بیش از یک سال مانده، اما همین حالا شایعاتی مطرح شده که چهره بسیار آشنایی ممکن است به این کارزار انتخاباتی وارد شود: رئیس جمهور سابق، محمود احمدی نژاد.

به گزارش میدان ۷۲ “برایدی هینگ” روزنامه نگار امریکایی در این نشریه آورده است: بگذارید کمی به عقب برگردیم و ۸ سال دوره او را مرور کنیم. احمدی نژاد اولین بار در سال ۲۰۰۵ به ریاست جمهوری انتخاب شد و با غلبه بر نامزد عملگرای خود بر جای رئیس دولت اصلاحات نشست.

احمدی نژاد پیش از ریاست جمهوری، شهردار تهران بود و چندان چهره شناخته شده ای نبود. اما طولی نکشید که این رئیس جمهور پوپولیست در تمام جهان نامش بر سر زبان ها افتاد. سخنرانی های او در سازمان ملل، انکار هولوکاست هر چند با واکنش منفی رهبران بسیاری از کشورهای جهان همراه بود، اما از او چهره ای مشهور ساخت.

در سال ۲۰۱۳ حسن روحانی با وعده تعامل بهتر در عرصه بین المللی و ثبات اقتصادی در داخل کشور و با حمایت مردمی بسیار به ریاست جمهوری ایران انتخاب شد. احمدی نژاد پس از ترک دولت به دانشگاه برگشت و مهندسی تدریس کرد.

اکنون به نظر می رسد احمدی نژاد آماده حضور دوباره در انتخابات ریاست جمهوری می شود. در ایران یک رئیس جمهور پس از دو دوره ریاست به مدت یک دوره حق نامزدی دوباره ندارد، اما پس از آن می تواند دوباره برگردد. به همین دلیل انتخابات ۲۰۱۷ اولین دوره ای است که احمدی نژاد می تواند دوباره نامزد شود.

اما اگر یک چیز درباره احمدی نژاد بدانیم آن است که آدم غیرقابل پیش بینی است. او از زمان ترک قدرت به ملاقات با هوادارانش ادامه داد و اخیرا سخنرانی عمومی ویژه ای داشت که مهمترین آن ها پس از ۲۰۱۳ بود. افراد نزدیک به او گفته اند احتمال خیلی زیادی هست که او بخواهد در سال آینده بار دیگر بخت خود را آزمایش کند.

اما همانطور که تا کنون باید فهمیده باشید، انتخابات ایران پیچیده است. بخشی از این مقدمات شامل تایید شورای نگهبان می شود که گروه ۱۲ نفره ای از کارشناسان اسلامی و حقوقی است که همچون شاخه ای از قوای مقننه عمل می کنند. احمدی نژاد برای شرکت در این کارزار انتخاباتی باید از شورای نگهبان تاییدیه بگیرد.

اما هر جور حساب کنید انتخابات ۲۰۱۷ واقعا حساس است. رئیس جمهور روحانی با پیروزی نامزدهای اصلاح طلب و میانه رو در انتخابات مجلس و کنار ماندن بسیاری از چهره های اصولگرا توانست قدرت عمل بسیاری پیدا کند.

توافق هسته ای به ایران کمک کرده از تحریم های سخت هسته ای خارج شود و جان تازه ای به اقتصاد آن داده است. و اگر روحانی توجه خود را بر مسائل داخلی بگذارد می تواند به بعضی از آن شعارهای بسیار زیبایش، مانند فرصت های شغلی بیشتر برای زنان عمل کند. او و متحدانش در حال حاضر محبوبیت دارند و دنیا هم واکنش مثبتی به ایران نشان می دهد.

و در این موقعیت است که احمدی نژاد می خواهد برای رقابت وارد شود. حتی اگر از پروسه تایید عبور کند که احتمالش کم است، او نامزدی برای بازگشت به گذشته است که شاید حامیان وفادار سنتی در شهرهای دورافتاده داشته باشد، اما به سختی می تواند همان واکنش ۲۰۰۵ را با خود همراه کند. او تلاش می کند روی سکوی نامزدی رفته و بگوید “ایران را دوباره عظمت بخشیم” در حالی که همه معتقدند اوضاع در مسیر درست خود قرار دارد.

اما این شایعات و زمزمه ها ثابت می کند انتخابات ۲۰۱۷ در ایران با اتفاقات بسیاری همراه باشد. اگر احمدی نژاد واقعا برگردد، همه چیز خیلی سریع می تواند خیلی عجیب شود. تنقلات و تخمه های خود را آماده کنید!/انتخاب

 1. کاربر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  این چرت و پرت ها چیه؟
  توافق هسته ای به اقتصاد ایران جان تازه ای بخشیده؟؟!!!
  الان اوضاع در مسیر درست حرکت می کنه؟
  ۱۰۰ میلیارد دلار آزاد شده که هر روز آمریکا یه تیکه اش رو ببره.
  ۵۰۰ زائر قتل عام شدن ما فقط لبخند زدیم.
  یارانه ها در شرف قطع شدنه
  نفت رو با سیاست هاش کرده ۳۰ دلار
  اجناس و قبض های هم که هر روز می ره بالا.
  این مسیر درستیه که داره حرکت می کنه؟
  احمدی نژاد فقط در شهر های دور افتاده طرفدار داره؟ من الان در شهر دور افتاده ام؟؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: