تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۱۵:۱۸ کد مطلب 96401

به راه افتادن کمپین «مصر فروشی نیست» در مصر

در آستانه فرا رسیدن ۲۵ آوریل در مصر، بازداشت فعالان مدنی و حقوق بشری در این کشور افزایش یافته و همزمان کمپین “مصر فروشی نیست” در اعتراض به تحویل مالکیت بر جزایر تیران و صنافر به عربستان به راه افتاده است.  به گزارش مشرق به نقل از روزنامه رای الیوم، ساعاتی پیش از فرا رسیدن […]

در آستانه فرا رسیدن ۲۵ آوریل در مصر، بازداشت فعالان مدنی و حقوق بشری در این کشور افزایش یافته و همزمان کمپین “مصر فروشی نیست” در اعتراض به تحویل مالکیت بر جزایر تیران و صنافر به عربستان به راه افتاده است.

 به گزارش مشرق به نقل از روزنامه رای الیوم، ساعاتی پیش از فرا رسیدن روز ۲۵ آوریل، فضای امنیتی و مردمی مصر به سمت تشدید پیش می رود. ۲۵ آوریل سالروز آزاد شدن صحرای سینا از اشغال رژیم اسرائیل است.

این درحالی است که بازداشتها در بین محافل جوانان معترض به تحویل دو جزیره صنافیر و تیران به عربستان افزایش می یابد.

“کمپین مردمی حفاظت از سرزمین- مصر فروشی نیست” نیز با صدور بیانیه ای بازداشت دهها نفر از جوانان و دانشجویان استانهای مختلف از سوی دستگاههای امنیتی را محکوم کرده است.

حمدین صباحی نامزد سابق ریاست جمهوری مصر و از بنیانگذاران کمپین در صحفه خود در شبکه اجتماعی فیسبوک نوشت: جوانان مصر و دانشجویان را آزاد کنید. به جای سرکوب آزادی آنها و مصادره حق آنها در بیان مسالمت آمیز دیدگاهشان، سلامت و امنیت آنها را تامین کنید که مسئولیت نظام و دستگاههای امنیتی آنها است. بازداشت و زندان و ظلم بَس است.

تعدادی از احزاب از جمله حزب قانون اساسی به ریاست محمد البرادعی معاون سابق رئیس جمهور، مصر قدرتمند به ریاست عبدالمنهم ابوالفتوح ، حمدین صباحی و خالد علی از نامزهای سابق ریاست جمهوری به همراه دها فعال، نویسنده، خبرنگار و وکیل بیانیه تاسیس کمپین را امضا کرده اند.

درحالی که اعتراضات دستکم در هفت استان مصر به علت پرونده دو جزیره یاد شده به راه افتاده است؛ مسئولان دولتی از “توطئه جدیدی” علیه مصر سخن می گویند و دولت برای تلاش جهت جلوگیری از برگزاری اعتراضات در خیابانها اعلام کرده است که روز ۲۵ آوریل تعطیل رسمی همه کارمندان همراه با حقوق است.

بسیاری از تشکل ها از ملت مصر خواسته اند که روز ۲۵ ماه آوریل در اعتراض به تحویل مالکیت دو جزیره تیراه و صنافیر به عربستان به خیابانها بیایند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: