تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۱۹:۵۷ کد مطلب 96578

گزارش ساندی تایمز ازسلاح جدید ترکیه علیه کردها

دولت ترکیه به بهانه اسکان آوارگان سوری، درصدد ساخت شهر جدیدی در منطقه کردنشین در جنوب این کشور است تا آنها را به این بهانه به مهاجرت از این منطقه وادارد.  به گزارش مشرق، روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» در گزارشی با عنوان «ترکیه از اردوگاه های آوارگان به عنوان سلاحی علیه کردها استفاده می کند» […]

دولت ترکیه به بهانه اسکان آوارگان سوری، درصدد ساخت شهر جدیدی در منطقه کردنشین در جنوب این کشور است تا آنها را به این بهانه به مهاجرت از این منطقه وادارد.

 به گزارش مشرق، روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» در گزارشی با عنوان «ترکیه از اردوگاه های آوارگان به عنوان سلاحی علیه کردها استفاده می کند» نوشت: در جنوب ترکیه همه منتظر دیدار با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بودند. در بازدید وی از اردوگاه های آوارگان، مقامات ترکیه به بسیاری از آوارگان اجازه دیدار با وی را ندادند و فقط برخی از آوارگان در اردوگاه «نیزیب» در «غازی عنتاب» که خوش شانس بودند با او دیدار کردند.

خبرنگار این روزنامه درجنوب ترکیه در این گزارش افزود: برخی از آوارگان از جمله چهار کودک-که لباس های یک رنگ پوشیده بودند- در صف اول افراد استقبال کننده از مرکل بودند، اما دیگر آوارگان فقط برای اتوبوس حامل مرکل دست تکان دادند.

بر اساس گزارش روزنامه ساندی تایمز، مرکل به منظور اطلاع از وضع آوارگان در ترکیه و روند اجرایی شدن توافقنامه بین اتحادیه اروپا و ترکیه درباره بحران آوارگان از این اردوگاه دیدن کرد.

بر اساس این گزارش، بسیاری از منتقدان سیاست های رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بر این نظرند که اردوغان برای تحقق بخشیدن به منافع حزبی و در صدر این منافع مبارزه با کردها این توافقنامه را با اتحادیه اروپا امضا کرده است زیرا این اردوگاه ده ها کیلومتر از بیست و دو روستای کرد نشین در منطقه «کهرمان مره» فاصله دارد و به لحاظ تاریخی به خط اول رویارویی کردها با ترکیه معروف است.

اکنون مقامات ترکیه در حال ساخت شهری جدید در این منطقه هستند، منطقه ای که حدود سه هزار شهروند کرد در آن ساکن هستند و این شهر بر اساس کمک های اتحادیه اروپا به ارزش ۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون پوند به پناهگاهی برای حدود سه هزار آواره سوری تبدیل خواهد شد.

یکی از زنان کرد این منطقه به خبرنگار این روزنامه گفت: کردها به آوارگان تبدیل خواهند شد و دولت برای این که کردها را مجبور به مهاجرت از این منطقه کند به ساخت شهر جدید مبادرت کرده است. بنابراین، دولت ترکیه درصدد نابودی ما است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: