تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۱۷:۳۱ کد مطلب 96639

روابط بانکی ایران و آفریقای جنوبی نیازمند تقویت است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دو کشور ایران و آفریقای جنوبی می‌توانند روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خوبی با یکدیگر داشته باشند گفت: در شرایط فعلی نیازمند توسعه و تقویت روابط بانکی هستیم و در این ارتباط باید بیشتر با یکدیگر صحبت کنیم.

به گزارش میدان۷۲،  محمدرضا نعمت‌زاده امروز در نشست فعالین اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی در اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: بنده اولین باری که به آفریقای جنوبی سفر کردم به همراه رئیس جمهور وقت آقای هاشمی رفسنجانی بود که در آن سفر از شما در ارتباط با موضوع آپارتاید حمایت شد و ما از جمله اولین کشورهای حامی بودیم.

وی افزود: دو کشور می‌توانند روابط خود را در بخش‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با یکدیگر توسعه دهند اما لزوم این امر برطرف شدن مشکلات روابط بانکی است که در این ارتباط باید بیشتر صحبت و روابط خود را تقویت کنیم.

وزیر صنعت تاکید کرد: ایران اکنون با برخی کشورهای اروپا و آسیا روابط بانکی خود را آغاز کرده است و در مجموع آینده خوبی را برای تجار و بازرگانان پیش‌بینی می‌کنم.

نعمت‌زاده در حالی که به زبان انگلیسی در جمع فعالین اقتصادی و سیاسی آفریقای جنوبی به زبان انگلیسی صحبت می‌کرد، گفت: در کشور ما حدود ۹۰ هزار صنعت وجود دارد که بیشتر آنها متوسط هستند و ما در بخشهایی مانند مواد غذایی، نساجی و خودروسازی می‌توانیم با یکدیگر همکاری کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد:‌افریقای جنوبی در بخش معدن نیز توانمندی‌هایی دارد که تاکنون به طول کامل از آن استفاده نکرده است و امکان سرمایه‌گذاری مشترک در بخشهای معدنی و فلزی وجود دارد.

وی یادآور شد: در بخش کشاورزی نیز در زمینه‌های دامپروری، مواد غذایی و… قابلیت برقراری ارتباط و همکاریهای مشترک بین دو کشور وجود دارد.

نعمت‌زاده گفت: در بخش بهداشت و درمان و مسائل فنی و مهندسی نیز زمینه‌های همکاری مشترک میان دو کشور وجود دارد به طوری که ایران تجربیات مناسبی در میان مهندسان خود داشته و از کشورهای آفریقایی برای انجام پروژه‌های مشترک دعوت به عمل می‌آید.

وزیر صنعت با بیان اینکه امیدواریم بزودی نقشه راهی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایجاد شود گفت: از شرکتهای ایرانی می‌خواهیم که به افریقای جنوبی سفر کنند و از شرکتهای آفریقایی بازدید به  عمل آورند.

وی افزود: در کشور ما بیش از ۴ و نیم میلیون دانشجو وجود دارد و هر ساله فارغ‌التحصیل زیادی از دانشگاه‌های خارج می‌شود به همین منظور از سرمایه‌گذاران آفریقایی دعوت به عمل می‌آید تا در ایران سرمایه‌گذاری کنند و از منابع موجود بهره ببرند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در ایران قوانینی داریم که از سرمایه‌گذاری‌های خارجی حمایت می‌کند اما به دلیل سفری که اخیرا داشته‌ایم نتوانستم چند نسخه از آن را برای شما بیاورم.

نعمت‌زاده افزود: در بخش تولید قطعات یدکی خودرو و فعالیت در زمینه برندها نیز از جمله مواردی است که قابلیت همکاری مشترک وجوند دارد زیرا ایران علاوه بر بازار ۸۰ میلیونی خود بازار ۴۰۰ میلیونی نیز د راطراف خود دارد.

وی با اشاره به اینکه ایران بزرگترین ذخایر نفت و گاز دنیا را دارد، گفت: برای عرضه و قیمت این ذخایر ما توانایی مناسبی داریم و هر روزه بر میزان تولیدات ما افزوده می‌شود که در این ارتباط با انجام مطالعات زمینه‌های همکاری فراهم است. همچنین در صنایع پایین دستی مانند پلیمر قابلیت همکاری مشترک وجود دارد.

 

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: