تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۲۲:۰۹ کد مطلب 96653

تلاش‌ها برای مهار فتنه طوزخورماتو در صلاح الدین

به گزارش مشرق به نقل از شبکه السومریه، یک منبع وابسته به سازمان بدر اعلام کرد: هادی العامری رئیس سازمان بدر امروز به همراه نجم الدین کریم از رهبران اتحادیه میهنی کردستان به طوز خورماتو در شرق صلاح الدین رفته است تا به آرامش اوضاع کمک کند. این منبع بیان کرد: العامری با فرماندهان حشد […]

به گزارش مشرق به نقل از شبکه السومریه، یک منبع وابسته به سازمان بدر اعلام کرد: هادی العامری رئیس سازمان بدر امروز به همراه نجم الدین کریم از رهبران اتحادیه میهنی کردستان به طوز خورماتو در شرق صلاح الدین رفته است تا به آرامش اوضاع کمک کند.

این منبع بیان کرد: العامری با فرماندهان حشد الشعبی و پیشمرگه با هدف دست یابی به آرامش و پایان درگیری ها رایزنی خواهد کرد.

نجم الدین کریم درگیری های در طوزخورماتو را به نفع هیچ طرفی ندانست.

این در حالی است که  ضامن الجبوری رئیس پلیس صلاح الدین نیز قبلا به طوزخورماتو رفته است.

در همین حال همام حمودی عضو هیئت رییسه پارلمان عراق با اشاره به درگیری کنونی در طوزخورماتو اعلام کرد: آنچه در طوزخورماتو می گذرد در درجه اول به نفع داعش است.همه باید هوشیار باشند و با خویشتنداری فتنه را در اسرع وقت ممکن مهار کنند.

وی خواستار اقدامات سریع برای برقراری ثبات و اعمال حاکمیت قانون و حمایت شهروندان بی گناه در منطقه و مجازات عامل فتنه های این منطقه شد.

از سوی دیگر ارشد الصالحی رئیس جبهه ترکمن عراق، پ ک ک را در ورای حوادث کنونی طوز خورماتو دانست و از بغداد و اربیل خواست که دخالت کنند و اوضاع را مهار کنند.

در همین حال فالح الخزعلی از مسئولان گردانهای سیدالشهداء عراق گفت: دولت عراق باید به مسئولیت خود در حفظ امنیت طوزخورماتو عمل کند و اقدامات علیه ترکمن ها باید متوقف شود.همه باید خویشتندار باشند و تلاش ها را در راستای مبارزه با داعش به کار گیرند.دولت باید نیروهای وزارت دفاع را به منطقه اعزام کند تا ثبات برقرار شود.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق از فرماندهی عملیات مشترک عراق خواست که تدابیر و اقدامات نظامی لازم برای مهار اوضاع در طوزخورماتو را به عمل آورد و حوادث تاسف باری که شماری قربانی برجای گذاشت را متوقف کند.

دفتر العبادی اعلام کرد: با همه فرماندهان برای مهار بحران تماس حاصل شده است و اینکه باید همه تلاش ها علیه دشمن مشترک یعنی داعش باشد.

از سوی دیگر فوزی اکرم ترزی از نمایندگان سابق عراق اعلام کرد: از مرجعیت، مقتدا صدر،حشد الشعبی، هادی العامری، رئیس جمهور و حیدر العبادی فرمانده کل نیروهای مسلح می خواهیم که برای نجات ترکمن ها که در معرض کشتار هستند اقدام فوری به عمل آورند.

وی افزود: ترکمن ها در معرض هجوم قرار گرفته اند به طوری که بیش از ۱۵۰ گلوله به مناطق آنها شلیک شده است و ادواتی برای حمایت از گروه های کُردی از شب گذشته وارد منطقه طوز خورماتو شده است.

ترزی از تلفات ترکمن ها خبر داد.

شایان ذکر است که در درگیری های طوزخورماتو در استان صلاح الدین عراق شماری از نیروهای طرفین کشته و زخمی شده اند.رسانه ها از خسارات وارده  به اماکن تجاری و بسته شدن جاده بغداد-کرکوک نیز خبر داده اند.شهر طوزخورماتو، شهری قدیمی است که پیش از ایجاد اصلاحات اداری از توابع استان کرکوک بود اما سپس در محدوده استان صلاح‌الدین قرار داده شد. اکثریت ساکنان آن را شیعیان ترکمانی تشکیل می‌دهند اما از سال ۱۹۵۹، پس از اعلام جمهوریت عراق، کردها نیز روانه این منطقه شدند و پس از عملیات انفال و تخریب روستاهای کردنشین در ناحیه «قادر کرم» مهاجرت کردها در این شهر تسریع شد و این کردها به طور دایمی ساکن شدند و هرگز به مناطق خود بازنگشتند. در زمان رژیم بعث صدام، سرویس اطلاعاتی صدام و حزب بعث، خانواده‌های عربی سنی را از شهر تکریت و روستاهای «البیات» و برخی از مناطق دیالی روانه این شهر کرد.در این شهر اعراب، ترکمن ها و کردها حضور دارند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: