تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۵ - ۲۳:۴۸ کد مطلب 96733

انتقاد عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق‌بشر در عربستان

سازمان عفو بین الملل از وضعیت حقوق بشر در عربستان به شدت انتقاد کرد. به گزارش مشرق، سازمان عفو بین الملل روز یکشنبه از سابقه حقوق بشری آل سعود و وضعیت حقوق بشر در عربستان به شدت انتقاد کرد. این سازمان به عنوان مثال بارزی از نقض حقوق بشر در عربستان اعلام کرد که دادگاه […]

سازمان عفو بین الملل از وضعیت حقوق بشر در عربستان به شدت انتقاد کرد.

به گزارش مشرق، سازمان عفو بین الملل روز یکشنبه از سابقه حقوق بشری آل سعود و وضعیت حقوق بشر در عربستان به شدت انتقاد کرد.

این سازمان به عنوان مثال بارزی از نقض حقوق بشر در عربستان اعلام کرد که دادگاه جرائم ویژه در این کشور، «عیسی الحمید» بنیانگذار انجمن حقوق شهروندی و سیاسی در عربستان و فعال اجتماعی را به ۹ سال حبس محکوم کرده است.

این دادگاه سعودی همچنین فرد مزبور را به اتهام های مرتبط با فعالیت های مدنی پس از اتمام محکومیت زندان، به مدت ۹ سال از سفر کشورهای خارجی منع کرده است.

عفو بین الملل حکم صادره برای این فعال مدنی را به عنوان حمله بی رحمانه به جامعه مدنی عربستان محکوم کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس تصریح کرد که الحمید به جرم تحریک عموم به زیر پا گذاشتن نظم، توهین به قوه قضائیه، افترا به شیوخ ارشد سعودی و تاسیس یک سازمان بدون مجوز محکوم شده است.

عربستان همچنین یکی از کشورهایی است که مجازات اعدام را در موارد بالایی اعمال می کند.

عربستان در سال ۲۰۱۵، یکصد و ۵۳ نفر را اعدام کرد که این رقم در مقایسه با رقم ۸۷ نفری سال ۲۰۱۴، رقم بالاتری بود.

سازمان عفو بین الملل گفته است: شمار موارد اعدام در عربستان در سال ۲۰۱۵، بالاترین رقم اعدام ها در این کشور طی ۲ دهه گذشته بوده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: