تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ - ۱۲:۴۳ کد مطلب 96908

روح برجام چیست؟/ روایت دو میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردند!

فرجام گفتمان آمریکا گاو است محمد ایمانی در یادداشت روزنامه کیهان نوشت: ۱- از آن زمان که آقای هاشمی رفسنجانی گفت آمریکایی‌ها مسائل را مانند «گاو» تحلیل می‌کنند تا زمانی که آقای مهاجرانی در مقام مشورت نوشت آمریکا گاو شیردهی است که باید او را دوشید نه اینکه به شاخ‌هایش بچسبیم، جریان سهل اندیش و […]

روح برجام چیست؟/ 2 میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردندفرجام گفتمان آمریکا گاو است

محمد ایمانی در یادداشت روزنامه کیهان نوشت:

۱- از آن زمان که آقای هاشمی رفسنجانی گفت آمریکایی‌ها مسائل را مانند «گاو» تحلیل می‌کنند تا زمانی که آقای مهاجرانی در مقام مشورت نوشت آمریکا گاو شیردهی است که باید او را دوشید نه اینکه به شاخ‌هایش بچسبیم، جریان سهل اندیش و سهل‌انگار نسبت به آمریکا و غرب دست‌خوش دگردیسی‌های عمیق بوده است. این دگرگونی نسبت به هویت گاوی آمریکا به تدریج تبدیل به یک گفتمان شد! و به شکل یک «اَبَر پروژه» درآمد مبنی بر اینکه وقتی می‌شود با آمریکا معامله و شراکت کرد و او را با شراکت درگیر منافع خود ساخت، چرا باید بااو درگیر شد؟ این ابر پروژه هر گاه به اوج خود رسید تا ثابت کند آمریکا گاوماده‌ای است آماده دوشیدن، شاخ‌های آمریکا زیر بساط سهل‌اندیشان زد که آخرین آن همین ماجرای غارت ۲ میلیارد دلار ایران است. دولتی‌ها (از جهانگیری تا سیف و بعیدی‌نژاد) برای توجیه این دهن‌کجی آمریکا به برجام، به صف شدند و تقصیر را گردن دولت دهم انداختند مبنی بر اینکه با بی‌تدبیری و بی‌احتیاطی، ۲ میلیارد دلار اوراق آمریکایی خریده و حالا هم این پول به غارت رفته است؛ غافل از اینکه زیرپای پروژه بزرگ خود درباره قابل رفاقت و شراکت بودن گاو آمریکایی را خالی می‌کنند. شده حکایت همان که «می‌گوییم نر است، الا و لابد می‌گوید بدوش»!

۲- اوایل آبان ۹۲ هنگامی که توافق موقت ژنو در حال نهایی شدن بود عطاءالله مهاجرانی (از اعضای مؤثر دولت‌های کارگزاران و اصلاحات و مردی که سیاستمدار شدن را محصول نوشیدن شیر دراز گوش در صباوت می‌دانست!) دست به قلم برد و در سایت شخصی خود (مکتوب) نوشت: «منوچهر دعوتم کرد به شام در رستورانی در فیلادلفیا رستوران موشولو! کشتی که برای همیشه لنگر انداخته بود و به ساحل چسبیده بود. گفت: عطا به این دوستانت بگو، آمریکا مثل یک گاو شیرده هست، اسرائیلی‌ها مدام دارند می‌مکند، آن قدر به پستان‌های گاو مک زده‌اند که شیر رنگ خون هم گرفته است. شما چسبیدید به شاخ این گاو، سی سال تمامه هی با این شاخ در تقلایید. بابا منفعت ملت ما در استفاده از شیرش هست!».

بعدها (اسفند ۹۳) همین مضمون را غلامرضا انصاری (نماینده سابق اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران) طی مناظره‌ای در دانشگاه آزاد مشهد بازگو کرد؛ «به جای اینکه با شاخ آمریکا خودمان را درگیر کنیم، از پستانش استفاده کنیم». در همین حیص و بیص گروهک انحرافی موسوم به ایثارگران اصلاح‌طلب در فیس‌بوک نوشت «متأسفانه سهم ما از آمریکا، شاخ گاو شده در حالی که اگر مدیریت و هوش به خرج دهیم می‌توانیم مانند کره و ژاپن و چین آمریکا را بدوشیم»! تا همین پریروز یک سایت حق‌العمل کار متظاهر به حمایت از دولت (ع-الف) مدعی شد برای اینکه آمریکا نتواند به ما آسیب بزند باید مانند عربستان اوراق قرضه آمریکایی بخریم تا در مسیر این تعامل هوشمند به خاطر تنیدگی منافع آمریکانتواند به ما آسیب بزند همان گونه که به عربستان و ژاپن نمی‌تواند». در ترویج همین مغالطه خوش‌رنگ و لعاب بود که چند سال پیش در فضای مجازی به دروغ مدعی شدند مهاتیر محمد نخست‌وزیر اسبق مالزی گفته «آمریکا دشمن مشترک ماست و مانند یک گاو شیرده خشمگین است منتها ما در مالزی پستان او را چسبیده‌ایم و شما در ایران شاخ‌های او را»!

۳- متأسفانه در غوغای پر زرق و برق رسانه‌ها کسی نیست بپرسد دکتر محمد مصدق سکولار و کراواتی و ناسیونالیست قائل به دخالت ندادن سیاست، آن زمان که به ملاقات رئیس جمهور آمریکا در نیویورک رفت، شاخ آمریکا را گرفته بود یا پستانش را که آن چنان با کودتای ۲۸ مرداد بر زمینش زدند؟ کسی نیست بپرسد ۲۹۰ سرنشین بی‌گناه هواپیمای مسافربری چه کار به گاو آمریکا داشتند که با پنجه خونین و دندان تیز او مواجه شدند؟ یا اینکه بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ملت ما چه کار به آمریکا داشتند که مورد تحریم و انواع عداوت قرار گرفتند؟ یا اینکه معمر قذافی کذایی که تمام اقتصاد خود را به حراج آمریکا و انگلیس گذاشت تا آنجا که تونی بلر او را با اسم کوچک صدا می‌زد، آیا لیبی را از گزند آمریکا حفظ کرد یا به طمع بیشتر انداخت؟ صدام کم با آمریکایی‌ها شراکت کرده بود؟ یاحتی آیا همین سوریه بی‌ارتباط با شراکت با آمریکا بود که ناگهان شبیخون خورد؟ گورباچف و یلتسین و آنجلا مرکل- با درجات مختلف خیانت آمریکا- چطور؟

۴- رهبر انقلاب چندین بار این ماجرا را با اسم و رسم تعریف و تبیین کرده‌اند از جمله ۱۸ آبان ۱۳۸۵ در دوران دولت نهم: «ماهاتیر محمد نخست‌وزیر سابق مالزی- که بسیار هم آدم پرکار و دقیق و جدی و پایبندی بود- به تهران آمد، به دیدن من هم آمد؛ همان اوقات بود که تحولات گوناگونی در آسیای شرقی اتفاق افتاده بود؛ در مالزی، اندونزی و تایلند، و زلزله اقتصادی به وجود آمده بود. همین سرمایه‌دار صهیونیستی و بعد سرمایه‌دارهای دیگر، با بازیهای بانکی وپولی توانستند چند تا کشور را به ورشکستگی بکشانند. در آن وقت ماهاتیر محمد به من گفت: من فقط همین قدر به شما بگویم که ما یک شبه گدا شدیم! البته وقتی کشوری وابستگی اقتصادی پیدا کرد و خواست نسخه‌های اقتصادی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول را عمل بکند، همین طور هم خواهد شد.»

۵- باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا عضو حزبی است که نشان الاغ را بر تارک خود دارد، در مقابل فیل جمهوری‌خواهان. اوباما البته خود را جزو دسته روباه‌ها می‌پندارد چنان که نیویورک تایمز هنگام روی کار آمدن وی نوشت: «برخلاف بوش که پتک به ایران نشان می‌داد، اوباما معتقد است زمان، زمان نرمش و فریب ایران است. اوباما دو هفته پیش بود که با دعوت ایران  به دست‌کشیدن از انقلابی‌گری و در توجیه علت ترس سرمایه‌گذاران خارجی از حضور در ایران مدعی شد «صاحبان تجارت دوست دارند در جایی سرمایه‌شان را به کار بیاندازند که در آنجا احساس امنیت و ایمنی کنند نه جایی که دائماً غائله و مشاجره است». اما حالا با دستبرد چند باره‌ای که راهزنان آمریکا به اموال ایران در اروپا و آمریکا زده‌اند، آیا نباید بپرسیم «امنیت سرمایه‌گذاری» مورد ادعای آنها کجاست که هم در غرب اموال ملت‌ها را غارت می‌کنند و هم در شرق آسیا به اسم سرمایه‌گذاری، ورشکستگی‌های سنگین دولت‌ها و کشورها را توسط امثال جورج سوروس مهندسی می‌کنند؟!

۶- آمریکا در هزار روز پس از تشکیل دولت یازدهم مرتکب بالغ بر ۱۶۰ مورد تحریم و تهدید و توهین علیه ایران شده است. این روند پس از تصویب و اجرای برجام رو به تصاعد گذاشته است اما جریان برجام‌زده‌ای که گویا حیات و ممات خود را به آمریکا گره زده، به ویژه در ۷-۸ ماه اخیر هر بار مدعی شده آنچه اتفاق افتاده نقض متن برجام نیست هر چند در تعارض و تناقض با روح برجام است. «روح برجام» در این استدلال یک نوع راه در رو خوب از پاسخگویی به افکار عمومی و صاحب‌نظران تلقی شده است غافل از اینکه نقض روح برجام بسیار مهم‌تر از متن و مفاد برجام است (که البته آن هم در حال نقض است).

روح برجام چیست؟ خوش‌گمانی به آمریکا و ترویج ضرورت رفاقت و شراکت و هم سرنوشت شدن با آن تا جایی که بتوان برجام‌های ۲ و ۳ را نیز در حوزه روابط دو طرفه و تاسیس سفارت و حل بحران‌های استراتژیک منطقه (سوریه و عراق و افغانستان لبنان و یمن و بحرین)  پیگیری کرد. اما وقتی دیپلمات یا دولتمردی از نقض روح برجام سخن می‌گوید یا غارت ۲ میلیارد دلار از اموال ایران را به گردن دولت قبل می‌اندازد تا مثلا از اعتراض به آمریکا بگریزد، حالی‌اش نیست که اعتراف می‌کند آمریکا نه قابل شراکت و رفاقت است و نه حتی گاو ماده قابل دوشیدن، بلکه بیشتر طبیعت تعدّی و درندگی و گرگ صفتی دارد.

۷- دو طیف «سهل‌اندیش» و «مأموریت‌دار برای بزک آمریکا»  اکنون مجبورند شیلنگ آب فشار قوی به بزک ۳ ساله – بلکه ۳۰ ساله – شیطان بزرگ بگیرند. اکنون پرسش مهم عوام و خواص این است که اگر آمریکا – به قول کری- اجازه می‌دهد ایران به ۳ میلیارد دلار از ۵۰ یا ۱۰۰ میلیارد دلار اموال بلوکه خود دسترسی داشته باشد و بلافاصله در یک قلم راهزنی ۲ میلیارد دلار آن را غارت می‌کند، یا سفیر آقای روحانی برای نمایندگی سازمان ملل را تروریست می‌خواند و دیپورت می‌کند یا ممنوعیت صدور ویزا برای اتباع ۳۸ کشور را در صورت سفر به «ایران تروریست» صادر می‌کند، پس افتخار فتح‌الفتوح و آفتاب تابان برجام دقیقا کجای آن است که به زیر میکروسکوپ هم نمی‌آید؟  و اگر برجام زانوزدن کدخدا در برابر ایران است، پس قبله کردن نیویورک و این همه سفر نا به جای تیم‌های دیپلماتیک و اقتصادی به آمریکا برای کرنش و التماس و انفعال‌های بعدی برای چیست؟ مردم می‌پرسند یعنی چه که این سفرها یا سخنانی مانند «دستاورد برجام تقریبا هیچ بوده»، برای «چانه‌زنی» است؟ چانه‌زنی را قبل از توافق و اجرای آن انجام می‌دهند  یا بعد از آن که همه امتیازهای هنگفت را یکطرفه و به شکل غیرمتوازن و ناهمزمان و برگشت‌ناپذیر دادند و رفت و اجرای «مشروط» برجام در عمل به اجرای بلاشرط و توأم با دستپاچگی تبدیل شد؟ برای مردم همچنین سوال است که چرا برخی دولتمردان ما حاضرند توپ را به زمین خودی بیاندازند اما نازک‌تر از گل به گاو شیرده آمریکا نگویند؟!  حالا نوع این پرخاش‌ها به منتقدان و نیروهای داخلی و نه آمریکای عهدشکن، معلوم می‌کند که قضاوت آمریکا درباره جریان غرب‌گرا و سهل‌اندیش قضاوت درستی بوده است حاکی از اینکه هر نوع دست درازی صورت گیرد، صدایی از این جماعت رویا‌اندیش و قائل به مؤدب و میانه‌رو و عاقل بودن اوباما در نخواهد آمد. آیا مناسبات قرن نوزدهمی (مورد اشاره و کنایه آقای روحانی) غیر از همین روند بوده است؟ چرا روند تحمیل و تحقیرهای آمریکا، با رویکرد تحریف و تحمیق جریان غربگرا در داخل مواجه شده است؟

۸- رهبر انقلاب اول فروردین ۹۲ به اقتضای حکمت گفتند «آنچه برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم عبارت است از امتیازاتی که امروز وجود دارد منهای ضعف‌هایی که وجود دارد. رئیس‌جمهور هر دوره‌ای باید امتیازهای کسبی و ممکن‌الحصول رئیس‌جمهور قبلی را دانسته باشد و ضعف‌های او را نداشته باشد… یعنی ما در سلسله دولت‌ها رو به پیشرفت و تعالی  تکامل باشیم». ایشان خرداد همان سال از بی‌انصافی‌ها گله کردند و سپس در حرم حضرت امام فرمودند «نامزدها وعده‌های نشدنی به مردم ندهند… من به نامزدها عرض می‌کنم جوری حرف بزنید که اگر در خرداد سال آینده نوار امروز شما را جلوی خودتان گذاشتند یا پخش کردند، شرمنده نشوید یا بعدا مجبور نباشید تقصیر را گردن این و آن بگذارید». متاسفانه در شلوغی و هیجان تبلیغات و جمع‌آوری رأی به هر قیمت این اقتضائات عقلی به حاشیه  افتاد و برخی دولتمردان جدید ضعف‌های دولت قبل منهای نقاط قوت آن را ترجیح دادند که تخریب و تمسخر مسکن مهر ( با کارنامه صاحب خانه کردن ۲/۵ میلیون خانواده) نمونه آن است؛ وضوح لجبازی لیبرال‌های مغرور و نادان (تعبیر فرشاد مومنی) تا آنجاست که احمد خرم وزیر راه دولت اصلاحات به روزنامه اعتماد می‌گوید فعال کردن پروژه مسکن مهر به عنوان یک پروژه تولیدی می‌تواند یک شوک مثبت به اقتصاد رکود زده بدهد و آن را به سمت رونق ببرد. آیا بیابان و مزخرف خواندن مسکن مهر – در لجبازی با دولت قبل که می‌توان عیب‌ها و نقص‌های زیادی هم برای آن دولت شمرد- عاقلانه بود یا رونق دادن و بهبود آن که می‌توانست چند میلیون نفر تولیدکننده و شاغل در ۲۰۰ شاخه صنعتی زیرمجموعه را فعال کند و بدون آویختن از شاخ و دم گاو کذایی آمریکا، موجب رونق اقتصادی شود؟ حالا هم دیر نشده، که گفته‌اند جلوی ضرر را از هر جا بگیرید منفعت است.

روح برجام چیست؟/ 2 میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردندنسل‌های بعد بدانند ما خوشحال نبودیم!

امیر استکی در سرمقاله روزنامه وطن امروز نوشت:

  بهترین زمان برای خرید یک ملک چه وقتی است؟ پاسخ همواره به داشتن اطلاعات بازمی‌گردد. اینکه بدانیم چه زمانی در لبه جهش قیمت‌ها قرار داریم. اما همیشه بهترین زمان وقتی است که صاحب ملکی به پول نیاز مبرم داشته باشد و خریدار دست به نقد هم کمیاب. آنگاه به تصدیق همه مشاوران املاک بهترین زمان برای خرید ملک است. معامله‌ای براساس این آگاهی که فروشنده مجبور است و گزینه دیگری ندارد براحتی به سمت خرید با نازل‌ترین قیمت‌ها پیش خواهد رفت.

این چیزی که در بالا بیان شد حقیقتی است که همه می‌دانیم. اما به چه کار ما در این نوشته می‌آید؟ و سوال اساسی‌تر اینکه ما در چه زمینه‌ای قصد صحبت کردن داریم؟ مسلما قصدمان تحلیل بازار مسکن و املاک نخواهد بود. اما هدف از بیان این مساله اشاره به حالت مسجل بودن باخت قبل از برگزاری یک مسابقه، چالش و یک مذاکره خواهد بود. هیچ کس دوست ندارد با تیر و کمان به جنگ ژ۳ برود یا با علم طرف مقابل به همه نیازهای اساسی‌اش، به یک مذاکره وارد شود.

اینکه گزینه‌های ما چیست یک مساله است و اینکه طرف چه فهمی از گزینه‌های ما دارد مساله دیگری. اگر طرف مقابل به این نتیجه برسد که ما چاره‌ای جز انجام معامله  به هر قیمتی نداریم، آنگاه براحتی هر آنچه را مطلوب خود است در معامله پیش خواهد برد و البته انتظار اینکه طرف با انصاف باشد و منافع خود را پای اخلاق قربانی کند در بسیاری مواقع توهمی بیش نیست و بویژه در عرصه روابط بین‌الملل این آرزو جز رویایی کودکانه نخواهد بود.

در مذاکرات منتهی به برجام هم شاهد رویاپردازی کودکانه بودیم و هم شاهد عجله‌ای غیرقابل قبول و هم نظاره‌گر پایین بردن مداوم دست کشور در کارزار مذاکرات. ایالات متحده تمام تلاش خود را کرد که ایران را در شرایطی قرار دهد که به انجام توافق به شکلی که آنها می‌خواستند تن بدهد.

 ایالات متحده هر کاری می‌توانست انجام داد و هر کاری نمی‌توانست را هم دست‌اندرکاران دولت انجام دادند. اینکه محمدجواد ظریف معتقد بود و به احتمال زیاد کماکان هست که ایالات متحده آمریکا براحتی و سرعت می‌تواند تمام زیرساخت‌های دفاعی، نظامی و اقتصادی ما را در یک جنگ موشکی نابود کند، اعتقادی است که خود آمریکایی‌ها هم به این شدت به آن معتقد نیستند و براحتی می‌شود فهمید که پس از بیان این دیدگاه تا چه حد دست آمریکا در مذاکرات برتر شد به گونه‌ای که آنها در هر گره‌ای که به کار مذاکرات می‌افتاد، براحتی از این ایستار اولترا رئالیستی جناب فرمانده مذاکرات ایرانی براحتی برای حل و فصل مساله استفاده می‌کردند و در کمال آسودگی مطمئن بوده‌اند که پس از پایان کار، پوسته‌ای بیشتر از برنامه هسته‌ای ایران نخواهد ماند.

از طرف دیگر اظهارات رئیس‌جمهور در مرتبط کردن آب خوردن مردم به لزوم معامله هسته‌ای با آمریکا، آنها را از اثربخشی ساختار تحریم‌های خود مطمئن و تصور گیر افتادن ایران در گوشه رینگ بوکس را برای آنها تقویت ‌کرد.

همان‌هایی که تا قبل از دولت اعتدال و امید همواره بیان می‌کردند ایران در حال دور زدن تحریم‌هاست و ساختار تحریم‌ها باید برای اثربخشی تنگ‌تر و شفاف‌تر شود، پس از مشاهده چنین رفتارهایی و پس از دریافت سیگنال‌های مذکور از طرف ایرانیان به آسودگی خود را در آستانه پیروزی بزرگ می‌دیدند و متوجه شده بودند شیر زخمی از مقاومت باز ایستاده است و این بار گربه‌ای گرخیده! سر میز مذاکرات روبه‌روی آنها نشسته است. هر کس دیگری هم اگر بود با بیشتر از چند لقمه که به سمت گربه پرتاب کند از او پذیرایی نمی‌کرد.

آن روزها هر چه ما افراطی‌های نگون‌بخت فریاد زدیم جز با تمسخر و توهین پاسخ داده نشدیم. ما بی‌سوادهای ماجراجو براحتی به ته جهنم حواله داده شدیم و این متن‌ها را نیز از ته جهنمی که امیدواران خندان برای‌مان به ارمغان آورده‌اند می‌نویسیم. شاید فریاد می‌زنیم که در سال‌های بعد که فرزندمان در اوج جوانی و نیرومندی در رابطه با چرایی پر کردن قلب رآکتور اراک با بتن طلبکارانه از ما پرسش کرد، لااقل به او بگوییم ما همه توان‌مان را صرف کردیم و گفتیم.

و باز می‌گوییم و هیچ از اینکه در این معامله به اعتراف دوستداران صدیق دولت روحانی (مانند ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی، ده‌باشی سازنده فیلم‌های تبلیغاتی روحانی و…) سر مملکت‌مان کلاه رفته است خوشحال نیستیم و به هیچ عنوان هم علاقه‌ای به برپایی جشن «دیدید گفتیم» نداریم.

شاید در نهایت بتوانیم دولتمردان را از خواب خوش مستی بیرون بیاوریم تا لااقل به ما که ته جهنمیم که نه بلکه به مردمی که چشم به راه آفتاب تابان برجام کاغذی‌اند توضیحات لازم را بدهند و لااقل متوجه این امر شوند که امضای آمریکا پای چک نتیجه مذاکرات بلامحل است.

روح برجام چیست؟/ 2 میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردندتحریم سفید، غارت سیاه؛ آمریکا عوض می‌شود؟

علیرضا قربانی در سرمقاله روزنامه خراسان نوشت:

روی کاغذ همه‌چیز خوب پیش می‌رود. سخنگویان رسمی و فارسی‌زبان وزارت امور خارجه آمریکا هم رسماً اعلام می‌کنند که واشنگتن در مسیر برخورداری ایران از مواهب برجام، مانعی ایجاد نمی‌کند. بااین‌همه، جز بر روی صفحات کاغذ و مصاحبه‌های دیپلماتیک در برابر دوربین‌ها، مشکلی برطرف نشده و در عرصه عملی، به اذعان رئیس‌کل بانک مرکزی «تقریباً هیچ‌چیز» از برجام عاید جمهوری اسلامی نشده‌است. پر بیراه هم نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا هم در جواب مخالفان برجام در آمریکا اعلام کرده که ایران فقط به حدود سه میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده‌اش دست‌یافته است، دارایی‌هایی که از ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار درباره آن سخن می‌گویند. ناگفته نماند که آن ۳ میلیارد دلاری هم که جان‌کری از آن حرف می‌زند، احتمالاً یک میلیارد و هفتصد میلیون دلارش به پولی مربوط می‌شود که آمریکایی‌ها از محل دارایی‌های مسدود شده ایران در قبال آزادی جاسوسان خود مجبور به پرداخت شدند و حتی بخشی از آن را نقداً و دودستی در فرودگاه تهران تحویل دادند، که البته ربطی به برجام و مذاکرات آن نداشت و باید دستگیری جاسوسان آمریکایی را به‌حساب جای دیگر گذاشت.

اما تحریم سفید؛ تحریم سفید به پدیده‌ای اطلاق می‌شود که درحالی‌که ایران بر اساس توافق برجام و روی کاغذ حق برخورداری از بعضی امتیازها ازجمله دسترسی و برداشت از حساب‌های مسدود شده‌اش و نیز انتقال دارایی‌ها به ایران و انجام معاملات با طرف‌های خارجی را کسب کرده است، عملاً در همه این زمینه‌ها به در بسته می‌خورد.

سامانه پیام سوئیفت بر روی بانک‌های ایرانی باز است، اما آن‌طرف خط تقریباً هیچ بانک معتبری اجازه نقل‌وانتقال ارز نمی‌دهد، گروه‌های دیپلماتیک و اقتصادی پرشمار و انبوه به ایران سفر می‌کنند، اما کمتر تفاهم‌نامه‌ای به مرحله انعقاد قرارداد تجاری و اجرا نزدیک می‌شود.

ظاهراً همه لبخند می‌زنند و تعارف تکه‌پاره می‌کنند، اما عملاً آب در همان مسیر پیش از برجام جریان دارد. واقعیت آن است که برابر خبرهایی که چندان هم از دید خبرنگاران و تحلیل‌گران پنهان نمی‌ماند، آمریکایی‌ها هم‌زمان با تعلیق برخی تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، نسخه جدیدی از تحریم‌ها را علیه کشورمان اعمال می‌کنند که به آن «تحریم سفید» اطلاق می‌شود.

به این معنی که همان گروه‌های دیپلماتیک آمریکایی که در دوران تحریم سیاه و ظالمانه فرودگاه به فرودگاه و پایتخت به پایتخت سفر کردند و با تطمیع و تهدید طرف‌های تجاری ایران را وادار به قطع مناسبات با ایران کردند، در دوران پسابرجام هم چمدان‌هایشان را بسته‌اند و بیشتر با تطمیع و وعده بعضی امتیازات و در مواردی هم تهدیدهایی در لفافه جلوی راه افتادن مبادلات تجاری با ایران ایجاد مانع می‌کنند. چیزی که خودشان آن را تحریم سفید می‌خوانند.

این مسئله در اظهارات مقام‌های رسمی کشورمان که با آمریکایی‌ها رابطه نزدیک‌تری دارند و به‌خوبی می‌دانند طرف مقابلشان چه می‌کند، دیده می‌شود؛ طوری که وزیر امور خارجه بارها به تعابیر مختلف از آمریکایی‌ها می‌خواهد که در رابطه میان ایران و جهان دخالت نکنند. نمونه آن گفتگو با اشپیگل است که آقای ظریف می‌گوید: «ما از آمریکا تنها یک درخواست داریم و آن اینکه خود را قاطی مبادلات تجاری کشورها و بانک‌های بزرگ با ایران نکنند» مسئله‌ای که به زبان دیگری در پایان آخرین دور مذاکرات با جان‌کری هم تکرار شد. این همان تحریم سفید است که حتی اگر قابل‌اثبات هم باشد، به‌ظاهر نقض برجام شمرده نمی‌شود!

در کنار تحریم سفید، غارت سیاه واشنگتن در دست‌اندازی به پول‌های چند ده سال مسدود شده ایران در آمریکا به بهانه‌های واهی ادامه دارد که آخرین مورد آن حکم عالی‌ترین مرجع قضایی آمریکا برای دزدی آشکار دو میلیارد دلار از دارایی‌های ایران است که مهم‌ترین واکنشی که به آن نشان داده شد این بود که آقای ظریف اعلام کرده که ایران این حکم را به رسمیت نمی‌شناسد و آمریکا باید آن را پس دهد!

این نوشته نقدی بر قرارداد برجام نیست، که از سوی رئیس‌جمهور محترم منع شده است، اما ادعایی بر نقض برجام از سوی طرف بدعهدی چون ایالات‌متحده آمریکا هست. برداشت غیرقانونی از دارایی‌های به ظلم مسدود شده ایران، صورت بدتری از تحریم است، چراکه در تحریم، ما را از بعضی حقوق مشروع درصحنه جهانی محروم کردند، اما این اقدام رسماً غارت اموال مردم ایران توسط آمریکایی‌هاست.

بر اساس قرارداد برجام بعضی محدودیت‌ها نسبت به ایران برطرف می‌شود، اما خیلی آسان جایش با بهانه‌هایی چون تحریم‌های موشکی و دفاعی و ادعای مضحک حمایت از تروریسم و … پر می‌شود و حالا که آشکارا اموال ایران را غارت می‌کنند اگر برجام با ادامه تحریم سفید ایران نقض نشود، چگونه نقض خواهد شد؟ در صورت تن دادن به چنین تفسیر سهل‌انگارانه‌ای از برجام، باید منتظر فشارهای بیشتر و گسترش آن در حوزه‌های دیگر باشیم.

 هرچند روشن است که جایی از کار اشکال دارد، اما خوشبختانه وزیر امور خارجه کشورمان به‌صراحت از ضرورت احساس نتایج برجام در زندگی مردم به‌عنوان شرط ادامه برجام سخن گفته است. مهم این است که هر طور شده، آمریکا مجبور به عقب‌نشینی از تحریم سفید شود و از بدعهدی دست بردارد و مسیر اشتباه خود را در برابر ملت ایران اصلاح کند، یا دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ هزینه‌های نقض برجام توسط هم‌پیمان خود را بپذیرند.

روح برجام چیست؟/ 2 میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردند دیوار کوتاه کتاب

در سرمقاله روزنامه اعتماد آمده است:

وقتی که اظهارات خطیب محترم نماز جمعه تهران را در جمعه گذشته دیدم و خواندم، قدری فکر کردم که آیا می‌توان در برابر این اظهارات سکوت کرد؟ هدف تخطئه یا مقابله با این جملات و دیدگاه نیست، بلکه هدف اصلی فهم و تحلیل واقعیتی است که در پس این سخنان نهفته است. ابتدا ببینیم چه گفته شده است: «خطیب نماز جمعه تهران به برگزاری نمایشگاه کتاب در روز ١۴ اردیبهشت اشاره کرد و گفت: «در نمایشگاه کتاب از کشورهای مختلف کتاب به نمایش گذاشته می‌شود و برخی می‌خواهند فرهنگ‌شان را این‌گونه تزریق کنند. اگر خدای‌نکرده در بین این کتاب‌ها یک کتاب گمراه‌کننده باشد و یک جوان آن را بخرد و به خانه ببرد و به واسطه آن، خواهر، برادرش یا پدر و مادرش را نیز گمراه کند، شما (مسوولان) تا قیامت گرفتار عذاب الهی خواهید بود. بنابراین این شوخی نیست بلکه باید دید چقدر قدرت کنترل از طرف مسوولان ذی‌ربط وجود دارد. وی ادامه داد: بنده زمانی که در سپاه بودم برخی‌ را مامور کردند تا ببینند چه کتاب‌هایی عرضه می‌شود و طبق گزارشی که آورده شد کتاب‌های گمراه‌کننده منکر خدا، ضدانقلاب به نمایش درمی‌آید. ما که نمی‌خواهیم با این نمایشگاه پز بدهیم. اصلا نمایشگاه کتاب اینچنینی را نمی‌خواهیم. چرا باید درهای کشور بر کتاب‌هایی باز شود که این کتاب‌ها می‌تواند جامعه ما را از مسیر حق منحرف کند. توصیه می‌کنم عده‌ای کارشناس و آشنا به فرهنگ غلط ضداسلامی را مامور کنیم کتاب‌هایی را که به نمایشگاه وارد می‌شود، بررسی کنند و اجازه ندهیم این کتاب‌های ضداسلامی و خدا وارد کشور شود؛ آیا این حرف بدی است؟!»نخستین نکته‌ای که در خصوص این اظهارات باید به آن توجه کرد این است که گویی تنها راه نجات و رستگاری و هدایت به راه درست و نیز دوری از انحراف، جلوگیری از دسترسی به کتاب‌هایی است که خوب نیستند یا حداقل این شرط لازم است. روشن است که کتاب خوب و کتاب انحرافی از دیدگاه گوینده چیست. البته ایشان در سخنان خود مصداقی را بیان نکرده‌اند، ولی با کم و زیاد می‌توان تمامی این کتاب‌ها را به‌جز آنچه تعدادی نویسنده خاص می‌نویسند را واجد صفت انحرافی دانست. ولی مساله اصلی این نیست، زیرا ممکن است کسی همه اینها را انحرافی بداند، ولی نه‌تنها مانع نشر آنها نشود، بلکه از نشر آنها استقبال کند. زیرا هدایت یافتن افراد را نه از طریق مطالعه متن انحرافی که به واسطه دست نیافتن او به کتاب یا متن هدایتی می‌داند و گروه اخیر یقین دارند که می‌توانند این‌گونه کتاب‌های هدایت‌کننده را در تیراژ وسیع و حتی ارزان در اختیار مردم قرار دهند، لذا از بابت اثرات سوء و انحرافی سایر کتاب‌ها بر مردم نگران نیستند. همان‌طور که پیش از انقلاب چنین بود و کسی مانع از انتشار سایر کتاب‌ها نمی‌شد، ولی نیروهای مذهبی در بند عدم انتشار آن کتاب‌ها نبودند، بلکه برعکس از آن استقبال هم می‌کردند، چرا که با وجود آن کتاب‌ها زمینه را برای پذیرش افکار خود مناسب‌تر می‌دیدند.

نکته دوم این است که مشکل آقایان نه در وجود آن کتاب‌های انحرافی، بلکه در فقدان و نبود کتاب‌های هدایت‌کننده موردنظرشان است. از بس پشت برخی از نویسندگان به حمایت‌های مادی گرم شد از نوآوری و خلاقیت مانده‌اند، در حالی که پیش از انقلاب برعکس بود. کافی است به بودجه نهادهای مذهبی نگاه کنیم که پیش از انقلاب صفر بود و الان صدها میلیارد تومان است ولی دریغ از یک اثرگذاری مثبت ناشی از خروجی این نهادهای بودجه‌بگیر. سومین نکته‌ای که مورد توجه گوینده محترم قرار ندارد این است که تا کی می‌خواهند یا می‌توانند جلوی انتشار نظرات دیگران را بگیرند. شاید جوانان امروز، هزار برابر آنچه کتاب می‌خوانند را از طریق اینترنت و ماهواره و سایر روش‌ها به دست می‌آورند، آیا ممکن است جلوی این‌گونه دسترسی را گرفت که مبادا کسی منحرف شود؟ آیا از این طریق نمی‌خواهیم مسوولیت زاویه پیدا کردن جوانان را از خودمان به عهده دیگران بیندازیم؟ وظیفه شماست که کتاب بنویسید، آیا می‌توان کارنامه خود را بیان کرد؟

نکته دیگر این است که کتاب به عنوان یک مساله فرعی در اثرگذاری فکری درآمده است. الان مثل ۵٠ سال پیش نیست. وقتی که مطالعه هر فرد ایرانی به طور متوسط در روز چند دقیقه است (فقط کتاب‌های غیردرسی) و افراد بیشترین نظر و اطلاعات را از طریق ماهواره، رادیو و تلویزیون، فیلم و تئاتر و روزنامه و اینترنت کسب می‌کنند، چرا باید فشار را بر صنعت کتاب گذاشت که تیراژ آن حتی به زیر ١٠٠٠ نسخه رسیده است؟

مگر نه این است که این قاعده «الناس حریص علی ما منعه» در میان مسلمانان رایج و شناخته شده است. اگر به این قاعده باور دارید، پس چرا مردم را از مطالعه یا رسیدن چیزی منع می‌کنید تا در نتیجه این منع به آن حریص‌تر شوند؟ فرض کنیم که جلوی دسترسی و انتشار این کتاب‌ها را گرفتیم، بعدش چه خواهد شد؟ آیا به تولید کتاب‌های هدایت‌کننده موردنظر منتهی خواهد شد؟ یا آنکه تعدادی افراد کم‌سواد و سودجو شروع به کتاب‌سازی می‌کند و مطالب سطحی و تکراری را به خورد جوانان می‌دهند که با نخستین مواجهه با اندیشه‌های دیگران، تمام آن مطالب سطحی را بالا می‌آورند و راه دیگری را پیش خواهند گرفت؟

ظاهرا خطیب محترم توجه ندارند که کتاب‌های مورد نظر ایشان در صورت ممنوعیت در قالب‌های گوناگون و از طریق اینترنت به راحتی و مجانی و در تیراژهای نامحدود در اختیار مردم قرار می‌گیرد که کتاب‌های کاغذی موجود در بازار هیچ اهمیتی در برابر آنها از زاویه موردنظر گوینده محترم ندارد.

این نگرش در بهترین حالت مبتنی بر یک نگاه نادرست است که رویگردانی دیگران از آنچه را که حق می‌داند، ناشی از عوامل بیرونی می‌داند. گویی همه باید ساکت شوند تا حرف ما شنیده شود و چون دیگران ساکت نخواهند شد، پس حرف ما نیز شنیده نخواهد شد. مگر آنکه این سخن ما واجد ویژگی‌هایی شود که شنیدن آن را در کنار سایر صداها مطلوب و مطبوع کند. تا آنجا که یادمان می‌آید قرار نبوده که در جمهوری اسلامی محدودیتی برای انتشار اندیشه‌های غیراسلامی باشد، اینها پیش از انقلاب بارها و بارها گفته شده است. اصولا انسداد اندیشه بدترین عوارض را دارد. مرحوم مطهری بیش از همه کوشید که این ذهنیت را به چالش بکشد. نه به دلیل اینکه ایشان طرفدار اندیشه انحرافی بود بلکه به این دلیل که بیش از همه با انحراف مخالف بود.

خطیب محترم گمان می‌کنند منحرف شدن دیگران به واسطه مطالعه چنین کتاب‌هایی است. در حالی که اصلا چنین نیست. آنها که به واسطه خواندن کتاب نظرشان عوض می‌شود باید مورد احترام قرار گیرند، چون ممکن است مطالب خوب‌تری هم به آنان داده شود و دوباره نظرشان برگردد. آنچه را که خطیب نماز جمعه انحراف جوانان دیده‌اند، بیشتر ناشی از عملکردهاست.

۲روح برجام چیست؟/ 2 میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردند میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردند!

محمدجواد اخوان در یادداشت روزنامه جوان نوشت:

هرچند وعده داده می‌شد که با وقوع توافق ایران با قدرت‌های غربی در پرونده هسته‌ای، تحریم‌های ظالمانه غرب برداشته می‌شود، اما اکنون تقریباً بر همه مسجل شده که تفاوت دوره پسابرجام با پیشابرجام «تقریباً هیچ!» است که البته مورد اذعان برخی چهره‌های دولتی همچون ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز قرارگرفته است. اما در عین‌حال تجربه دیگری که در سال‌های اخیر به دست آورده‌ایم عبارت است از «دستبردهای پساتوافق»، به این معنا که طرف غربی در هر مرحله از توافق با اخذ امتیازهای قابل‌توجهی اعلام توافق برای لغو بخشی از تحریم‌ها را می‌نماید و در کمتر از چند هفته مبلغی معادل آنچه عاید ایران در توافق بوده است را با ترفندی دیگر اخذ می‌کند.

 اولین نمونه این تجربه را در توافق موسوم به ژنو۳ داشتیم که در آن مبلغ ۲/۴ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران(که ظالمانه توسط امریکا بلوکه ‌شده بود) آزاد شد و در مقابل ما بخشی از دستاوردهای صنعت هسته‌ای خود را کنار نهادیم. دیری نپایید که محکمه‌ای در امریکا ساختمان یک مؤسسه وابسته به جمهوری اسلامی ایران را در امریکا مصادره کرد و مبلغی بیش از آنچه برای ایران آزاد شده بود را به طریقی دیگر مورد دستبرد حقوقی قرار داد.

این ماجرا در روزهای اخیر نیز تکرار شده و اکنون در حالی که در صدمین روز اجرای برجام هستیم و همگان منتظر اولین پرتوهای این آفتاب تابان(!) هستند، دادگاهی دیگر مبلغ ۲ میلیارد دلار از دارایی‌های ملت ایران را مورد دستبرد حقوقی قرار می‌دهد و این در حالی است که به اذعان وزیر خارجه امریکا کل مبلغی که طی این ۱۰۰‌روزه در اختیار طرف ایرانی قرارگرفته است، ۳ میلیارد دلار است.  به‌نظر می‌رسد این معامله حقیقتاً «برد- برد» البته تنها برای طرف امریکایی است.

به این معنا که اگر تا پیش از توافق این دارایی‌ها به لحاظ مالکیت متعلق به ایران و به‌صورت مسدود شده در اختیار امریکا بود، اینک با این ترفند حقوقی مالکیت آنها را نیز در اختیار می‌گیرد و برد دیگر آن بهره‌برداری‌های رسانه‌ای سیاسی کاذبی است که در دنیا از قبل توافق می‌نماید.  اما در این میان نکته‌ای نیز تا حدودی مغفول واقع می‌شود. از دشمن- هر اندازه که بزک هم شده باشد- انتظاری به‌جز دشمنی نمی‌رود، اما چرا ما به دست خودمان شرایط را برای تیز شدن حربه‌های دشمن فراهم می‌کنیم. برای روشن شدن موضوع کافی است به برخی روایت‌های رسمی که در حول ‌و حوش این ماجراست، اندکی دقت کنیم.

 عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام روز جمعه سوم اردیبهشت در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی ایرنا در وین، می‌گوید: «ماجرای[۲ میلیارد دلار] مربوط به پولی است که در سال ۲۰۰۳ سپرده‌گذاری شده است. سال ۲۰۰۸ به بعد درگیر مسائل قضایی و دادگاه می‌شود، تا الان بانک مرکزی طی روال قضایی چند بار فرجام‌خواهی کرده و سرانجام منجر به پایان مراحل قضایی البته از دید طرف امریکایی و مصادره اموال شده است.»

حال به‌ دقت، ‌جزئیات مورد اشاره ایشان را مرور می‌کنیم. بنا به تصریح عراقچی، این پول در سال ۲۰۰۳ میلادی(۱۳۸۲ هجری شمسی) در امریکا سپرده‌گذاری شده است. این بدان معنا است که بانک مرکزی ایران در سال ۱۳۸۲ این پول را از درآمدهای ملی ایران در یک بانک امریکایی (سیتی بانک) سپرده‌گذاری می‌کند. درآمد فروش نفت ایران در این سال تقریباً ۳۸ میلیارد دلار بوده است. این بدان معناست که بانک مرکزی ایران درآمد حاصل از فروش ۱۹ روز نفت ایران را در این بانک سپرده‌گذاری کرده است.

یک سال پیش ‌از این سپرده‌گذاری، یعنی در سال ۲۰۰۲ میلادی، جرج بوش، رئیس وقت جمهور امریکا در سخنانی جنجالی ایران را در زمره کشورهای «محور شرارت» معرفی و آشکارا ایران اسلامی را به حمله نظامی تهدید کرد. در چنین شرایطی بود که حتی آنهایی که در خواب دوستی با امریکا بودند، به خود آمده و تا حدی بیدار شده‌اند. حال این پرسش پیش می‌آید که بانک مرکزی دولت وقت- دولت هشتم که در ادبیات سیاسی به ‌عنوان دولت اصلاحات شناخته می‌شود- مبلغ قابل‌ توجهی از اموال ملت ایران را در دل کشور متخاصمی که از حمله نظامی به ما سخن می‌گوید سپرده‌گذاری می‌کند؟ به‌عبارت ‌دیگر در حالی که طرف مقابل آشکارا از قصد خود برای خونریزی و کشتار ملت بی‌گناه ایران سخن می‌گوید، ما برای رونق اقتصادی طرف متخاصم خود دارایی‌های خود را تقدیم وی می‌کنیم!

جالب اینجاست که مسئولان وقت دولت موسوم به اصلاحات از تجربه بلوکه شدن اموال ملت ایران در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی درس نگرفتند و بار دیگر بخشی از سرمایه مردم را خاضعانه در مشت طرف مقابل قراردادند و به ‌این ‌ترتیب حربه دشمن را مؤثر نمودند.  اینجا لازم است که به همین مناسبت به نکته‌ای موشکافانه که در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مکرراً مورد تأکید قرار می‌گیرد اشاره شود و آن را می‌توان در ذیل عنوان «دغدغه‌های پسابرجامی» دسته‌بندی نمود.

 اگر ۱۳ سال پیش در اثر غفلت مسئولان وقت دولت اصلاحات حجم قابل‌توجهی از دارایی‌های ملت ایران به چنگال دشمن می‌افتد که چندین سال بعد و دقیقاً در روز مبادا، همین دارایی‌ها را از ملت ایران دریغ ورزیده و به یغما برند، هیچ بعید نیست که چنین رویدادی در زمان کنونی نیز تکرار شود.

چرا عجیب باشد اگر بشنویم برخی از مدیران خوش‌خیالانه به‌حساب اینکه در دوره پسابرجام دیگر تحریمی نیست و تقابل جای خود را به تعامل داده است، فضایی برای تحرک دشمن چه در داخل جغرافیای ایران و چه درباره سرمایه‌های ایرانی(اعم از مالی و انسانی) فراهم آورند که خدای ‌ناکرده در آینده به حربه‌ای دیگر برای دشمن بدل شود. هرچند بر یغما رفتن ۲ میلیارد دلار باید افسوس خورد، اما شاید از برکات آن همین عبرت و بصیرتی باشد که باید در مقابل «نفوذ پسابرجامی» به خرج داد!

روح برجام چیست؟/ 2 میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردنددفاع از آمریکایی ها!

محمدکاظم انبارلویی در یادداشت روزنامه رسالت نوشت:

تعصب ملی و غیرت دینی اجازه نمی دهد که دستبرد آمریکایی ها به منابع مالی ملت در این کشور را رها کنیم و با بی‌انصافی، دولت قبل را به جای آمریکا مورد حمله قرار دهیم. آقای جهانگیری در نشست مدیران عامل بانک‌های خصوصی و دولتی به موضوع دستبرد آمریکایی‌ها به منابع مالی ایران در آمریکا اشاره می کند و می گوید:

«دستبرد به منابع مالی ایران ارتباطی به دولت تدبیر و امید ندارد. متاسفانه دولت قبل بی تدبیری کرد و با علم به اینکه آمریکایی ها پایبندی به مقررات بین المللی ندارند تصمیم گرفته شد بخشی از منابع ارزی بانک مرکزی برای خرید اوراق مدیریت شود، لذا ۲ میلیارد دلار اوراق آمریکایی خریداری شد که امروز از این طریق زمینه دستبرد و مصادره آن فراهم شده است.» (۱)

درباره دفاعیات جهانگیری از عملیات دزدانه آمریکا و متهم کردن دولت قبل چند نکته وجود دارد که در زیر به آن اشاره می شود؛

۱- دولت قبل برای دور زدن تحریم‌ها راه‌های مختلفی را در پیش گرفت از جمله با همان پول‌های بلوکه شده بخشی از وجوه نقد را تبدیل به ۱۳ تن طلا نمود و آن را وارد کشور کرد. آن زمان طلا هر اونس ۶۰۰ دلار بود که بلافاصله به ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ دلار رسید.

باید دولت فعلی به دولت قبل افتخار کند که اولاً، بخشی از منابع مالی کشور را از خطر دستبرد نجات داد. ثانیاً، ارزش آن را به دو برابر نیز افزایش داد. از آن زمان تاکنون قیمت طلا هر اونس ۱۲۰۰ دلار کمتر نشده است.

۲- یکی از راه‌های فرار از خطر بلوکه شدن، تبدیل ذخایر وجه نقد به شبه نقد یا در حکم وجه نقد بود که مصداق آن همین خرید اوراق بود. اولاً، از زمان قطع رابطه ایران و آمریکا بیش از ۳۰ میلیارد دلار از منابع مالی ما در آمریکا ضبط و بلوکه شده است و دولت موسوی نتوانست با قرارداد الجزایر آن را به کشور برگرداند. آمریکا بخواهد به منابع ما دستبرد بزند از آن ۳۰ میلیارد دلار برمیدارد نه از این ۲ میلیارد دلار! ثانیاً، دولت تدبیر و امید ۳ سال است روی کار است، چرا برای صیانت از همین ۲ میلیارد دلار تدبیر نکرد؟

۳- آقای جهانگیری می‌گوید؛ دولت قبل با علم به اینکه آمریکاییها پایبندی به مقررات بین المللی ندارند این تصمیم را گرفت! سوال این است؛ شما که این علم را داشتید چه طور ۳ سال رفتید با دیپلماسی لبخند مذاکره کردید و پای سندی را امضا کردید و با علم به اینکه آمریکاییها پایبندی به مقررات بین المللی ندارند زیرساخت صنعت هسته‌ای کشور را بی‌نتیجه به تاراج دادید و به قول سیف هیچ چیزی هم به دست نیاوردید؟

۴- دولت قبل نه توافقی با آمریکاییها امضا کرده بود و نه احترامی برای کدخدا قائل بود و نه دست شیطان بزرگ را فشرد. شما که توافق کردید و احترام کدخدا را رعایت می‌کنید، این مصادره چرا باید در دوره شما، آن هم پس از ۳ سال تدبیر مملکت‌داری اتفاق بیفتد؟

۵- آقای جهانگیری به جای اینکه یقه دزد را بگیرد و این سرقت را مورد مذمت قرار دهد، یقه اهل خانه را گرفته که چرا مثلا فلان پنجره را باز گذاشتید تا دزد بیاید بخشی از اموال ما را ببرد؟! شما ۳ سال وقت داشتید آن پنجره را ببندید. تازه با آن دزد هم صحبت کردید اموال را برگرداند و برنگردانده است. شما اهل تدبیر هستید یا دولت قبل که بخش عظیمی از دارایی‌های ایران را با تدبیر به کشور برگرداند و نه تنها هزینه‌ای نداشت بلکه در تجدید ارزیابی‌ها معلوم شد ارزش آن دو برابر شده است!

۶- اینگونه حمله ناجوانمردانه به دولت قبل نوعی دفاع از آن است. در این حمله شعور مردم نادیده گرفته می‌شود. بی‌تردید روزی مردم در برابر این خلاف‌گویی‌ها موضع می‌گیرند. حمله بد به دولت قبل نوعی تطهیر و نیز توجیه عمل زشت دزدی آمریکایی‌هاست و نوعی آدرس غلط دادن به مسائل جاری است آن هم به هنگام فروش آب سنگین اراک که گفته می شود به یک سوم قیمت واقعی بوده است. (۲)

۷- اگر اقدام دولت قبل در خرید اوراق، بی تدبیری بود چرا آمریکایی ها در همان دولت قبل که روابط ایران و آمریکا به اوج تشنج و تیرگی خود رسیده بود آن را مصادره نکردند؟ چرا مصادره این دو میلیارد دلار در دولت تدبیر، آن هم پس از توافق با کدخدا و تعهد آمریکایی ها برای آزاد کردن منابع بلوکه شده صورت می گیرد؟!

پی نوشت ها:
۱- واحد مرکزی خبر ۴/۲/۹۵
۲- اخبار بیست و سی شبکه ۲ سیما ۴/۲/۹۵

روح برجام چیست؟/ 2 میلیارد دلاری که دوم خردادی‌ها به امریکا هدیه کردندآفریقای جنوبی؛ شریک قابل اتکا

 جاوید قربان اوغلی در سرمقاله روزنامه ایران نوشت:

سفر آقای جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی در رأس یک هیأت بلندپایه متشکل از چند وزیر و امضای اسناد همکاری دو کشور در حوزه‌های انرژی، سرمایه‌‌گذاری، کشاورزی، مدیریت منابع آب، بیمه و فرهنگ و هنر فرصتی مناسب برای ایران است تا پس از ۲۰ سال پس از فروپاشی آپارتاید و از سرگیری روابط با این کشور به ساماندهی مناسبات خود با یکی از قدرت‌های نوظهور جهان بپردازد. در همین رابطه می‌توان به نکات ذیل اشاره‌ای ولو به اجمال کرد.

روابط ایران با آفریقای جنوبی در دوران پسا آپارتاید در بخش سیاسی همواره روندی رو به رشد داشته است. در طول ۲۰ سالی که از روی کارآمدن دولت دموکراتیک غیرنژادی آفریقای جنوبی می‌گذرد، این روابط سیاسی با افت و خیزهایی روبه‌رو بوده است با این حال باتوجه به ساختار حکومت و سوابق حزب حاکم در رابطه با غرب در دوران آپارتاید از یکسو و مواضع ایران در حمایت از مبارزات ضد آپارتاید همواره مقامات آفریقای جنوبی نگرش مثبتی به کشورمان داشته‌اند.

 حمایت آفریقای جنوبی از ایران در جریان چالش هسته‌ای که از سال ۲۰۰۲ به یک بحران بین‌المللی تبدیل شده بود، همواره مورد انتقاد غربی‌ها بود با این حال این کشور با تمام توان در آژانس بین‌المللی هسته‌ای و شورای امنیت قویاً از ایران حمایت کرد که نکته قابل اتکایی برای گسترش روابط سیاسی با این کشور به شمار می‌رود. هرچند در پرتو شرایط ناشی از بحران هسته‌ای همه کشورها از جمله آفریقای جنوبی به دلیل محدودیت‌های قطعنامه‌ها و تحریم‌های بین‌المللی و نگرانی از مجازات‌های سیاسی و اقتصادی در روابط خود با ایران با حزم و احتیاط گام برمی‌داشتند.

در حوزه اقتصادی تا قبل از اعمال تحریم‌های ناشی از پرونده هسته‌ای علیه ایران، روابط دوکشور با اینکه در حد ظرفیت‌ها نبود ولی در سطح قابل قبولی ارزیابی می‌شد. سرمایه‌گذاری‌های آفریقای جنوبی در ایران در «پارس جنوبی» و «تلفن همراه» از جمله مواردی است که از آنها می‌توان به عنوان نماد روابط دو کشور یاد کرد.

سرمایه‌گذاری شرکت «ساسول» در حوزه پتروشیمی با مشارکت شرکت ملی پتروشیمی ایران که به آریا- ساسول معروف است و همچنین شرکت ام‌تی‌ان (MTN) آفریقای جنوبی با شرکای ایرانی تحت نام ایرانسل در حوزه تلفن‌های همراه از جمله موفق‌ترین سرمایه‌گذاری‌های خارجی انجام شده در ایران بود. اهمیت این دو پروژه در این است که این پروژه‌ها در قالب همکاری مشترک (Joint Venture) بود که طرف آفریقای جنوبی علاوه بر تأمین سرمایه انتقال تکنولوژی در ریسک سرمایه‌گذاری نیز مشارکت داشت. امری که حتی شرکت‌های بزرگ اروپایی، ژاپن و کره نیز تاکنون نیز در چنین قالبی با ایران وارد همکاری اقتصادی و سرمایه‌گذاری در این حجم نشده‌اند.

هر چند شوربختانه باید اذعان کرد که با آغاز تحریم‌ها روابط اقتصادی ایران با آفریقای جنوبی به دلیل اعمال فشارهای فراوان رو به افول نهاد، با این حال در حوزه سیاسی روابط هرچند محتاطانه همچنان وجود داشت. از این منظر گسترش روابط سیاسی و اقتصادی ایران با افریقای جنوبی در دوران پسابرجام به لحاظ سیاسی و اقتصادی از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا این کشور از اعضای گروه صنعتی ۲۰ دنیاست. اقتصاد رو به رشد این کشور به دنبال منابع باثبات در حوزه اقتصاد انرژی است و ایران با دارا بودن منابع غنی انرژی و ثبات سیاسی حاکم، از جمله کشورهای قابل اتکا در این زمینه است.

در حوزه نفت به عنوان ستون اصلی روابط دو کشور در سالیان گذشته که بیش از ۹۰ درصد روابط اقتصادی را شامل می‌شد، ایران قبل از تحریم‌ها یکی از بزرگ‌ترین تأمین کنندگان نفت این کشور بود. متأسفانه در دوران تحریم فروش نفت ایران به این کشور قطع شد که اینک یکی از برنامه‌های وزارت نفت، بازگردان اوضاع به شرایط قبل از تحریم‌هاست. واردات آفریقای جنوبی روزانه ۵۵۰ هزار بشکه نفت از منابع تأمین انرژی جهان است. ضمن اینکه این کشور در حوزه دستیابی به انرژی‌های پاک نیز پیشرفت‌های قابل توجهی را به دست آورده است.

با توجه به شرایط جدید انرژی در جهان، تنوع تأمین کنندگان و محرومیت چند ساله ایران که از دست دادن بازارهای مطمئن را به دنبال داشت؛ در شرایط کنونی هر چند توقع بازگشت به شرایط قبل از تحریم در تأمین نفت مورد نیاز آفریقای جنوبی غیرواقع بینانه است ولی با وجود این، هدف ما باید کسب سهمیه حداکثری قابل قبول از نیاز رو به رشد این کشور به انرژی باشد.

از یاد نبرده‌ایم که به دلیل تقارب سیاسی، تا قبل از اعمال تحریم‌ها، آفریقای جنوبی یکی از مشتریان باثبات حوزه نفت ما بود و حتی زمانی که در سال ۱۹۹۶ بیل کلینتون قانون داماتو علیه ایران را تصویب کرد، این کشور از این قانون که مانع سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز می‌شد تبعیت نکرد و حتی خرید نفت را از ایران افزایش داد. لذا ایران باید تلاش و سیاستگذاری خود را بر کسب سهم قابل توجه در تأمین انرژی این کشور متمرکز نماید. البته باید توجه داشت که دستیابی به این مهم منوط به اراده سیاسی کشورمان و درک درست برنامه‌ریزان از بازار متنوع انرژی است ضمن اینکه ایران باید در این زمینه از انعطاف بالایی برخوردار باشد.

در حوزه همکاری‌های چندجانبه، آفریقای جنوبی از اعضای گروه صنعتی ۲۰، پیمان BRICS‌ (اقتصادهای نوظهور شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) گروه ۷۷ و جنبش غیرمتعهدها هست و با توجه به اینکه از اعتبار خوبی در دنیا برخوردار است، می‌تواند شریک قابل اتکای ایران در حوزه وسیع قاره آفریقا و جهان باشد. ایران نیز می‌تواند از ظرفیت‌های این کشور در حوزه انرژی، صنایع و معادن و کشاورزی بهره برده و پیوندهای خود را در این زمینه‌ها تحکیم کند.

همچنین با توجه به ظرفیت بالای آفریقای جنوبی در حوزه صنعت، معدن و کشاورزی، این کشور می‌تواند جایگزین خوبی برای برخی از شرکت‌های غربی در این بخش‌ها برای کشورمان باشد بخصوص اینکه آفریقای جنوبی برخلاف غربی‌ها برای همکاری‌های اقتصادی خود مابه‌ازای سیاسی مطالبه نمی‌کند. دیگر اینکه این کشور به عنوان قدرتمندترین اقتصاد در حوزه کشورهای آفریقا می‌تواند شریک قابل اتکایی برای ایران در این قاره رو به رشد باشد.

از منظر استراتژیک، قرار گرفتن ایران در قلب جهان اسلام و آفریقای جنوبی در مهم‌ترین بخش قاره وسیع آفریقا در شرایط متلاطم و بی‌ثبات کنونی منطقه، فرصت مناسبی را برای همکاری‌های جنوب- جنوب برای توسعه صلح و دموکراسی در منطقه و جهان پیش روی دو کشور قرار می‌دهد.

آفریقای جنوبی در زمره کشورهای باثبات و تأثیرگذار در حوزه روابط بین‌الملل بوده و مورد احترام نهادهای بین‌المللی است و در شرایط افزایش اعضای دائم شورای امنیت یکی از کاندیداهای مطرح برای کسب کرسی عضویت دائم شورای امنیت است که در حوزه سیاست خارجی برای ایران حائز اهمیت است.

 از یاد نبریم که آفریقای جنوبی کشوری است که ماندلا را در دل خود پروراند، سیاستمداری که جهان مدیون او و ایده‌های بی بدیل در سیاست‌ورزی و پیوند اخلاق با سیاست است. چنین کشوری با وجود افت و خیزهای سیاسی پسا ماندلا که همگی از آن آگاهیم، هنوز شایستگی آن را دارد که شریک قابل اتکایی برای ایران قلمداد شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: