تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ - ۰۹:۲۳ کد مطلب 96950

در گفتگوی میدان 72 با یکی از فعالان صنعت ژلاتین مطرح شد:

هیچ مجوز شرعی برای واردات ژلاتین های وارد شده به کشور وجود ندارد/اجازه انجام آزمایشات برای سلامت ژلاتین ها در گمرک صادر نشده است

فرهاد فرهنگی تولید کننده ژلاتین در کشور ژلاتین های وارداتی را با منشا خوکی معرفی کرد و با توجه به انجام آزمایشات متعدد اظهار داشت مامطمئن هستیم که این ژلاتین ها خوکی هستند.نتایج آزمایشات در اختیار دولت قرار گرفته اما گوش شنوایی وجود ندارد و طرف وارد کننده دروغ میگوید که ژلاتین ها خوکی نیستند.

با توجه به حاشیه های اخیر در خصوص واردات بی رویه حجم عظیمی از ژلاتین های خوکی به کشور خبرنگار میدان۷۲ به سراغ تنها تولید کننده ژلاتین در ایران رفت و خواستار  توضیحاتی در خصوص جزئیات این موضوع شد.

فرهاد فرهنگی مدیرعامل شرکت تولید کننده ژلاتین در کشور در مورد فعالیت شرکتهای موجود در تولید ژلاتین گفت: دو شرکت بودند که یکی از آنها تعطیل شد، ما هم کارخانه خود را با چنگ و دندان حفظ کردیم.
حدود شصت و پنج درصد ژلاتین دنیا از خوک است، بقیه ش از پوست و استخوان گاو است که قیمت آنها بالاتر است.ژلاتین گاوی کلا در دنیا گران تر است.ژلاتین گاوی چیزی حدود هشت دلار است که ژلاتین خوکی را با قیمت حدود پنج شش دلار وارد میکنند .قیمت آنها هم در گمرک مشخص است که نمیتوان ژلاتین گاوی را به این قیمت وارد کشور کرد، البته اگر ژلاتین گاو را وارد کنند ما میتوانیم با قیمت پایین تر با آنها رقابت کنیم.

وی افزود: یک قراردادی نیز با دانشگاه تربیت مدرس بسته شده است که به آزمایشات این ژلاتین ها میپردازد و در بدو ورود این محصولات مشخص میکند از نوع گاوی هستند یا خوکی.

فرهنگی در مورد منشاء این ژلاتین ها افزود: البته این ادعا وجود دارد که محصولات وارد شده مورد آزمایش قرار گرفته اند اما هیچ آزمایشی نشده است،یک آزمایشی را تحت عنوان pcr را مطرح میکنند که در واقع برای گوشت است و برای ژلاتین جواب غلط میدهد و اداره استاندارد هم در جریان این موضوع است اما با وجود ادعای آنها مبنی بر انجام این آزمایشات، هیچ آزمایشی در گمرک صورت نگرفته است.

فرهنگی اضافه کرد: راه برای واردات این محصولات باز شده است و فضا به گونه ای است که ژلاتین هشت دلاری گاو باید با ژلاتین پنج دلاری رقابت کند.علاوه بر اینکه این ژلاتین ها از نظر شرعی حلال نیست، چون از پوست خوک است و آزمایشی هم روی آنها صورت نگرفته.

وی در خصوص عدم صدور مجوز شرعی برای این نوع ژلاتین ها افزود: با توجه به اینکه هیچ آزمایشی روی این ژلاتین های وارداتی صورت نگرفته و به تایید نماینده ولی فقیه نرسیده است با مجوز قلابی که از چین یا کشورهای دیگر وارد کننده دریافت میکنند اقدام به دور زدن قانون مینمایند.

وی در خصوص اهداف پشت پرده ی واردات این محصولات اضافه کرد: البته واردات این نوع محصولات همه گیر شده است و به حرام و حلال این خوراکی ها توجهی نمیشود.
هدف خاصی که پشت این قضایا نهفته برای سودجویی افراد هست.وقتی کنترل و برنامه ریزی برای واردات محصولات نباشد این مسائل رخ میدهد و کسی هم هوای صنعت داخل را ندارد.

مالک تنها تولید کننده ژلاتین در کشور تصریح کرد: در حال حاضر تنها کارخانه ما که متعلق به بخش خصوصی هست باقی مانده است و کارخانه دیگری که در مشهد بود و دولتی بود بعلت راندمان پایین ورشکست شد.کارخانه ها هم عظیم و باارزش هستند که تولید بالایی دارند که بخاطر سودجویی یک عده ای از دست رفتند.

وی در خصوص منشاء این ژلاتین ها افزود: ما با انجام آزمایشات مطمئن هستیم که این ژلاتین ها خوکی هستند.نتایج آزمایشات در اختیار دولت قرار گرفته اما گوش شنوایی وجود ندارد و طرف وارد کننده که دروغ میگوید که ژلاتین ها خوکی نیستند.البته این وارد کننده ها خصوصی هستند و با وجود اینکه رانت بزرگی پشت سرشان ندارند با رشوه های کوچک به انجام کار خود میپردازند و افرادی در همین حد در حال نابودی صنایع هستند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: