تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ - ۱۱:۴۴ کد مطلب 97092

عراقچی :هدف سیف مخاطبان خارجی بود

/ روند حل مشکلات بانکی کند است/ سرقت ۲ میلیارد دلاری ثابت کرد نباید از نظام مالی آمریکا استفاده کنیم

 

به گزارش میدان ۷۲ سیدعباس عراقچی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: دیپلماسی به کار گرفته شده از طرف رئیس کل بانک مرکزی را قبول دارد.

سیف در آمریکا گفته بود برجام هیچ عایدی برای کشور نداشته است. عراقچی گفت: رئیس کل بانک مرکزی در پی دیپلماسی بانکی در آمریکا بود. وی افزود: هدف سیف مخاطبان خارجی بود و برای تسهیل روابط بانکی تلاش کرد.

معاون وزیرامورخارجه گفت: روندحل مشکلات بانکی با طرف های خارجی کند است.

عراقچی افزود: کارشکنی وزارت خزانه داری آمریکا، تسهیل نکردن روابط بانکی و نگرانی برخی بانک های اروپایی مهم ترین علل هستند.

عباس عراقچی در برنامه «تیتر امشب»

معاون وزیرامورخارجه تاکید کرد: مشغول نبرد برای تحقق اهداف کشور هستیم، نباید از رویارویی با طرف خارجی سوء تعبیر شود.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده گفت: اذعان جان کری در اطمینان دادن به بانک های اروپایی برای همکاری با ایران نتیجه دیپلماسی درست ما بود.

عراقچی درباره آمار و ارقامی که از طرف آمریکایی ها درباره اموال ایران منتشر می شود، گفت: به جوسازی آمریکایی ها در ارائه ارقام دارایی های ما نباید توجه کرد.

معاون وزیر امور خارجه افزود: پول فروش نفت به هند، چین و ژاپن به راحتی قابل دسترسی است.

عراقچی با اشاره به مبادلات اقتصادی ایران با سایر کشورها بر اساس ارزی بجز دلار خاطرنشان کرد: ما در اغلب مبادلاتی که با شرکای ژاپنی، چینی، هندی و غیره عمدتا براساس واحدهای ارزی آن کشورهاست و تمامی مبادلات اقتصادی ما با این کشورها بر پایه ارزی بجز دلار است، ذکر این نکته حائز اهمیت است که ایران نیز اصرار دارد تا در مبادلات اقتصادی خود با سایر کشورها براساس واحدی بجز دلار مبادلات اقتصادیش را نجام دهد.

عباس عراقچی در برنامه «تیتر امشب»

معاون وزیرامورخارجه در ادامه تصریح کرد: رفع تحریم های مالی ایران در بانک های بین المللی امری زمان بر است زیرا ما نزدیک به ۱۰ سال، تحریم بانکی بودیم و عملاً با سیستم های بین المللی تعامل و رابطه ای نداشتیم، در این مدت طولانی تحولات زیادی در امور بانکداری اتفاق افتاده است که رفع کامل آنها زمان بر است اگرچه به نظر می رسد این روند به کندی صورت می گیرد که آن نیز در صحبتهای رئیس بانک مرکزی ایران رفع و رجوع شد.

عراقچی در پاسخ  به اینکه آیا شرایط کشور به قبل از تحریم ها برگشته یا نه گفت: هنوز به شرایط قبل از تحریم ها بازنگشته ایم.

عراقچی افزود: تحریم استفاده از دلار و نظام بانکی آمریکا(یوترن) جزو تحریم های اولیه است و ربطی به موضوع هسته ای ندارد، ضمن اینکه اصولا ما مایل به استفاده از این سیستم مالی نیستیم.

عراقچی گفت: یکی از اهداف انقلاب اسلامی این بود که  از وابستگی به سیستم مالی آمریکا و دلار رها شویم. وی افزود: ورود به سیستم مالی آمریکا خطرات خودش را دارد از جمله همین اقدام اخیر دادگاه فدرال آمریکا در توقیف حدود ۲ میلیارد دلار از داریی های کشورمان.

وی افزود: تجربه تلخ سرقت ۲ میلیارد دلاری از دارایی هایمان ثابت کرد نباید از نظام مالی آمریکا استفاده کنیم.

عراقچی اقدام دیوان عالی آمریکا در نوقیف ۲ میلیارد دلار دارایی های ایران را محکوم کرد. مسئول پیگیری برجام در وزارت امور خارجه گفت: حکم دادگاههای آمریکایی در توقیف اموال ایران بی اعتبار است ؛ نباید در گذشته دادگاههای آمریکا را به رسمیت می شناختیم.

سیدعباس عراقچی گفت: به دنبال راههای حقوقی و سیاسی هستیم تا حقوق کشورمان را استیفاد کنیم و به سفارت سوییس حافظ منافع آمریکا در تهران یادداشت اعتراضی داده ایم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: حل مشکلات بانکی سرعت گرفته اما زمان بر است.

عباس عراقچی در برنامه «تیتر امشب»

مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان درباره مراوده ایران و آمریکا بر سر فروش آب سنگین اراک، گفت: به رسمیت شناختن ایران در فروش بین المللی آب سنگین اتفاقی مثبت است.

عراقچی بار دیگر موضوع موشکی را خط قرمز کشور اعلام کرد و گفت: سیستم دفاعی و موشک های ما به هیچ وجه قابل مذاکره نیست. وی افزود: در برجام موضوع موشکی و هسته ای کاملا از هم جداست.

عراقچی تصریح کرد: با جدیت ما در مذاکرات موضوع موشکی کشور در حاشیه امنیت قرار گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: قرار نیست پس از برجام روابط ما با آمریکا عادی شود؛ دشمنی های آمریکا ادامه دارد.

وی همچنین درباره بد عهدی ها و مشکلات اجرای برجام افزود: تشخیص نقض برجام و عمل متقابل آن با هیئت پیگیری برجام است.

عراقچی درباره دیگر مباحثی که در مذاکرات با آمریکایی ها مطرح می شود گفت: به غیر از موضوع هسته ای فقط در مورد تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی در دو کشور با آمریکا گفتگو کردیم.

معاون وزیر امور خارجه همچنین درخصوص فرایند فروش آب سنگین اراک گفت: اضافه آب سنگین تولیدی کشور را در انباری در عمان نگه داری می کنیم تا زمان فروش آن برسد.

عراقچی این موضوع را که آمریکایی ها کشورمان را مجبور به نگهداری آب سنگین اضافی در کشوری ثالث کرده است، تایید نکرد.

* منبع: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: