تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ - ۱۸:۰۶ کد مطلب 97203

دیدار ظریف با نمایندگان کنگره آمریکا

به گزارش پایگاه ۵۹۸، کنفرانس مطبوعاتی و هفتگی حسین جابری انصاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد. جابری‌انصاری در ابتدای سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه گفت: منطقه ما دستخوش تحولات درونی و بیرونی است و برخی از دولت‌ها تلاش دارند در برابر آن ممانعت به عمل آورند. سیاستی که تحولات طبیعی […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، کنفرانس مطبوعاتی و هفتگی حسین جابری انصاری سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

جابری‌انصاری در ابتدای سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه گفت: منطقه ما دستخوش تحولات درونی و بیرونی است و برخی از دولت‌ها تلاش دارند در برابر آن ممانعت به عمل آورند. سیاستی که تحولات طبیعی سیاسی و غیرسیاسی را نمی‌پذیرد سیاست عقیمی است و در نهایت در برابر اراده مردم منطقه تسلیم خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه سپس به درگیری‌های اخیر در منطقه قره‌باغ اشاره کرد و در این زمینه اعلام کرد: صراحتا اعلام کردیم که تشدید درگیری و ایجاد ناامنی می‌تواند نتایج خطرناکی داشته و کمربند ناامنی را در کل منطقه گسترش دهد. از دولت‌های آذربایجان و ارمنستان درخواست کردیم به سمت حل مسالمت آمیز این موضوع پیش بروند و آمادگی داریم در این موضوع در صورت تمایل دو دولت نقش آفرینی کنیم.

هرگونه مداخله خارجی بدون هماهنگی با دولت سوریه به تشدید بحران منجر می‌شود

وی در ادامه با اشاره به تحولات سوریه نیز گفت: هرگونه مداخله خارجی بدون هماهنگی با دولت سوریه تنها به تشدید بحران منجر خواهد شد. می‌بایست تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در هماهنگی کامل با دولت سوریه انجام شود.

دیدار ظریف با نمایندگان کنگره آمریکا در نیویورک

جابری‌انصاری در بخشی از سخنان خود به موضوع اقدام دادگاه آمریکا در دست‌اندازی ۲ میلیارد دلاری به اموال بلوکه شده ایران اشاره‌ای داشت و در این زمینه گفت: در سطح بین المللی برخی قدرت‌ها قوانین بین المللی را آشکارا نقض می‌کنند. ظریف در سفر به نیویورک با چند تن از نمایندگان کنگره آمریکا نیز دیدار و گفتگو کرد.

اقدام دادگاه آمریکا بر خلاف مبانی و اصول بین‌المللی است

وی همچنین گفت که آمریکا قوانین داخلی خود را حاکم بر قوانین بین المللی قرار داده است که خلاف قوانین بین‌المللی است. به لحاظ سیاسی هیچ اراده‌ای در آمریکا برای پایان بخشیدن به بی اعتمای و برخورد با منافع ملی ملت ایران وجود ندارد.

جابری‌انصاری اظهار داشت:‌ نکته دوم در زمینه سیاسی این است که توافق برجام توافقی در یک موضوع خاص بوده و شرایط حاکم بر روابط راهبردی ما با آمریکا دستخوش تغییر نشده است.

وی در ادامه درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت: انتخابات، مسئله داخلی آمریکاست، هر دولتی سر کار باشد تصوری از منافع ملی آمریکا را پیگیری خواهد کرد.
درباره مسائل داخلی کشورها سیاست خاصی را پیگیری نمی‌کنیم.

سیاست ایران بر خلاف عربستان اجتناب از تشدید بحران‌ها است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه به مسئله حج و رایزنی‌های انجام شده با طرف سعودی در این زمینه اشاره کرد و گفت: گفتگوهایی انجام شد، متاسفانه دولت سعودی بر خلاف ادعاهایش مبنی بر اینکه حج غیرسیاسی است اما عملا در اعزام هیئت سازمان حج ایران تاخیر ایجاد کرد، در سومین تاریخ اعلام شده بالاخره هیئت ایرانی اعزام شد. تکرار کرده‌ایم که انجام حج در سال جاری منوط به طی شدن روال طبیعی بین سازمان حج ایران و عربستان است.

وی همچنین افزود:‌ متاسفانه تعامل عربستان برخلاف ادعاهایش بوده و در صورتی که شرایط در زمینه تامین امنیت و صدور روادید زمینه‌اش فراهم نشود که این از مسئولیت‌های دولت میزبان حج است، عربستان به مسئولیت‌های خود عمل نکرده است. البته تصمیم نهایی در این خصوص توسط مراجع ذیربط به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید.

جابری‌انصاری گفت: سیاست ایران بر خلاف عربستان اجتناب از تشدید بحران‌ها است، اما این را هم گفته‌ایم که صبر جمهوری اسلامی ایران هم حد و حدودی دارد.

چین برای حضور در اجلاس سیکا از ایران دعوت کرده است

سخنگوی وزارت خارجه درباره حضور در اجلاس سیکا نیز گفت: چین برای حضور در اجلاس سیکا از ایران دعوت کرده و ایران نیز پذیرفته اما وزیر امور خارجه به این سفر نخواهد رفت و سطح شرکت در این اجلاس بعدها اعلام خواهد شد.

وی سپس درباره دستگیری رضا ضراب نیز افزود: درباره دستگیری رضا ضراب در آمریکا اگر تصمیمی گرفته شود به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید و مراجع ذی ربط نیز درباره جزئیات این موضوع اطلاع رسانی خواهند کرد.

توافقات درباره اس ۳۰۰ در حال اجرایی شدن است

جابری‌انصاری همچنین درباره مراحل اجرایی شدن قرارداد اس‌۳۰۰ هم گفت: توافقات درباره اس ۳۰۰ در حال اجرایی شدن است و امیدواریم مسیر طبیعی خود را طی کند.

وی درباره حضور ایران در اجلاس تمدن‌ها که در باکو پایتخت آذربایجان برگزار می‌شود هم گفت: مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اجلاس گفتگوی تمدن‌ها در باکو شرکت خواهد کرد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: