تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ - ۲۳:۰۵ کد مطلب 97347

مومنی‌: انقلاب اسلامی خط قرمز مرحوم فردی بود

به گزارش مشرق، در مراسم سومین سالگرد درگذشت مرحوم امیرحسین فردی که دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه در حوزه هنری برگزار شد، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی با بیان اینکه در طول ۳ سالی که از درگذشت این شخصیت برجسته ادبیات انقلاب می‌گذرد، روزی نبوده که به یادش نبوده باشم، اظهار کرد: این […]

به گزارش مشرق، در مراسم سومین سالگرد درگذشت مرحوم امیرحسین فردی که دوشنبه ۶ اردیبهشت ماه در حوزه هنری برگزار شد، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی با بیان اینکه در طول ۳ سالی که از درگذشت این شخصیت برجسته ادبیات انقلاب می‌گذرد، روزی نبوده که به یادش نبوده باشم، اظهار کرد: این شخصیت از هر حیث بر روی نزدیکان و دوستانش تاثیر گذاشته است و جایشان در میان ما خالی است.

* مومنی‌شریف: انقلاب اسلامی خط قرمز مرحوم فردی بود

وی ادامه داد: وظیفه‌ای که شخصیت‌هایی همچون فردی بر عهده داشتند، امروز بر دوش ماست. اهدافی که آقای فردی در مسجد جواد الائمه دنبال می کردند، دوستان و همکارانشان در این مسجد دنبال می‌کنند. به ویژه جایزه کتاب شهید حبیب غنی‌پور که در ادبیات داستانی کشورمان جریان‌ساز بوده و هست.

مومنی‌شریف با بیان اینکه مرحوم فردی به ادبیات انقلاب اسلامی اعتقاد داشت، عنوان کرد: با آنکه مرحوم فردی شخصیتی مهربان داشتند اما در این‌گونه زمینه‌ها اهل مسامحه نبودند. در میان دوستان فردی، همه نوع آدمی وجود داشت، اما در مسائل مرتبط با انقلاب اسلامی، آقای فردی انسان متعصبی بودند. خاطرات فراوانی در این زمینه دارم که البته شاید صلاح نباشد در میان رسانه‌ها برخی خاطرات گفته شود، چرا که احتمال دارد مخاطبان دچار بدفهمی از شخصیت ایشان شوند.

رئیس حوزه هنری با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی خط قرمز مرحوم فردی بود، گفت: در همه زمینه‌ها، به ویژه زمینه ادبیات و ادبیات داستانی فردی صحبت شده است. اما راجع به نویسندگی فردی کم حرف زدیم. ایشان در واقع در کنار روحیه معلمی که داشتند، نویسنده خوبی هم بودند. به ویژه در توصیفات، کمتر نویسنده ای را به قوت آقای فردی می‌دانم. البته در برخی موارد، ممکن بود با ایشان اختلاف نظر داشته باشم. چرا که ایشان بیشتر پیرو مکاتب کلاسیک بودند. اما یکی از سخت‌ترین بخش‌های نویسندگی، توصیفات است که آقای فردی در این زمینه خیلی زبردست بودند و در این بخش، نویسنده به این قوت، خیلی کم داریم.

مومنی در پایان گفت: امیدوارم مرحوم فردی از ما راضی باشند و سال‌های بعد فرصتی باشد تا به ویژه دوستان ایشان راجع به بعد نویسندگی‌شان بیشتر صحبت کنند.

* قزوه: رهبر معظم انقلاب بیش از ۱۰ صفت خوب برای فردی برشمردند/ ما شاگردان مکتب ادبی انقلاب اسلامی هستیم

علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری که در مراسم سومین سالگرد درگذشت مرحوم امیرحسین فردی سخن می‌گفت، با اشاره به درگذشت ایشان، اظهار کرد: وقتی پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت درگذشت آقای فردی را می‌خواندم و با دیگر پیام‌های ایشان که برای درگذشت شخصیت‌های برجسته فرهنگی، هنری و حتی لشکری و دولتی صادر کرده بودند مقایسه می‌کردم، به این نتیجه رسیدم که پیامشان برای درگذشت مرحوم فردی از جنس دیگری است و نگاه ویژه‌ای به این شخصیت داشته‌اند.

وی افزود: در این پیام ایشان، بیش از ۱۰ ویژگی و صفت خوب در رابطه با مرحوم امیرحسین فردی گفته بودند. شاید خیلی از مردم امیرحسین فردی را نشناسند، اما کسانی که اهل ادبیات هستند، تاثیر ایشان نسبت به پرورش نویسندگان انقلابی را می‌دانند.

قزوه پس از قرائت مجدد پیام رهبر معظم انقلاب که در سال ۹۲ و به مناسبت درگذشت امیرحسین فردی صادر کرده بودند، گفت: در این پیام صفت هایی مثل متعهد، مجاهد، مومن، سخت‌کوش، پیش‌کسوت، انقلابی، برجسته بودن، باانگیزه بودن، ایمان راسخ، تلاش صادقانه از سوی رهبر معظم انقلاب نسبت به فردی گفته شده است. حضرت آقا، به کسی نان قرض نمی‌دهند و این گونه ویژگی‌ها را برای انسان‌هایی گفته اند که آن‌ها را دوست دارند.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری گفت: اکثر اهالی ادبیات تنها چند اثر از فردی، نظرشان را جلب کرده است، در حالی که ایشان آثار بسیاری دارد. همچنین امیرحسین فردی جزو افرادی است که در بزنگاه های انقلاب به میدان می‌آمد. در میان یادداشت‌هایی که برای درگذشت ایشان نوشته شد، یادداشت حسین قدیانی و همچنین یادداشت مهناز فتاحی نظر من را جلب کرد.

این شاعر کشورمان اظهار داشت: امروز احساسم این است که امیرحسین فردی در ادبیات ما حضور دارد و روحش بر ادبیات حوزه هنری سایه افکنده است. ما شاگردان مکتب ادبی انقلاب اسلامی هستیم و راه ایشان راهی است که ادبیات انقلاب اسلامی را به سرانجام می رساند. داستان انقلاب اسلامی در سال‌هایی دچار مشکلاتی شده بود، اما امیرحسین فردی ایستاد تا داستان انقلاب به معنای واقعی کلمه داستان انقلاب باشد و امروز نتایج آن را می بینیم.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: