تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ - ۰۴:۵۴ کد مطلب 97454

جعفرخان خار چشم ضدانقلاب از شرق تا غرب کشور بود

گذری بر زندگی شهید مبارزه با پژاک، محمد جعفرخانی؛ شهدای مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب خصوصاً در مقطع پس از اتمام دفاع مقدس، از مظلوم‌ترین شهدای ایران اسلامی هستند که خیلی از ما تصور درستی از آنها و نحوه شهادت و عملکردشان نداریم. گروه جهاد و مقاومت مشرق – شهدای مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب […]

گذری بر زندگی شهید مبارزه با پژاک، محمد جعفرخانی؛

شهدای مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب خصوصاً در مقطع پس از اتمام دفاع مقدس، از مظلوم‌ترین شهدای ایران اسلامی هستند که خیلی از ما تصور درستی از آنها و نحوه شهادت و عملکردشان نداریم.

گروه جهاد و مقاومت مشرق – شهدای مبارزه با گروهک‌های ضد انقلاب خصوصاً در مقطع پس از اتمام دفاع مقدس، از مظلوم‌ترین شهدای ایران اسلامی هستند که خیلی از ما تصور درستی از آنها و نحوه شهادت و عملکردشان نداریم. شاید یکی از دلایل این مظلومیت، تعداد کمتر این شهدا به نسبت شهدای دفاع مقدس و مدافعین حرم باشد و شاید کم‌کاری ما رسانه‌ای‌هاست که باعث می‌شود این عزیزان کمتر به نسل جوان معرفی شوند. شهید محمد جعفرخانی از جمله شهدای مبارزه با گروهک پژاک است که ۱۳ شهریور سال ۹۰ در ارتفاعات جاسوسان سردشت به شهادت رسید. برای آشنایی حداقلی با این شهید به همت مؤسسه حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس معاونت فرهنگی نیروی زمینی سپاه گفت و گویی با چند تن از همرزمانش انجام دادیم که ماحصلش را در قالب روایت زیر پیش رو دارید.

 نوجوان باصفای جنگ
محمد متولد سال ۴۴ در روستای ولاجرد تاکستان قزوین بود. از نوجوانان باصفای دوران جنگ بود که در مناطقی مثل خیبر، شلمچه، شیخ محمد و. . . جنگیده بود. بعد از جنگ و ایجاد یگان صابرین هم جزو اولین نیروهای داوطلب، عضو این یگان شد. چراکه فکر می‌کرد عضویت در صابرین می‌تواند زودتر او را به دوستان شهیدش برساند.

شهید محمد جعفرخانی در میان همرزمانش به «جعفرخان» معروف بود. یک فرمانده فوق‌العاده عملیاتی که خیلی خوب با نیروهایش کار می‌کرد و در مدت کوتاهی آنها را به بالاترین مرز آمادگی می‌رساند. یکبار که قرار شد نیروهای تازه‌وارد ۱۰۰ کیلومتر در کویر پیاده‌روی کنند، کمتر کسی فکر می‌کرد این بچه‌ها از عهده چنین آموزشی بربیایند، خصوصاً آنکه باید در مدت آموزشی، با گوشت خامی که در اختیارشان قرار داده شده بود، خودشان را سیر کنند! اما عملکرد خوب جعفرخان باعث شد تا نیروهایش به درجه‌ای از آمادگی و ورزیدگی برسند که بتوانند از پس این آموزش سخت بربیایند.

 برای رضای خدا
«برای خدا، به یاری خدا، برای رضای خدا»؛ جعفرخان هر وقت می‌خواست صحبتی بکند، کلامش را با این واژه‌ها آغاز می‌کرد. بعد هم دعای فرج را می‌خواند و این حکایت از شیخ مفید را تعریف می‌کرد که یک روز آقا را در سرداب ملاقات می‌کند و امام به شیخ می‌فرمایند به شیعیانم بگو: «اگر می‌خواهید من در حق شما دعا کنم، شما نیز برای فرج من دعا کنید.» توصیه جعفرخان به نیروها و همرزمانش این بود که همیشه قبل از شروع هر کاری دعای دسته جمعی فرج بخوانید.  جعفرخان اگرچه یک فرمانده گردان بود، اما روحیه بسیجی داشت و اگر غذای فرماندهان غیر از غذای نیروهای دیگر بود، آن را نمی‌خورد و همسفره نیروهایش می‌شد. یک بسیجی به تمام معنا که زیارت عاشورای بعد از نماز صبحش ترک نمی‌شد و همیشه جیب‌هایش پر بود از دعاهای کارتی زیارت عاشورا، توسل و ناحیه مقدسه که بسیار آنها را می‌خواند. او عاشق حضرت زهرا(س) بود و سجده‌های طولانی‌اش نشان از عبودیت و اخلاصش می‌داد.

 نبرد با ریگی
جعفرخان و نیروهایش در عملیات های بسیاری علیه ضد انقلاب شرکت کردند. یکبار قبل از تحویل سال ۸۸ بود که به مقابله با نیروهای عبدالمالک ریگی رفتند. قرار بود او و نیروهایش کمینی علیه جند‌الشیطان ترتیب بدهند. اما نیروهای ریگی از سمت دیگری رفتند و با بچه‌های نیروی انتظامی درگیر شدند. تا جعفرخان از موضوع مطلع شد، سریع بچه‌هایش را به سمت درگیری برد و توانستند یکی از فرماندهان جند‌الشیطان و چند نفر از نیروهایش را به هلاکت برسانند. عید هم که از راه رسید، فرماندهان تصمیم گرفتند او و گردانش را به مرخصی بفرستند، اما گفت «بچه‌ها بیایید عید را همین جا در منطقه باشیم و به جای ما گردان‌های دیگری به مرخصی بروند.» بچه‌ها هم قبول کردند. شهید محمد غفاری مأمور سفره هفت سین شد و جالب اینکه شهید شوشتری به گردان جعفرخان رفت و نفری ۴ هزار تومان به نیروهایش عیدی داد.

 پرواز در جاسوسان

نبرد با ضد انقلاب پژاک در شمالغرب، همان بهانه‌ای بود که روح بی‌قرار جعفرخان را به سوی پرواز سوق می‌داد. او و نیروهایش در ساعت چهار صبح روز ۱۳ شهریورماه به قدری به مواضع ضد انقلاب در ارتفاعات جاسوسان نزدیک شدند که صدای نفس‌های نفاق را می‌شنیدند. وقتی عملیات آغاز شد، ‌جفعرخان به سمت یکی از سنگرهای ضد انقلاب رفت، غافل از آنکه سنگر با مواد منفجره و ریموت مجهز شده و با انفجار آن، پاهای جعفرخان مجروح شد. اما او روی دو زانو نشست تا نیروها متوجه زخمش نشوند. در همان حال بچه‌ها را به ادامه عملیات تشویق کرد و خودش نیز به سمت دشمن تیراندازی می‌کرد. درگیری ساعتی طول کشید در طی این مدت جعفرخان اجازه نداد امدادگر به زخمش رسیدگی کند تا مبادا نیروها با دیدن مجروحیت او، روحیه‌شان را از دست بدهند. عاقبت وقتی که تنها چند متر به دهانه کانال تروریست‌ها مانده بود، خمپاره‌ای کنار جعفرخان و علی بریهی از نیروهایش اصابت کرد و هر دو به شهادت رسیدند.
*روزنامه جوان

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: