تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ - ۱۰:۰۰ کد مطلب 97636

آمریکا اف ۲۲ را در دریای سیاه به پرواز درآورد

۲ فروند جنگنده پیشرفته اف ۲۲ آمریکا برای نخستین بار از زمان تقویت حضور نظامی واشنگتن در شرق اروپا، بر فراز دریای سیاه به پرواز درآمدند.

به گزارش میدان۷۲،  اقدام آمریکا در به پرواز درآوردن ۲ فروند هواپیمای جنگنده پیشرفته اف ۲۲ ظاهرا با هدف اطمینان دادن به متحدان ناتو در اروپای شرقی نسبت به رویارویی با تجاوز روسیه بوده است.

این نخستین بار از زمان تقویت حضور نظامی آمریکا در شرق اروپاست که جنگنده های اف ۲۲ بر فراز دریای سیاه پرواز می کنند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سال ۲۰۱۴ میلادی قول داد تا وضعیت دفاعی کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا را ارتقا دهد. اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، بهانه لازم را برای کشورهای غربی به خصوص آمریکا فراهم کرده است تا حضور نظامی خود در شرق اروپا را گسترش دهند.

یک فروند هواپیمای سوخت رسان کی سی ۱۳۵ به همراه ۲ فروند جنگنده اف ۲۲ از انگلیس به سوی یک پایگاه هوایی در رومانی پرواز کرده اند.

دانیل لهوسکی فرمانده این اسکادران تاکید کرد: ما امروز اینجا هستیم تا توانایی خود را برای اعزام جنگنده های اف ۲۲ به هر جایی که مورد نیاز ناتو یا سراسر اروپا باشد، نشان دهیم.

اف ۲۲ پیشرفته ترین جنگنده آمریکایی است که امکان شناسایی آن توسط رادارها غیر ممکن بوده و به همین دلیل کنگره آمریکا فروش آن را به کشورهای خارجی توسط شرکت لاکهید مارتین ممنوع اعلام کرده است.

آمریکا ۱۲ فروند جنگنده اف ۲۲ را در پایگاه هوایی در شرق انگلیس مستقر کرده است. شریل کلینکل سخنگوی نیروی هوایی آمریکا نیز تاکید کرد: افزایش تعداد هواپیماهای مستقر شده در سال ۲۰۱۶ میلادی به نیروهای آمریکایی اجازه خواهد داد تا حضور نظامی خود در سراسر مرزهای شرقی اروپا را گسترش دهند.

وی تصریح کرد: ما می خواهیم قادر به انجام عملیات در موقعیت های مختلفی باشیم.

ناتو روی دریای سیاه به طور ویژه‌ای تمرکز کرده است چرا که قصد دارد با افزایش حضور نظامی روسیه در کریمه مقابله کند.

منبع : قم فردا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: