تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ - ۱۰:۲۷ کد مطلب 97679

ظریف بر گسترش روابط تجاری ایران و اروگوئه تاکید کرد

مقامات اروگوئه‌ در دیدار با وزیر خارجه ایران از تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی با هدف فعال‌سازی مراودات فیمابین و ایجاد ساز و کار بانکی و تقویت تبادلات بهداشتی، مواد غذایی، انرژی و ورزشی خبر دادند.

به گزارش میدان۷۲،  رائول سندیک معاون رئیس‌جمهور و رئیس مجلسین سنا و نمایندگان اروگوئه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص راه‌های تحکیم مناسبات دوجانبه و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به چشم‌انداز روابط ۲ کشور اظهار داشت: روابط ۲ کشور همواره دوستانه و حسنه بوده است، امیدواریم سفر جنابعالی، زمینه‌ساز گسترش مناسبات دوجانبه در تمام عرصه‌ها شود.
ظریف با تشریح ضرورت‌های جدید در عرصه‌های دوجانبه و چندجانبه در پرتو نقش برجسته  و سازنده جمهوری اسلامی ایران در تحولات منطقه  و همچنین موقعیت اروگوئه به‌عنوان عضو غیردائم شورای امنیت گفت: تهران و مونته ویدئو می‌توانند، رایزنی‌های مستمر خود را در خصوص تحولات و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی ارتقا بخشند.
وی خاطرنشان کرد: روابط دوجانبه می‌تواند با گسترش رایزنی‌های تجار، صاحبان صنایع ۲ کشور افزایش یابد و در این چارچوب روابط و مراودات مالی و بانکی حائز اهمیت فراوان است.
وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح زمینه‌های جدید همکاری‌های ۲ کشور اظهار داشت: مسئولیت‌های جنابعالی در ۲ حوزه اجرایی و قانون‌گذاری، امکان تعمیق همکاری‌های دوجانبه را در عرصه‌های قوای اجرایی و پارلمانی دوچندان می‌سازد.
ظریف با اشاره به دیدگاه‌های مشترک در عرصه جهانی تصریح کرد: ما در وزارت امور خارجه قائل به تعمیق مناسبات همه‌جانبه با کشورهای آمریکای لاتین هستیم و در گام اول با رفع مشکلات بانکی، فضای گسترده‌ای برای ارتقای همکاری‌های اقتصادی ۲ کشور گشوده خواهد شد.
رائول سندیک معاون رئیس‌جمهور و رئیس مجلس سنا و نمایندگان اروگوئه نیز در این دیدار اظهار داشت: تحولات و پیشرفت‌های زیادی نسبت به گذشته در جمهوری اسلامی ایران رخ داده است و تحریم‌ها موجب پایداری و موفقیت‌های شگرفی در جمهوری اسلامی شده و عملا رویکرد گسترش صادرات غیرنفتی ایران در نتایج این پایداری‌ها، شکل گرفته شده است.
معاون رئیس‌جمهور و رئیس مجلسین سنا و نمایندگان اروگوئه خاطرنشان کرد: ما در دوره تحریم‌ها، حامی جمهوری اسلامی ایران بوده‌ایم و اینک نیز در شرایط اجرای برجام امیدواریم با چشم‌اندازهای جدید در راستای منافع مشترک و گسترش همه‌جانبه گام‌های موثری برداریم.

سندیک در خصوص برنامه‌های اروگوئه برای پیشرفت مناسبات ۲ کشور گفت: ما بامقامات عالیه جمهوری اسلامی ایران به توافق رسیدیم که به زودی کمیسیون مشترک اقتصادی با هدف فعال‌سازی مراودات فیمابین و ایجاد ساز و کار بانکی و تقویت تبادلات بهداشتی، مواد غذایی، انرژی و ورزشی را در دستورکار قرار داده‌ایم.

معاون رئیس جمهور و رئیس مجلسین سنا و نمایندگان با تشریح آخرین تحولات بین‌المللی در عرصه فقر و نابرابری‌ها و چالش‌های محیط زیست و مشکلات متنوع بشریت افزود: جوامع انسانی با گرسنگی، فقر و بروز آلودگی‌ها در محیط زیست و آثار منفی آن بر زیست انسانی با مخاطرات جدی روبه‌رو هستند.
سندیک با تبیین مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت اظهار داشت: کاهش قیمت نفت بر اساس سیاست‌های حساب شده‌ای انجام گرفته و این امر آسیب‌های شدیدی بر توسعه اقتصادی و بروز بحران‌های اجتماعی به‌ویژه برای استقلال و حاکمیت ملی کشورهای مستقل به همراه داشته است.

منبع : خبرگزاری موج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: