تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ - ۱۵:۱۳ کد مطلب 97697

درگیری خونین پیشمرگه بارزانی با حشد الشعبی پس از اعلام آتش بس/ گزارش النجباء از جنایت نیروهای بارزانی درشهر «طوز خورماتو»/ آزادی ۴۹ خانواده عراقی از چنگال داعش +عکس و نقشه

گروه بین‌الملل مشرق – در درگیری‌های انجام شده بین نیروهای پیشمرگه کرد و عناصر الحشد الشعبی که بامداد دوشنبه در منطقه طوزخورماتو دنبال شد، ۱۲ نفر کشته شدند. طوزخورماتو یکی از مناطق مورد تنازع بین دولت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان عراق است که اواخر سال گذشته میلادی نیز شاهد برخی درگیری ها بین ترکمن […]

گروه بین‌الملل مشرق – در درگیری‌های انجام شده بین نیروهای پیشمرگه کرد و عناصر الحشد الشعبی که بامداد دوشنبه در منطقه طوزخورماتو دنبال شد، ۱۲ نفر کشته شدند. طوزخورماتو یکی از مناطق مورد تنازع بین دولت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان عراق است که اواخر سال گذشته میلادی نیز شاهد برخی درگیری ها بین ترکمن های شیعه و کردها بود.

عراق

عراق

نقشه طوزخورماتو

شلال عبدول جانشین شهردار منطقه طوزخورماتو درباره تلفات این درگیری‌ها گفت: ۱۲ نفر از جمله یک مبارز از نیروهای پیشمرگه و دو نفر از الحشد الشعبی به همراه ۵ غیر نظامی در این درگیری‌ها کشته شدند و بیش از ۲۰ نفر نیز از دو طرف زخمی شدند. بیشتر تلفات غیر نظامی در گلوله باران تانک های وابسته به پیشمرگه بر ضد مناطق جاقله و امام حسن عسکری ایجاد شد. بنا بر اعلام یک منبع پلیس از منطقه طوزخورماتو در نتیجه این درگیری ها همچنین مسیر اصلی تردد بین بغداد و کرکوک بسته شده بود که البته این مسیر امروز بازگشایی شد.

عراق

مسیر بغداد به کرکوک

البته نیروهای الحشد الشعبی و پیشمرگه های کرد هر کدام طرف مقابل را به پیش دستی در آغاز این درگیری ها متهم می کنند. حیدر العبادی نخست وزیر عراق با صدور بیانیه ای از ارتش خواست اقدامات نظامی لازم برای مهار اوضاع در طوخورماتو را در دستور کار قرار دهد. العبادی به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در این بیانیه ضمن تأکید بر ضرورت توقف این حوادث تأسف‌بار ابراز داشت: تماس‌هایی با تمامی رهبران برای کنترل این بحران و تمرکز تلاش بر ضد دشمن تروریستی مشترک یعنی داعش انجام شده است.

مقاومت اسلامى نُجَباء با صدور بیانیه اى به زبان عربى در خصوص اتفاقات رخداده در شهر “طوز خورماتو” واقع در استان صلاح الدین عراق، بر خروج هرچه زودتر و فورى نیروهاى بارزانی تاکید کرد.

این بیانیه مى افزاید: این گروهک جنایتکار به سرقت مغازه ها و سوزاندن منازل شهروندان بی گناه و بی دفاع و تجاوز به مساجد اکتفا نکرد، بلکه جنایات خود را تکرار کرده و با بمباران وحشیانه و برنامه ریزی شده این شهر مصیبت زده در راستای قتل عام ساکنان شهر و مجبور ساختن آنان به ترک خانه و کاشانه خویش و تحمیل سیاست امر واقع گام برداشت.

نُجَباء هشدار داد: گروهک بارزانی باید فوراً از منطقه عقب نشینی کرده و از بازی کردن با آتش دست بردارد، چراکه سیاست ما مذاکره در برابر مذاکره و اعمال قدرت در برابر قدرت است، و میدان جنگ تعیین کننده نهایی خواهد بود و بدانید کسی که هشدار داده معذور خواهد بود.

در این بیانیه همچنین خطاب به “فؤاد معصوم” آمده است: رییس جمهور که حافظ قانون اساسی کشور است، باید نظر خود را به روشنی در این خصوص بیان کند، او یا باید رییس عراق باشد و وظیفه خود در برابر قسمی که یاد کرده و وظیفه خود نسبت به جایگاهش در حفظ میهن، ملت و ثروت عراق را اداء کند و یا در کنار قومیت خود که اوضاع را متشنج کرده و به اینگونه افعال ناپسند دست زده قرار گیرد.
 

عراق

عراق

این درگیری ها در حالی دنبال شد که دو طرف دیروز توافق آتش بسی را با هم امضا کرده بودند. در همین راستا هادی العامری رئیس سازمان بدر عراق دیروز وارد این منطقه شد تا نشست‌هایی را با مقامات فرماندهی الحشد و پیشمرگه های کرد برای رسیدن به آتش بس فراگیر برگزار کند. العامری بعد از رسیدن به منطقه با نجم الدین کریم استاندار کرکوک و مقاماتی از الحشد الشعبی و پیشمرگه دیدار کرد و دو طرف بلافاصله به توافق آتش بس رسیدند. کریم در کنفرانس مطبوعاتی پس از این نشست بعضی مزدوران و عوامل نفوذی را به تلاش برای فتنه‌انگیزی و ایجاد بحران در طوزخورماتو متهم کرد.

عراق
 هادی العامری

العامری نیز در اظهاراتی تأکید کرد: هر نوع راهکار نظامی بین ساختارهای مردمی منطقه را رد می کنیم و هر نوع درگیری بین مردم چه ترکمن، چه عرب و چه کرد در طوزخورماتو را نمی پذیریم و به زودی به میز مذاکرات باز خواهیم گشت.

این درگیریها در حالی دنبال می شود که نیروهای پیشمرگ کرد و الحشد الشعبی دشمن مشترکی به نام داعش را در پیش روی خود دارند، اما در عین حال رویکردهای توسعه طلبانه جریان های کرد در عراق و سوریه که با حمایت و تشویق آمریکایی ها بر طبل تجزیه این دو کشور می کوبند، باعث بروز مشکلاتی به این صورت شده است.

از سوی دیگر مقتدا صدر رئیس جریان صدر عراق از دو روز پیش با صدور بیانیه ای از هواداران خود خواسته بود برای فشار بر مجلس نمایندگان جهت تمکین به آراء اکثریت نمایندگان و برگزار نشست های مجلس برای تصویب اصلاحات دولتی امروز دوشنبه تظاهرات میلیونی برگزار کنند. مجلس نمایندگان عراق به علت بحران سیاسی در این کشور نشست های خود را به حالت تعلیق در آورده است.

درگیری خونین حشد الشعبی عراق با پیشمرگه کرد پس از اعلام آتش بس/ آزادی 49 خانواده از چنگال داعش +عکس و نقشه/آماده انتشار

درگیری خونین حشد الشعبی عراق با پیشمرگه کرد پس از اعلام آتش بس/ آزادی 49 خانواده از چنگال داعش +عکس و نقشه/آماده انتشار
حمله شبه نظامیان پیشمرگه بارزانی به شهر شیعه و ترکمان نشین “طوزخورماتو”

ریاست پارلمان عراق بعد از این فراخوان اعلام کرد که نشست پارلمان عراق برای بررسی روند اصلاحات دولتی و آمادگی پارلمان برای حضور حیدرالعبادی نخست وزیر جهت ارائه کابینه پیشنهادی جدید خود فردا تشکیل جلسه خواهد داد. پیش از این، این جلسه قرار بود دیروز یک شنبه برگزار شود، اما عدنان الجنابی رئیس موقت پارلمان آن را به سه شنبه موکول کرد. به همین علت رئیس جریان صدر نیز برگزاری تجمع میلیونی هواداران خود را به تعویق انداخت.

البته احمد محجوب مشاور رسانه ای رئیس پارلمان عراق اعلام کرد که جلسه فردا به ریاست سلیم الجبوری برگزار خواهد شد. این نماینده پارلمان تأکید کرد که جلسه فردا نشستی فراگیر با حضور تمامی نمایندگان خواهد بود. وی گفت که الجبوری سعی خواهد کرد به راه حلی برسد که هیچ کس بازنده یا برنده آن نباشد و ملت عراق بیشترین سود را از آن ببرند.

از اوضاع امنیتی و تحولات میدانی جنگ بر ضد گروه‌های تروریستی در عراق خبر می‌رسد که نیروهای مشترک عراقی موفق شدن منطقه النویعمه در بخش الغدادی و ناحیه الدولاب در هیت در استان الانبار را از دست تروریست‌ها آزاد کنند.

درگیری خونین حشد الشعبی عراق با پیشمرگه کرد پس از اعلام آتش بس/ آزادی 49 خانواده از چنگال داعش +عکس و نقشه/آماده انتشار

درگیری خونین حشد الشعبی عراق با پیشمرگه کرد پس از اعلام آتش بس/ آزادی 49 خانواده از چنگال داعش +عکس و نقشه/آماده انتشار
حمله شبه نظامیان پیشمرگه بارزانی به شهر شیعه و ترکمان نشین “طوزخورماتو”

نیروهای مسلح عراق از سه محور به سمت اهداف از پیش تعیین شده حرکت کرده و خیلی زود خطوط دفاعی عناصر مسلح داعش را درهم شکستند. به این ترتیب آن ها منطقه دولاب در هیت را تحت کنترل خود گرفتند تا به آخرین گام ها برای پاکسازی نهایی این شهر نزدیک شوند.

در النویعمه نیز درگیری‌های سختی بین عناصر مسلح داعش با ارتش عراق ایجاد شد که در نهایت ارتش موفق به تسلط بر این منطقه شده و خسارت‌های جانی و مالی زیادی را به تروریست‌ها وارد کرد.

در محور عملیاتی شرق استان الانبار نیز درگیری‌های سختی بین عناصر عراقی با تروریست ها در جریان بود که در نتیجه این درگیری‌ها بیش از ۱۵۰ تروریست به هلاکت رسیدند.

در جنوب غرب فلوجه پیشروی زمینی نیروهای مهاجم با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های عراقی همراه بود که کانون تجمع گروه‌های تروریستی را در منطقه البوعیفان هدف قرار داده و ۸ مقر آن ها را تخریب کرد. همچنین یک منبع امنیتی از استان الانبار دیروز گزارش داد که هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی موفق شدند چهار تونل وابسته به داعش و یک بلدوزر آن ها را منهدم کنند. این اتفاق در منطقه البو دعیج واقع در شمال غرب فلوجه روی داده است.

عراق

 تونل داعش در فلوجه

در مناطق متفرق دیگر در غرب بغداد و موصل نیز درگیری‌ها بر ضد تروریست‌ها ادامه داشت، به گونه‌ای که منابع رسمی عراق از هلاکت و زخمی شدن بیش از ۱۴۰ عامل مسلح در این درگیری ها خبر می دهند.

همچنین نیروهای امنیتی عراق در اتاق فرماندهی عملیات بغداد ظهر امروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که نیروهای امنیتی در تیپ ۱۴ پیاده نظام در ادامه تحقق اهداف مورد نظر موفق شدند ۳۲ تروریست را به هلاکت رسانده و شش تن دیگر را زخمی کنند. آن‌ها سه خودروی حامل سلاح‌های فردی  و ۳ موتورسیکلت را منهدم کرده و راکبان آن را به هلاکت رساندند. همچنین این نیروها موفق شدند ۲۰۶ بمب و مین کار گذاشته شده را خنثی کنند.

نیروهای ارتش عراق در ادامه دستاوردهای نظامی خود موفق شدند ۴۹ خانواده متشکل از ۲۰۰ نفر را در چهار روستای جنوبی موصل از دست تروریست‌های داعش نجات دهند
. بیشتر این افراد را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند. این در حالی است که ساکنان سایر روستاهای این مناطق نیز منتظر رسیدن نیروهای ارتش هستند تا آن ها را از دست داعش نجات دهد. عناصر گروه‌های تروریستی در بسیاری از این موارد برای جلوگیری از پیشروی‌های نیروهای امنیتی عراق از این خانواده‌ها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

درگیری خونین حشد الشعبی عراق با پیشمرگه کرد پس از اعلام آتش بس/ آزادی 49 خانواده از چنگال داعش +عکس و نقشه/آماده انتشار
منطقه مخمور

تروریست‌های داعش برای انتقام‌گیری از شکست‌های اخیر جنایتی انسانی را مرتکب شده و ۲۸ غیرنظامی از یکی از روستاهای نزدیک به منطقه مخمور را قتل عام کردند. این افراد سعی داشتند به سمت مناطقی که تحت سلطه نیروهای پیشمرگه قرار دارد، فرار کنند.آن ها سعی داشتند از روستای الحمیدات در غرب مخمور فرار کنند، اما در دام تروریست ها گرفتار شده و اطلاعات موجود نشان می دهد که همگی آن ها امروز در داخل روستا تیرباران شده اند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: