تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ - ۱۶:۰۶ کد مطلب 97737

پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج ممکن نیست

رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: افزایش سه برابری تسهیلات ازدواج در بودجه ۱۳۹۵ با توجه به منابع محدود قرض‌الحسنه بانک‌ها نمی‌تواند عملیاتی شود برای اینکه بانک‌ها جهت پرداخت تسهیلات مذکور، منابع مالی محدودی دارند. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از خبرگزاری دانشجو، دکتر عبداالناصر همتی تاکید کرد: مصوبه اخیر مجلس در خصوص افزایش تسهیلات […]

رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: افزایش سه برابری تسهیلات ازدواج در بودجه ۱۳۹۵ با توجه به منابع محدود قرض‌الحسنه بانک‌ها نمی‌تواند عملیاتی شود برای اینکه بانک‌ها جهت پرداخت تسهیلات مذکور، منابع مالی محدودی دارند.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از خبرگزاری دانشجو، دکتر عبداالناصر همتی تاکید کرد: مصوبه اخیر مجلس در خصوص افزایش تسهیلات ازدواج کارشناسی نبود که به یکباره پیشنهاد و بلافاصله تصویب شد و تسهیلات ازدواج ۳۳۰ درصد افزایش یافت. 
 
وی گفت: البته ما خوشحال هستیم از اینکه مردم عزیز بتوانند جهت امر خیر ازدواج مبالغ بالاتری را دریافت کنند و قطعاً ثواب آن برای مدیران و مسئولان بانکی نیز بسیار زیاد است اما به هر حال باید منابع مالی این کار نیز بررسی شود. 
 
رئیس شورای هماهنگی بانک‌ها افزود: از سال گذشته تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان از منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها کاهش یافته است. در ۷ سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات ازدواج به ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر پرداخت شده و هم‌اکنون نیز ۴۵۰ هزار تقاضا در سامانه بانک مرکزی ثبت‌شده که از این تعداد ۱۵۰ هزار تقاضا مربوط به بانک ملی ایران است. 
 
وی با بیان اینکه در سال گذشته ۸۰۰ هزار فقره تسهیلات ازدواج پرداخت شده است ، گفت: در سال گذشته شبکه بانکی ۲۴۰۰ میلیارد تومان بابت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده است و باید این نکته مهم را در نظر داشت که قرض‌الحسنه صرفاً تسهیلات ازدواج نیست بلکه بانک‌ها فقط ۱۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به مدد جویان کمیته امداد امام خمینی (ره)‌و مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان به مددجویان بهزیستی، مشاغل خانگی و … پرداخت کرده‌اند. این در حالی است که منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها در پایان سال گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان نسبت به سال قبل کاهش داشته است و به دلایل مختلف همچنان روند کاهشی دارد.
 
همتی به بیان اینکه مصوبه اخیر مجلس سطح توقع و انتظار مردم را از دولت بدون توجه به واقعیت‌های موجود افزایش می‌دهد ، گفت : مصوبه مذکور چون قانون است باید اجرایی شود اما به علت منابع محدود بانک‌ها عملیاتی نیست به این معنی که قبلاً بانک‌ها مبلغ ۳ میلیون تومان تسهیلات ازدواج را به یک میلیون نفر پرداخت می‌کردند ولی در حال حاضر مجبورند مبلغ ۱۰ میلیون تومان را به ۳۰۰ هزار نفر پرداخت کنند. 
 
وی با بیان اینکه بانک‌ها در حال حاضر برای پرداخت سقف ۳ میلیون تومانی تسهیلات ازدواج نیز با مشکل منابع مواجهند، گفت: اگر قرار باشد سقف تسهیلات ازدواج به یکباره تا سه برابر افزایش یابد، به طور حتم میزان پرداخت به یک سوم کاهش می‌یابد در این حالت نه تنها مصوبه موجود گرهی از مشکلات زوجین باز نمی کند بلکه موجب محروم شدن عده‌ای زیادی از این تسهیلات شده و باعث ایجاد رانت، صف و انتظار می‌شود. 
 
همتی ابراز داشت: در عین حال بانک‌ها نمی‌توانند منابع جاری خود را اختصاص به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه بدهند چون منابع جاری، نقدینگی بانک‌ها را تامین می‌کنند و عندالمطالبه هستند و همچنین منابع جاری، سپرده قانونی دارد و بانک‌ها نیز باید بخشی از هزینه عملیات بانکی و سرویس‌دهی خود به مشتریان را از این منابع تامین کنند. 
 
وی افزود : بانک مرکزی در حال ارائه پیشنهادی به شورای پول و اعتبار جهت افزایش تسهیلات به پنج میلیون تومان بود تا بتواند ۴۵۰ هزار تقاضای موجود را تا پایان نیمه اول سال ۹۵ تامین کند که با مصوبه جدید متوقف شده است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: