تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۷ - ۲۱:۲۷ کد مطلب 97928

کویت خواستار تثبیت آتش‌بس در یمن شد

امیر کویت روز سه شنبه در دیدار با هیات یمنی حاضر در گفت و گوهای صلح یمن در کویت، بر تثبیت آتش بس در یمن تاکید و ابراز امیدواری کرد دو طرف برای رسیدن به راه حل سیاسی به توافق برسند . به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری المسیره یمن، در این دیدار […]

امیر کویت روز سه شنبه در دیدار با هیات یمنی حاضر در گفت و گوهای صلح یمن در کویت، بر تثبیت آتش بس در یمن تاکید و ابراز امیدواری کرد دو طرف برای رسیدن به راه حل سیاسی به توافق برسند .

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری المسیره یمن، در این دیدار صباح احمد جابر الصباح امیر کویت افزود: دولت کویت در این دور از گفت و گوها نسبت به برقراری صلح در یمن تاکید دارد و امیدواریم که تلاش های صورت گرفته در نهایت به یک راه حل جامع منجر شود.
امیر کویت افزود: امیدواریم که در گفت و گوهای آینده طرف های یمنی پیشرفت چشمگیری حاصل شود.

محمد عبدالسلام رئیس هیات یمنی نیز در این دیدار گفت: رسیدن به هرگونه توافق در مسیر صلح نیازمند مشارکت همه گروه ها در آینده سیاسی یمن است.
وی افزود: این دیدار مثبت بوده و فضای خوبی برای ادامه گفت و گوها ایجاد خواهد کرد.

رئیس هیات یمنی ضمن تشکر از میزبانی دولت کویت برای این نشست، گفت: این دور از گفت و گوها از اهمیت بالایی برای رسیدن به صلح در یمن برخوردار است .
عبدالسلام تاکید کرد: ادامه حمله هوایی عربستان و نقض آتش بس تاثیرات منفی بر مسیر گفت و گوها خواهد داشت.

وی گفت: ما شرایط میدانی در یمن را دنبال خواهیم کرد و همچنان بر کار کمیته های آتش بس و کمیته های مردمی ناظر بر آتش بس که در ۶ استان یمن در حال انجام وظایف خود هستند، اشراف داریم.
نشست مشورتی هیات ملی یمن شامل نمایندگان جنبش انصارالله و علی عبدالله صالح رئیس جمهوری سابق یمن با هیات ریاض (دولت مستعفی منصور هادی)، پنجشنبه هفته گذشته با نظارت اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده ویژه سازمان ملل در کویت آغاز شد.

طرف های درگیر در یمن بر سر برنامه کاری گفت و گوها اختلاف نظر دارند.
هیات یمنی خواستار گفت و گو بر سر تثبیت آتش بس در یمن پیش از هرگونه مذاکره دیگر هستند.

پیشتر هیات ریاض تشکیل کمیته سیاسی و امنیتی را پیش از تثبیت برنامه کاری گفت و گوها رد کرده بود.
شورای امنیت از طرف های یمنی خواسته با ارائه نقشه راه، نقاط پنجگانه قطعنامه ۲۲۱۶ را اجرا کنند.

شورای امنیت از سازمان ملل خواست طی ۳۰ روز طرحی برای کمک به اجرای نقشه راه، پایان جنگ یمن و تحویل سلاح و همچنین از سرگیری عملیات سیاسی ارائه دهد.

عربستان با ائتلاف برخی کشورهای عربی منطقه و با همراهی آمریکا از اوایل سال گذشته حملات گسترده ای را علیه یمن آغاز کرد تا «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را به حاکمیت بازگرداند.
این جنگ تاکنون هزاران کشته برجای گذاشته است.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: