تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ - ۰۸:۲۷ کد مطلب 98099

تماشایی ترین دیدارهای استقلال و سایپا در لیگ برتر

استقلال برای مدعی ماندن در هفته های رو به پایان لیگ برتر چاره ای ندارد جز این که در سی‌امین جدال لیگ برتری اش با سایپا به کسب چهاردهمین پیروزی خود بیندیشد. گروه ورزشی مشرق – استقلال که نتیجه داربی پایتخت را به پرسپولیس واگذار کرد، مصمم شد تا در تمام دیدارهای باقی‌مانده فصل تیم […]

استقلال برای مدعی ماندن در هفته های رو به پایان لیگ برتر چاره ای ندارد جز این که در سی‌امین جدال لیگ برتری اش با سایپا به کسب چهاردهمین پیروزی خود بیندیشد.

استقلال برای چهاردهمین‌بار سایپا را راهی تعمیرگاه می‌کند؟گروه ورزشی مشرق – استقلال که نتیجه داربی پایتخت را به پرسپولیس واگذار کرد، مصمم شد تا در تمام دیدارهای باقی‌مانده فصل تیم پیروز میدان باشد. آبی‌ها بعد از شهرآورد پایتخت از فولاد احیاشده سه امتیاز گرفتند تا به سایپا برسند.

شاگردان پرویز مظلومی‌ اگر می‌خواهند در دو هفته پایانی هم امیدشان برای رسیدن به قهرمانی زنده بماند، باید در ایستگاه ۲۸ لیگ پانزدهم در نبرد شماره۳۰ خود از سایپا یک مغلوب بسازند. سایپایی‌ که در هفت دیدار اخیر خود رنگ پیروزی را ندیده است.

* سرنوشت ۲۹دیدار گذشته چه بود؟

دو تیم آبی و نارنجی پیش از این ۲۹مرتبه در ادوار لیگ‌برتر رودرروی یکدیگر قرار گرفته‌اند که حاصل آن ۱۳برد برای استقلال، ۶برد برای سایپا و ۱۰تساوی بوده است.

دو تیم اولین‌بار شنبه ۲۴ آذرماه سال ۸۰ در ایستگاه ششم نخستین دوره لیگ‌برتر با هم دیدار کردند. ۱۴سال و چهار ‌ماه و ۱۴روز قبل این استقلال بود که سه امتیاز نبرد اول را با گل فرزاد مجیدی به نام خود سند زد.

سایپا برای اینکه این شکست را جبران کند تا پنج دی سال۸۱ دندان روی جگر گذاشت. خودروسازان در ایستگاه نهم دومین دوره لیگ‌برتر ۲ بر یک تلافی شکست اول‌شان برابر حریف را درآوردند. جالب اینکه در دیدار برگشت هم این سایپا بود که ۳ بر یک استقلال را مغلوب قدرت خود کرد.

خودروسازان یک مرتبه دیگر در لیگ ششم هم استقلال را در هر دو دیدار رفت و برگشت(۳ بر یک و ۲ بر یک) شکست دادند و این اتفاق دیگر رخ نداد.

در مقابل استقلال هم سال۸۲ در دو دیدار پی‌درپی سایپا را ۳ بر ۲ و ۳ بر صفر مغلوب کرد. استقلال فصل قبل هم یک مرتبه دیگر موفق شد در هر دو دیدار رفت و برگشت لیگ سیزدهم سایپا را(یک بر صفر و ۲ برصفر) راهی تعمیرگاه کند تا از این حیث دو تیم برابر شوند.

* جدال‌های تماشایی

پرگل‌ترین دیدار دو تیم بیست‌ودوم خرداد سال۸۴ در ایستگاه۲۹ لیگ‌چهارم برگزار شد. در دوشنبه پر از هیجان ورزشگاه آزادی هفت گل وارد دروازه‌ها شد که سهم استقلال یکی بیشتر بود.

۱۰سال و ۱۰ماه و ۱۶روز قبل گل‌های کاظمی، آگوستین گیلائوری، فرزاد مجیدی و خیری عامل پیروزی ۴ بر ۳ آبی‌ها شد تا ماراتن بزرگ ایستگاه۲۹ به کام استقلال شود.

نارنجی‌ و آبی‌ها یک دیدار پنج‌گله هم داشتند. به‌واقع جمعه ۲۶شهریورماه سال۸۹ هم گل‌های امیرحسین صادقی(۶۱)، فرهاد مجیدی(۷۰) و آرش برهانی(۷۵) موتور سایپا را از کار انداخت.

البته خودروسازان تا دقیقه۹۲، ۳ بر یک عقب بودند و کریم انصاری‌فر در این دقیقه از روی نقطه پنالتی فاصله را به حداقل رساند.

* بازار داغ اخراجی‌ و اخطاری‌

بازی‌های استقلال و سایپا دو مرتبه هم جنجالی و پربرخورد از آب درآمد. اولین‌بار در دیداری که قضاوتش برعهده محسن قهرمانی بود خودروسازان نتیجه را ۳ بر یک به سود خود خاتمه دادند اما حرف و حدیث در این مسابقه زیاد بود.

 آبی‌ها ۱۰دی‌ماه سال۸۲ با گل دقیقه۳۱ حسین کاظمی ‌از حریف پیش افتادند اما اول سیدجلال حسینی و بعد محسن خلیلی نتیجه را تغییر دادند. در نهایت هم حمیدرضا رجبی تیر خلاص را به آبی‌ها زد.

یکشنبه دهم دی‌ماه سال ۱۳۸۵ یعنی ۹‌سال و ۳ ماه و ۲۶روز قبل، قهرمانی برای کنترل جریان بازی دو تیم در لیگ ششم، به محمود فکری از استقلال و مومن‌زاده و برجلو از سایپا کارت زرد داد.

 قهرمانی آن روز برای اینکه جریان بازی از دستش خارج نشود محسن ارزانی و ارشاد یوسفی از سایپا را اخراج کرد. درست مثل سیاوش اکبرپور از اردوی آبی‌ها که با کارت قرمز داور مسابقه از زمین بیرون رفت.

در دیدار برگشت فصل بعد(اسفند۸۶) دوباره بازی آبی و نارنجی به یک جنگ تمام‌عیار تبدیل شد. در بازی یاد شده مسعود مرادی سوت دیداری را به دست گرفت که در نهایت صفر- صفر خاتمه یافت.

آن روز از جمع استقلالی‌ها فرهاد مجیدی اخراج شد و برهانی و منتظری کارت زرد گرفتند. البته در آن‌ سوی میدان مرادی کاپیتان حریف ابراهیم صادقی را با کارت قرمز اخراج کرد و امید شریفی‌نسب، جواد آشتیانی، مجید ایوبی، مجید غلام‌نژاد و میثاق معمارزاده هم کارت زرد گرفتند.

از آخرین اخراجی تقابل‌های استقلال و سایپا هم باید نوشت. از جاسم کرار عراقی که فصل قبل در دقیقه ۸۳ دیدار هفته نوزدهم دو تیم با کارت قرمز مستقیمی‌ که ازعلیرضا فغانی گرفت حرف و حدیث‌های فراوانی را بوجود آورد.

در آن دیدار کرار خوش شانس بود که تک‌گل دقیقه ۴۴ سجاد شهباززاده تا پایان پابرجا ماند تا استقلال پیروز میدان باشد. وگرنه مشخص نبود آتش عدم کسب سه امتیاز بازی تا چه اندازه این هافبک«خاص» را در بر می‌گرفت.

* جابر و زینالی آخرین گلزنان نبرد آبی و نارنجی

استقلال و سایپا آخرین مرتبه در ایستگاه سیزدهم فصل جاری برابر یکدیگر صف‌آرایی کردند. در دیدار پایانی جابر انصاری با ضربه دقیقه۶۲ خود پیام‌آور شادی برای آبی‌ها شد. با این حال علی زینالی پاسخ این گل را ۲۰دقیقه بعد داد. این اولین گل علی در فوتبال لیگ‌برتر برابر استقلال بود.

باید دید در پایان جدال حساس هفته بیست‌وهشتم دو تیم چه سرنوشتی رقم خواهد خورد. آیا استقلال برای چهاردهمین‌بار در ادوار لیگ‌برتر سایپا را به تعمیرگاه می‌فرستد یا اینکه نارنجی‌پوشان برای هفتمین‌بار سند شکست آبی‌ها را امضا خواهند کرد؟

آنچه مسلم است اینکه ثبت تساوی دهم به درد استقلال نمی‌خورد؛ تیمی که در کورس قهرمانی با آبی‌های خوزستان و پرسپولیس است، باید دنبال رسیدن به پیروزی سیزدهم خود در فصل جاری باشد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: