تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ - ۱۲:۲۱ کد مطلب 98147

عملیاتی با ۶۲ شهید در ارتفاعات قراویز

با آغاز جنگ و ممانعت رزمندگان از ورود دشمن به سرپل ذهاب در دوم اردیبهشت سال ۵۹ ارتش عراق به دومین ناکامی خود تن داد و به طرف شهرک زراعی قره بلاغ و سپس شهرک المهدی(عج) عقب نشست. به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، ارتفاعات مرزی قراویز در شمال شرقی سرپل ذهاب قرار دارد […]

با آغاز جنگ و ممانعت رزمندگان از ورود دشمن به سرپل ذهاب در دوم اردیبهشت سال ۵۹ ارتش عراق به دومین ناکامی خود تن داد و به طرف شهرک زراعی قره بلاغ و سپس شهرک المهدی(عج) عقب نشست.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، ارتفاعات مرزی قراویز در شمال شرقی سرپل ذهاب قرار دارد و بلندترین قله آن ۸۱۶ متر است و بر سرپل ذهاب و بر جاده سرپل ذهاب قصر شیرین و خطوط مرزی تسلط دارد و ده قراویز که به ده مارگیران نیز مشهور است در جنوب غربی آن قرار دارد.

با آغاز جنگ و ممانعت رزمندگان از ورود دشمن به سرپل ذهاب در ۱۳۵۹/۷/۲، ارتش عراق به دومین ناکامی خود تن داد و به طرف شهرک زراعی قره بلاغ و سپس شهرک المهدی(عج) عقب نشست؛ اما رزمندگان به این مقدار بسنده نکرده و درصدد بودند تا فاصله متجاوزین را با شهر بیشتر نمایند و لذا به نبدر ادامه داده و ارتش بعث برای سومین بار مجبور به عقب نشینی به سمت ارتفاعات قراویز شد و تا جریان عقب نشینی سراسری از این منطقه در تیر ماه سال ۱۳۶۱ همچنان بر مناطق مختلف دشت ذهاب و سرپل ذهاب دید و تیر داشت.

در جریان عملیات بازی دراز ۲ آزادسازی ارتفاعات قراویز یکی از اهداف عملیات بود که با ناکامی مواجه شد.

در حماسه قراویز و بازی دراز حدود ۶۲ نفر از رزمندگان همدانی به شهادت رسیدند و پیکر مطهرشان ۱۰ ماه بعد، پس از عقب نشینی عراق از منطقه، به زادگاهشان بازگردانده شدند. در فروردین سال ۱۳۶۶ و در پی انجام عملیات کربلای ۹ ارتفاعات ۵۴۲ و ۵۴۶ در شمال قراویز به طور کامل آزاد شد.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: