تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ - ۱۴:۲۶ کد مطلب 98429

سردار وحیدی وزیر سابق دفاع ، تلویحا جواب وزیر اطلاعات را داد

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی گفت: پروژه سرنگونی بشار اسد با مقاومت دولت و ملت سوریه شکست خورده است.

به گزارش میدان۷۲،  سردار احمد وحیدی رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی با اشاره به برگزاری همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا و در تحلیل تحولات منطقه، اظهار کرد: تحولات پرشتابی را در منطقه غرب آسیا هم در سطح واحدهای ملی، هم در میان واحدهای ملی با یکدیگر و هم در سطح بین المللی شاهد هستیم. بازیگران متعددی نیز در این تحولات نقش آفرینی می‌کنند.

وی ادامه داد: اکنون شاهد هستیم که تحولات اخیر با توجه به تناقضات راهبردی و بعضا تاکتیکی سبب شده که منطقه ما دچار پیچیدگی و بی نظمی گسترده و عدم ثبات باشد.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی در تبیین ریشه تحولات مخرب منطقه تصریح کرد: عمده این تحولات مخرب و منفی با دخالت‌های قدرت‌های فرامنطقه‌ای و نقش آفرینی منفی برخی از بازیگران منطقه‌ای انجام می‌شود که نمونه آن شکل گیری گروه‌های تکفیری است که توسط سرویس‌های جاسوسی و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت برخی از کشورهای منطقه ایجاد شده است.

سردار وحیدی به تحلیل سیاست‌های عربستان سعودی در تفرقه افکنی اشاره کرد و گفت: جریانات فکری و فرقه ای که با هدف ایجاد واگرایی در جهان اسلام و اختلاف افکنی میان شیعه و سنی از سوی عربستان سعودی حمایت می شود با هدف شکل دادن یک جبهه گسترده در برابر ایران و مهار انقلاب اسلامی است.

وی افزود: با همین هدف شاهد هستیم که تلاش‌های گسترده‌ای صورت می گیرد تا جای دشمن برای افکار عمومی و ملت های مسلمان عوض شود، از این رو در تلاش هستند تا جمهوری اسلامی ایران و جریان مقاومت را که مایه فخر و عزت جهان اسلام و محور مقاومت و ایستادگی در برابر تهدیدات رژیم صهیونیستی هستند، به عنوان دشمن انگاره سازی کرده و در مقابل رژیم صهیونیستی که دشمن شماره یک مسلمانان و بزرگترین عامل گسترش تروریسم در جهان است را در حاشیه امن قرار دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: هم اکنون منطقه غرب آسیا صحنه رقابت و محل تقاطع راهبردها از سوی بازیگران مختلف شده است. برخی از پروژه‌ها که در راستای همین راهبردها طراحی شده بودند از پیش شکست خورده هستند مانند پروژه‌ای که آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه برای سرنگونی دولت قانونی آقای بشار اسد دنبال می‌کنند و برای آن زمینه‌سازی گسترده‌ای نیز انجام دادند.

سردار وحیدی اضافه کرد: اما می بینیم که پس از پنج سال مقاومت ملت و دولت سوریه و نقش آفرینی تعیین کننده محور مقاومت این راهبرد به شکست مواجه شده است و امروز ناچار شدند از مسیر دیگری به دنبال تحقق اهدافشان باشند.

وی بی‌نظمی و بی‌ثباتی در منطقه را در شعاع منافع آمریکایی‌ها دانست و خاطرنشان کرد: طبیعتا این بی‌نظمی در منطقه به ضرر غربی‌ها نیست چرا که آنها کاملا از این شرایط نفع می‌برند و به همین دلیل تلاش می‌کنند که حداکثر بهره برداری را از این بی ثباتی و عدم قطعیت داشته باشند و در صدد هستند نظم جدیدی را در منطقه پی ریزی کنند که در آن نظم جدید قدرت نفوذ سیاسی جمهوری اسلامی ایران را مهار و ایران را از یک قدرت و بازیگر فعال و تعیین کننده منطقه‌ای به قدرت دسته دوم برسانند.

رئیس مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی افزود: برخی از کشورهای منطقه نظیر عربستان نیز با دشمنی و عداوت راهبردی با ایران و همچنین بر اثر جاه‌طلبی بی معنا و بدون پشتوانه، خود را در این سیاست آمریکایی‌ها تعریف کرده‌اند، در شرایطی که دیگر رژیم صدام ملعون به زباله‌دان تاریخ پیوسته و مصر نیز قدرت سابق را ندارد، به دنبال رهبری جهان عرب و جهان اسلام هستند.

سردار وحیدی عربستان را فاقد قدرت عاقله و ظرفیت راهبردی برای تحقق جاه طلبی هایش دانست و تصریح کرد: عربستان سعودی فاقد قدرت عاقله، ظرفیت ایدئولوژیکی و وزن ژئوپلیتیکی است و چون به لحاظ گفتمانی حرفی برای زدن ندارند و نظام سیاسی فرسوده و ناکارآمدی دارند تلاش می کنند با صرف دلارهای نفتی و ثروت های بادآورده و ایجاد ائتلاف های ساختگی و متلاطم و توسل به تروریسم و جنگ این آرزوی نشدنی را دنبال نمایند.

وزیر سابق دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: عربستان سعودی درک و تحلیل صحیحی از واقعیت های منطقه ندارد و در ورود و نقش آفرینی در تحولات منطقه دچار اشتباه محاسباتی شده است و قطعا با شکست مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به برگزاری همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا با تأکید بر امنیت منطقه ای توسط مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی گفت: جمهوری اسلامی ایران باید تحولات منطقه را به خوبی رصد و راهبردهای دشمنان را به خوبی شناسایی کند و بر اساس شناخت و درک عالمانه، گزینه‌ها و سناریوهای مناسبی برای تنظیم راهبردهای خودش داشته باشد. به همین دلیل با توجه به سرعت تغییر و تحولات منطقه ای و محیط شکننده امنیتی منطقه برگزاری این همایش ضرورت یافت.

رئیس “همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا با تأکید بر امنیت منطقه ای” ادامه داد: تحولات و تهدیداتی که در منطقه وجود دارد مسئله‌ای نیست که به زودی و طی یکی دو سال حل شود، بلکه به نظر می رسد منطقه ما تا سال‌ها گریبان گیر این نا امنی و تروریسم تکفیری اسلام نما خواهد بود. به همین جهت مرکز تحقیقات راهبردی تصمیم گرفت در راستای رسالت خودش این همایش ملی را برگزار نماید.

وی با تبیین ضرورت ورود دستگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی برای ارائه پیشنهادات کاربردی جهت نحوه اقدام ایران در برابر تحولات راهبردی افزود: برای حضور فعال ایران در منطقه و کنترل نا امنی‌های پیرامونی، ورود به حوزه شناخت عمیق و درک عالمانه از تحولات و رسیدن به سیمای کلی و نگاه کلان از وضعیت منطقه یک ضرورت انکارناپذیر است و مراکز تحقیقاتی نباید به این مسئله به عنوان یک حادثه گذرا نگاه کنند، چون این تحولات در سطح استراتژیک و دارای ماهیت و صبغه ژئوپلیتیکی است.

سردار وحیدی افزود: اساس وظیفه و رسالت مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی کمک به ارتقای امنیت ملی، ارتقای قدرت دفاعی کمک به تحقق سیاست ها، راهبردها و دکترین های دفاعی است که این کمک از مسیر فکر و اندیشه خلاقانه در حال تحقق است. مرکز تحقیقات در تلاش است ریشه و ماهیت تحولات را بشناسد و برای هرکدام از آن ها به گونه ای خلاقانه پیشنهاد داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در راستای عمل به رسالت خود در کمک به تصمیم گیران سطوح راهبردی، امنیت ملی،سیاست خارجی و همچنین پاسخگویی به نیاز نیروهای مسلح اقدام می نماید.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: