تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ - ۱۴:۳۰ کد مطلب 98441

ایران نیروی جنگنده در سوریه ندارد/ عربستان توهم دارد که ایران و آمریکا در حال مذاکره هستند

معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه گفت: «ایران از اینکه بخواهد نیروی نظامی به عنوان جنگجو به سوریه بفرستد اجتناب کرده است، ولی اگر نیاز به نیروی مستشاری باشد، اعزام خواهیم کرد.»

به گزارش میدان۷۲،  حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه امروز چهارشنبه در نشست «بحران سوریه؛ سناریوهای پیش رو» در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه به تشریح تحولات کنونی در سوریه پرداخت.

دی میستورا هنوز نتوانسته دولت و معارضان سوری را دور یک میز بنشاند

امیرعبداللهیان با اشاره به مذاکرات کنونی در ژنو عنوان کرد: «دی‌میستورا هنوز تا امروز نتوانسته معارضان و دولت سوریه را سر یک میز بنشاند. ولی یمنی‌ها باوجود فقر اقتصادی و فرهنگی در این کشور توانستند در گفت‌وگو به نتیجه برسند هر چه دیگران بازی را به هم زدند.»

معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: «همواره راهبرد ایران در قبال سوریه مبتنی بر راه‌حل سیاسی است.»

وی در ارزیابی از آینده سوریه عنوان کرد: «ایران، روسیه، چین، لبنان و مصر معتقدند که مردم سوریه باید درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند؛ با بشار اسد یا بدون بشار اسد. نباید در نیویورک و وین در این باره تصمیم گرفته شود.»

امیرعبداللهیان افزود: «وحدت ملی و تمامیت ارضی و اقداماتی که مانع از تجزیه سوریه شود، برای ما بسیار مهم است.»

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه هر یک از بازیگران در سوریه اهداف خود را دنبال می‌کنند، خاطرنشان کرد: «مهم‌ترین اقدام، همزمانی مبارزه با تروریسم و پیشرفت جدی در روند سیاسی در سوریه است.»

وی عنوان کرد: «اگر پروسه سیاسی در سوریه به انتخابات کشیده شود بشار اسد این حق را باید داشته باشد که در انتخابات حضور یابد.»

نیروی جنگنده از ایران به سوریه اعزام نکردیم

امیرعبداللهیان تصریح کرد: «نیروهای مستشاری را واقعا برای مبارزه با تروریسم به سوریه اعزام کردیم. در مقطع کنونی نیروی رزمنده و جنگجویی از ایران اعزام نشده‌اند و همان مستشاران حضور دارند. »

وی خاطرنشان کرد: «ایران از اینکه بخواهد نیروی نظامی به عنوان جنگجو به سوریه بفرستد اجتناب کرده ولی اگر نیاز به نیروی مستشاری باشد، اعزام خواهیم کرد.»

عربستان گمان می‌کند با آمریکا محرمانه درباره منطقه گفت‌‌وگو می‌کنیم

وی با اشاره به دیدارش با سعود الفیصل وزیر خارجه سابق عربستان پنج، شش ماه قبل از فوتش و همچنین گفت‌وگوی سال گذشته‌اش با عادل الجبیر وزیر خارجه فعلی عربستان اظهار داشت: «آنها تصور و جمع‌بندی غلطی دارند و فکر می‌کنند به موازات حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران با آمریکا، ما به صورت محرمانه با آمریکایی‌ها درباره مسائل منطقه گفت‌وگو می‌کنیم. در حالیکه ما هیچ دستورالعملی برای مذاکره با آمریکایی‌ها درباره مسائل منطقه نداشته و نداریم و تنها درباره موضوع هسته‌ای گفت‌وگو کردیم.»

امیرعبداللهیان اضافه کرد: «ریاض احساس کرد اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد با ظرفیتی که ایران دارد و همچنین موقعیت ژئوپولتیکی و ژئواستراتژیکی آن، خیلی از معادلات در منطقه به هم می‌خورد. در همین راستا بود که سعودالفیصل همزمان با مذاکرات با جان کری دیدار کرد و مهم‌ترین نگرانی‌اش این بود که توافق انجام نشود.»

 

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: