تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۸ - ۱۸:۴۳ کد مطلب 98583

جزئیات دیدار روسای مجلس ایران و بلژیک

رئیس مجلس با اشاره به اختصاص بخشی از مذاکرات خود با کریستین دوفرین درباره بحران تروریسم در منطقه و جهان گفت: در دیدار با هیأت پارلمانی بلژیکی بر گسترش روابط پارلمانی تاکید شد.

به گزارش میدان۷۲، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) ۸ اردیبهشت پس از دیدار و گفت‌وگو با «کریستین دو فرین» رئیس مجلس سنای بلژیک در کنفرانس خبری مشترک با ابراز خرسندی از حضور این مقام بلژیکی و همراهان و سناتورها گفت: ما با بلژیک یک رابطه طولانی دیپلماتیک داشته‌ایم و همکاری‌های تجاری نسبتا پیوسته‌ای در گذشته مشاهده کرده‌ایم.

وی حضور رئیس مجلس سنای بلژیک در تهران را فرصتی برای شکل‌گیری حرکتی قوی‌تر در روابط دو کشور خواند و اظهار داشت: در مذاکرات صورت گرفته بر گسترش روابط پارلمانی میان دو کشور تاکید شد و این به فعال‌تر شدن گروه‌های دوستی پارلمانی مجلس فعلی و جدید ایران و پارلمان بلژیک کمک می‌کند.

لاریجانی با اشاره به اینکه بخش زیادی از مذاکرات دوجانبه به زمینه‌های توسعه اقتصادی میان دو کشور و رفع موانع در این زمینه اختصاص یافت، گفت: بحث‌های خوبی داشتیم که بخشی از آن نیز مربوط به شرایط منطقه و بحران تروریسم در منطقه و جهان بود که مشکل اساسی همه کشورها است به ویژه بلژیک که همین چند وقت پیش مشکل تروریستی در آن روی داد که ما در گذشته و حال نسبت به آن ابراز تاسف کرده‌ایم.

رئیس مجلس شورای اسلامی مذاکرات صورت گرفته میان رؤسای پارلمان ایران و بلژیک را بسیار سازنده و مثبت برشمرد و با سپاسگزاری از کریستین دوفرین و هیأت همراه بابت سفر به ایران خاطرنشان کرد: این سفر مقطعی جدید در همکاری‌های دو کشور ایجاد کرد.

رئیس سنای بلژیک: قدرت‌های خارجی رقابت‌های خودخواهانه را در سوریه کنار بگذارند.

همچنین کریستین دوفرین با تاکید بر لزوم کنار گذاشتن رقابت‌های خودخواهانه قدرت‌های خارجی در سوریه گفت: با ایران در این زمینه هم‌جهت هستیم.

رئیس مجلس سنای بلژیک پس از دیدار و گفت‌وگو با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در کنفرانس خبری مشترک با ابراز خرسندی از سفر به ایران، کشورمان را مهد تمدنی بشری

خواند و گفت: این تمدن غنی برای ما جاذبه‌های زیادی دارد. وی با یادآوری روابط دیرینه دو کشور در زمینه‌های اقتصادی و صنعتی اظهار داشت: امروز با توجه به شرایط جدید باید این روابط تحکیم و تقویت شود.

دوفرین در ادامه گفت: هر چند بلژیک کشور بزرگی نیست اما از آن جهت که جزو مؤسسان اتحادیه اروپا بوده است از جایگاه ویژه‌ای در این اتحادیه برخوردار است. وی با اشاره به تبادل نظر درباره موضوعات متعدد در دیدار دوجانبه با رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دو کشور باید در حوزه‌های گوناگون روابط خود را توسعه داده و ما از تبادل دانش و تکنولوژی میان ایران و بلژیک استقبال می‌کنیم.

رئیس مجلس سنای بلژیک با ذکر این نکته که باید دست در دست یکدیگر با تروریسم مقابله کنیم، گفت: این امر جز با تبادل اطلاعات در این زمینه محقق نمی‌شود. وی با اشاره به اهمیت دیپلماسی پارلمانی در کنار دیپلماسی دولتی خاطرنشان کرد: در پارلمان بلژیک مصمم به توسعه دیپلماسی پارلمانی با ایران از طریق قانونگذاری هستیم زیرا معتقدیم چارچوب‌های قانونی این اجازه را به ما می‌دهد.

دوفرین در پایان سخان خود از رئیس مجلس شورای اسلامی جهت سفر به بلژیک دعوت کرد.
رئیس مجلس سنای بلژیک در ادامه کنفرانس خبری در پاسخ به سؤالی درباره برنامه بلژیک جهت مقابله با تروریسم به ویژه با توجه به سیاست‌های دوگانه اروپا در قبال این پدیده گفت:‌ ما باید این سؤال را مطرح کرده و به آن پاسخ دهیم که چرا جوانان نسل دوم و سوم مهاجران به اروپا به سوریه رفته و به صفوف داعش پیوستند.

وی از نیاز به همکاری نظامی بین‌المللی به منظور مبارزه با داعش سخن گفت و با تاکید بر اینکه این امر صرفا با همکاری‌های بین‌المللی مؤثر است، افزود: پس از آن باید به فکر صلح پایدار در سوریه باشیم؛ صلحی که اجازه دهد بازسازی‌های مدنی در این کشور انجام شود که از طریق استقرار دولت دموکراتیک و وحدت ملی که آزادی‌های فردی را مدنظر قرار می‌دهد، ممکن خواهد شد.

دوفرین با تاکید بر اینکه باید رقابت‌های خودخواهانه قدرت‌های خارجی در سوریه کنار گذاشته شود، گفت: همه باید به فکر ملت سوریه باشند.

رئیس مجلس سنای بلژیک در پایان تصریح کرد: با ایران در این زمینه هم جهت هستیم و باید تبادل اطلاعات داشته باشیم هر چند راه زیادی باید طی کنیم.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: