تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۹ - ۱۳:۰۶ کد مطلب 98797

دولت فردی را که روزانه یک ساعت با اتومبیل مسافرکشی می‌کند، شاغل می‌داند/ بزرگترین اشتباه استراتژیک روحانی از نگاه روزنامه شرق/ ۴بار گرانی رسمی خودرو در ۳سال!/ بهانه جدید دولت برای دور زدن مصوبه مجلس درباره بنزین

گروه اقتصادی مشرق – بهانه‌جویی‌های دولت به خصوص وزارت نفت برای حذف کارت سوخت  و عدم اجرای مصوبه مجلس برای سهمیه‌بندی وارد مرحله جدیدی شده است. * آرمان– حق مسکن کارگران نباید افزایش یابداین روزنامه حامی دولت با افزایش حق مسکن کارگران مخالفت کرده است: افزایش حق مسکن و طرح هایی مانند آن چطور می‌تواند […]

گروه اقتصادی مشرق – بهانه‌جویی‌های دولت به خصوص وزارت نفت برای حذف کارت سوخت  و عدم اجرای مصوبه مجلس برای سهمیه‌بندی وارد مرحله جدیدی شده است.

* آرمان
– حق مسکن کارگران نباید افزایش یابد
این روزنامه حامی دولت با افزایش حق مسکن کارگران مخالفت کرده است: افزایش حق مسکن و طرح هایی مانند آن چطور می‌تواند به کارگران کمک کرده و باری از دوششان بردارد؟ این طرح ها بار مالی داشته و هزینه های زیادی تراشیده می‌شود. در بسیاری از موارد شاهد آن بودیم که کارفرمایان به دلایل مختلف اقتصادی که در آن هیچ نقشی نداشتند، نتوانستند حقوق کارگران را به خوبی پرداخت کنند. حال با توجه به این مسائل، باید توجه داشت افزایش حق مسکن در شرایط فعلی که تولید نسبتا راکد است، موجب می‌شود کارفرمایان نتوانند این افزایش ها را جبران کنند و در نتیجه، ناچار تعدادی از کارگران خود را تعدیل می‌کنند. یا ممکن است به علت این افزایش، برخی از کارگاه ها تعطیل شوند. آیا به نظر دولت و وزارت کار افزایش ۲۰ هزارتومانی حق مسکن کارگران آنچنان تاثیری می‌تواند در افزایش نقدینگی جامعه داشته و یا بر قیمت مسکن تاثیر داشته باشد که هنوز نتوانسته اند در این ‌باره به جمع بندی برسند؟

* اعتماد

– بانک مرکزی باز هم آمار رشد اقتصادی را منتشر نکرد

این روزنامه حامی دولت نوشته است: بررسی عملکرد اقتصاد در سال گذشته ضعف‌هایی را نشان می‌دهد که یک پای ثابت آن کاهش شدید قیمت نفت بود. یک سال و یک ماه از افت شاخص‌ها می‌گذرد و هنوز جزییات درخور توجهی از آنچه در اقتصاد ۹۴ اتفاق افتاد، منتشر نمی‌شود.

نشریه روند که در هر شماره شاخص‌های مهم اقتصادی را بررسی می‌کند در تازه‌ترین شماره خود اگرچه سال ۹۴ را به لحاظ اقتصادی بررسی کرده ولی باز هم جای میزان تغییرات زیربخش‌های اقتصادی خالی است. نه خبری از اعلام رشد اقتصادی در سال ۹۴ است و نه آمار تولید ناخالص داخلی زیرمجموعه‌ها منتشر شده است.

* جام جم

– دولت فردی را که روزانه یک ساعت با اتومبیل مسافرکشی می‌کند، شاغل می‌داند

روزنامه جام جم، بسته اشتغالزایی دولت را نقد کرد ه است:‌ براساس مصوبه اخیر شورای‌عالی اشتغال، دولت طرح اشتغالزایی جدیدی تحت عنوان «حرکت» با هدف تک‌نرخی کردن نرخ بیکاری تا سال ۹۶ را اجرا خواهد کرد.

بسته «حرکت» بر توسعه و حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط تمرکز دارد و برای هر دستگاه، سهمی از اشتغالزایی چند صد هزار نفری در نظر گرفته است.

از همان ساعات اولیه انتشار جزئیات بسته اشتغالزایی دولت، بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی به این طرح واکنش نشان دادند و اعلام کردند در صورت صحت آمار اعلام‌شده از جانب دولتی‌ها مبنی بر ایجاد یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل جدید در دو سال گذشته – که بیانگر موفقیت بی‌سابقه در اشتغالزایی است – اساسا چه لزومی به اجرای طرح جدید وجود دارد؟ این سؤال باعث شد تا این شبهه به وجود آید که آمارهای ارائه‌شده از سوی مسئولان درباره نرخ بیکاری و حجم ایجاد فرصت شغلی، غیرمنطقی و در برخی موارد بی‌اعتبار بوده است.

دکتر امرالله امینی، اقتصاددان با اشاره به طرح «حرکت» و بحث اشتغالزایی و آمارهای موجود در این زمینه به جام‌جم گفت: اگر بخواهیم به بحث اشتغال واقع‌بینانه توجه داشته باشیم، آمار ارائه‌شده که درباره اشتغالزایی طی دو سال گذشته اعلام شده است، امری کاملاً بعید و غیرواقعی به نظر می‌رسد که شاهد مثال آن اوضاع اقتصادی و رکود حاکم بر صنایع کشورمان است.

امینی افزود: آمار موجود از تعطیل شدن واحدهای صنفی و همچنین مشکلات بخش تولید نشان می‌دهد به دلیل رکود تولید، شغلی ایجاد نشده است که بخواهیم به آن تکیه کنیم پس دور از ذهن نیست اگر بگوییم انتشار آمار اشتغالزایی از سوی مسئولان می‌تواند این شبهه را ایجاد کند که احتمالا تعریف شغل تغییر کرده است…

به اعتقاد امینی، شغل باید مستمر باشد تا بتوان بر اساس آن آمارها را ارائه کرد، نه این‌که به فرض فردی روزانه یک ساعت با اتومبیل مسافرکشی می‌کند، آن را شاغل بنامیم به این دلیل که این شخص هرگز حداقل‌های تعریف شده برای زندگی را نمی‌تواند به دست آورد.

این کارشناس اقتصادی، سیاست بنگاه‌های زودبازده را طرحی شکست‌خورده دانست و افزود: طرح بنگاه‌های زودبازده که به دلیل غیراصولی و نامتناسب بودنش با شرایط اقتصادی ایران، محکوم به شکست بود، از آن زمان تا امروز نتایج منفی ملموسی در اقتصاد کشور ایجاد کرده است و نباید دوباره به دنبال آن باشیم بلکه باید با استفاده از نظر کارشناسان و واقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی ایران سیاستگذاری دقیق‌تری برای اشتغال داشته باشیم.

فرج‌الله عارفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز درباره طرح حرکت به خبرنگار ما گفت: اگر واقعاً عزم دولت براین امر باشد، خوب شکی نیست که این طرح می‌تواند عاملی در کاهش نرخ بیکاری در ایران باشد، ولی ما تا امروز بارها در مورد اشتغال از مسئولان دولتی طرح‌هایی دیده‌ایم یا اخباری شنیده‌ایم که در نهایت محقق نشده‌اند و هیچ نتیجه ملموسی از این برنامه‌ها در کشور ندیده‌ایم…

موسی‌الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره «طرح حرکت» به خبرنگار ما گفت: امروز بیکاری به مرز بحران رسیده و براساس آمار بیش از پنج میلیون بیکار در کشور وجود دارد که بخش عمده‌ای از آنها جزو دانش‌آموختگان هستند. این موضوع مسئولان دولتی را واداشته تا برای جلوگیری از توسعه این معضل وارد عمل شوند. این درحالی است که بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی به دلیل رکود موجود در معرض تعطیلی بوده و همین مساله بحث رفع مشکل بیکاری را بسیار سخت کرده است.

به اعتقاد ثروتی، به همین دلیل سیاستگذاران مساله اشتغال دوباره به سراغ طرح‌ بنگاه‌های زودبازده رفته و قصد دارند صرفا با تغییر نام یا ایجاد برخی اصلاحات کلی در آن به نوعی تحرک در بازار کار ایجاد کنند که نتیجه‌ای جز افزایش بیکار بدهکار برای ایران ندارد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: نکته جالب درباره طرح حرکت این است که دولت با علم بر این‌که فقط یک‌ سال از دوره چهارساله برایش باقیمانده این طرح را ارائه کرده است که نمی‌توان امیدوار بود طی یک ‌سال تمام سرفصل‌های این طراح را اجرا کند و نتایج آن حاصل شود، چون نتایج گذشته در این زمینه مشخص کرد با وجود وعده‌های اختصاص ۳۶ هزار میلیارد تومان برای طرح بنگاه‌های زودبازده قدیمی طی سه سال فقط ۱۲ هزار میلیارد تومان از مبلغ کل تخصیص داده شد که آن ‌هم به هدف نرسید و هیچ نتیجه مثبتی برای اشتغال و اقتصاد کشور نداشت.

* جوان

– فعالیت‌های عمرانی از پرخوری بودجه جاری فلج شدند

روزنامه جوان از مغایرت بودجه‌ریزی‌های کشور با اقتصاد مقاومتی گزارش داده است: بررسی عملکرد بودجه جاری و عمرانی طی سال‌های ۹۶-۷۶ نشان می‌دهد که درصد تحقق اعتبارات هزینه‌ای به طور متوسط ۹۷درصد و میزان تحقق اعتبارات عمرانی تنها ۶۹ درصد بوده است، اما نکته نگران‌کننده آن است که هم‌اکنون ۸۰ درصد بودجه عمومی کشور را هزینه‌های جاری و کمتر از ۲۰ درصد را هزینه‌های عمرانی دربر‌می‌گیرد که تداوم این روند به معنی خروج دولت از دایره کارهای عمرانی در کشور است.

کارشناسان اقتصادی بودجه را مهم‌ترین سند مالی ملی ایران عنوان می‌کنند و براین باورند که یکی از ستون‌های مهم برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین بودجه عملیاتی و کارشناسی در کشور می‌باشد، این در حالی است که حداقل پنج بند از سیاست‌های ۲۴بندی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری اشاره مستقیم و تلویحی به بودجه‌ریزی صحیح در کشور دارد…

نکته جالب و قابل تأمل آن است که دولت در سال ۹۴ شاید تنها یک سوم از بودجه ۵۰ هزار میلیارد تومانی بخش عمرانی را پرداخت کرد ولی با این حال در لایحه بودجه سالانه ۹۵ اعتبارات بخش عمرانی را در حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت که بعید به نظر می‌رسد با توجه به اعتبارات تخصیص یافته سال ۹۴ به بخش عمرانی، در سال آتی بودجه عمرانی مصوب شده به‌طور کامل محقق شود.

در نهایت با توجه به میزان رشد بودجه جاری کشور و تحقق بالای بودجه مصوب این بخش باید عنوان داشت که بودجه‌های جاری کشور باید مورد کنترل قرار بگیرد و در عوض به تخصیص بودجه‌های عمرانی کشور توجه ویژه‌ای شود چراکه یکی از اصلی‌ترین کانال‌های سرمایه‌گذاری دولت در ایجاد ظرفیت‌های جدید تولیدی و خدماتی در کشور طرح‌‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به همان بخش عمرانی است و توجه به این موارد همانا اقدام و عمل در ریل اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

– خوشبینی‌های وزیر صنعت مشکل اقتصاد را حل نمی‌کند

روزنامه جوان درباره صادرات غیرنفتی نوشته است: به نظر می‌رسد دولتمردان در هدف‌گذاری‌های اقتصادی بیش‌ازحد خوشبینی به خرج می‌دهند و تمامی جوانب را درنظر نمی‌گیرند، به عنوان مثال نعمت‌زاده از برنامه‌ریزی‌هایی برای افق ۱۴۰۰ خبر داد که به نظر می‌رسد باتوجه به روند کنونی اقتصاد ایران و جهان آنها نیز به نتیجه موردنظر نرسند، مثلاً در زمینه خودرو از برنامه‌ریزی صادرات یک میلیون دستگاه و کسب ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار منابع ارزی خبر داد. این در حالی است که خودروی داخلی آنقدر بی‌کیفیت است که در رقابت با چینی‌ها در حال از دست‌دادن بازارهای داخلی است چه برسد به کسب بازارهای جهانی. آمارهای منتشر شده انجمن خودروسازان نشان می‌دهد که تولید خودرو نسبت به سال ۹۳ روند کاهشی داشته است. براساس این آمار خودروسازان کشور از ابتدای سال تا پایان اسفندماه سال ۹۴ ، ‌۹۷۶ هزار و ۸۳۶ دستگاه انواع خودروی سواری و تجاری تولید کردند. این درحالی است که این میزان تولید تا پایان اسفند سال ۹۳ ، ‌یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۲۸۷ دستگاه بود.

در مورد فولاد وزارت صنعت پیش‌بینی صادرات ۱۰ تا ۲۰ میلیون تنی و کسب ۶ تا ۷ میلیارد دلار درآمد صادراتی برای سال ۱۴۰۰ کرده است یا نساجی و پوشاک ۵ میلیارد دلار، معدن و صنایع معدنی ۵ میلیارد دلار و در زمینه انواع ماشین‌آلات، تجهیزات و شناورها ۳ میلیارد دلار، ضمن اینکه در زمینه صنایع کانی همچون کاشی، سرامیک، سیمان و سنگ ۵ میلیارد دلار، صنایع غذایی ۵ میلیارد دلار، لوازم خانگی ۲‌میلیارد دلار و در زمینه صادرات نرم‌افزار نیز ۲ میلیارد دلار در افق ۱۴۰۰ صادرات غیرنفتی هدف‌گذاری شد. ‌ حال اینکه با یک بررسی ساده می‌توان پی برد که بسیاری از این موارد فقط در حدنوشتن روی کاغذ است و بعید است باتوجه به روندکنونی اقتصاد ایران به این میزان صادرات دست پیدا کرد.

نکته‌ای دیگر که باید در نظر گرفت این است که اگرچه قیمت نفت در چند ماه اخیر افزایش پیدا کرده و خود نویدی برای بودجه دولتی است اما ممکن است صعود قیمت نفت ادامه نداشته باشد و در چندسال آینده دوباره روند نزولی به خود بگیرد و بار دیگر بودجه اقتصادی کشور را تحت‌ تأثیر قراردهد، بنابراین دولتمردان باید گام‌های محکم‌تری به سمت صادرات غیرنفتی بردارند و هدف‌گذاری‌های خود را نیز واقعی‌تر ترسیم کنند.

در حال حاضر که بحث تشدید فشارهای ناشی از تحریم کاسته شده و محرومیت‌های تجارت خارجی بسیار کمتر شده است، وزارت صنعت تمرکز برنامه‌ریزی‌های کارشناسی خود را روی صادرات غیرنفتی بگذارد اما نه به صورت خوشبینانه که باید تمامی جوانب اقتصاد داخلی و خارجی را در نظر بگیرد و با بهره بردن از کارشناسان خبره برنامه‌ریزی‌های دقیق برای رسیدن به اهداف مورد نظر را انجام دهد.

* خراسان

– وجود فساد در بنزین دونرخی؛ از واقعیت تا توهم

روزنامه خراسان درباره دونرخی شدن بنزین گزارش داده است:  مسئولان ارشد وزارت نفت در حالی سوء استفاده‌های ناشی از بنزین دونرخی را بزرگنمایی می‌کنند که ارقام مربوط به آن در مقابل صرفه جویی‌های ناشی از سهمیه‌بندی بسیار ناچیز است و در برخی موارد، اصلاً مصداق فساد نیست.

طبق مصوبۀ ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی، دولت مکلف است برای مصارف مازاد بر سهمیۀ پایه و سوخت‌گیری با کارت جایگاه‌دارها، بنزین را به قیمت تمام‌شده (قیمت فوب به علاوۀ هزینه‌های تبخیر و ریزش، حمل، انتقال و توزیع، بیمه، مالیات و کارمزد) عرضه نماید.

این مصوبۀ مجلس عملاً به معنای دونرخی شدن بنزین در سال ۹۵ است. پس از گذشت چند روز از تصویب این تبصره، وزیر نفت مجدداً بر فسادآور بودن بنزین دونرخی تاکید کرد؛ اما اظهار نظرهای مسئولان این وزارت‌خانه در مورد فساد بنزین دونرخی همواره مبهم و غیرشفاف بوده به ‌گونه‌ای که هیچ ‌گاه اشارۀ مستقیمی به نوع سوء استفاده‌ها و عدد و رقم آن‌ها نمی‌شود. به ناچار در این یادداشت به بررسی انواع احتمالات در مورد فساد بنزین دونرخی و تخمین میزان آن‌ها می‌پردازیم:
۱- فروش سهمیۀ خودروی‌های شخصی: احتمالاً یکی از موارد فساد مورد نظر وزیر نفت این است که برخی صاحبان خودروهای شخصی، سهمیۀ خود را به قیمتی بالاتر از قیمت پایه به سایرین بفروشند. در این حالت چون یک خودروی شخصی (و نه عمومی) سهمیۀ خود را فروخته، عملاً هیچ فساد و یا انحرافی رخ نداده است؛ چرا که به جای استفاده از حق قانونی خود، امتیاز استفاده از آن را به یک خودروی دیگر واگذار کرده است. پس این مورد اساساً هیچ فسادی ندارد.
۲- فروش سهمیۀ خودروهای عمومی: اگر یک خودروی عمومی، مثل تاکسی، به‌جای اینکه در بخش حمل‌ونقل عمومی فعالیت کند، سهمیۀ خود را به خودروهای شخصی بفروشد عملاً انحراف از اهداف سهمیۀ‌بندی رخ می‌دهد؛ اما آیا حجم این انحراف قابل توجه است؟

فرض کنیم ۲۰ درصد از کل تاکسی‌های فعال، ماهانه ۱۰۰ لیتر از سهمیۀ خود را بفروشند. با توجه به تعداد حدود ۳۵۰ هزار ناوگان تاکسی در کشور، اگر قیمت تمام‌شدۀ بنزین را ۱۴۰۰ تومان فرض کنیم، حجم انحراف مذکور، ماهانه تنها ۸/۲ میلیارد تومان خواهد بود. این در حالی است که طبق گزارش رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در ۸ سال اجرای سهمیه‌بندی، به‌طور متوسط ماهانه حدود یک میلیارد دلار (معادل بیش از ۳ هزار میلیارد تومان) از محل کاهش تقاضای بنزین عاید کشور شده است؛ بنابراین فساد ناشی از فروش سهمیۀ تاکسی‌ها هزار برابر کمتر از صرفه‌جویی ناشی از سهمیه‌بندی در سال‌های گذشته بوده است. لازم به ذکر است که آژانس‌‌های مسافربری جزو حمل‎ونقل شخصی هستند و نباید از سهمیۀ ویژه‌ای برخوردار شوند؛ بلکه باید تسهیلاتی برای گازسوز شدن آن‌ها فراهم گردد.

۳-  سوء استفادۀ جایگاه‌داران از بنزین دونرخی: احتمالاً مهم‌ترین نوع فساد مورد نظر وزیر نفت، سوء استفاده از اختلاف نرخ اول و دوم توسط برخی جایگاه‌داران متخلف است. طبق اظهارنظر مسئولان شرکت پخش، در زمان سهمیه‌بندی، خرید اولیۀ سوخت توسط جایگاه‌داران بر اساس نرخ سهمیه‌ای بوده است. پس از تسویۀ حواله و ثبت میزان فروش در روزهای آینده، جایگاه‌داران میزان فروش بنزین آزاد را به شرکت پخش اعلام می‌کردند و مابه‌التفاوت نرخ سهمیه‌ای و آزاد را به این شرکت می‌پرداختند.

در طی این فرآیند، برخی از جایگاه داران متخلف، اطلاعات و فاکتورهای فروش جایگاه را دستکاری و میزان فروش بنزین آزاد را کمتر از واقعیت گزارش می‌کردند و این سبب بروز اختلافات قضایی در پاره‌ای از موارد شده که در حال پیگیری است؛ اما آمارها نشان می‌دهد میزان این تخلفات بسیار ناچیز بوده و تنها در حدود ۱۰ میلیارد تومان در سال، یعنی کمتر از یک میلیارد تومان در ماه است؛ بنابراین نمی‌توان به بهانۀ سوء استفادۀ تعداد اندکی از جایگاه داران زحمتکش، مزایای بزرگ دونرخی بودن بنزین را نادیده انگاشت. ضمن اینکه به‌راحتی می‌توان با اصلاح سازوکار تبادل مالی و استفادۀ هوشمندانه از فناوری اطلاعات، از بروز این فساد جلوگیری کرد. برای نمونه لازم است تسویه حساب اولیه بر اساس قیمت آزاد و تسویۀ نهایی بر اساس میزان فروش بنزین سهمیه‌ای باشد.

از آنچه گفته شد مشخص می‌شود کل فساد احتمالی ناشی از بنزین دونرخی بسیار کمتر از عواید ناشی از کاهش تقاضای بنزین بعد از سهمیه‌بندی است. ضمناً باید در نظر داشت به علت وجود سامانۀ هوشمند سوخت و ضابطه‌مند شدن توزیع، قاچاق بنزین نیز تقریباً متوقف شد. بر اساس آمارهای رسمی، قاچاق بنزین قبل از سهمیه‌بندی آن، روزانه ۳ تا ۹ میلیون لیتر (معادل ۹۰ تا ۲۷۰ میلیارد تومان در ماه با نرخ کنونی فوب) بوده است که با استفاده از طرح کارت سوخت و دونرخی شدن بنزین، قاچاق آن تقریباً به صفر رسید. این در حالی است که با تک‌نرخی کردن بنزین، احتمال نابودی سامانۀ هوشمند و رشد مجدد قاچاق بنزین وجود دارد.

حال باید از مسئولان وزارت نفت پرسید فساد سهمیه‌بندی بیشتر است یا فساد قاچاق بنزین؟ اگر بنزین دونرخی نباشد و کارت سوخت از بین برود، درصورت افزایش مجدد قیمت نفت، دولت با چه ابزاری از قاچاق بنزین جلوگیری می‌کند؟

* دنیای اقتصاد

– وداع بورس با روزهای اوج

این روزنامه حامی دولت درباره بورس گزارش داده است: بازار سهام در ادامه مسیر متفاوت خود در سال جدید، هفته جاری را هم با افت بیشتر هیجان و کاهش نسبی حجم معاملات سپری کرد؛ هر چند شاخص بورس رشد ۲/ ۰ درصدی را در مقیاس هفتگی به ثبت رساند تا متوسط زیان سرمایه‌گذاران از ابتدای سال در محدوده ۲ درصد نوسان کند. در این میان، دیگر نه تنها خبری از صف‌های خرید استوار روزهای اوج زمستان گذشته نیست، بلکه به ندرت می‌توان در جدال عرضه و تقاضا، شاهد برتری قاطع خریداران بود.

در همین حال، با آغاز فاز استراحت در بورس تهران، حجم عظیم اعتبارات در شبکه کارگزاری که به سودای کسب بازدهی کوتاه‌مدت روانه بازار شده بود به تدریج مسیر تسویه را در پیش گرفته است؛ مساله‌ای که با عنایت به بالا بودن سطح کنونی اعتبارات می‌تواند به تعمیق رکود بینجامد. به این ترتیب می‌توان گفت هر چند بازگشت بازار به اوضاع اسفبار قبل از دی ماه گذشته به دلیل حاکمیت فضای روانی جدید در دوران بعد از برجام بعید است، اما احتمال طولانی شدن درجا زدن و اصلاح زمانی قیمت‌ها در صورت عدم بروز یک محرک جدی اقتصادی (نظیر کاهش واقعی نرخ سود بانکی به‌صورت غیردستوری یا رشد معنادار قیمت‌های جهانی کالا) وجود دارد.

* شرق

– بزرگترین اشتباه استراتژیک روحانی، مخالفت با سرک کشیدن به حساب‌های بانکی بود

این روزنامه حامی دولت به انتقاد از روحانی پرداخته است: همه بخش‌های کشور باید شفاف باشند، همه نظام باید ساختار مناسب داشته باشند و دولت بتواند از اطلاعات در هر قسمت که نیاز دارد، استفاده کند. چرا باید یک عده خانه یا حساب بانکی داشته باشند و دولت خبردار نباشد؟ چرا دولت نباید خبردار باشد پولی که به حساب من می‌آید، از چه طریقی بوده است؟…  در واقع صاحبان پول هستند که این‌طور می‌گویند…

بزرگ‌ترین اشتباه استراتژیک رئیس‌جمهور همین بود. اصلا معنی خوبی ندارد. این حرف در دنیای پیشرفته مقبول نیست. کشورهای دارای مدیریت موفق وقتی می‌خواهند وضعیت مالی یک نفر را بدانند یا ممیز مالیاتی می‌خواهد رسیدگی کند، حساب بانکی در اختیارشان هست. اما در مقابل باید در نظر بگیریم که شرایط کشور ما این‌طور نیست. شاید از یک جهت باید این حق را به ایشان داد، چون هنوز زیرساخت‌ها و بسترهای کشور ما به حدی نرسیده که دولت بتواند مثل جاهای دیگر که این مقررات را دارند، به مردم خدمت کند. در کشورهایی که تمام اطلاعات مردم در اختیار دولت است و دولت مالیات‌هایشان را کامل می‌گیرد در مقابل، مردم برای درمان و آموزششان هزینه چندانی نمی‌کنند. در کشورهای دیگر خدمات دولت به مردم قوی است، از طرف دیگر از مردم مالیات می‌گیرند و مردم چون خدمات را می‌بینند، با رغبت مالیات می‌دهند. اما اینکه در اداره کشور بگویید این اطلاعات محرمانه است و لزومی ندارد دولت دسترسی داشته باشد، درست نیست و مطمئن باشید نمی‌توانید درست کار کنید.‌ هزاران دادگاه برگزار کنید و حکم اعدام صادر کنید، باز هم این تخلفات صورت می‌گیرد. باید بتوانید جلوی این کار را بگیرید؛ نه اینکه بعد از اینکه اتفاقی افتاد، از بخشی از آنها مطلع شوید. چطور می‌توان جلوی کار را گرفت؟ اگر حسابی تراکنش غیرمنطقی داشت، بلافاصله دستگاه‌های ذی‌ربط باید مطلع شوند؛ وگرنه چطور می‌خواهند مانع شوند؟ دولت مگر خدمتگزار مردم نیست؟ دولت باید از تمام شرایط یک فرد مطلع باشد که چقدر و بابت چه اتفاقی پولی را به دست آورده یا هزینه کرده است. همان کاری که در دنیا می‌کنند. چرا یک نفر را پیدا می‌کنند که برایشان پول‌شویی کند و کلی خطرات را تقبل می‌کنند؟ چون پول نمی‌تواند بدون منشأ سالم وارد سیستم شود. اما اگر بگوییم حساب‌های بانکی محرمانه است، هر پولی به حساب بانکی افراد بیاید و دستگاه‌های ذی‌ربط کنترلی نداشته باشند، مشخص است هر روز با یک فساد جدید مواجه خواهیم شد. در مدیریت این منسوخ شده که شما بعد از یک اتفاق بخواهید بازرسی، کشف و پیگیری کنید. دنیا دیگر این روش را قبول ندارد.

* کیهان

– حتی یک نفر برای سرمایه‌گذاری در پسابرجام به ایران نیامده است

کیهان نوشته است: یک فعال بازار سرمایه تأکید کرد که بعد از برجام احدی تاکنون برای سرمایه‌گذاری در ایران مراجعه نکرده است و اگر هم بوده برای مشورت و تصمیم‌گیری بوده است.

در بیست و ششمین صبحانه کاری بازار سرمایه با موضوع اقتصاد مقاومتی و نقش نهاد‌های مالی، یک حسابرس معتمد بورس گفت: قبل از انقلاب اقتصاد کشور دولتی بوده  به طوری که ارزش افزوده بخش دولتی در این دوره به مراتب بیش از بخش خصوصی بوده است و بر اساس همین فرضیه معتقدند اساسا نقش دولت در کشورهایی که نفت‌خیز هستند یا منابع رانتی دارند بزرگ‌تر و سخت‌تر است. غلامحسین دوانی در ادامه تصریح کرد: به عنوان مطلع می‌گویم که بعد از برجام احدی تاکنون برای سرمایه‌گذاری در ایران مراجعه نکرده است و اگر هم بوده برای مشورت و تصمیم‌گیری بوده که نتیجه آن رسیدن به یک مشکل بزرگ به نام امنیت اقتصادی و برگشت سرمایه بوده است.

وی اظهار داشت: تولید داخلی باید بتواند در مواجهه با بحران‌های جهانی، کشور را از تنگنا بیرون بکشد و شان و منزلت نیروی انسانی و توسعه را فراهم کند.

وی در ادامه افزود: باید اقتصاد داخلی را قوی کرد. بانک‌های فعال در کشور در حال حاضر به امر بنگاه‌داری مشغول‌اند نه کار در حوزه بانکی و برای تقویت اقتصاد، بانکها باید از حالت بنگاه‌داری خارج شوند وگرنه نرخ بانکی هرگز پایین نمی‌آید.

– بهانه جدید دولت برای دور زدن مصوبه مجلس درباره بنزین

کیهان نوشته است:‌ چند روز بعد از تصویب دو نرخی شدن بنزین با هدف حفظ کارت سوخت توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بهانه‌جویی‌های دولت به خصوص وزارت نفت برای حذف کارت سوخت با ادعای فسادزا بودن کارت سوخت وارد مرحله جدیدی شده است…

در مرحله اول، رئیس و معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در صحن علنی مجلس مخالفت دولت با این مصوبه را به بهانه «فسادزا» بودن چند نرخی شدن بنزین صراحتا اعلام کردند. اما این پایان کار نبود بلکه در روزهای اخیر و همزمان با بررسی مصوبات مجلس درباره لایحه بودجه ۹۵ در شورای نگهبان، مسئولان ارشد وزارت نفت دست به کار شدند و به همان بهانه «فسادزا» بودن فضاسازی رسانه‌ای بر ضد مصوبه مجلس را کلید زدند. ابتدا ساعاتی بعد از تصویب دو نرخی شدن بنزین در مجلس، عباس کاظمی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص این مصوبه به خبرگزاری این وزارتخانه (شانا) گفت: «در صورتی که دولت ابلاغ کند، ملزم به اجرا خواهیم بود اما اعتقادی به دونرخی بودن بنزین نداریم. با توجه به شرایط کنونی پیشنهادمان تک نرخی ماندن بنزین است و دلیلی نمی‌بینیم که بنزین چند نرخی عرضه شود».

چند روز بعد (۵ اردیبهشت ماه) هم بیژن زنگنه، وزیر نفت رسما وارد میدان مخالفت با اجرای این مصوبه مجلس شد و در مصاحبه با خبرگزاری شانا ضمن اشاره به این که موافق بنزین دو نرخی نیست، گفت: «دو نرخی بودن قیمت بنزین فساد می‌آورد و وزارت نفت نه تنها به دو نرخی بودن قیمت بنزین بلکه با دو نرخی بودن هیچ فرآورده نفتی موافق نیست». زنگنه با بیان این که البته اگر مجلس این موضوع را تصویب کند دولت ملزم به اجرای آن است درباره این که آیا دولت طرح اصلاحی درباره بنزین دو نرخی ارائه می‌دهد، افزود: «هنوز در این زمینه بحثی نشده است».

به صورت موازی هم برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی که جزو حامیان دولت روحانی محسوب می‌شوند و مشخص نیست در هنگام بررسی این مصوبه در صحن علنی مجلس کجا بودند (تعداد نمایندگان مخالف مصوبه مجلس درباره چند نرخی شدن بنزین به تعداد انگشتان دو دست نیز نرسید!)، شروع به جوسازی بر ضد این مصوبه در رسانه‌های وابسته یا حامی دولت با محوریت مفاسد گسترده ناشی از بنزین چند نرخی کرده و حتی آمارهای عجیب و غریبی نیز در این زمینه رسانه‌ای کردند. به عنوان مثال، یکی از این نمایندگان در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، نزدیک به دولت، مدعی شد که میزان قاچاق بنزین در زمانی که دو نرخی بود، حدود ۸ تا ۹ میلیون لیتر در روز بوده است!

ادعای مکرر برخی مقامات دولتی و بخصوص مقامات ارشد وزارت نفت مبنی بر فسادزا بودن بنزین چند نرخی در حالی بار دیگر اوج گرفته است که تاکنون دولت یازدهم هیچ آمار شفافی در این زمینه اعلام نکرده است و با این بحث، صرفا برخوردی تئوریک و غیرواقعی داشته است. این در حالی است که دولت یازدهم مهم‌ترین توجیهی که برای حذف ناگهانی و چراغ خاموش سهمیه‌بندی بنزین در اوایل خردادماه ۹۴ مطرح کرد و با انتقاد بسیاری از کارشناسان و مراکز پژوهشی مواجه شد نیز همین موضوع بود.

 از سوی دیگر نیز بسیاری از کارشناسان و مراکز پژوهشی مانند مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی معتقدند اولا؛ تجربه موفق عرضه چند نرخی بنزین با استفاده از کارت سوخت (سهمیه‌بندی بنزین) از تیرماه ۸۶، باعث کاهش قابل توجه میزان مصرف و واردات بنزین شد و قاچاق این فرآورده نفتی را نیز تقریبا به صفر رساند. دستاوردی که ارزش آن در طی هشت سال، حدود ۱۰۰میلیارد دلار بوده است.

ثانیا؛ فساد ناشی از عرضه بنزین چند نرخی نه تنها در مقایسه با دستاورد مذکور، بلکه حتی صرفا در مقایسه با هزینه تحمیلی به اقتصاد کشور در صورت افزایش مجدد قاچاق بنزین-امری که با توجه به تفاوت قیمت قابل توجه قیمت بنزین در ایران و کشورهای همسایه،  در صورت حذف کارت سوخت، اصلا بعید نیست- به مراتب کمتر است.

گفتنی است براساس گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره دستاوردهای کارت سوخت، میزان قاچاق بنزین کشور تا قبل از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، بین ۳ تا ۹ میلیون لیتر در روز بوده است.


* وطن امروز


– ۴بار گرانی رسمی خودرو در ۳سال!

وطن امروز از اعتراض کارشناسان نسبت به افزایش قیمت خودرو خبر داده است:‌ بعد از اینکه خودروسازان به بهانه افزایش نرخ بیمه محصولات خود را گران کردند شورای رقابت نیز مجوز افزایش نرخ خودرو را داد تا همچنان خودروهای بی‌کیفیت بر مدار گرانی بچرخند.

 به گزارش «وطن‌امروز»، خودروسازان همواره بر طبل گرانی کوبیده‌اند؛ چه در زمان تحریم، چه در زمانی که مدعی هستند تحریم‌ها برداشته شد و چه در زمان رکود. خودروسازان طبق قانون باید برای افزایش کیفیت خودرو تلاش کنند اما همه تلاش آنها برای افزایش قیمت در بازار انحصاری است. آنها حتی به افزایش نرخ شورای رقابت نیز راضی نیستند و اعتقاد دارند باید قیمت خودرو آزاد شود!…

قیمت خودرو در دولت یازدهم در مدت ۳ سال، ۴ بار به طور رسمی افزایش یافته و خودروسازان همواره تقاضای افزایش قیمت داده‌اند. به گفته نمایندگان مجلس و کارشناسان، خودروسازان به جای پرداختن به کیفیت خودرو به بنگاه‌داری و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دیگر پرداختند و همین موضوع صنعت خودروسازی کشور را زمینگیر کرده است. بازار خودرو با وجود انحصاری بودن در رکود شدید قرار گرفته و خودروسازان فقط با بسته حمایتی دولت و اعطای وام ۲۵ میلیونی توانستند انبارهای خود را خالی کنند. پیش‌بینی می‌شد این موضوع باعث شود آنها از این موضوع درس بگیرند و با کاهش نرخ محصولات خود به رونق بازار کمک کنند اما مقاومت خودروسازان موجب شده همچنان بازار خودرو راکد بماند.

جالب اینکه با این وضعیت وزیر صنعت به دنبال آزادسازی نرخ خودرو هم هست. با توجه به تجربه منفعت‌طلبی خودروسازان قطعا آزادسازی نرخ خودرو مساوی با گرانی آن خواهد بود و خودروسازان به هیچ‌عنوان اجازه نمی‌دهند بازار بر قیمت‌ها چیره شود.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: