تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۰۹ - ۱۴:۴۲ کد مطلب 98845

روایت صفوی از تاثیر قدرت ایران بر جهان

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان اینکه منطقه غرب آسیا در حال گذار از دوران دو قطبی بودن جهان است، گفت: ایران می‌تواند به همراه روسیه، چین و هند از تک‌قطبی شدن جهان توسط آمریکا جلوگیری کند.  به گزارش مشرق، سرلشکر یحی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا […]

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا با بیان اینکه منطقه غرب آسیا در حال گذار از دوران دو قطبی بودن جهان است، گفت: ایران می‌تواند به همراه روسیه، چین و هند از تک‌قطبی شدن جهان توسط آمریکا جلوگیری کند.

 به گزارش مشرق، سرلشکر یحی رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا صبح امروز پنج شنبه طی سخنانی در همایش ملی تحولات ژئوپلیتیکی غرب آسیا با تاکید بر امنیت منطقه‌ای با بیان اینکه به ندرت می‌توان منطقه‌ای به مقیاس غرب آسیا در جهان یافت کرد که حدود واسط ۳ قاره و تحت تاثیر سیاست‌های امنیتی، فرهنگی قدرت‌های بزرگ باشد، اظهار داشت: غرب آسیا هم اکنون در مرحله گذار و تحول است. جهان، دوران دو قطبی بودن قدرت را پشت سر گذاشته اما هنوز این نظم ژئوپلیتیکی در غرب آسیا پشت سر گذاشته نشده و در چند دهه آینده نیز در حال تحول است.

وی افزود: ما باید قدرت ژئوپلیتیک ایران را در غرب آسیا افزایش دهیم. امروزه هم قدرت‌های قدیمی مانند آمریکا و روسیه و هم قدرت‌های جدید مانند چین و هند به دنبال جایگاه در این منطقه هستند و غرب آسیا محل برخورد قدرت‌های بزرگ جهانی است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها با حمله نظامی به کویت و اشغال افغانستان سیر تک قطبی بودن قدرت را در پیش گرفتند، اظهار داشت: سیر تک قطبی بودن آمریکا با شکست مواجه شده است؛ اهمیت این منطقه برای کشورهای دیگر این است که چینی‌ها و هندی‌ها هم به دنبال سهمی در این منطقه هستند. چینی‌ها به هندوستان توجه دارند و هندی‌ها به افغانستان و هم اکنون سد سلما بر هلیل‌رود توسط هندی‌ها در حال ساخت است. چینی‌ها با ما نیز در توسعه چابهار، بندر مکران و راه‌آهن چابهار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه منطقه غرب آسیا محل بعثت پیامبران بزرگ الهی از حضرت موسی تا پیامبر اسلام(ص) بوده است، خاطرنشان کرد: این مسئله یک قدرت تمدنی به حساب می‌آید. ۵ تمدن چین، هند، ایران، مصر و یونان که بالای ۵ هزار سال تمدن را شامل می‌شوند در این منطقه بوده است.

وی افزود: پیروزی  انقلاب اسلامی ایران توسط امام خمینی(ره) و تداوم رهبری آن توسط امام خامنه‌ای در جهان اسلام و این منطقه بسیار تاثیرگذار بود که در ۱۹۵ کشور عضو سازمان ملل و ۵۷ کشور جهان اسلام رهبری هوشمند که صاحب یک دیدگاه آینده‌نگر، اندیشه، دانایی و مهربانی به نوع بشریت مانند امام خامنه‌ای نمی‌توان یافت و تاثیر کلام ایشان در منطقه و جهان جزو برتری‌های نظام سیاسی ما است.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا وجود پایگاه‌های نظامی آمریکا را از مسائل مهم این منطقه برشمرد و متذکر شد: آمریکایی‌ها می‌خواهند با تولید ناامنی حضورشان را در غرب آسیا تثبیت کنند و عدم تداوم قدرت سیاسی در کشورهایی مانند سوریه و افغانستان به همین دلیل است.

وی با بیان اینکه چشم‌انداز آینده ایران باید این باشد که از تک قطبی شدن جهان جلوگیری کند، اظهار داشت: ایران می‌تواند به همراه روسیه، چین و هند از تک‌قطبی شدن جهان توسط آمریکا جلوگیری کند و جهانی چندقطبی از جمله قطب قدرت آسیایی به کمک ۴ کشور چین، هند، روسیه و پاکستان شکل بگیرد.

سرلشکر صفوی افزود: حضور دائمی ایران در اجلاس شانگهای می‌تواند راهبرد درستی باشد و دولت ایران باید در این راستا تلاش کند و پیمان شانگهای در آینده می‌تواند در برابر پیمان آتلانتیک شمالی قد علم کند.

Let’s block ads! (Why?)

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: